کود شوک کا ۶۰

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود شوک کا ۶۰ 

کود شوک کا ۶۰ یکی از انواع کود های رایج در کشاورزی است که امروزه به سبب کارایی و بازده بسیار خوبی که دارد مورد استفاده قرار میگیرد. این محصول حاوی درصد بالایی از پتاسیم محلول بوده که برای تامین و رفع سریع کمبود پتاسیم استفاده می شود.

همان طور که می دانیم پتاسیم نقش بسزایی در رشد زایشی و نمو گیاهان و درختان دارد.

نقش کود k60 ( پتاسیم) در میوه ها

یکی از مشکلات شایع ای که اغلب کشاورزان و باغداران با آن روبرو هستند کوچک بودن سایز میوه ها است و طبق آزمایش های بعمل آمده یکی از علت های آن کمبود پتاسیم است و پتاسیم باعث می شود که میوه درختان از نظر اندازه همچنین رنگ گیری و عطر طعم بهبود یابد.

یکی از کاربرد های بسیار خوب کود k60 ( پتاسیم) شوک این است که باعث افزایش سایز میوه ها می شود و این افزایش سبب می شود میوه های درختان از کیفیت بسیار خوبی برخوردار شوند و این مورد در فروش محصولات کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نکته قابل توجه اینکه این نوع کود :

 • رسیدگی بهتر
 • کیفیت بالاتر
 • مقاومت بیشتر در برابر تنش های محیطی را برای انواع درختان و میوه ها به همراه دارد.

کود پتاس بالا شوک کا ۶۰

معمولا بذر ها و درختانی که کمبود پتاسیم  قابل توجه دارند در هنگام گلدهی و حتی میوه این کمبود را بصورت بدیهی نشان می دهند و در این حالت زمانی که از کود پتاس بالا استفاده می شود این کمبود جبران می شود.

استفاده از این کود قبل و حتی زمان میوه دهی مجاز است.

بطور کلی  با توجه به نیاز بالای گیاهان به پتاسیم در طول دوره رشد و شرایط خاک های کشور که سبب کاهش جذب پتاسیم از خاک می‌شود، استفاده از کود پتاسیمی که قابلیت جذب برگی بالایی داشته باشد، ضرورت دارد.

رنگ آوری میوه

رنگ هر میوه شاخصه بازارپسندی آن است و معمولا میوه های که فاقد یا کمبود پتاسیم دارند رنگ و لعاب طبیعی خود را دارا نیستند. یکی از کاربردهای خوب کود پتاس بالا شوک رنگ آوری میوه ها است بعنوان مثال برای میوه هایی مانند سیب قرمز که هنوز رنگ ایده آل خود را ندارند این کود بسیار مناسب می باشد و، رنگ آوری این کود به عنوان کود پتاسیمی اختصاصی برای محلول‌پاشی بسیار مناسب است.

از عوامل دیگر که معمولا برای باغداران و کشاورزان آسیب زا می باشد تنش های محیطی است و زمانی که درخت یا بذر مقاوم باشد این تنش بی اثر است بطور خلاصه در این کود درصد بالای پتاسیم به همراه اسید آمینه  سبب  بالا بردن  مقاومت گیاهان به تنش های محیطی و بهبود کیفیت محصول نیز خواهد شد .

ویژگی‌ها کود پتاس بالا شوک کا ۶۰

 • تامین سریع کمبود پتاسیم
 • مناسب جهت عمل آوردن یا همرسی میوه ها
 • رنگ آوری میوه
 • بهبود کیفیت و طعم، رنگ و بازار پسندی
 • کمک به افزایش فروکتوز
 • افزایش مقاومت گیاه در مقابل تنش های محیطی
 • مناسب برای انواع بذر ها و گیاهان جهت محلول پاشی

کود شوک کا ۶۰ ( پتاسیم)  در کشاورزی

نحوه استفاده از کود سه بیست برای پسته 

علاوه بر باغ کود شوک کا ۶۰ ( پتاسیم)  در زراعت نیز نقش بسیار چشمگیری را دارا می باشد  :

 • کشت گندم
 • کشت جو
 • کشت یونجه
 • کشت ذرت

 

بعنوان مثال این کود سبب افزایش وزن برگه یونجه می شود و این مورد در نهایت بازدهی این محصول را چند برابر می کند.

یکی از علت هایی که اغلب از کار یونجه کاری منصرف می شوند وزن سبک گیاه و نداشتن کیفیت مطلوب است و با این کود تمام این مشکلات حل می شود. نکته مهم اینکه این محصول می تواند همراه با آبیاری به یونجه داده شود چرا که در این زمان جذب مواد بسیار بهتر و بیشتر صورت میگیرد.

روش استفاده از کود شوک کا ۶۰ ( پتاسیم)

روش استفاده از این کود بسیار آسان است و نیاز به تجربه قبلی ندارد. یک لیتری و پنج لیتری این محصول سیستمیک است و منظور از سیستمیک این است که  هم می توان آن را محلول پاشی کرد( جذب از طریق برگ و ساقه گیاه) وهم همراه  آبیاری از آن استفاده نمود.

در روش آبیاری جذب از طریق ریشه انجام می شود و هر دو این روش از بهترین روش های جذب در گیاه محسوب می شود.

نکته قابل توجه اینکه زمان استفاده این محصول بهتر است در ساعات گرم روز صورت نگیرد و هرچه هوا و دمای مورد نظر معتدل تر باشد جذب بسیار بهتر و سریعتر صورت میگیرد.

کاشت جو و همه نکات مربوط به آن

مزیت محلول پاشی کود پتاس بالا شوک

 

محلول پاشی با کود شوک کا ۶۰ ( پتاسیم) یکی از روش های بسیار خوب و مطلوب می باشد .

تاثیر این روش بسیار زود خود را نشان می دهد و معمولا پس از بازه زمانی خیلی کوتاه برگ گیاه پهن تر میشود و میوه زودتر بعمل می آید.

نکته قابل توجه اینکه پس از استفاده از این روش تغییر سایز و رنگ میوه پس از چند روز قابل مشاهده است و این به سبب عملکرد بسیار عالی این کود می باشد.

بطور خلاصه اگر قصد دارید میوه ها و سایر محصولات کشاورزی با کیفیت بسیار بالایی وارد بازار کنید و سود آوری بسیار خوبی داشته باشید حتما استفاده از این نوع کود را در راس کار خود قرار دهید چرا که اغلب خاک های کشاورزی پتاسیم کافی  را در خود ندارند و این باعث می شود محصول از کیفیت ایده آلی برخوردار نباشد.

 

مزیت استفاده از کود شوک کا ۶۰ ( پتاسیم) در روش آبیاری

 

استفاده از این کود در روش آبیاری یکی دیگر از روش های رایج می باشد و می توان هنگام آبیاری مقدار مورد نظر خود را اضافه کنید تا همراه با ریشه جذب شود. یکی از مشخصه های استفاده از کود پتاس بالا در روش آبیاری ،تاثیر در بازه زمانی بالا است و معمولا این تاثیر پس از ده روز خود را نشان می دهد.بطور خلاصه هر دو این روش برای استفاده  مناسب می باشند و اغلب روش محلول پاشی برای میوه و روش آبیاری برای زراعت و کشاورزی بکار می رود.نکته  قابل توجه اینکه در روش آبیاری تاثیر این مواد در دوره بلند مدت در خاک میماند و حتی پس از یک الی دو ماه تاثیر خود را به صورت مثبت نشان میدهد.

با تشکر از توجه شما آل کود

فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

 • سلام
  یک دلیل دیگر در استفاده از کود k60 جلوگیری از چاقی و عدم احساس سیری (پر خوری) در سطح ملی در جوامعی که از محصولات کشاورزی کم پتاس استفاده میکنند!.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *