کود برگ انجیری

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود مخصوص تقویت گیاه برگ انجیری

کود برگ انجیری : یکی از مهم ترین اجزای زینتی هر دکوراسیون خانه ای گیاهان مدرن و دکوراتیو همچون گیاه برگ انجیری می باشد که با ظاهر شیک و زیبایی که دارد گوشه اتاق خواب، سالن پذیرایی و یا محل کار را  به صحنه چشم نوازی مبدل می سازد. شاید شما نیز دوست داشته باشید گوشه ای از خانه خود را با گیاهان آپارتمانی متفاوتی بیارایید. گیاه برگ انجیری با ظاهر متفاوت که ناشی از برگ های جذاب و پهن آن می باشد، بهترین گزینه برای زیبایی و مدرنیته نشان دادن آپارتمان به شمار می رود. حال این سوال پیش می آید که چه ویژگی سبب شده گیاه برگ انجیری در زمره زیباترین و جذاب ترین گیاهان آپارتمانی به شمار رود؟ چگونه بایستی از این گیاه زیبا مراقبت کنیم؟ باید سعی در تامین چه نیازهایی از گیاه برگ انجیری باشیم؟

این سوالات برای علاقه مندان به نگهداری گل و گیاهان آپارتمانی کاملا طبیعی بوده و دلیل آن اهمیت دادن به گیاه خریداری شده می باشد تا با برآوردن احتیاجات و رسیدگی زیبایی و نشاط گیاه خود را حفظ نمایند. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا به صورت حرفه ای با تکنیک های نگهداری گیاه برگ انجیری آشنا شوید.

کود برگ انجیری

فهرست محتوا مقاله کود برگ انجیری

۱)با گیاه برگ انجیری بیشتر آشنا شوید

۱.۱ گیاه برگ انجیری از چه خصوصیات ظاهری برخوردار است؟

۲) برای نگهداری و رشد گیاه آپارتمانی برگ انجیری بایستی چه شرایط ایده آلی فراهم کنیم؟

۲.۱ گیاه برگ انجیری را در چه شرایط نوری قرار دهیم؟

۲.۲ شیوه آبیاری گیاه برگ انجیری چگونه است؟

۲.۳ دمای مطلوب برای نگهداری گیاه برگ انجیری

۲.۴ رطوبت موردنیاز برای گیاه برگ انجیری

۲.۵ مناسب ترین خاک برای گیاه برگ انجیری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

۲.۶ تغذیه و کوددهی مناسب گیاه برگ انجیری

۲.۷ معرفی کود مخصوص گیاه آپارتمانی برگ انجیری

۳) چه زمانی گلدان گیاه برگ انجیری را تعویض کنیم؟

۴) آیا سمی بودن برگ انجیری واقعیت دارد؟

۵) تمیز کردن برگ های گیاه برگ انجیری

۶) مهم ترین مشکلاتی که در نگهداری برگ انجیری ممکن است شاهد آن باشید

۷) انواع زیبا و متنوع برگ انجیری

۷.۱ مشخصات ظاهری برگ انجیری ابلق

۷.۲ مشخصات ظاهری برگ انجیری حصیری

۷.۳ مشخصات ظاهری برگ انجیری فر

۷.۴ مشخصات ظاهری برگ انجیری دوبیا

۷.۵ مشخصات ظاهری برگ انجیری مینیاتور

۷.۶ مشخصات ظاهری برگ انجیری هیولا

۸) دلیل وجود شکاف ها در بخش های مختلف برگ چیست؟

کود برگ انجیری

با گیاه برگ انجیری بیشتر آشنا شوید

منشا این گیاه متفاوت و بسیار دیدنی جنگل های بارانی نواحی جنوب کشور های مکزیک و کلمبیا می باشد که از آنجا به سایر نقاط جهان گسترش یافت. یکی از کشورهایی که علاقه مندان به گل و گیاه زیادی را از دیر باز در خود جای داده، ایران می باشد که با جان و دل اقدام به نگهداری گونه های موجود برگ انجیری در بازار می کنند. نام علمی این گیاه مونسترا بوده که متعلق به تیره گل شیپوریان می باشد. گفته می شود نام برگ انجیری را ایرانیان به این گیاه آپارتمانی نسبت داده اند.

مونسترا به دلیل اندازه برگ ها و شکل خاص خود مشهور ترین برگ در بین گیاهان را به خود اختصاص داده که راه شناسایی خوبی برای آن هم می باشد. جالب است بدانید در اروپا به دلیل وجود شکاف در برگ این گیاه آپارتمانی جذاب، به آن پنیر سوئیسی نیز گفته می شود اما نام رسمی آن در سراسر دنیا مونسترا می باشد.

گیاه برگ انجیری از چه خصوصیات ظاهری برخوردار است؟

معرف گیاه برگ انجیری، برگ های پهن و بزرگ آن می باشد که بریدگی های عمیق و منظمی بر سطح آن پدیدار شده و زیبایی و جذابیت خاصی بدان بخشیده است؛ گونه های مختلف برگ انجیری دارای طرح های متفاوتی از این بریدگی و شکاف ها می باشند که سبب شده از فرسخ ها دور تر گمان قریب به یقین داشت که این همان گیاه برگ انجیری می باشد.

برگ انجیری در گروه گیاه همیشه سبز قرار دارد که با زبان بی زبانی در دکوراسیون خانه حرف ها برای گفتن دارد و با سکوت خود چشمان هر بیننده ای را متوجه خود می سازد.

۵۰ گونه کشف شده از گیاه برگ انجیری همگی همیشه سبز و بریده شده می باشند البته لازم به ذکر است برگ های جالب و عجیب برگ انجیری از همان ابتدا به شکل رنده شده نمی باشند بلکه به تدریج با گذر زمان برگ صاف به شکل بریده شده در می آید.

برگ انجیری عمدتا برگ هایی به رنگ‌ سبز روشن و تیره دارد اما در برخی گونه های جذاب تر و کمیاب رنگ سبز با رنگ های سفید و کرمی ادغام شده است.

برگ انجیری عاشق آب و هوای گرم و مرطوب است و کمتر پیش می آید که در فضای آپارتمان گلدهی کند اما در زیستگاه اصلی و طبیعی خود بدون شک گلدهی خواهد نمود.

ریشه های هوایی گیاه زیبای برگ انجیری نیازمند تکیه گاه مستحکم مانند بستر عالی در گلدان و تغذیه می باشد که با توجه به ادامه مطالب می توانید بهترین تکیه گاه و مواد غذایی را برای آن فراهم کنید. در صورتی که شرایط ایده آل و مواد مغذی گیاه برگ انجیری به نحو احسن تامین شود، ارتفاع گیاه می تواند چند متر از فضای خود را اشغال کرده و برگ ها نیز تا ۵۰ سانتی متر می توانند رشد کنند.

کود برگ انجیری

برای نگهداری ، کود دهی و رشد گیاه آپارتمانی برگ انجیری بایستی چه شرایط ایده آلی فراهم کنیم؟

پیش از پرداختن به جزئیات نیاز های اساسی گیاه مدرن برگ انجیری، به طور کلی طالب نور زیاد، خاک مناسب، کود با کیفیت و مرغوب، آب و هوای گرم و مرطوب، بستر مناسب و فضای باز و تکیه گاه مستحکم می باشد.

در صورتی که گیاه برگ انجیری در شرایط نامناسبی همچون کم آبی، فقر خاک از مواد غذایی، خاک نا مرغوب، سرما و نور کم باشد  قادر به تحمل چنین شرایطی نخواهد بود در نتیجه به جای رشد خوب به بدترین شکل یا همان شکل علفی رشد کرده و ظاهر زیبای آن زیر سوال خواهد رفت.

بنابراین گل های سوسنی شکل و ظاهر تماشایی این گیاه زمانی ظهور پیدا می کنند که در شرایط ایده آلی نگهداری گردد.

گیاه برگ انجیری را در چه شرایط نوری قرار دهیم؟

بهترین محلی که گیاه برگ انجیری می تواند در آن نگهداری شود، قرار گیری در معرض تابش غیر مستقیم نور آفتاب و در نقطه ای با نور متوسط می باشد. به هیچ وجه گیاه خود را در برابر چشمان آفتاب قرار ندهید زیرا تابش نور سوزان سبب سوختگی در برگ های زیبای برگ انجیری خواهد شد.

از طرف دیگر وقتی نور کافی به گیاه نمی رسد، تعداد برگ ها، رنگ برگ و رشد آن کاهش یافته و دیگر شاهد بریدگی های جذاب در برگ نخواهیم بود در نتیجه گیاه زیبایی خود را از دست خواهد داد.

ایده آل ترین نقطه منزل برای قرار دادن گیاه برگ انجیری، پشت پنجره ای می باشد که با استفاده از مات کن یا پرده نور سایه روشن به گیاه می رسد؛ به گونه ای که علی رغم وجود نور کافی، تابش مستقیم خورشید بدان نرسد. مانند کنار پنجره شمالی اتاق خواب یا سالن پذیرایی

کود برگ انجیری

شیوه آبیاری گیاه برگ انجیری چگونه است؟

گیاه آپارتمانی و دکوراتیو برگ انجیری، از اینکه غرق در آب باشد بیزار است بنابراین همیشه سعی کنید در مواقع نیاز به آن آب دهید زیرا نسبت به آبیاری زیاد حساسیت دارد.

از کجا تشحیص دهیم چه زمانی گیاه را آبیاری کنیم؟

خیلی راحت با استفاده از فرو کردن انگشت یا قطعه چوب تا عمق ۳ سانتی متری خاک، از میزان خشکی خاک گلدان آگاهی پیدا کنید. وقتی خاک به انگشت یا چوب فرو رفته در درون آن نچسبید، زمان آبیاری فرا رسیده است. اما اگر خاک هنوز مقداری رطوبت داشت، آبیاری را به تاخیر بیندازید تا مسبب پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه زیبای خود نشوید.

کود برگ انجیری

نکته کود برگ انجیری

برگ انجیری خود را در فصل تابستان به صورت یک بار در هفته و دو هفته یکبار در زمستان آبیاری کنید؛ هم چنین اسپری پاشی برگ های این گیاه را دو سری در هفته در تابستان و یک سری در طول هفته در زمستان انجام دهید.

دمای مطلوب برای نگهداری گیاه برگ انجیری

سرما و دمای پایین از آستانه تحمل گیاه برگ انجیری خارج است طوری که تحمل دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد را ندارد حتی دمای زیر ۱۳ درجه سلسیوس نیز شرایط ایده آلی برای نگهداری گیاه برگ انجیری نمی باشد. هم چنین حداکثر دمایی که این گیاه می تواند در آن زنده بماند، دمای ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد که در چنین مواقعی نیاز به غبار پاشی پیوسته هست تا رطوبت گیاه به حد دلخواه برسد.

بهترین رنج دمایی برای گیاه برگ انجیری، بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی گراد است. لازم به ذکر است این گیاه عاشق محیط گرم و مرطوب می باشد.

کود برگ انجیری

رطوبت موردنیاز برای گیاه برگ انجیری

محیط مرطوب فضای مورد علاقه گیاه برگ انجیری می باشد بهترین روش برای تامین رطوبت این گیاه زیبا و دوست داشتنی، ساخت جزیره سنگ ریزه ای و پر کردن آن با آب می باشد طوری که آب تماس مستقیمی با گلدان نداشته باشد زیرا در غیر این صورت احتمال پوسیدگی ریشه بالا خواهد رفت.

نکته

از غبار پاشی در روزهای گرم تابستان غافل نشوید زیرا برگ ها به این غبار پاشی نیاز بالایی دارند بنابراین هفته ای دو الی سه بار غبار پاشی را در برنامه خود قرار دهید. از طرفی برای غبار پاشی از آبی که دو روز مانده و فاقد املاح استفاده کنید.

راه دیگر بجز غبار پاشی، بهره گیری از دستگاه رطوبت ساز در محیط می باشد تا برگ ها بدون ایجاد مشکل از رطوبت محیط برخوردار شوند.

مناسب ترین خاک برای گیاه برگ انجیری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

خاک سبک با زهکشی بالا ایده آل ترین بستر ممکن برای گیله آپارتمانی برگ انجیری به شمار می رود یکی از انواع خاک هایی که می توانید گلدان گیاه تان را با آن پر کنید، خاک کمپوست و یا خاک آماده مخصوص کاشت می باشد.

هم چنین ترکیب خاک برگ، مقداری خاک باغچه، مقداری ماسه یا پرلیت نیز خاک مناسبی برای گلدان برگ انجیری محسوب می شود.

پس از آماده نمودن خاک سعی در غنی نمودن آن کنید زیر خاک فقیر و ضعیف، برای رشد گیاه، بزرگ شدن برگ ها و پدیدار شدن شکاف ها اثر مثبت و موثری نخواهد گذاشت. به منظور داشتن خاکی سرشار از مواد مغذی به ادامه مطلب رجوع کنید.

خرید کود برگ انجیری

تغذیه و کود دهی مناسب گیاه برگ انجیری

گیاه برگ انجیری برای همیشه سبز ماندن، داشتن برگ های بزرگ و نشاط دائمی خود نیاز به رسیدن مواد مغذی از طریق کود مخصوص گیاهان آپارتمانی دارد. اگر رشد و ظاهر گیاه برایتان اهمیت دارد ماهی یک بار آن را کوددهی کنید.

حال سوال پیش می آید چه کودی را می توان برای گیاه برگ انجیری استفاده نمود؟ کود مناسب دارای چه ویژگی هایی است؟

معرفی کود مخصوص گیاه آپارتمانی برگ انجیری

یکی از بهترین هدیه هایی که سایت آل کود برای علاقه مندان به گل ها و گیاهان آپارتمانی آماده کرده ارائه کود گیاهان آپارتمانی شوک به عنوان با کیفیت ترین کود حاضر در بازار می باشد تا بدین وسیله تمامی عناصر موردنیاز برای رشد، سلامتی و شادابی گیاهان آپارتمانی را در اختیار آنها قرار دهد.

کود گیاهان آپارتمانی شوک دارای عناصر پرمصرف گیاهان از جمله: فسفر، پتاسیم و نیتروژن، کلسیم و عناصر ریز مغذی مانند آهن، روی، بور، منگنز، مولیبدین و … می باشد که با مصرف آن هیچ گونه علائم زردی و ریزش در گیاه برگ انجیری رویت نخواهد شد.

کود تقویتی برگ انجیری
کود برگ انجیری

نحوه استفاده از کود گیاهان آپارتمانی شوک مخصوص برگ انجیری

این کود را می توانید به صورت محلول پاشی یا آبیاری مصرف کنید و پس از استفاده شاهد اثرات فوق العاده آن بر گیاه خود شوید.

نکته کود برگ انجیری

گیاه برگ انجیری هر ماه یک بار به کود دهی نیاز خواهد داشت مواظب باشید از زیاده روی در مصرف کود اجتناب کنید تا اثرات مفید کود گیاهان آپارتمانی شوک را از بین نبرید.

کود دهی برگ انجیری

چه زمانی گلدان و خاک حاوی کود گیاه برگ انجیری را تعویض کنیم؟

گلدان گیاه برگ انجیری نیز مانند هر گیاه آپارتمانی دیگری در زمان خود نیاز به تعویض دارد. وظیفه شما به عنوان نگهدارنده گیاه برگ انجیری این است که هر سال وضعیت گیاه و گلدان خود را بررسی کنید و در صورت مشاهده علائم و نشانه های زیر نسبت به تعویض گلدان اقدام نمایید.

۱)گیاه تان بی حال است در  حالی که شما تمامی شرایط مناسب برای رشد آن را فراهم نموده اید.

۲) به بخش زیری گلدان نگاه کرده اید و شاهد بیرون زدگی ریشه از آن شده اید .

۳) وجود زردی در برگ های پهن گیاه در حالی که کوددهی و دیگر موارد را رعایت کرده اید.

وقتی به چنین نشانه هایی من جمله نشانه واضح آن که بیرون زدن ریشه از بخش پایین گلدان می باشد بر خوردید، نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاه برگ انجیری در فصل بهار می باشد که در آن سایز گلدان تنها یک تا سه سایز از گلدان قبلی بزرگ خواهد بود و از انتخاب گلدان بسیار بزرگ بپرهیزید.

نکته کود برگ انجیری

پس از تعویض گلدان گیاه ممکن است برای مدت کوتاهی وارد شوک شده یا رشد آن متوقف شود لازم است بدانید این امر کاملا طبیعی است. هم چنین هنگامی که گیاه بسیار بزرگ شد، می توانید تعویض خاک گلدان را با خاک غنی انجام دهید.

آیا سمی بودن برگ انجیری واقعیت دارد؟

این گیاه آپارتمانی زیبا سمی نمی باشد اما میوه آن دارای اسید اگزالیک است که به سبب خوردن آن بدن انسان به دلیل حساسیت به آن واکنش هایی مانند تحریک فوری مجاری

 تنفسی، تورم، گرفته شدن صدا و احساس سوزش در دهان ایجاد می گردد.

تمیز کردن برگ های گیاه برگ انجیری

اگر خواهان زیبایی و جذابیت و درخشانی همیشگی گیاه خود هستید، تمیز نمودن برگ آن را فراموش نکنید. با استفاده از پارچه یا اسفنج بدون آغشته به مواد شیمیایی می توانید ظاهر براقی به گیاه خود هدیه دهید و حتی در صورت وجود آفات آن را از روی برگ ها تمیز کنید.

البته به کار بردن مواد شیمیایی سالی یکبار اشکالی ندارد.

اگر شما نیز در نگهداری گیاه شیک برگ انجیری به برخی از مشکلات و آفات برخورده اید پیشنهاد میکنم ادامه مقاله را از دست ندهید.

مهم ترین مشکلات کود دهی که در نگهداری برگ انجیری ممکن است شاهد آن باشید

قیمت کود برگ انجیری

چرا برگ های گیاه من همانند دیگر برگ انجیری ها از شکاف و بریدگی محروم است؟

از جمله دلایلی که در این امر دخالت دارند عبارتند از:

نبود شکاف در برگها کاملا طبیعی بوده و متعلق به گونه بدون شکاف دار عمیق است. دومین دلیل ممکن است گیاه شما جوان بوده و پس از بلوغ برگها شاهد بریدگی های جذاب آن باشید. در غیر این صورت بایستی نحوه رسیدن نور و مواد غذایی را بررسی کنید.

چرا برگ های گیاه من پر از شکاف بوده و بد فرم می باشد؟

دلیل این امر برخوردهای مکرر با گیاه است بنابراین آن را از مکان شلوغ که امکان صدمه دیدن گیاه بالاست دور کنید.

چرا برگ های گیاه من چروکیده و خشک می شوند؟

به دلیل اینکه رطوبت موردنیاز برگ انجیری تان را فراهم نکرده اید و محیط آن بسیار خشک بوده، برگ ها دچار خشکی شده اند. لذا با غبار پاشی و آبیاری به داد گیاه خود برسید.

زخم های سفید پنبه ای بر روی برگ های گیاهم می بینم علت چیست؟

معروف ترین آفتی که نه تنها در برگ انجیری بلکه در گیاهان آپارتمانی دیگر نیز زخم های سفید پنبه ای بر جای می گذارد، آفت شپشک آردی است که بایستی با استفاده از سم حشره کش گیاه خود را نجات دهید.

برگ های گیاه من کوچک مانده و رشد نمی کنند چرا؟

دلیل اصلی به کمبود نور گیاه بر می گردد هر چه سریعتر آن را به مکان پر نور انتقال دهید تا شاهد رشد موثر برگ های گیاه آپارتمانی خود و زیبایی آن شوید.

لکه های قهوه ای موجود در بخش میانی یا حاشیه برگ های گیاه من به دلیل چیست؟

احتمال زیاد غبار پاشی را در مقابل نور خورشید انجام داده اید در چنین مواقعی قطره های آب در معرض نور آفتاب همانند ذره بین سبب ایجاد لکه در برگ ها شده است. بنابراین غبار پاشی را در مقابل آفتاب گرم انجام ندهید.

چرا نوک برگ گیاه قهوه ای می شود؟

دلیل اصلی به کمبود آب بر می گردد سریعا وضعیت خاک را بررسی کرده و در صورت خشک بودن تا عمق سه سانتی متر شروع به آبیاری کنید.

