کامل ترین کود برای درختان میوه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

استفاده مناسب از کودهای شیمیایی به بهبود بهره وری از خاک و محصول منجر می‌شود؛ همچنین باعث رونق و توسعه کشاورزی نیز خواهد شد. شاید این نکته جالب به نظر برسد که درختان نیز مانند انسانها نیازهای غذایی ویژه ای دارند و باید با استفاده از عناصر غذایی پر مصرفی اقدام به تامین آنها نماییم تا از حداکثر رشد درخت میوه پشتیبانی کنیم. البته انتخاب بهترین کود برای درختان میوه به این سادگی نیست بلکه باید آزمایش‌هایی را روی خاک انجام دهند تا بتوانند نیازهای غذایی درخت را تشخیص داده و اقدام به تامین آن نمایند.بیان این نکته را لازم می دانیم که بهترین کود برای درختان زمانی به نتیجه مطلوب می رسد که در زمان صحیح خود اعمال شود. بنابراین توصیه ما به شما این است که از کود هایی استفاده کنید که رشد برگ و بافت سبزینه گیاه یا به طور کلی در درخت تان را به صورت چشمگیری افزایش دهد. در ادامه تنها چند مورد است بهترین کود برای درختان میوه را نام خواهیم برد توجه داشته باشید که نام بردن از تمامی کود هایی که برای درختان میوه مفید هستند از حوصله این مقاله خارج است بنابراین به معرفی کامل ترین کود برای درختان میوه اکتفا خواهیم کرد.

 چه کود برای درختان میوه مناسب است؟

  • کودهای نیتروژن دار

طی تحقیقاتی که متخصصان در این زمینه انجام داده‌اند مشخص شده است که کودهای نیتروژن دار موثرترین کود برای رشد فوری درختان میوه شناخته شده اند. اگر بررسی جزئیات نیازهای درخت را در نظر نگیریم می‌توان گفت که استفاده از کودهای نیتروژن دار به عنوان رکن ثابت در کود دهی انواع درختان میوه در نظر گرفته می شود.

عنصر نیتروژن به دلیل ساختار شیمیایی که دارد عنوان عامل تحریک کننده رشد و رویش گیاه شناخته می‌شود و زمان مناسب برای استفاده از این کود زمانی است که هنوز گیاه وارد مرحله زایشی خود نشده باشد. چرا که در صورت استفاده از این کود در بازه زمانی خارج از زمان ذکر شده ممکن است باغبان یا کشاورز متاسفانه دچار نتیجه عکس شود.

مثلاً اگر در زمان تشکیل شکوفه ها از این کود استفاده شود اگرچه رشد رویشی درخت افزایش می‌یابد اما تشکیل شکوفه ها به تاخیر می‌افتد بنابراین دچار افت محصول و باردهی مورد نظر از درخت ها خواهید شد.

کامل ترین کود برای درختان میوه

  • کود های گوگرد دار

کود های گوگرد دار یکی از بهترین و مناسب ترین کودها برای درختان میوه به شمار می‌روند و مانند سایر کودها اگر متناسب با نیاز درخت و شرایط خاکی که در آن کاشته شده است و همچنین زمان استفاده به کار نروند منجر به نتیجه عکس خواهند شد.

نکته جالب توجه این است که گوگرد نیز هم اندازه با عنصر نیتروژن در ساختار سبزینگی درخت نقش بسزا و عمده ای دارد و در صورت کمبود آن برگهای گیاه رو به زردی رفته و رشد آن متوقف خواهد شد.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید در زعفران

  • کودهای منیزیم دار

اگر اطلاعات لازم و کافی در این زمینه را داشته باشید متوجه خواهید شد که در کلروفیل گیاه عنصر منیزیم نقشی مهم و کلیدی دارد بنابراین کودهایی که حاوی منیزیم هستند جزو بهترین کود برای درختان میوه محسوب می شوند.

میزان کلروفیل ارتباط مستقیمی با توانایی فتوسنتز درخت دارد به عبارتی گویاتر هرچقد کلروفیل بیشتری در گیاه وجود داشته باشد توانایی وجود سنتز آن به همان میزان چند برابر می‌شود.

  • کودهای آهن دار

نمی‌توان گفت که آهن به طور مستقیم چه جزئی از ساختار گیاه را تحت تاثیر خود قرار می دهد بلکه اثربخشی آهن به صورت کلی بوده و روی تمامی سیستم گیاه اثر می گذارد. و گیاه در تمام مراحل رشد خود احساس نیاز به این عنصر را دارد. استفاده از کود آهن برای رشد هر چه بهتر و سریعتر طرح درخت لازم و ضروری است و استفاده از آن افزایش میزان میوه را در فصل باردهی در پی خواهد داشت.

کامل ترین کود برای درختان میوهنکته مهم در خصوص استفاده از بهترین کود برای درختان میوه

اگر شما جزو آن دسته از باغداران ای هستید که برای کودهی به درختان میوه تان به تجربیات و نتایج سایر باغداران باغبان آن و کشاورزان اکتفا می کنید باید بگویم که سخت در اشتباهید!

چرا که قضاوت زمین های خاکی شما و همچنین ساختار درختانی که شما کاشته ای از روی زمین ها و درخت های سایر باغداران کاری نا عاقلانه به شمار می‌رود. برای مفهوم بیشتر این موضوع این مثال را در نظر داشته باشید که حتی موقعیت باقی و شرایط خاکی دو باغ که در کنار هم باشند نیز با هم متفاوت خواهد بود.

در این زمینه ما نکاتی بارز و مهم را خدمت شما مخاطبان گرامی شرح خواهیم داد امید داریم که پس از مطالعه این مقاله با اطلاعاتی بیشتر اقدام به کود دهی درختان میوه خود نمایید:

پیش از کوددهی حتماً آزمون خاک را انجام دهید شاید از خود بپرسید که منظور از آزمون خاک چیست در پاسخ به این سوال باید بگویم که مقداری از خاک باغچه یا بطور کلی خاکی که درختان میوه خود را در آن کاشته اید را به آزمایشگاه های مخصوص برده و درصد نیاز درخت تان به هر ماده غذایی را تعیین کنید پس از این مرحله اقدام به کود دهی در بازه زمانی مناسب نمایید.

کامل ترین کود برای درختان میوهدر عمل کوددهی معتدل رفتار کنید به این منظور که از افزودن بیش از اندازه کود به درختان میوه خود پرهیز کنید چرا که این کار علاوه بر اینکه موجب تسریع رشد درختان نخواهد شد بلکه ریشه درخت تان را خواهد سوزاند. یک باور عمومی و اشتباه که در میان باغداران و کشاورزان وجود دارد این است که اگر می خواهید محصولات بیشتری را از باغ خود دریافت کنید باید اقدام به کود دهی بیش از اندازه نمایید!! به عبارتی دیگر بر اساس این باور اشتباه هر چقدر میزان کوددهی بیشتر باشد میزان ثمردهی نیز بیشتر خواهد بود!

بیشتر بخوانید: کاشت ذغال اخته از هسته

بهتر است که برنامه کوددهی تان را تحت نظر یک کارشناس انجام دهید چرا که این امکان وجود دارد که بعضی از کودها اثربخشی یکدیگر را خنثی کنند.با توجه به مصرف بی رویه از کود های شیمیایی همواره تلاش کشاورزان بر آن بوده است که از بهترین کودهای موجود در بازار استفاده کنند.

کامل ترین کود برای درختان میوه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *