بهترین کود برای درختان میوه

بهترین کود برای درختان میوه

همانطور که می دانید، منشا رشد و زندگی تمامی گیاهان خاک است. خاک نقش بسزایی در رشد گیاهان دارد و می تواند در چرخه حیات نقش اساسی داشته باشد. خاک دارای مواد آلی و معدنی بسیار زیادی است که این امر سبب شده گیاهان بتوانند آن ها را استخراج نموده و مصرف نمایند. در برخی از مواقع، خاک یک منطقه به دلیل کشت بی روشه و استراحت ندادن به خاک، ممکن است دیگر حاصلخیز نباشد. امروزه برای مقابله با خاک هایی که حاصلخیز نیستند، از کود ها استفاده می نمایند. کودها به دو دسته طبیعی و شیمیایی تقسیم می شوند. در ادامه این مقاله می خواهیم به مبحث بهترین کود برای درختان میوه بپردازیم.

نقش کود بر روی گیاهان

کود ها، نقش بسیار موثری در رشد گیاهان دارند و می توانند تمامی مواد معدنی و آلی را که کمبود خاک است جبران کند. در گذشته بسیاری از افراد، از کود های حیوانی استفاده می نمودند. استفاده از کود های حیوانی سبب می شد تا گیاهان رشد بسیار سریعی داشته باشند و باردهی آن ها بسیار افزایش یابد و در نتیجه محصولات با کیفیت تری داشته باشند. اما استفاده از کود های حیوانی با معایبی همچون غیر بهداشتی بودن و هجوم دسته انبوهی از حشرات مواجه بود. امروزه با گسترش علم و تکنولوژی، توانسته اند کود های شیمیایی به وجود آورند که سبب بهبود یافتن گیاهان می گردد.

بهترین کود برای درختان میوهکود مناسب برای درختان میوه

یکی از مهم ترین تفاوت های درختان میوه با سایر درختان، این است که نیاز بسیار زیادی به مواد مغذی دارند تا بتوانند میوه های درشت و خوش طعمی را به وجود آورند. به همین دلیل کشاورزانی که درختان میوه کشت می کنند، می بایست آن ها را زود به زود کود دهی کنند. همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد، کود های حیوانی می توانند تامین کننده مواد مغذی بسیار خوبی برای درختان میوه باشند، اما به دلیل غیر بهداشتی بودن و هجوم حشرات انبوه، سبب می شود تا استفاده از این نوع کود منع شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کود آهن

جالب است بدانید که کود های طبیعی دارای میکروب های فراوانی هستند که آن ها جذب خاک می شوند و از طریق ریشه ها وارد درخت می شوند و پس از آن از طریق آوند ها وارد میوه ها می شوند. این امر سبب می شود تا با مصرف این نوع میوه ها، دچار بیماری های بسیار خطرناکی بشویم. به همین دلیل، برای استفاده از کود حیوانی برای درخت میوه، می بایست آن ها را به مدت یک الی سه سال در یک بیابان و در معرض نور خورشید قرار دهند تا کاملا بپوسند و بتوان از آن ها استفاده نمود.

بهترین کود برای درختان میوهبسیاری از کشاورزان، سعی می کنند با روش های مدرن کشاورزی خود را انجام دهند. استفاده از کود های شیمیایی برای درختان میوه، سبب شده تا کشاورزان مجبور به استفاده از کود های غیر بهداشتی حیوانی نباشند و بتوانند به خوبی از کود های شیمایی استفاده نمایند. بسیاری از کود های شیمیایی، مطابق با نیاز های درختان ساخته شده است و آن ها قادر هستند که در کمترین زمان ممکن، درختان را به خوبی رشد دهند.

جالب است بدانید که برای هر نوع درخت یا گیاهی، یک نوع کود شیمیایی وجود دارد. وجود انواع کود های شیمیایی، سبب شده است تا کشاورزان بر اساس نیاز های گیاه خود آن ها را کود دهی کنند. چرا که ممکن است برخی از عناصر موجود در کود های شیمیایی، برای برخی از گیاهان مناسب نباشد. بهترین کود های شیمیایی که از خاک خالص بوجود آمده است، هیومیک اسید است. کود هیومیک اسید به صورت مایع است و می تواند در کمترین زمان ممکن جذب گیاهان شود. علاوه بر آن، دارای تمامی عناصر مورد نیاز تمامی گیاهان است و این امر سبب شده است تا بتوان از آن برای هر گیاهی استفاده نمود.

بهترین کود برای درختان میوهکود شوک برای درختان میوه

کود شیمیایی شوک نیز یکی دیگر از کود های شیمیایی پر فروش محسوب می شود. کود های شیمیایی شوک به دلیل دارا بودن مواد معدنی و آلی بسیار زیادی، سبب می شود تا بتوان از آن ها برای تمامی گیاهان استفاده نمود. علاوه بر آن، این نوع کود به صورت مایع و پودر وجود دارد که کشاورزان می توانند بر اساس  نیاز خود، آن ها را خریداری نمایند. علاوه بر آن، خرید این نوع کود می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد و پس از مدتی بتوانید شاهد افزایش باردهی درختان میوه خود شوید و از وجود آن ها لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای نخل

همانطور که می دانید، لازمه رشد درختان میوه کود است. اما باید بدانید که هر نوع کودی نمی تواند مناسب رشد درختان ما باشد. برای آن که بتوانید کودی مناسب درخت خود خریداری نمایید، می بایست با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا آن ها شما را راهنمایی کنند و بتوانید بر اساس نیاز درختان خود کود خریداری کنید. لازم به ذکر است که استفاده از کود های بی کیفیت و غیر اصل، می تواند ضرر های جبران نا پذیری به مزرعه شما وارد کند و می بایست از کود های با کیفیت برای جلوگیری از ضرر استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366