شفلرا ابلق

شفلرا ابلق

شفلرا ابلق یک گیاه بومی از سرزمین استرالیا است که زیبایی منحصر به‌ فردی دارد. برگ‌های گل شفلرا به رنگ سبز روشن هستند و حالتی براق دارند. امروزه افراد زیادی این گیاه را در منزل نگهداری می‌کنند زیرا مراقبت و نگهداری از آن بسیار راحت است.

گیاه شفلرا دم‌برگ‌های بلندی دارد و در قسمت انتهایی برگ‌های پنجه‌ای شکل آن، چندین برگچه دیده می‌شود. اگر به‌ طور صحیح و اصولی از این گیاه نگهداری کنید، ارتفاع آن به بیش‌ از 3 متر هم می‌رسد. در ادامه مطلب همراه ما بمانید تا شما را بیشتر با این گیاه زینتی و نکات مهم درباره آن آشنا کنیم.

شرایط نگهداری گیاه شفلرا ابلق

 • دما

دقت داشته باشید بهترین دما برای رشد مطلوب این گیاه؛ 20 الی 30 درجه سانتی‌گراد است و اگر شفلرا را در مکانی قرار دهید که دما بیشتر از حد استاندارد یا کمتر از این حد باشد، گیاه دچار صدمه می‌شود.

 • نور

گیاه شفلرا به نور متوسط نیاز دارد و بهتر است آن را در مکانی قرار دهید که نور خورشید به‌ صورت غیر مستقیم بر آن بتابد. همچنین می‌توانید هفته‌ای یک‌ بار این گل را به محیطی که دارای نور زیاد است، منتقل کنید تا شاداب‌تر شود. در غیر این صورت ممکن است شفلرا شادابی و زیبایی خود را از دست بدهد.

 • آبیاری

برای آبیاری این گیاه زینتی نیز باید اجازه دهید رویه خاک به‌ صورت کامل خشک‌ شده باشد زیرا آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد و برگ‌های گیاه نیز دچار تغییر رنگ و پژمردگی می‌شوند.

 • خاک

مناسب‌ترین خاک برای گیاه شفلرا، خاک کوکوپیت است. البته این خاک باید با مقداری کود مناسب مخلوط شده باشد تا ساختار آن به بهترین نحو ممکن اصلاح شود و هیچ‌ گونه کمبودی نیز در آن وجود نداشته باشد.

 • رطوبت

بهتر است بدانید که شفلرا ابلق به رطوبت نسبی نیاز دارد.  از این‌ رو بهتر است هر 2 هفته‌ 1 بار با استفاده از آبپاش، شاخه و برگ‌های گیاه را مرطوب نمایید. همچنین می‌توانید یک ظرف آب در کنار گلدان قرار دهید تا رطوبت مورد نیاز گیاه به‌ طور کامل تأمین شود.

تا حد امکان سعی کنید برای کوددهی و تغذیه گیاه شفلرا از کودهای محلول در آب بهره بگیرید. زیرا اکثر کودهای محلول در آب برای گل‌های زینتی تهیه شده‌اند و مزایای بیشتری هم دارند. شما باید طبق دستورالعمل ذکر شده بر روی جلد کود موردنظر، هفته‌ای 1 الی 2 بار گیاه تان را کود دهی کنید.

دقت داشته باشید مناسب‌ ترین زمان برای کوددهی این گیاه 1 ماه بعد از خرید و یا تعویض گلدان است.  زیرا در این زمان گیاه برای رشد به تغذیه بیشتری نیاز دارد.

دقت داشته باشید که کوددهی به این گیاه باید به‌ صورت برنامه ‌ریزی‌ شده صورت بگیرد تا نتیجه مطلوب‌تری داشته باشد. همچنین اگر می‌خواهید گیاه‌تان رشد بهتری داشته باشد، حتما در فصل‌های بهار و تابستان کار کوددهی را انجام دهید.

 • تمیز کردن برگ‌ها

برای تمیز کردن برگ‌های گیاه شفلرا ابلق بهتر است از آب تصفیه شده و بدون کلر استفاده کنید. دقت داشته باشید برای تمیز کردن برگ‌های این گیاه، نباید از مواد براق‌ کننده شیمیایی بهره بگیرید، زیرا باعث از بین رفتن و آسیب‌ رساندن به گیاه می‌شود.

 • تعویض گلدان

اگر تازه این گیاه زیبا را کاشته‌اید؛ بهتر است در سال 2 مرتبه گلدان آن را عوض کنید. اما با افزایش طول عمر آن می‌توانید سالی 1 بار اقدام به تعویض گلدان کنید. در صورتی‌ که عوض کردن گلدان برای‌تان سخت است و نمی‌توانید این کار را انجام دهید، بهتر است خاک‌های سطحی آن را با خاک‌های غنی و نو تعویض کنید.

همچنین مواظب باشید هنگام تعویض گلدان، به ریشه گیاه آسیبی وارد نشود زیرا با آسیب دیدن ریشه، گیاه به‌ طور کامل از بین می‌رود و دیگر رشد مطلوبی هم نخواهد داشت.

شفلرا ابلق

رایج ترین مشکلات شفلرا ابلق و نحوه درمان آن‌ها

 • ریزش و زرد شدن برگ‌ها

دقت داشته باشید اگر بیش‌ از اندازه به این گل زینتی آب بدهید، بعد از گذشت مدت‌ زمان کوتاهی، برگ‌های آن دچار ریزش و زردی می‌شوند. از این‌ رو بهتر است حتما بعد از آبیاری مطمئن شوید که سطح خاک به‌ طور کامل خشک‌ شده است و سپس آبیاری بعدی را انجام دهید.

 • وجود حشرات سبز رنگ بر روی قسمت‌های مختلف گیاه

اگر زمانی متوجه شدید که حشرات سبز رنگی بر روی قسمت‌های مختلف گیاه‌تان قرار دارد، بهتر است هر هفته گیاه را سم‌پاشی کنید تا این حشرات به گیاه‌تان آسیبی وارد نکنند و به‌ طور کامل از بین بروند.

 • از دست رفتن رنگ گل

رنگ گل هنگامی از دست می‌رود که نور کافی و متوسط به گیاه نرسد. به‌ همین‌ علت برای رفع این مشکل می‌توانید گلدان‌تان را به مکانی روشن‌تر منتقل کنید تا نور غیرمستقیم کافی به آن برسد.

 • زیاد شدن فاصله میان برگ‌ها

اگر زمانی متوجه شدید که فاصله بین برگ‌های شفلرا ابلق زیاد شده است و ساقه‌های آن نیز دچار انحراف شده‌اند، باید آن را به محل خنک‌تری ببرید زیرا اکسیژن کافی به گیاه تان نرسیده‌ است.

 • پژمرده شدن

این گیاه زمانی پژمرده می‌شود که به آب احتیاج داشته باشد. بنابر این بهتر است هنگام پژمرده شدن گیاه، به مدت 15 دقیقه گلدان آن را در یک ظرف پر از آب قرار دهید و به‌ صورت مرتب چند روز 1 بار آن را غبار پاشی کنید.

 • ایجاد لکه‌های سفید رنگ

وجود لکه‌های سفید بر روی قسمت‌های مختلف این گیاه، نشان ‌دهنده وجود آفات و حشرات مضر است. بنابر این بهتر است با کمک یک سم مناسب حشره‌کش، شفلرا را سم‌پاشی کنید تا بعد از چند روز به‌ طور کامل لکه‌های سفید از روی آن برطرف شوند.

 • بستن تار عنکبوت در سطح زیرین گیاه

بستن تار عنکبوت بر روی قسمت‌های مختلف گیاه شفلرا در واقع به دلیل رشد کردن کنه‌های قرمز در زیر برگ گیاه است. اما این امر اصلا جای نگرانی ندارد زیرا می‌توانید با کمک سم‌های مختلف، آن‌ها را از بین ببرید و سپس باید با استفاده از یک کود مناسب، گیاه‌تان را تقویت کنید.

شفلرا ابلق

نکات مهم درباره کوددهی شفلرا ابلق

 • تا حد امکان سعی کنید عمل کوددهی به این گیاه را با دقت بسیار بالایی انجام دهید زیرا استفاده‌ نادرست از هر نوع کود می‌تواند به گیاه آسیب جدی وارد کند.
 • به‌ طور معمول هر ماه برای تقویت کردن این گیاه جذاب از کودهای طبیعی و آلی بهره بگیرید.
 • تا حد امکان سعی کنید کمتر سراغ کودهای شیمیایی بروید.
 • هنگام بهره گرفتن از کود مایع باید دقت داشته باشید که غلظت آن به میزان کافی باشد تا ریشه گیاه‌تان نسوزد.
 • به‌ جای بهره گرفتن از کودهای جامد، سعی کنید سراغ کودهای مایع بروید.
 • حتما کود مورد نظرتان را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.
 • عمل کود دهی باید منظم و به صورت برنامه‌ریزی شده باشد تا نتیجه‌ای عالی از خود به جای بگذارد.
 • فراموش نکنید که کوددهی به گیاه زیبا شفلرا نباید در هفته بیش از 1 الی 2 مرتبه صورت بگیرد زیرا ریشه گیاه آسیب می‌بیند و از بین می‌رود.

بیشتر بخوانید : اسید هیومیک

سخن پایانی

شما نیز اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که علاقه دارند گل و گیاهان زینتی را پرورش دهند، بهتر است حتما سراغ گل‌های زیبایی مانند شفلرا ابلق بروید و از آن‌ها بهره بگیرید. همان‌ طور که متوجه شدید؛ نگهداری از این گیاه اصلا سخت نیست و با در نظر گرفتن نکات و موارد ذکر شده، می‌توانید تا مدت‌های طولانی این گل را داشته باشید. بنابر این توصیه می‌کنیم حتما شرایط لازم را برای رشد این گیاه مهیا کنید تا صدمه‌ای به آن وارد نشود.

با تشکر از توجه شما ال کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366