انواع زیبا و متنوع برگ انجیری

بدون شک زیبایی این گیاه آپارتمانی سبب شده به یک نوع از این گیاه اکتفا نکنیم و تا جای ممکن انواع مختلفی از آن را خریداری کرده و منزل خود را زینت ببخشیم. از جمله گونه های پر طرفدار و محبوب گیاه برگ انجیری عبارتند از:

برگ انجیری فر، برگ انجیری ابلق، برگ انجیری دوبیا، برگ انجیری مینیاتوری، برگ انجیری مونسترا، برگ انجیری کنتیایی،  برگ انجیری حصیری و برگ انجیری پنجه شیری

مشخصات ظاهری برگ انجیری ابلق

این گونه یکی از دلربا ترین گونه های برگ انجیری به شمار می رود. ترکیب رنگ سفید و سبز در برگ های پهن آن زیبایی ظاهری فوق العاده ای بدان بخشیده و آن را به گیاه آپارتمانی گران قیمت در دنیا تبدیل کرده است. در مجموع برگ انجیری ابلق گونه ای نادر می باشد که به دلیل کمیاب بودن و زیبایی قیمت بالایی دارد.

مشخصات ظاهری برگ انجیری حصیری

معیار اصلی تشخیص برگ انجیری حصیری، وجود شکاف در حاشیه برگ های آن می باشد که ظاهر متفاوت و جذابی بدان بخشیده است. هم چنین برگ های این گونه نسبت به گونه های دیگر از سایز کوچکتر و ضخیم تری برخوردار می باشند.

مشخصات ظاهری برگ انجیری فر

اگر علاقه مند به نگهداری گیاه پهن برگ و چشم نوازی هستید حتما برگ انجیری فر را انتخاب کنید. فرم خاص برگ های این گونه به شکلی است که برگ ها پهن و دراز شده اما لبه برگ ها از تمامی جهات بریده شده و صحنه زیبایی را خلق می کند. افزایش بریدگی های لبه برگ انجیری فر عامل اصلی زیبایی آن می باشد.

مشخصات ظاهری برگ انجیری دوبیا

این گونه از برگ انجیری نیز بسیار زیبا می باشد زیرا برگ های آن کوچک و قلبی شکل بوده که زمینه برگ از مخلوط رنگ های سبز تیره و روشن تشکیل شده است. زیبایی منحصر به فرد برگ انجیری دوبیا با رشد برگ های کوچک و بالا رونده در منزل تکمیل می گردد.

مشخصات ظاهری برگ انجیری مینیاتوری

لبه های برگ این گونه نیز همانند برگ انجیری فر بریده بریده می باشد اما برخلاف آن برگ ها پهن نشده و در اندازه یکسان باقی می مانند. برگ های برگ انجیری مینیاتوری همیشه سبز بوده و در کناره های آن حاشیه بریده  فرورفتگی جذاب زیبایی خاصی بدان بخشیده است.

مشخصات برگ انجیری هیولا

این گونه به نام مونسترا برگ پهن نیز معروف است. همانطور که از نام این نوع برگ انجیری پیداست، برگ های بسیار پهن و بزرگی داشته که افزون بر وجود شکاف در برگ ها، دارای سوراخ در وسط برگ نیز می باشد. دم برگ های برگ انجیری هیولا بسیار قوی و دراز هستند.

بهترین کود برگ انجیری

دلیل وجود شکاف ها در بخش های مختلف برگ چیست؟

این شکاف ها حکایتی برای خود دارند؛ از آنجا که محل زادگاه گیاه برگ انجیری پر از بارش باران های سیل آسا و وزش بادهای شدید است، با وجود بریدگی در برگ گیاه از آسیب این عوامل در امان می ماند.

به گونه ای که در فقدان این بریدگی ها، عوامل طبیعی به ویژه باد و باران توانایی عبور از برگ را نداشته و منجر به شکستگی آن می شدند. وجود چنین شکاف هایی نعمت بزرگی برای گیاه برگ انجیری به شمار می رود تا حتی باران های شدید به آسانی هر چه تمام از آن عبور کرده و ذره ای آسیب به گیاه وارد نمی گردد.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود برگ انجیری
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *