مقدار کود مورد نیاز گندم دیم

کود گندم دیم

مقدار کود مورد نیاز گندم دیم

وقتی صحبت از گندم دیم میکنیم فقط باید به دنبال کود با قابلیت محلول پاشی و دارای عناصر زیاد باشیم. تعداد عناصر موجود در نانو کود شوک ده ایکس 10 عدد می باشد که بهترین کود برای افزایش تناژ گندم دیم از آن یاد می شود. مقدار کود مورد نیاز گندم دیم در تولید عملکرد محصول بسیار مهم است. زیر بنای  تولید محصول سودآور، برنامه صحیح حاصلخیزی خاک است. عوامل دیگری نیز باید  در برنامه باروری کارآمد در نظر گرفته شوند که شامل  میزان مصرف کود، محل قرارگیری  کود و زمان بندی آن است.

 

خرید کود شوک ۱۰x

مقدار مصرف نیتروژن مورد نیاز در تولید گندم دیم

نیتروژن بسیاری از وظایف حیاتی را در گیاه گندم انجام می دهد، گندم به 500 تا 1500 گرم در هکتار به  نیتروژن نیاز دارد. کمبود نیتروژن در گندم  ممکن است باعث کاهش پنجه زنی، کاهش اندازه ساقه ، پر شدن ضعیف دانه و محتوای پروتئین کم شود. نیتروژن کافی باید در تمام مراحل توسعه و رشد گندم  استفاده شود. همچنین نیتروژن  به طور کلی کارایی عملکرد  در گندم را  بهبود می بخشد، ریسک سرمایه گذاری را به حداقل می رساند و از محیط زیست محافظت می کند. زمان‌ بندی، مکان‌ یابی و منبع نیتروژن باید متناسب با شرایط اقلیمی، نوع خاک و سیستم خاک‌ ورزی مدیریت شود. گندم دیم را می توان با کل مقدار نیتروژن در پاییز کود دهی کرد ، اما مطالعات در بسیاری از مناطق کشت گندم دیم نشان می دهد که عملکرد بهتر و کارایی مصرف نیتروژن بیشتر زمانی که بخش عمده ای از نیتروژن در بهار در زمان سبز شدن استفاده می شود رخ می دهد. استفاده از کود اوره  در گندم دیم  یک روش کاربردی رایج است  کود های اوره  نباید به دلیل سوختگی برگ زیاد  استفاده شوند. مصرف کود باید زمانی انجام  شود که هوا آرام باشد و جریان بادی نباشد، باد باعث پراکنده شدن کود می شود.  همچنین  کود اوره نباید به صورت نواری مصرف شود،  زیرا کاربرد نواری  این کود منجر به  سوختگی شدید برگ  گیاهان خواهد شد.

کود مخصوص افزایش باردهی در گندم

مقدار مصرف فسفر مورد نیاز در تولید گندم دیم

مقدار مصرف فسفر در تولید گندم دیم همانند نیتروژن مهم است، کوددهی گندم با  فسفر با افزایش پنجه زنی و تعداد دانه، حداکثر راندمان مصرف آب، تسریع رسیدگی و رطوبت کمتر دانه در هنگام برداشت همراه است. گندم دیم به حدود 30000تا 35000 گرم  پنتو اکسید فسفر  نیاز دارد. از آنجایی که فسفر در خاک نسبتاً غیر متحرک است، کاربردهای نواری آن اغلب در خاک‌هایی  کمبود فسفر در آنها  شناسایی میشوند کم تا متوسط مؤثر هستند. در خاک هایی با فسفر بیشتر  به گیاهان کمک می کند تا سریعتر استقرار پیدا کنند. همچنین در  گیاهان جوان کمک می کند تا بر اثرات نامطلوب اسیدیته خاک غلبه کنند. فسفر  کافی، بازیابی نیتروژن و کارایی استفاده  از آن را افزایش می دهد. تأثیر باروری متعادل و تأثیر آن بر کارایی مصرف مواد مغذی در کشاورزی امروزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. استفاده از فسفات  به صورت نواری در گندم دیم در هنگام کاشت بسیار مهم است، فسفات به گیاهان کمک می کند تا سیستم های ریشه ای خوبی را در زمستان ایجاد کنند.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

مقدار پتاسیم مورد نیاز در گندم دیم

پتاسیم در تولید گندم دیم با افزایش رطوبت و راندمان مصرف نیتروژن و کاهش بروز بیماری و آفات همراه است. نیاز گندم به پتاسیم  تقریباً برابر با نیتروژن است. کاربرد پتاسیم  به اندازه فسفر در گندم  مهم نیست زیرا در خاک متحرک تر است.  بهتر برای افزایش راندمان بیشتر  در خاک های شنی عمیق در مناطق پر بارندگی فسفر  استفاده شود.

اهمیت مقدار کود ریز مغذی مورد نیاز در گندم دیم

اهمیت عناصر ثانویه و ریز مغذی در گندم دیم  را نادیده نگیرید، به عنوان مثال کمبود گوگرد در برخی مناطق مشکلاتی را ایجاد می کند. کاربرد این مواد مغذی را بر اساس تاریخچه مزرعه، آزمایش خاک و تجزیه و تحلیل گیاهی انجام دهید. کوددهی در خاک های یخ زده که احتمال ذوب شدن آنها  در اوایل بهار کمتر است، یک روش  کوددهی بسیار ضعیف می باشد. خاک یخ زده اجازه نمی دهد مواد مغذی به داخل خاک حرکت کند، بنابراین مواد مغذی در هنگام ذوب برف کمتر در گیاهان استفاده می شوند و  تلفات بسیار زیاد آنها در  زمان کوددهی روی زمین یخ زده معمولا زیاد است. کاربرد کود در فصل بهار به دلیل ذوب کم  برف و شرایط خاک گاهی دشوار است، اما یخبندان صبحگاهی پس از ذوب برف معمولاً امکان استفاده به موقع را فراهم  می کند.

خرید گوگرد مایع شوک ۸۰ درصد آمریکایی در بسته بندی یک پنج و بیست لیتری

کود گوگرد و مقدار کود مورد نیاز گندم دیم

گوگرد سومین ماده مغذی مهم بعد پتاسیم یا کلر است که  اهمیت زیادی در گندم دیم دارد. مقررات زیست محیطی در مورد انتشار سوخت های فسیلی در سال های اخیر محدودیت های شدیدتری را برای انتشار گوگرد ایجاد کرده است. این امر منجر به کاهش  مصرف گوگرد در گیاهان شده است. آزمایش خاک روش  خوبی برای کمبود احتمالی گوگرد در گندم  نیست. کمبود گوگرد در دانه‌های ریز خیلی  شایع است که برای گندم دیم  کاربرد پایه 5000 گرم  توصیه می شود، به‌ویژه اگر در پاییز، زمستان یا اوایل بهار قبل از کاشت، بارندگی نرمال تا بالاتر از نرمال باشد. خاک هایی با بافت لومی شنی یا درشت تر، و کمتر از 3 درصد مواد آلی در موقعیت های بالاتر بیشتر در معرض خطر آبشویی هستند، اما بیشتر خاک ها در فصول مرطوب تر در معرض خطر  شستشویی قرار می گیرند. مصرف کود گوگرد در گندم دیم در  فصل  بهار انجام می شود،  مصرف کود بهاره  گندم باید از یک کود گوگرد محلول تشکیل شود. سولفات آمونیوم با مقدار حدود 50000 گرم  یا  10000 گرم منابع عالی گوگرد برای گندم خواهد بود.

آیا میدانید مقدار کود مورد نیاز گندم دیم چقدر است؟

گوگرد پودری حتی فرم‌های مخلوط شده با بنتونیت  معمولا در اصلاح کمبود مفید نیستند. می توان از گرانول های ترکیبی کامپوزیت کودهای فسفاته که شامل گوگرد است استفاده کرد، اما مقدار مصرف  باید به اندازه کافی بالا باشد. مقدار  50000گرم  مورد نیاز به عنوان سولفات آمونیوم، گوگرد گندم را تامین می کند. یا اینکه کاربرد باید به صورت  کود حاوی سولفات انجام  شود. سولفات آمونیوم را می توان با یک برنامه پوششی بالا با  اوره مخلوط کرد، در حالی که محلول های سولفات آمونیوم یا تیوسولفات آمونیوم را می توان به صورت پاشش در نازل های کوددهی استفاده کرد. تولید سودآور و کارآمد گندم شامل تامین مقادیر کافی از مواد مغذی گیاه در زمان و مکانی است که محصول به آنها نیاز دارد. اگر مواد مغذی در زمان مناسب در مکان مناسب استفاده نشوند، مقدار مصرف کود ارزش کمی دارد. استراتژی های موثر مدیریت حاصلخیزی از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است، اما مشخصه همه برنامه های خوب مدیریت حاصلخیزی خاک، برنامه ریزی اولیه است.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366