پر پشت شدن بنجامین

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پر پشت شدن بنجامین : گیاه بنجامین با نام علمی Ficus benjamina گیاهی بسیار حساس است که به افراد تازه کار توصیه نمی شود از از آن نگهدرای کنند؛ با توجه به حساس بودن این گیاه نگهداری آن به مراقبت و رسیدگی بیشتری نیاز دارد. گیاه بنجامین بسیار زیبا است اما به دلیل نگهداری های غیر اصولی این گیاه خشک می شود و یا برگ های کمی دارد ، که در این مقاله قصد داریم نحوه نگهداری از این گیاه و اینکه چطور برگ های پرپشتی داشته باشد صحبت کنیم.

معرفی گیاه بنجامین

این گیاه یکی از بهترین گیاهان جهت بهبود کیفیت هوا و تسویه مواد سمی اعم از بنزن و تری کلرواتیلن و… است که به جد می تواند کیفیت هوای داخل خانه را بهبود ببخشد.

زیست بوم اصلی گیاه بنجامین در منطقه استوایی جنوب شرق آسیا قرار دارد و ذات گرمسیری دارد؛ اما از آن به عنوان یک گیاه خانگی نام برده می شود که با جو آب و هوایی کمی خنک مانند دمای اتاق نیز رشد منظمی دارد؛ برگ های این گیاه سبز رنگ بوده و تا 12 سانتی متر امکان رشد دارند.

گیاه بنجامین اگر داخل خانه نگهداری شود می تواند تا ارتفاع 80 الی 100 سانتی متری برسد.

نحوه نگهداری گیاه بنجامین و پر پشت شدن بنجامین

همانطور که گفتیم گیاه بنجامین گیاهی حساس می باشد و پس به نگهداری و رسیدگی بیشتری نیاز دارد که همین امر سبب شده چندان مناسب افراد پر مشغله و تازه کار نباشد.

در ادامه نحوه نگهداری این گیاه را برایتان شرح داده ایم:

شرایط محیطی جهت نور پردازی گیاه بنجامین

هنگام نگهداری در زیستگاه اصلی این گیاه را در شرایط نیمه سایه دار نگهداری می کنند، اما اگر در خانه از گیاه بنجامین نگهداری می کنید، در جایی روشن دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید، برای مثال اتاقی که روبه خورشید است و روشنایی دارد میتواند گزینه مناسبی باشد.

نکته کلیدی: گیاه بنجامین به هیچ عنوان علاقه ای به جا به جایی زیاد ندارد و سکون را ترجیح می دهد و اگر جا به جا شود برگ هایش به میزان زیادی خواهد ریخت.

نحوه آبیاری گیاه بنجامین

این گیاه در زیستگاه بومی خود معمولا در ابتدای هر فصل خزان دارند که سبب شده نسبت به تغییرات آب و هوایی حساس باشند که در نتیجه باید آبیاری سازگار و مناسبی داشته باشید.

لازم است گیاه بنجامین به طور پیوسته مرطوب نگه داشته شود، اما هر گز به آن آب بیش از حد ندهید که در آب غوطه ور بماند زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه ای و افتادن برگ هایش می شود.

دما و رطوبت لازم جهت نگهداری از گیاه بنجامین

همانطور که گفتیم گیاه بنجامین ذات گرمسیری دارد و باید همیشه مرطوب نگه داشته شود. دمای مورد نیاز شبانه این گیاه بین 65 الی 70 و دمای روز بین 75 الی 85 درجه فارنهایت می باشد که گیاه در این دما مناسب ترین حال خود را دارد. نکته ای که باید در نظر بگیرید کنترل درجه دما در محیط خانه است که باید با دماسنج یا ترموستات این دما را مدیریت کنید زیرا گیاه بنجامین در دمای زیر 70 درجه آسیب می بیند.

نکته: در تابستان از تهویه هوای سنگین به هیچ عنوان استفاده نکنید.

گیاه بنجامین رطوبت را دوست دارد و اگر بیش از حد خشک شود ممکن است برگهای خود را از دست بدهند در نتیجه جهت رفع این نیاز می توانید از یک دستگاه بخور جهت تنظیم سطح رطوبت در محیط خانه استفاده کنید. توجه داشته باشید که خاک اطراف پایه گیاه لازم است همیشه مرطوب باشد.

نکته: هرس برگ های گیاه گاها از خشک شدن آن جلوگیری می کند.

نحوه جابه جایی و گلدان مناسب برای پر پشت شدن بنجامین

اگر احساس می کنید که گیاه رشد کندی دارد، به دلیل دمای پایین و کم آب بودن است؛ یک گیاه با رشد سریع نیاز به رسیدگی بیشتر و توجه دقیق به گلدانش دارد. پیشنهاد می شود هر 3 الی 4 سال یکبار زمانی که شرایط محیطی جهت رفع نیاز های اولیه گیاه فراهم است گلدانش را عوض کنید.

سرعت رشد در گیاه بنجامین چگونه است؟

اگر تمام نیاز های رشد گیاه اعم از نور، رطوبت، آب و کود و… بر طرف شده باشد گیاه رشد سریعی خواهد داشت. منظور از رشد سریع به اندازه ای است که می توان متوجه تغییر شکل و اندازه آن شد.

شیوه قلمه زنی گیاه بنجامین

قلمه زنی گیاه بنجامین بسیار ساده است ، تنها کافیست قلمه هایش ریشه بگیرد و حتی برای اینکار به هورمون های ریشه زایی نیاز ندارد. زمان مناسب جهت قلمه زنی فصل بهار است زیرا به راحتی می توانید گرما و رطوبت مورد نیازش را تامین کنید.

کود دهی گیاه بنجامین به چه صورت انجام می شود؟

گیاه بنجامین انرژی و مواد معدنی زیادی مصرف می کند که همین امر سبب شده تا لازم باشد در طول فصل رشد به کود دهی زیای احتیاج داشته باشد.

کود دهی مناسب برای این گیاه و عموم گیاهان سبز هر 15 روز یکبار در طول فصل های بهار و پاییز است که سبب می شود گیاه سبز تر شود؛ نکته ای که باید مدنظر قرار دهید این است که اگر گیاه شما به طور دائم در خانه قرار دارد، لازم است در تمام طول سال هر 30 روز یکبار فرایند کوددهی را انجام دهید.

نکته: اگر برگ گیاه شما با وجود شرایط نوری، دمایی، رطوبتی و سطح کود دهی مناسب همچنان می ریزد پیشنهاد می شود از مکمل های منیزیم و منگنز استفاده کنید و اگر پس استفاده از مکمل ها پاسخی نگرفتید باید به دنبال آفات رایجی از جمله شته ها ، حشرات، مگس سفید بگردید.

نکات کلیدی در نگهداری از گیاه بنجامین

  • اگر برگ گیاه رنگ پریدگی و لکه قهوه ای دارد، گیاه دچار شپش آرد آلود شده است؛ جهت درمان، پنبه را به حشره کش آغشته کنید و هر دو هفته کار سم پاشی را ادامه دهید تا علائم بر طرف شود.
  • وجود لکه های سیاه و آبکی روی برگ نشان دهنده این است که گیاه دچار بیماری قارچی شده است؛ جهت درمان آن برگ ها را با آب و صابون رقیق تیمار کنید.
  • رنگ زرد برگ نشان دهنده آبیاری زیاد است.
  • وجود حالت تار عنکبوتی زیر برگ ها نشان دهنده کنه قرمزی است؛ جهت درمان سم پاشی با کنه کش یا حشره کش می تواند آن را از بین ببرد.
  • خشک و شکنندگی برگ نشان دهنده رطوبت کم محیط است.
  • اگر برگ های جدید و کوچکی وجود داشت نشان دهنده فضا و تغذیه کم گیاه است و لازم است گلدان را بزرگ تر و فرایند کودهی را انجام دهید.
  • به هیچ عنوان از مواد براق کننده برای برگ ها استفاده نکنید و همان اسپری نمودن آب کفایت می کند.
  • ریختن برگ سالم نشان دهنده نور کم است و لازم است گل را به مکانی پر نورتر ببرید.

با تشکر از توجه شما آل کود

پر پشت شدن بنجامین
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

  • سلام من ی بنجامین پبوندی دارم ک تو گلدونش هم سبز هست هم ابلغ پیوندیه برگاش خیلی میریزه حتی برگای سالمش هم میریزع پشت پنجره جنوبی هست پشت شیشه روب حیاط بخور سرد هم گزاشتم الان باز دیدم چند تا برگ سالمش ریخته چکار کنم توراخدا راهنماییم کنید کود کلات اهن و ۳ بیست هم دادم نوبت دوم را باید بهش کود بدم بفرمایید ادامع بدم کود دهی را یا نه برای ریزش برگش چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *