کود پتاسیم

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود پتاسیم

کود های پتاس یکی از مهم‌ترین منابع تأمین عنصر پتاسیم در گیاهان محسوب می شود. عنصر پتاسیم نظیر سایر ریزمغذی‌ها یکی از مهم‌ترین عناصر میکرو گیاهان است. این عنصر ارزشمند بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیک گیاهان را هدایت می کند هرچند که در مقادیر کم مورد نیاز گیاهان می باشد. گیاهان در کمبود پتاسیم مقاومت خودشان را به تنش ها، آفات و بیماری ها از دست می دهند همچنین با این کمبود پتاسیم فرآیندهای مهمی نظیرتنفس سلولی، فتوسنتر، تبخیر و تعرق دچار اختلال می گردد. بنابراین شناخت علائم کمبود عنصر پتاسیم و رفع نیاز گیاه در اولویت برنامه تغذیه زارعین و گلخانه داران قرار خواهد گرفت.

مزایای استفاده از کود پتاس

پتاس چیست؟

پتاس نمکی غنی از پتاسیم است که از رسوبات زیرزمینی که میلیونها سال پیش از تختخواب های دریایی تبخیر شده استخراج شده است. پتاسیم یک عنصر اساسی برای زندگی گیاهان ، حیوانات و حیوانات است. اصطلاح پتاس به گروهی از مواد معدنی و مواد شیمیایی پتاسیم اطلاق می شود. این ترکیب ، کلرید پتاسیم، یک نیروی مسلط در بازار جهانی پتاس است. پتاسیم یک عنصر مهم است زیرا وقتی کمبود پتاسیم در خاک وجود دارد ، از کودهای حاوی پتاسیم برای کمک به افزایش عملکرد محصولات زراعی و بهبود کیفیت گیاه استفاده می شود. پتاسیم گیاهان را از درجه حرارت شدید محافظت می کند. این گیاه به گیاهان در مبارزه با استرس و بیماری کمک می کند و از آفات مانند علفهای هرز و حشرات جلوگیری می کند. پتاسیم باعث پژمردگی ، تقویت ریشه ها و ساقه ها می شود و در انتقال مواد غذایی کمک می کند. آنزیم های گیاهی را فعال می کند تا اطمینان حاصل کند که گیاهان از آب به طور مؤثر استفاده می کنند. مقادیر بالاتر پتاسیم موجود در خاک به مقاومت گیاهان در برابر شرایط استرس زا کمک می کند. کودها مواد غذایی گیاهی هستند. آنها ترکیبی از مواد مغذی هستند که گیاهان برای رشد آنها باید جذب کنند. عناصر اصلی کودها عبارتند از: نیتروژن ، فسفر و پتاسیم . انواع مختلفی از مواد معدنی “ردیابی” مانند مس ، منگنز ، روی و بور و کود پتاس وجود دارد که برای رشد طبیعی گیاهان نیز ضروری هستند. با رشد گیاهان ، آنها مواد مغذی را از خاک جذب و تخلیه می کنند. کشاورزان هنگام برداشت محصولات زراعی این مواد مغذی را جمع می کنند. تمام مواد مغذی گیاهی ، چه در کودهای آلی و چه مواد معدنی یافت می شوند ، یکسان هستند.

خرید کود پتاس

با این حال ، کودهای معدنی بخصوص کود پتاس از مزیت غلظت برخوردار هستند و مواد مغذی را می توان برای دیدار با مشخصات ترکیب کرد. کودهای معدنی می توانند برای تأمین نیازهای غذایی گیاهان و خاکهای خاص طراحی شوند. نشان داده شده است که برای تولید 10 تا 15 کیلوگرم غلات ، گیاهان به 1 کیلوگرم ازت نیاز دارند. جو ما از 80٪ ازت تشکیل شده است. اکثر خاکهای گرمسیری از نیتروژن به اندازه کافی هوا را رفع کرده و از هوا می گیرند تا حدود 1 تن دانه در هکتار تولید کنند.برای تولید بیشتر ، گیاهان باید ازت بیشتری داشته باشند چه در کودهای آلی و چه مواد معدنی. گیاهان همچنین باید دارای مواد معدنی فسفر ، کود پتاس و “ردیابی” باشند. اگر خاک فاقد مواد معدنی باشد یا ناکافی باشد ، باید به آنها اضافه شود زیرا کودها یا تولید آنها راکد یا متوقف می شود.

اطلاعاتی در مورد عنصر پتاسیم

عنصر پتاس عضو گروه فلز قلیایی است و از نظر طبیعت فراوان است. این ماده همیشه به شکل ترکیبی با سایر مواد معدنی موجود در پوسته زمین یافت می شود ، به ویژه در آنجا که ذخایر زیادی از مواد معدنی رس و خاک های سنگین وجود دارد.

پتاس ترکیبی از کربنات پتاسیم و نمک پتاسیم است. رسوبات سنگی که دارای کود پتاس هستند ، باعث می شوند که میلیون ها سال پیش دریاهای باستانی داخلی تبخیر شوند. اصطلاح پتاس معمولاً برای توصیف اشکال کود پتاس حاصل از این سنگها با جدا کردن نمک و سایر مواد معدنی به کار می رود.

بخشی از تاریخ عنصر پتاسیم

در روزهای اولیه ، منبع اصلی پتاس خاکستر درختان بومی چوب سخت بود. کربنات پتاسیم ترکیب شیمیایی اساسی با شستن خاکستر در گلدان های بزرگ آهن برای حل کردن اجزای محلول استخراج شد. تبخیر محلول از طریق نفوذ باعث تولید پتاس می شود. از پتاس در ساخت کود ، شیشه ، صابون ، باروت و پارچه های رنگرزی استفاده می شد. تا دهه 1860 ، تنها منابع درختان چوب و چند گیاه دیگر بودند. تسلط ایالات متحده در تولید پتاس با کاهش یافتن رسوبات طبیعی این ماده شیمیایی در بسترهای قلیایی دریاچه خشک در آلمان ، رو به افول گذاشت. وقوع جنگ جهانی اول ، کشورهایی دیگر مانند روسیه و فرانسه را مجبور به توسعه منابع طبیعی خود کرد. منابع اضافی در کالیفرنیا ، یوتا و نیومکزیکو کشف شد.

انواع کود پتاس

نحوه استفاده کود پتاس

پس از تهیه نرخ پتاس غذایی مغذی مورد نیاز یک محصول یا چمن ، و در نظر گرفتن زمان استفاده از برنامه ها ، اکنون باید یک محصول کود مناسب یا منبع دیگر مانند کودهای ارگانیک را برای استفاده در خاک یا محصول انتخاب کنیم. سپس ما باید آن را به طور موثری اعمال کنیم تا با توجه به محصول در حال رشد استفاده کنیم.

منابع جهانی پتاسیم

کود پتاسیم معمولاً به “کود پتاس” گفته می شود که به روشهای اولیه تهیه کود پتاسیم از خاکستر چوب می باشد. امروزه پتاس به انواع کودهای معدنی پتاسیم و مواد معدنی اشاره دارد. موریت پتاس پرمصرف ترین کود K است ، اما بسیاری دیگر در سراسر جهان تولید و تجارت می شوند.

پتاسیم و سلامت انسان

آیا میزان مصرف پتاسیم شما کافی است؟

اگرچه مصرف روزانه پتاسیم برای سلامت قلب و استخوان انسان ضروری است ، اما تعداد زیادی از مردم فاقد تأمین کافی آن در مواد غذایی خود هستند. اکنون به دلیل عدم وجود مزمن در رژیم های غذایی مردم ، پتاسیم به عنوان “ماده مغذی کمبود” شناخته می شود. بزرگترین ماده غذایی یاری کنند پتاسیم در سبزیجات سفید ، به ویژه سیب زمینی یافت می شود. سایر عوامل مهم پتاسیم رژیم غذایی شامل شیر ، قهوه ، مرغ ، گوشت گاو ، آب مرکبات و موز هستند. با این حال ، رژیم ها بتدریج تغییر کرده اند ، به ویژه در کشورهای مدرن غربی ، و اکنون به عنوان مثال تخمین زده می شود که فقط 3٪ از بزرگسالان روزانه به اندازه کافی پتاسیم مصرف می کنند.

پتاسیم در غذای شما

نود و پنج درصد از پتاس جهان در مزارع برای بارور کردن مواد غذایی استفاده می شود. این یک ماده مهم است که به بهبود عملکرد محصول ، افزایش مقاومت در برابر بیماری های گیاهی و افزایش احتباس آب کمک می کند. همچنین در رنگ ، طعم و بافت مواد غذایی تأثیر مثبت دارد. پتاس جزء مکمل های خوراکی است که برای پرورش دام و تقویت تولید شیر مورد استفاده قرار می گیرد. این برنامه هنوز چندین کاربرد صنعتی دارد که ریشه آنها به روزهای استعمار باز می گردد ، از جمله شیشه ، صابون و سرامیک.

رنگ کود پتاس

شما به رژیم غذایی پتاسیم دار نیاز دارید

پتاسیم یکی از عناصر مهم رژیم غذایی انسان است زیرا هم در متابولیسم سلولی و هم در عملکرد بدن نقش دارد. این برای رشد و نگهداری بافت ها ، ماهیچه ها و اندام ها و همچنین فعالیت الکتریکی قلب ضروری است. متوسط ​​میزان توصیه شده برای بزرگسالان 4.7 گرم در روز است اما میزان مصرف آن بسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است تغییر کند. منابع خوب پتاسیم شامل مرکبات و آب میوه ، شیر ، مرغ ، گوشت قرمز ، ماهی ، محصولات سویا ، سبزیجات ریشه ، موز ، آجیل و ماست است. خاک مزرعه حاوی پتاسیم بیشتری نسبت به نیتروژن و فسفر است و این سه ماده مغذی همه برای رشد گیاهان حیاتی هستند. جذب پتاسیم با استفاده از خاک غنی شده با کودهای مبتنی بر پتاس فعال می شود.

اهمیت پتاسیم در کشاورزی

پتاسیم در کشاورزی و باغداری خاک بسیار مهم است. به عنوان ماده تشکیل دهنده کودهای مصنوعی استفاده می شود. به نظر می رسد کودهای پتاسیم باعث افزایش عملکرد محصول ، تولید غلات غنی از نشاسته و پروتئین گیاهان می شوند.  علاوه بر این ، کودهای پتاسیم ممکن است به بهبود ایمنی گیاهان نسبت به تغییرات آب و هوا ، بیماری ها و نماتد ها کمک کند. پتاسیم بیشتر در هیدروپونیک برای بهبود رشد ریشه و تقویت تحمل به خشکی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ساختمان سلولز را تقویت کرده و در نتیجه مسکن را کاهش می دهد

پتاسیم و سلامت گیاهان

پتاسیم به گیاهان در مقابل استرس ، آفات و بیماری ها کمک می کند. علاوه بر نقش اساسی در فرآیندهای متابولیک گیاهان ، پتاسیم ، در صورت تهیه کافی ، به گیاهان کمک می کند ترکیبات دفاعی تولید کنند ، که به آنها در مبارزه با آفات کمک می کند.

کود پتاس برای درختان

غلظت کافی پتاسیم در گیاهان همچنین سلول ها و بافت ها را سخت می کند ، در برابر نفوذ عوامل بیماری زا و آفات حشرات و ترمیم هرگونه بافت آسیب دیده.تأمین منابع کافی پتاسیم به محصولات زراعی بهترین راه برای کاهش نیاز آنها به درمان های کنترل آفات است.

پتاسیم و تغذیه متعادل گیاهان زراعی

برای به دست آوردن حداکثر پاسخ به کود پتاسیم ، منابع کافی برای سایر مواد مغذی گیاه مورد نیاز است. با این حال ، چندین رابطه منحصر به فرد بین پتاسیم و سایر مواد مغذی وجود دارد. لقاح با پتاسیم بالا می تواند میزان منیزیم موجود در گیاه را کاهش دهد و ممکن است منجر به کمبود منیزیم محصولات زراعی که در خاکهایی تولید می شوند که از نظر منیزیم کم هستند ، شود. این مشکل اغلب با محصولاتی که در خاک های شنی رشد می کنند ، به ویژه در خاک های دشت ساحلی جنوب ایالات متحده آمریکا روبرو می شویم. برعکس ، محصولات زراعی که در خاکهای منیزیم پر از منیزیم رشد می کنند ، می توانند دچار کمبود پتاسیم شوند ، به خصوص اگر خاکهای دارای فسفر بالا و پتاسیم کم باشند. این مشکل به ویژه در خاک های دشت سیل رودخانه می سی سی پی شدید است. شستشوی پتاسیم در خاکهای اسیدی و شنی ممکن است با آهک زدن خاک به pH 6.2 تا 6.5 کاهش یابد. با این حال ، کاربردهای زیاد سنگ آهک به خاک کم پتاسیم ممکن است کمبود پتاسیم محصولات زراعی را که در آن خاکها رشد می کنند ، القا کند.

این مشکل بیشتر در خاکهای با خشتهای غالباً 2: 1 (مانند خاک رس مونت موریلونیت) و نه از نوع 1: 1 (مانند خشتهای کائولینییتی) رخ می دهد.

عملکرد پتاسیم در گیاهان

پتاسیم در اصل نقش مهمی در فرآیندهای فیزیولوژیکی گیاه دارد. بنابراین برای رشد مناسب و تکثیر در گیاهان در مقادیر زیادی مورد نیاز است. این ماده پس از نیتروژن بسیار مهم است زیرا مواد مغذی مورد نیاز گیاهان است. همچنین به دلیل عامل مؤثر در تعدادی از فرآیندهای بیولوژیکی و شیمیایی موجود در گیاهان ، “ماده مغذی با کیفیت” نامیده می شود.

در اینجا دلیل پتاسیم در گیاهان مهم است

پتاسیم تنظیم باز و بسته شدن روزنه ها را انجام می دهد بنابراین جذب دی اکسید کربن را تنظیم می کند بنابراین باعث افزایش فتوسنتز می شود.

خرید و فروش کود پتاس

این ماده باعث فعال شدن آنزیمهای مهم بیوشیمیایی برای تولید آدنوزین تری فسفات می شود انرژی برای سایر فرایندهای شیمیایی و فیزیولوژیکی مانند دفع مواد زاید در گیاهان تأمین می کند. این ماده درآب و سایر نمکها در بافتهای گیاهی و سلولها نقش دارد. پتاسیم همچنین پروتئین و نشاسته را در گیاهان تسهیل می کند. آنزیم های مسئول عملکردهای خاص را فعال می کند.

پتاسیم باعث افزایش محصول می شود زیرا

رشد ریشه را افزایش داده و تحمل به خشکی را بهبود می بخشد.

سلولز ساخته و مسکن را کاهش می دهد.

حداقل 60 آنزیم درگیر در رشد را فعال می کند.

کمک به فتوسنتز و تشکیل مواد غذایی.

به انتقال قندها و نشاسته ها کمک می کند.

غلات غنی از نشاسته تولید می کند.

پروتئین گیاهان را افزایش می دهد.

باعث حفظ تورگور ، از بین رفتن آب و پژمردگی می شود.

به عقب ماندگی در گسترش بیماری های زراعی و نماتد کمک می کند.

جذب پتاسیم توسط محصولات زراعی

زمان جذب پتاسیم با گیاهان مختلف متفاوت است. با این حال ، گیاهان به طور کلی اکثر پتاسیم خود را در مرحله رشد زودرس نسبت به نیتروژن و فسفر جذب می کنند. آزمایش های مربوط به جذب پتاسیم توسط ذرت نشان داد که 70 تا 80 درصد با زمان ابریشم جذب می شود و 100 درصد آن نیز سه تا چهار هفته پس از ابریشم جذب می شود. انتقال پتاسیم از برگ و ساقه به دانه بسیار کمتر از فسفر و ازت بود. مدت زمان تشکیل دانه ظاهراً برای تأمین پتاسیم مهم نیست.

جذب پتاسیم

در دسترس بودن و جذب زیاد پتاسیم توسط گیاهان از خاک با عوامل مختلفی متفاوت است. میزان تنفس توسط گیاهان تا حد زیادی عامل تعیین کننده جذب مناسب و انتقال پتاسیم توسط گیاهان است. جذب آن به انرژی کافی بستگی دارد. پتاسیم نقش مهمی در محل قرارگیری مواد مغذی اساسی ، آب و سایر مواد موجود در ریشه از طریق ساقه به برگها دارد. همچنین از طریق کودهایی به شکل کا 2 او تهیه می شود. بافتهای گیاهی فرم موجود در این کودها را تجزیه و تحلیل کرده و آنرا به شکل زیستی بیشتری تبدیل می کنند. به شکل یونهای پتاسم جذب می شود.

قیمت کود پتاس

دفع پتاسیم توسط محصولات زراعی

جذب یا استفاده از مواد مغذی مورد توجه مهمی است ، اما محصولات کشاورزی پتاسیم بیشتری نسبت به مقدار برداشت شده از آن برداشت می کنند. به عنوان مثال ، یک محصول ذرت 200 حدود 266 پوند در هکتار پتاس را می گیرد و از آن استفاده می کند. اما هنگامی که ذرت به عنوان دانه برداشت، تنها 0.25 پوند بو برداشته شود، و یا 50 جریب برداشت شده است و حذف از میدان. با این حال، اگر محصول به عنوان علوفه برداشت شد، پس از آن 7.3 پوند / تن مقرره و از این زمینه برداشته است. بنابراین ، یک محصول سیلوی 32 تنی / هکتار ، 234 پوند در هکتار را از بین می برد.مدیریت برداشت مهمترین مورد در تهیه برنامه باروری پتاس است. محصولات زراعی برداشت شده که در آن کل گیاه از مزرعه خارج می شود. مانند یونجه ، باید بیشتر از گیاهان زراعی گیاهانی را که در آن فقط دانه ، علف و میوه یا میوه حذف می شود ، بیشتر از گیاه گلدان بمالند. غالباً با محصولات یونجه و سیلو ، حذف یک راهنمای عالی برای برنامه ریزی برنامه کوددهی پتاس است. با سایر محصولات زراعی مانند دانه ، آزمایش خاک بهترین راهنما را ارائه می دهد.

پتاسیم به راحتی در دسترس است

اشکال پتاسیم که به راحتی در دسترس است ، تنها 1/0 تا 2 درصد کل پتاسیم موجود در خاک را تشکیل می دهد و از پتاسیم محلول در محلول خاک تشکیل شده و در موقعیت های مبادله خاک رس و ماده آلی نگهداری می شود.

مناسب ترین کود پتاس

این پتاسیم “قابل تعویض” است زیرا می توان آن را با سایر یون های مثبت (کاتیونها) مانند هیدروژن ، کلسیم و منیزیم جایگزین کرد. این مبادله به سرعت و به دفعات اتفاق می افتد. پتاسیم موجود در محلول خاک ممکن است توسط گیاه جذب شود یا با آبشویی از خاک از بین برود به خصوص در خاکهای شنی و درشت.

علائم کمبود پتاسیم در گیاهان

پتاسیم یک عنصر بسیار متحرک در گیاه است و از بافت پیرتر به جوان تر منتقل می شود. در نتیجه ، علائم کمبود پتاسیم معمولاً ابتدا در برگهای پایین گیاه رخ می دهد و با افزایش شدت کمبود ، به سمت بالا پیش می رود. یکی از شایع ترین علائم کمبود پتاسیم ، سوزش زرد یا شلیک (کلروز) در حاشیه برگ است. در موارد شدید ، حاشیه شاخه ای برگ ممکن است خارج شود. با این حال ، با محصولات پهن برگ ، مانند سویا و پنبه ، ممکن است کل برگ ریخته شود و در نتیجه دفع زودرس محصول باشد. محصولات کمبود پتاسیم به آرامی رشد می کنند و دارای سیستم ریشه ای ضعیف نیستند. ساقه ها ضعیف هستند ، و جای دادن محصولات غلات مانند ذرت و دانه های کوچک متداول است. حبوبات برای پتاسیم خاک رقیب خوبی ندارند و غالباً توسط چمنزارهای مرتع چمنزار شلوغ هستند. هنگامی که پتاسیم کافی نیست ، ممکن است کشتن زمستان محصولات زراعی چند ساله مانند یونجه و علفزار رخ دهد.

انتخاب منبع مناسب پتاسیم

به منظور حفظ باروری خاک ، بهبود محصول ، بهبود عملکرد محصول و یا کیفیت محصول ، آنها یا به صورت مستقیم روی گیاه (شاخ و برگ) استفاده می شوند و یا به محلول های آبی اضافه می شوند.

رنگ کود پتاس

انتخاب مقدار مناسب پتاسیم

انتخاب میزان کاربرد صحیح کود پتاسیم یک مسئله مهم است ، هرچند که اغلب مورد غفلت واقع می شود. کودهای پتاسیم معمولاً براساس نتایج آزمایش خاک استفاده می شوند ، اما متخصصان توصیه می کنند روشهای دیگری را نیز در نظر بگیرند ، از جمله: استفاده از مقدار کود پتاسیم بر روی محصولات معادل آن که در طول برداشت برداشت می شود. با استفاده از تکنیک های بهبود یافته خاک ، مانند رزین های تبادل کاتیون ، برای تعیین نیاز خاک در پتاسیم ؛ با در نظر گرفتن تفاوت های خاک ، مانند وجود مواد معدنی که در نحوه تهیه پتاسیم در اختیار گیاهان تأثیر می گذارد. و با استفاده از باقیمانده محصولات آلی.

مواد تشکیل دهنده کود پتاس

مرحله 1: مواد لازم

ماده اصلی خاکستر چوب است که حاوی پتاس اما بسیاری از مواد دیگر مانند اکسید آهن ، اکسید سیلیکون ، اکسید آلومینیوم ، اکسید کلسیم ، اکسید منیزیم ، اکسید منگنز ، اکسیدهای فسفر و کربن غیر قابل احتراق است.در حالت ایده آل شما می توانید از خاکستر چوب از نوع خاصی از چوب استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که هر بار که پتاس درست می کنید نسبت هر ترکیب یکسان است. همچنين برخي خاکسترهاي چوب نسبت به ساير پتاس ها بيش تر است ، بنابراين مي توان آزمايش کرد که کدام چوب بالاترين عملکرد پتاسيم را در هر گرم چوب سوخته دارد.در مقطعی با مقایسه چوبهای مختلف و عملکرد پتاس ، به این نکته جالب اضافه خواهم کرد. برای این من فقط خاکستری را که در شومینه من بود استفاده کردم و احتمالاً حاوی مقداری خاکستر کاغذی و همچنین خاکستر چوب بود.

فروش کود پتاس

تفاوت پتاس و سایر مواد در حلالیت در آب است. پتاس در آب حل می شود در حالی که سایر ترکیبات اینگونه نیستند. این امر باعث می شود که پتاس با حل کردن آن در آب و سپس فیلتر کردن ترکیبات نامحلول از هم جدا شود.

مرحله 2: چگونه می توان آن را ساخت

برای تهیه پتاس ، حلالیت آن مفید است زیرا می تواند در آب حل شود ، در حالی که سایر ترکیبات نامحلول نیستند. بنابراین با خیساندن خاکستر در آب در طول شب ، پتاس همه در آب حل می شود. سپس می توان مواد زاید جامد را فیلتر کرد. با این حال ، به عنوان من هیچ کاغذ فیلتر وجود دارد ، من به جای آن مخلوط خاکستر را ترک کردم و منتظر شدم تا مواد جامد به پایین غرق شوند. سپس می توانم محلول آب و پتاس را از بین ببرم. این ایده آل نبود زیرا برخی از ذرات نامحلول کوچک را در مخلوط پتاس باقی گذاشت. هنگامی که یک محلول خشن از پتاس و آب داشتم ، مجبور شدم پتاس را از آب جدا کنم. ساده ترین راه برای انجام این کار ، تبخیر آب و ترک پتاس به عنوان یک بلور است. برای این کار محلول را در یک تابه قرار دادم و آن را روی اجاق گاز قرار دادم. برای به دست آوردن بهترین بلورها ، تمام آب را از بین نمی برید و در عوض ، یک بار چند کریستال کوچک شروع به گرم کردن می کنید و اجازه می دهید محلول به آرامی تبخیر شود و اجازه دهید کریستال های بزرگ تشکیل شوند. با این حال ، در حال حاضر ناخالصی های زیادی در آن وجود داشت ، بنابراین من می دانستم که این کریستال های عالی را ایجاد نمی کند و بنابراین فقط قابلمه را خشک می کنم. وقتی تابه خنک شد کریستال ها را بیرون می کشم. شما می توانید از کریستال ها به این شکل استفاده کنید ، اما پتاس نسبتاً ناخالص است و بنابراین ممکن است کاملاً کار نکند. برای به دست آوردن کریستالهای خالص تر می توانید آنها را در آب حل کرده و دوباره فیلتر کنید تا از آخرین ترکیبات نامحلول خلاص شوید و سپس پتاس را به طور صحیح مجدداً بریزید.

مناسب ترین کود پتاس

اصول کاربرد کود پتاس

استفاده موثر از تمام مواد مغذی شامل به کارگیری میزان صحیح استفاده شده و گسترش یکنواخت است. این بدان معناست که باید پراکندگی کودها و پاششهای کود کالیبره شوند تا میزان مناسب کود مورد استفاده را ارائه دهند. بطور صحیح تنظیم شوند تا به طور مساوی در عرض دوره (الگوی پخش عرضی) پخش شود. الگوی گسترش طولی نیز اهمیت دارد ، اما در عمل ما به تولید کنندگان متکی هستیم. تنظیم الگوی گسترش برای کودهای جامد با آزمایش پخش کننده حاصل می شود که توسط اپراتورهای آموزش دیده با سینی و یک برنامه رایانه ای انجام می شود. این یک کار تخصصی است و باید از اعضای طرح ملی پخش اسپایدر استفاده شود.

سینی تست پخش کننده

با این وجود برخی از مزارع ممکن است کیت مخصوص خود را خریداری کرده و کارمندان خود را آموزش دهند. ضریب مقدار تغییرات زیر 10 خوب است و کمتر از 15 سال منطقی در نظر گرفته می شود. علاوه بر این که پخش کننده به درستی تنظیم شده است ، استفاده از کودهای جامد با کیفیت بالا نیز حائز اهمیت است. آنها نباید زبر باشند و باید از نظر جسمی به سختی مقاومت کنند تا بتوانند در هنگام برخورد و دیسک چرخشی سریع مقاومت کنند . زیرا آنها نباید به گرد و غبار تبدیل شوند که دارای یک جریان متفاوت و الگوی پخش شده از ذرات اصلی باشد. کودهای ترکیبی ترکیبی باید از ذرات سازگار تشکیل شده به گونه ای باشند که در قیف از هم جدا نشوند و یا از یکدیگر متفاوت باشند.

معرفی انواع کود پتاس

کودهای پتاس در انواع مختلف و ترکیبات گوناگون به بازار معرفی شده اند. وجه مشترک تمامی این کودها در حضور عنصر ارزشمند پتاسیم است. عنصر پتاسیم با عنصر کلر در ترکیب شیمیایی یک نوع از کود پتاسه به نام پتاسیم کلرور همراه شده است. در ترکیباتی دیگر عنصر پتاسیم با عنصر نیتروژن یا گوگرد ترکیبات پتاسیم نیترات یا پتاسیم سولفات را تشکیل می دهند. درصد حضور پتاسیم در هر یک از ترکیبات بسته به فرمول شیمیایی آن ترکیب متفاوت است، شناخت ترکیبات حاوی عنصر پتاسیم موجب می شود که با علائم کمبود پتاسیم در هر گیاه بسته به شرایط منطقه و گیاه مورد نظر چاره جویی شود. تولید کنندگان کود شیمیایی پتاس بنا بر نیاز بازار انواع کودهای پتاسه را به بازار عرضه خواهند داشت. در ادامه به مهمترین ترکیبات حاوی پتاسیم و طرز تهیه کود پتاس اشاره می شود.

کودهای آلی

مواد مغذی حاصل از کاربردهای زیستی کودهای دامی و هضم کننده های مواد غذایی منبع ارزشمند پتاسیم هستند. مجدداً آنها باید با سرعت صحیح و یکنواخت پخش شوند. دستیابی به این الزامات برای کودهای جامد سخت است اما برای سیستمهای دوغاب با کنتور آسان است.

قیمت کود پتاس

مواد مغذی با استفاده از آزمایشگاه و به دنبال یک پروتکل نمونه برداری دقیق اندازه گیری می شود. در غیر این صورت ممکن است مقادیر استاندارد استفاده شود ، همانطور که در جزوه مواد مغذی در کودهای آلی دارد. بیوسولیدهای حاصل از فاضلاب حاوی مقادیر ناچیزی پتاس هستند. این امر به این دلیل است که پتاس به دلیل اینکه محلول در آب نیست ، در پساب حاصل از عملیات تصفیه از بین می رود و از این رو در لجن هضم شده روی زمین پخش نمی شود. ضایعات صنعتی معدنی ممکن است حاوی مقادیر مفیدی از پتاس مانند گرد و غبار کوره سیمانی باشد. گسترش یکنواخت به پخش کننده آهک احتیاج دارد و عرض دور آن باریک تر از پهنای وسیع تراملاین است که امروزه استفاده می شود. این “محصولات زباله” باید طبق مقررات اجازه ، كه توسط آژانس محیط زیست اداره می شود ، در زمین اعمال شود و توسط پیمانكاران مصوب پخش شود.

کلرور پتاسیم:

پتاسیم در ترکیب با کلر برای تغذیه بسیاری از گیاهان استفاده می شود. البته آنیون کلر برای مصرف محدودیت هایی نیز دارد که برای این موارد تبدیل این ترکیب به ترکیباتی نظیر سولفات پتاسیم و نیترات پتاسیم امکان پذیر شده است. آنیون کلر با وجود محدودیت های مصرف منافع زیادی نیز دارد، آنیون کلر در پتاسیم کلرور برای مبارزه با برخی بیماری های گیاهی نظیر بلاست و پاخوره در گیاهان استفاده می شود. امروزه استفاده از این کود به دلیل خاصیت قارچ کشی مورد توجه زارعین قرارگرفته است، چراکه علاوه بر تأمین پتاسیم گیاه، نسبت به خرید سایر کودهای پتاسه صرفه‌جویی مالی خوبی نیز در بر خواهد داشت.همچنین از کودهای کلرور پتاسیم می توان کودهای ماکروگرانوله را نیز تهیه نمود. کودهایی که در باغ های میوه به روش چال کود استفاده می گردد و در مزارعی نظیر ذرت، چغندرقند، گندم و پنبه این کودها علی‌الخصوص قبل از کشت مورد توجه بسیار زارعین قرار می گیرد.

کود پتاس

کلرید پتاسیم به دلیل داشتن پتاسیم زیاد ، منابع غنی ، فرآوری ساده است ، قیمت پایین است ، در پتاس زندگی در موقعیت اصلی است ، اما باید از مصرف آن آگاه باشید:

1.در مورد محصولات حساس به کلر مانند تنباکو ، چغندرقند ، نیشکر ، هندوانه ، انگور و سیب زمینی برای جلوگیری از “آسیب کلر” از جمله کاهش قند در انگور و میوه و کاهش اشتعال دخانیات ، از مصرف آن خودداری کنید. مقدار آب سیب زمینی و غیره.

2.برای کود پایه ، مناسب ، اما برای کود دانه مناسب نیست. کلرید موجود در کودهای کلرید پتاسیم می تواند بر جوانه زنی بذر و رشد گیاهچه تأثیر بگذارد.

هنگامی که قبل از کاشت 10 تا 15 روز به عنوان کود پایه استفاده می شود ، همراه با خاک قابل کشت برای کلرید پتاسیم داخل خاک ترکیب می شود. هنگام پانسمان بالا ، بهتر است بعد از نهال رشد کنید..

3.مقدار را بدست آورید. کنترل عمومی مقدار مو 7.5 تا 10 کیلوگرم ، برای کود ، ظرفیت نامناسب نگه داشتن آب خاک شنی ، به مقدار کمی از کاربردهای متعدد. مقدار کود پایه پایه 8 تا 10 کیلوگرم ، مقدار مو 5 تا 7 کیلوگرم وزن ، کاربرد آن از سولفات پتاسیم کوچکتر است.

4.هر دو پایه و سنگ فرش باید هر چه سریعتر مورد استفاده قرار گیرد تا شستشو یون های کلرید در زیر خاک از طریق آب باران یا آب آبیاری به منظور تسهیل یا کاهش اثرات مضر کلرید بر روی محصولات زراعی انجام شود.

5.با نیتروژن ، کود فسفات با کود بهتر می شود

6.نفوذپذیری ضعیف قلیای شور نباید اعمال شود ، زیرا باعث افزایش آسیب نمک خاک می شود.

7.استفاده از خاک ماسه ای کلرید پتاسیم باید با کاربرد کود آلی ترکیب شود.

8.نباید در خاک اسیدی استفاده شود ، اگر می خواهید درخواست کنید ، می توان با کاربرد لیموترش و کود آلی ترکیب کرد.

سولفات پتاسیم :

سولفات پتاسیم حاصل ترکیب اسید سولفوریک بر کلرور پتاسیم است و حاوی حدوداً 42 درصد پتاسیم می باشد. این میزان از پتاسیم به رشد گیاه کمک مهمی خواهد کرد در کنار آن که گیاه از مزایای اسید سولفوریک در پایین نگه داشتن ph خاک بهره می برد، از معایب آنیون کلرور دور باقی می‌ماند. برای گیاهان حساس به کلر روش کود دهی با سولفات پتاسیم توصیه می گردد. قیمت کود شیمیایی پتاسیم سولفات به نسبت کود شیمیایی پتاسیم کلرور بالاتر است ولی ارزش نهفته آن در ترکیب اسید سولفوریک کود شیمیایی سولفات پتاسیم می باشد که با پایین آوردن ph خاک موجب بالارفتن جذب ریز مغذی ها می گردد. از نظر تئوری ، پتاسیم 54٪ ، به طور کلی 50٪ ، یک ماده شیمیایی شیمیایی خنثی ، اسید فیزیولوژیکی است ، از محلول در آب خوبی برخوردار است ، اما استفاده طولانی مدت باعث اسیدی شدن خاک می شود ، مناسب برای رنگ آمیزی اواخر انگور تا رسیدن میوه ، برای ترویج رنگ آمیزی پودر ، شیرینی میوه را افزایش دهید.

کاربرد سولفات پتاسیم در واکنش های مختلف خاک و باید به این موضوع توجه داشت:

1.در خاکهای اسیدی ، سولفات اضافی می تواند اسیدیته خاک را تشدید کرده و حتی اثرات سمی آلومینیوم فعال و آهن موجود در خاک را بر محصولات زراعی تشدید کند. در اثر جاری شدن سیل ، سولفات بیش از حد به سولفید هیدروژن کاهش می یابد و باعث تاریک شدن ریشه می شود.

بنابراین ، اگر استفاده طولانی مدت از سولفات پتاسیم با کود دامی ، کود قلیایی فسفات و آهک برای کاهش اسیدیته باشد ، در عمل نیز باید با اقدامات خشک کردن زهکشی برای بهبود تهویه ترکیب شود.

2.در خاک های آهکی ، سولفات و کلسیم در خاک سولفات کلسیم نامحلول ایجاد می کنند.

3.برای جلوگیری از تولید کلر مانند توتون ، درختان چای ، انگور ، نیشکر ، چغندرقند ، هندوانه ، سیب زمینی و غیره ، نه تنها تولید سولفات پتاسیم را افزایش داده بلکه کیفیت را بهبود می بخشد.

قیمت سولفات پتاسیم از کلرید پتاسیم گرانتر است ، میزان مصرف کمتری باید روی محصولات حساس به کلر و سلام گوگرد پتاسیم اقتصادی متمرکز شود ، مزایای آن بهتر خواهد بود.

4.سولفات پتاسیم نباید با کاربرد کود غنی از کلسیم مخلوط شود.

فروش کود پتاس

نیترات پتاسیم :

نیترات پتاسیم با داشتن 38 درصد پتاسیم و 14 درصد ازت یکی از ترکیبات مفید در قالب کودهای پتاسه است. نیترات پتاسیم حاصل ترکیب کلرور پتاسیم و اسید نیتریک می باشد. نیترات حاوی 13.5٪ ازت ، پتاسیم 46٪ ، یک ماده شیمیایی خنثی ، شیمیایی خنثی بیولوژیکی است ، دارای محلول در آب خوب ، کاربرد طولانی مدت ، به اسیدی شدن خاک منجر نمی شود. استفاده از درختان میوه دوره جوانی تورم به رنگ آمیزی اولیه ، می تواند باعث گسترش سلول های پالپ شود. به دلیل داشتن نیترات ، استفاده از رنگ آمیزی دیرهنگام را توصیه نکنید ، به احتمال زیاد باعث جوان سازی می شود.

نیترات پتاسیم مزایای زیر را دارد:

1.از آنجا که عدم فرار بودن وجود دارد ، می توان به طور مستقیم بر روی سطح خاک و بدون پوشش اعمال کرد.

2.استفاده از محصولات حساس به کلرید مانند انگور ، سبزیجات ، چغندرقند و غیره از این مزیت ها بیشتر است زیرا نیتروژن نیترات موجود در نیترات پتاسیم مانع از جذب کلر در خاک می شود.

3.مواد مغذی را می توان به سرعت تحت هر شرایطی تهیه کرد ، مناسب برای محصولات بهار ، تابستان ، پاییز و زمستان.

4.باعث تجمع نمک در خاک نمی شود.

5.نوعی کود ترکیبی با راندمان بالا است که حاوی پتاسیم و نیتروژن است. این گیاه را می توان در انواع مختلف خاک و محصولات زراعی با اثر خوب استفاده کرد. به ویژه برای جلوگیری از محصولات کلر مانند توتون ، گوجه فرنگی ، مرکبات و انگور مناسب است.

6.قیمت بالاتر از سولفات پتاسیم است ، اما قیمت آن بالاست.

 • سولفات پتاسیم نیترات :

ترکیبی با ارزش است که علاوه بر پتاسیم، گوگرد،منیزیم، کلر را نیز در خود جای‌داده است. این کود به صورت محلول پاشی مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت کود شیمیایی پتاس بسته به انتخاب تولیدکنندگان و طرز تهیه کود پتاس متفاوت است و می تواند نیازهای مختلف جامعه زارعین را مرتفع گرداند.

کود شیمایی پتاس

فواید مصرف کود پتاس:

همان‌طور که گفته شد عنصر پتاسیم یکی از ضروری‌ترین عناصر مورد نیاز گیاهان است. برای شناخت بهتر فواید مصرف کود پتاس بهتر است که با مهمترین نقش های پتاسیم در گیاهان آشنا شویم. عموماً هر نقشی که به درستی اجرا نمی شود، موجب ظهور علائمی در گیاهان می گردد. نظر شما را به مهمترین نقش های عنصر پتاسیم در گیاهان جلب می نماییم.

 • در نبود پتاسیم تنفس سلولی گیاه دچار اخلال می گردد.
 • در فرآیند ساخت پروتئین اشکال پدید می آید و به همین مقدار زیادی قند و کربوهیدرات در گیاه تجمع پیدا می کند.
 • کمبود پروتئین موجب می شود که گیاه بخشی از پروتئین خود را برای رفع نیازش تجزیه کند.
 • یکی از دلایل ظهور علائم کمبود پتاسیم در برگ های پیرتر گیاه به نسب برگ های جوان تر، حرکت پتاسیم در شرایط کمبود از برگ های پیرتر به برگ های جوان تر و نقاط روینده است.
 • در فعال کردن آنزیم های ضروری گیاه و ساخت پروتئین نقش ایفا می کند.در نتیجه پروتئین کمتری به دنبال کمبود پتاسیم ساخته می شود.
 • در نبود پتاسیم فعالیت روزنه های آبی به خوبی تنظیم نیست و فرآیند تبخیر وتعرق به درستی صورت نمی گیرد.
 • در نبود پتاسیم فاصله بین میانگره های گیاه کوتاه تر می شود و همچنین برگ ها کوچک تر می مانند.
 • کلروز میان گره ها و سبز ماندن رگبرگ ها از دلایل کمبود پتاسیم است.
 • در مورد درختان میوه، میوه های حاصل از کمبود پتاسیم میوه های با نوک کشیده و تکامل نیافته در بخش دم میوه است.
 • یکی از علایم کمبود شدید پتاسیم خشک شدن ساقه ها از قسمت انتهایی است، همچنین رشد ساقه اصلی متوقف می شود و شاخه های جانبی چندان رشد نمی کند.

نقش هایی که ذکر شد جزو مهم ترین نقش های فیزیولوژیک گیاهان محسوب می شود که عنصر پتاسیم جزو جداناپذیر آن ها است. نتایج تاثیر گذاری این عنصر و فواید مصرف کود پتاس در موارد زیر خلاصه می شود:

 • گیاهان با افزایش سیستم ریشه دهی و توسعه ریشه ها شرایط افزایش مقاومت نسبت به شرایط خشکی و تنش های آبی را فراهم می آورند.
 • به فرآیند فتوسنتز کمک می کند. بنابراین گیاه سالم تر و پربازده تر به نظر می رسد و محصول بهتری می دهد.
 • از این کود برای غنی تر کردن دانه های روغنی و دانه های سرشار از پتاسیم استفاده می شود.
 • در گیاهان منجر به تولید سلولز می شود.
 • در مواردی گزارش شده است که با افزایش نسبت پتاسیم به سدیم در گیاهان حساس به شوری، مقاومت این دسته از گیاهان در مقابل تنش شوری خاک افزایش پیدا کرده است.
 • تولید انواع نشاسته، قند و ویتامین ها را در گیاهان افزایش می دهد.
 • یکی از مزیت های جالب مصرف کود پتاسه افزایش خاصیت انبارداری محصولات است به این شکل که با افزایش پتاسیم محصولات در برابر صدمات فیزیکی مقاومت بهتری پیدا می کنند و در نتیجه انبار داری محصولات راحت تر می شود.
 • غلظت کلروفیل تنظیم می شود و عمل کربن گیری افزایش پیدا خواهد کرد.
 • بازدهی ازت و نیترات در خاک افزایش پیدا خواهد کرد. به عبارتی با حضور پتاسیم میزان مصرف نیترات نیز تنظیم می گردد.
 • فعالیت ریزوبیوم های تثبیت کننده نیتروژن افزایش می یابد و مانع تجمع نیترات در سبزیجات و صیفیجات می شود.
 • یکی از دلایل بهبود عملکرد فتوسنتز افزایش سطح برگ با افزایش مصرف پتاسیم است که موجب بهبود عملکرد فتوسنتز در گیاهان و در نتیجه بازدهی بالاتر محصولات می شود.
 • مصرف پتاسیم مقاومت و استحکام بافت های گیاهی را افزایش می دهد. یکی از فواید کود پتاس افزایش ساخت سلولز است که از فواید آن استحکام ساقه ها است.

طرز مصرف کود پتاس:

هدف این است که پتاس را وارد خاک کنید تا ریشه ها بتوانند آن را به راحتی از بین ببرند. این بدان معنی است که یک روش کاربردی که مخلوط کردن خوبی با خاک انجام می دهد بهترین است و این مهم است که محصول زمانی حساس باشد . مانند مرحله جوانه زدن ، و در شرایطی که شرایط خاک ضعیف باشد (به عنوان مثال کلوپ ، جمع و جور) یا جایی که سطح پتاسیم خاک کم است. پخش در خاک در دوره های کشت قبل از کاشت ، اختلاط خوبی می دهد و متناسب با نیاز زمان بذر در حال رشد است. از طرف دیگر ، کود پتاس (به همراه نیتروژن و / یا فسفردر کاشت از طریق مته ، به اصطلاح “ترکیب حفاری” قابل استفاده است. این کود را “به پایین چاله” می فرستد و بسته به نوع طراحی دستگاه ، آن را با بذر یا بطور جداگانه یک نطفه مجاور در پایین قرار می دهد. در شرایط خوب و بدون چنین مشکلی ، روش کاربرد چندان مهم نیست و لباس پوشیدن ساده در زمستان یا بهار کافی است. برای علفزارهای مستقر ، این یک هنجار است. پانسمان بالاپخش پتاس قبل از شخم ، سطح زیر آن را پایین می آورد. این معمولاً برای گیاهان چمن و قابل ترکیب توصیه نمی شود زیرا خیلی عمیق می رود تا به راحتی در دسترس ریشه های محصول جوان قرار گیرد. به طور صحیح مخلوط نمی شود تا زمان کشت در سال آینده. استثناء عدم شخم زدن آن برای سیب زمینی و چغندرقند است که در آنجا مسائل مختلفی بوجود می آید و ممکن است بهترین راه باشد.

کود شیمایی پتاسیم

برای محصولات قابل جمع آوری که در آن مقدار زیادی پتاس مورد نیاز است (زیر شاخص هدف 2-) و کاربردهای تقسیم توصیه می شود ، یک لباس پانسمان برتر در بهار بعد از استفاده از یک بذر بذر بسیار ارزشمند است. محصولات سیب زمینی به دلیل داشتن فسفات و پتاس آنها “در ردیف” در کاشت قرار می گیرند ، به خوبی پاسخ می دهند. که در آن مقادیر زیادی از پتاس مورد نیاز (بیش از 300 کیلوگرم کا دو اوهکتار)، لازم است که به تقسیم نرخ و نیم پخش در زمستان قبل از شخم، و نیمی محل با فسفات و نیتروژن در کاشت. چنین شرایطی در شرایطی حاصل می شود که بازده بسیار بالایی حاصل می شود . تکنیک های دقیق کشاورزی معمولاً از رادیو و تلویزیونهایی با امکانات کاربرد متغیر برای کود مستقیم فسفر یا پتاسیم استفاده می کنند. پخش کننده به طور خودکار میزان برنامه را با توجه به محلی که در آن قرار دارد ، افزایش یا کاهش می دهد. این توسط یک کامپیوتر در کابین تراکتور متصل به سیستم موقعیت یابی GPS و با استفاده از نقشه دیجیتالی این قسمت کنترل می شود. نقشه ها ممکن است بر اساس عملکرد محصول قبلی (منعکس کننده جذب محصول) ، یا سطح پتاسیم یا فسفات خاک (با استفاده از یک رژیم نمونه برداری از خاک بسیار دقیق) یا ترکیبی از هر دو باشد. برای مصرف کود پتاس می بایست قبل از هر چیز به ترکیبات به کار رفته در کود و توصیه های مندرج بر روی بسته‌بندی کود پتاس توجه نمود. اما به طور کلی برای استفاده از کود پتاس که عموما به صورت محلول پاشی یا آبیاری می باشد. قواعد کلی زیر به کار گرفته می شود:

 • کود پتاس برای درختان مثمر به صورت آبیاری و محلول شده در آب در حدود 3 تا 6 کیلوگرم در هکتار مصرف می شود همچنین از کود پتاس در روش محلول پاشی به میزان 2 تا 3 کیلوگرم در 1000 لیتر آب استفاده می گردد. عموما 3 هفته یک بار برای مصرف این کود زمان مناسب است.
 • برای مصرف سبزیجات برگی از کود پتاس به صورت محلول در آب آبیاری به میزان 3 تا 6 کیلوگرم استفاده می شود. برای محلول پاشی سبزیجات برگی از این کود به میزان دو تا سه کیلوگرم در هزار لیتر آب استفاده می شود.عموما 3 هفته یک بار برای مصرف این کود زمان مناسب است.
 • برای سبزیجات میوه ای نیز همانند سبزیجات برگی مصرف کود پتاس توصیه می گردد.
 • برای درختان مثمر و میوه نیز همانند درختان غیر مثمر می‌توانید از کودهای پتاس استفاده کنید. هرچند که آزمایشات تغذیه می تواند به تخمین دقیق تری نسبت به میزان مورد نیاز کود پتاس کمک کند.
 • برای گیاهان زینتی نیز همانند سایر گیاهان کود پتاس ضروری است. عموما 2 تا 4 کیلوگرم کود پتاس در آب آبیاری محلول می شود و برای یک هکتار گلخانه استفاده می گردد. البته این میزان با تجزیه و تحیل دقیق تر آزمایشات تغذیه بر روی برگ و خاک تعیین خواهد شد. یکی دیگر از روش های مرسوم برای کود دهی گیاهان زینتی استفاده از روش محلول پاشی است. به دلیل جذب بهتر پتاسیم از طریق برگ این روش بهتر جواب می دهد. البته باید دقت داشت که در زمان اوج تابش خورشید از محلول پاشی استفاده نشود. چراکه موجب گیاه‌سوزی می گردد.

مصرف کود پتاس و فواید کود پتاس بر کسی پوشیده نیست. تنها باید پیش از مصرف به توصیه های خاکشناسی و تغذیه گیاهان توجه نمود. همواره شناخت طرز درست مصرف کود پتاس و انتخاب بهترین نوع کود، کشاورزان و تولیدکنندگان را برای کشت بهتر راهنمایی خواهد کرد.

تعیین سطح کود های پتاسیم:

کودهای پتاسیم متداول کاملاً محلول در آب هستند و در بعضی موارد دارای شاخص نمکی بالایی هستند. در نتیجه ، وقتی خیلی نزدیک بذر یا پیوند قرار بگیرید ، می توانند جوانه زنی بذر و بقای گیاه را کاهش دهند. این آسیب کود در خاکهای شنی و در شرایط خشک و با سرعت زیاد کود – بخصوص ازت و پتاسیم – شدید است. بعضی از محصولات زراعی مانند سویا ، پنبه و بادام زمینی نسبت به ذرت نسبت به آسیب کود بسیار حساس هستند. قرار دادن کود در باند تقریباً 3 اینچ به پهلو و 2 اینچ زیر بذر یک روش مؤثر برای جلوگیری از آسیب کود است. قرار دادن باند کود پتاسیم در شرایطی که میزان کاربرد آن کم باشد یا سطح خاک پتاسیم پایین باشد ، به طور کلی کارایی بیشتری نسبت به برنامه پخش دارد. کاربرد پتاسیم تحت حداقل خاکورزی باعث می شود بیشتر پتاسیم مورد استفاده در 1 تا 2 اینچ برتر خاک باقی بماند. در حالی که ، با خاکورزی معمولی ، در سراسر لایه شخم توزیع می شود. ذرت به دلیل داشتن سیستم ریشه گسترده در لایه سطحی خاک ، معمولاً پتاسیم کافی را در زیر بدون پنبه جذب می کند. تجزیه برگ ذرت مقدار کم پتاسیم را تحت حداقل خاکورزی نسبت به خاکورزی معمولی به دلیل قرار گرفتن در محل پتاسیم کاربردی یا هوادهی فقیر نشان می دهد. پتاسیم کافی با استفاده از میزان بیشتری از لقاح پتاسیم با سیستم های بدون پنجه قابل تهیه است.

کود پتاس برای محلول پاشی

زمانبندی برنامه کود پتاسیم :

انتخاب زمان مناسب برای استفاده از کود پتاسیم بسیار مهم است ، اما اغلب با برنامه مزرعه دیگر برنامه ریزی شده است و بنابراین می تواند قبل از کاشت ، زیر کاشت یا به عنوان یک اسپری شاخ و برگ در فصل رشد اتفاق بیفتد. با این حال ، جذب کودهای پتاسیم توسط گیاهان نیاز به سالم بودن ریشه های گیاه دارد و در خاک هایی که سرد ، فشرده یا آب آلوده نیستند ، رشد می کنند. بنابراین یافتن زمان مناسب برای استفاده از آنها بسیار مهم است. تعیین زمان نیاز به درک مناسب از عوامل خاک ، پویایی ریشه و خواسته های محصول دارد. سرپرستی مواد مغذی به تعیین چگونگی تغییر تقاضای محصول برای پتاسیم در طی فصول و چگونگی افزایش مقدار پتاسیم موجود در گیاه در خاک کمک می کند.

انتخاب محل مناسب کود پتاسیم:

کودهای پتاسیم می توانند به روشهای مختلفی برای محصولات زراعی استفاده شوند: ممکن است در سطح خاک پخش و یا پاشیده شوند ، سپس با دستگاههای خاکورزی کار شوند یا نباشند ، در زیر سطح خاک در اعماق و مسافتهای مختلف از گیاهان قرار گیرند ، یا روی برگهای گیاه اسپری شوند. نحوه استفاده پتاسیم در یک محصول به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال ، برای ارگان های گیاهی که تقاضای زیاد زیادی دارند به سرعت رشد می کنند ، کاربردهای شاخ و برگ از پتاسیم می توانند سودمند باشند. تطبیق تأمین پتاسیم برای تامین آب در خاک یک استراتژی است که در هنگام آبیاری محصولات زراعی مورد استفاده قرار می گیرد. و اعمال پتاسیم در همان باند نیتروژن یا فسفراحتمال افزایش دسترسی سیستم ریشه به پتاسیم را نیز افزایش می دهد ، زیرا نیتروژن وفسفر باعث تحریک شاخه ریشه می شوند.تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن کلسیم با افزایش کل پتاسیم در خاک بسیار مهم است.

خرید کود پتاس ارزان

آیا در کود پتاسیم مشکلی وجود دارد؟

با استناد به صدها مرجع و هزاران مطالعه گزارش شده ، ادعا كردند كه: کود پتاسیم به طور كلی در خاك هایی مانند بیشتر موارد موجود در ایلینویز غیر ضروری است. آزمایش خاک روشی قابل اطمینان نیست که بدانید چه مقدارپتاسیم خاک را برای محصول فراهم می کند پتاسیم که به عنوان کود استفاده می شود باعث می شود محصولات غذایی از ارزش غذایی کمتری برخوردار باشند. استفاده از کود پتاسیم می تواند به ساختار خاک آسیب برساند. و کلرید پتاسیم، که رایج ترین ماده کودی (و کم هزینه ترین) کود پتاسیم است برای محصولات زراعی مضر است. من سعی نخواهم کرد این ادعاها را به تفصیل ارزیابی کنم ، اما برخی از نظرات را در اینجا بیان خواهم کرد تا ما را در مورد موضوعات بزرگتر تأمین مواد مغذی برای محصولات زراعی متمرکز کند تا از نواقص و کاهش عملکرد محصول جلوگیری شود.

پتاسیم در خاک:

از 90 تا 98 درصد کل پتاسیم موجود در خاک در مواد معدنی اولیه نامحلول یافت می شود که در برابر تجزیه شیمیایی مقاوم است. آنها پتاسیم را به آرامی آزاد می کنند ، اما در مقادیر کمی در مقایسه با نیازهای کل محصولات زراعی در حال رشد. این فرم 1 تا 10 درصد از کل تأمین کننده پتاسیم را تشکیل می دهد و ممکن است از مواد معدنی اولیه محلول یا کودهای پتاسیم منشأ گرفته شود. این پتاسیم به سطح مواد معدنی رس رس جذب می شود. جایی که ممکن است به طور محکم در بین لایه های خاک رس بصورت محکم بسته یا ثابت شود به شکلی که آهسته در دسترس گیاهان باشد. مقدار واقعی موجود بستگی به نوع و میزان رس موجود در آن دارد.

آیا خاک ها می توانند به اندازه کافی پتاسیم بدون کود فراهم کنند؟

مواد معدنی خاک رس موجود در خاک حاوی مقادیر زیادی پتاسیم است که به ازای هر هکتار اندازه گیری می شود پتاسیم موجود در گیاه در محلول خاک یافت می شود و یا محل های مبادله در ذرات خاک را تعویض می کند. معمولاً در صدها پوند در هکتار (کم) اندازه می گیرد.پتاسیم در مواد معدنی بخشی از ساختار شیمیایی آنها است و بسیار آهسته در دسترس است .چند پوند در هکتار در سال در بسیاری از خاک ها زیرا این مواد معدنی با هوازدگی تجزیه می شوند. بازده محصول بسیار پایین و حذف پتاسیم یا حذف هیچ محصول (همانطور که در مورد خاکهای ایلینویز مورد استفاده قرار می گرفت) باعث می شود که سطح پتاسیم موجود در گیاه یا کاهش نیافته یا به آرامی افزایش یابد.

قیمت کود پتاس

ریشه های زراعی می توانند پتاسیم را از لایه های عمیق تر خاک برداشت کنند ، و با گذشت زمان پتاسیم را به سطح خاک می رساند ، در هنگام مرگ گیاهان آزاد می شوند. نکته اصلی این که آیا خاک ها می توانند به اندازه کافی پتاسیم برای تأمین نیازهای محصول تأمین کنند ، این است که آیا محصول سریع تر پتاسیم را حذف می کند تا زمانی که خاک می تواند پتاسیم را از طریق فرآیند هوازدگی آزاد کند. در سطوح پایین عملکرد معمول هفت و پنج تا صد سال پیش ، هنگامی که بازگشت مواد مغذی به خاک به عنوان کود کود معمول بود ، احتمالاً سطح پتاسیم به آرامی کاهش می یابد اگر اصلاً بدون کود پتاسیم . بیش از صد لیتر پتاسیم در طی یک دوره دو ساله. بیشتر خاکهای ایلینویز نمی توانند جایی در این مقادیر تأمین کنند ، بنابراین اگر کود کودی اضافه نشود ، سطح پتاسیم کاهش می یابد. چه مدت طول می کشد تا کمبود ظاهر شود بستگی به میزان پتاسیم موجود در گیاه دارد. اما بیایید خود را گول نزنیم اگر حذف به طور مداوم بیش از جایگزینی باشد ، کمبود پتاسیم در بعضی مواقع ظاهر می شود. تنها روش مناسب برای جایگزینی پتاسیم حذف شده ، کود پتاسیم است. خاک هایی در جهان وجود دارد ، از جمله در بخش هایی از کمربند ذرت غربی ، که در آن سطح پتاسیم موجود در گیاه به طور طبیعی زیاد است ، به دلیل کانی شناسی مواد والدین است که خاک ها از آن رشد کرده و سن خاک ها را می گیرد. همچنین مکانهایی وجود دارد که خاک ها به مدت طولانی آب و هوایی شده و آب می شوند که سطح پتاسیم بسیار پایین است. خاک های ایلینویز و در بیشتر قسمت های کمربند ذرت شرقی کمربند ذرت ایالات متحده ، در هیچ یک از این دسته ها قرار نمی گیرند. در اینجا ، خاک ها کندتر پتاسیم را آزاد می کنند تا اینکه محصولات زراعی آن را از بین ببرند ، بنابراین اگر می خواهیم محصولاتی را حذف کنیم که پتاسیم را حذف می کنند ، در بعضی مواقع می خواهیم مقداری پتاسیم را به آن اضافه کنیم.

آیا آزمایش خاک پتاسیم مفید است؟

شکی نیست که اندازه گیری پتاسیم موجود در گیاه در خاک دشوار است ، و اینکه سطح آزمایش خاک پتاسیم با گذشت زمان متفاوت است ، اغلب خیلی زیاد پیش بینی نمی شود. بخشی از این یک موضوع نمونه برداری است.

کود پتاس برای درختان

سطح تست پتاسیم اغلب به سرعت در مسافت های کوتاه تغییر می کند ، بنابراین نمونه ها تنوع را نشان می دهند. رطوبت خاک در رسوب معدنی خاک رس بر پتاسیم اثر می گذارد و حتی نحوه خشک شدن خاک قبل از آزمایش می تواند بر سطح آزمایش خاک تأثیر بگذارد. با وجود همه اینها ، مقادیر کم آزمایش پتاسیم خاک اغلب پیش بینی کمبودهای محصول را نشان می دهد ، و کمبود پتاسیم محصول نادر است (البته ممکن است ، به خصوص وقتی که خاکهای اطراف ریشه خشک هستند) وقتی سطح تست خاک زیاد است. افزایش سطح عملکرد حاصل از افزودن کود پتاسیم هنگام آزمایش خاک پتاسیم نسبت به زمان زیاد بسیار زیاد است. بنابراین در حالی که یافتن نقص با آزمایش خاک برای پتاسیم بسیار آسان است ، آزمایش (اگر نمونه ها واقعاً خاکهای یک مزرعه را نشان دهند) به ما می گوید که آیا سطح پتاسیم به اندازه کافی بالا برای حمایت از بازده کامل است یا اینکه آیا کمبود و کاهش عملکرد احتمالاً وجود دارد. یا اضافه کردن کود پتاسیم این معمولاً تنها چیزی است که باید بدانیم ، به ویژه هنگامی که کود پتاسیم به طور معمول به آن اضافه می شود تا جایگزین شده توسط محصولات زراعی شود.

آیا کود پتاس  مضر است؟

این منطقه که در آن نویسندگان نسبتاً عجیب و غریب هستند و ادعا می کنند که افزودن کود پتاسیم باعث کاهش ارزش غذایی گیاهان ، آسیب به ساختار خاک می شود و (به عنوان کا سی ال )می تواند برای گیاهان سمی باشد. شواهد و مدارک ارائه شده در مورد همه این موارد بسیار ناچیز است و چیز دیگری برای گفتن در این زمینه وجود ندارد که هرگونه تأثیرات ، صرفاً بر اساس مقادیر ، جزئی یا اندک باشد تا غیر قابل تشخیص باشد ، یا در بدترین حالت ، قابل تشخیص باشد اما بی اهمیت باشد. ادعا می شود که افزودن کود پتاسیم باعث کاهش کیفیت “ذرت یا سویا دانه ای می شود و فاقد شایستگی است و نمی توان از آن چشم پوشی کرد. محتوای پتاسیم دانه ذرت و سویا می تواند با افزایش میزان پتاسیم در مطالعات افزایش یابد. اما شواهد جدیدی وجود دارد مبنی بر اینکه میزان دانه پتاسیم در هر دو مورد وجود دارد. محصولات زراعی حتی ممکن است پایین تر از “ارزش کتاب سالهاست که استفاده می شود. سطح و هر مشکلی که ادعا می شود با چنین سطوح همراه است ، قطعاً در حال افزایش نیست.

انواع کود پتاس

ادعای بعدی در ارتباط با این ایده است که پتاسیم “باعث می شود خاک سخت شود و به ساختار آسیب برساند. به عنوان یک کاتیون یکپارچه ، پتاسیم می تواند در صورت اضافه شدن به مقادیر زیاد و با توجه به زمان ، برخی از کاتیون های دیگر را در سایت های مبادله خاک جابجا کند. از این سایت های مبادله حاوی کاتیونهای یکتایی مانند پتاسیم یا سدیم ، خاک ها تمایل به “گودال شدن و مدیریت آنها دشوار است. تعداد سایت های مبادله به عنوان اندازه گیری می شود که بسته به نوع بافت خاک و ماده آلی ، از رقم های تک تا چهل یا بالاتر متغیر است. هر واحد که توسط پتاسیم اشغال شده است به 780 دلار پتاسیم در 10متر برتر خاک ترجمه می کند. اکثریت سایتهای تبادل کننده دارای کاتیونهای دو ظرفیتی مانند کلسیم و منیزیم هستند ، و این همچنان ادامه خواهد یافت حتی اگر صدها (و در بسیاری از خاکها هزاران) دلار کود پتاسیم در هکتار اضافه کنیم.طی سالها تلاشهای زیادی صورت گرفته است که نشان می دهد کلرید موجود در کلسیم باعث کاهش عملکرد محصول می شود. نحوه وقوع این امر در خاک های کمربند ذرت مشخص نیست کا سی ال مانند نمک سفره، نمکی است و ریشه هایی که در غلظت نمک زیاد در خاک قرار دارند ، می توانند آسیب ببینند. اما KCl معمولاً بدون تأثیر منفی قابل حمل است ، اگرچه برخی از گزارشات مربوط به بازده کمتری با باند پتاسیم وجود داشته است. به عنوان آنیون با بار منفی ، کلرید با حرکت آب به سرعت در داخل خاک حرکت می کند. گاز کلر برای تمام زندگی مضر است ، اما شکل گیری آن در خاک از نظر شیمیایی بعید است و فقط مقادیر کمی تشکیل می شود. کلر در حقیقت یک ماده مغذی اساسی گیاه است. اگرچه برخی محصولات زراعی (مانند گندم) نسبت به ذرت و سویا بیشتر به آن واکنش نشان می دهند. همچنین برای کاهش آسیب برخی از بیماری های گیاهی شناخته شده است. گیاهان نیز مانند افراد می توانند با صرفنظر کردن از آن و یا خلاص شدن از شر آن ، پس از برداشتن بدون رعایت رفتار کنند. نویسندگان ذکر کردند ، بدون آنکه شواهد زیادی ارائه دهند ، نشان می دهد که سولفات پتاسیم منبع پتاسیم بهتری نسبت به کا سی ال است. هیچ مشکلی در رابطه با به عنوان منبع پتاسیم وجود ندارد ، اما از کا سی ال بسیار گران است و هیچ مدرکی مبنی بر وجود منبع بهتر پتاسیم برای ذرت و سویا نسبت به کا سی ال وجود ندارد.

مناسب ترین کود پتاس

آیا می توانیم در کوددهی با کود پتاس بهتر عمل کنیم؟

حتی اگر نویسندگان ادعا كردند كه لقاح پتاسیم در بیشتر خاکهای ایلینویز ضروری نیست ، آنها (و نه متناقض) نیز پیشنهاد كردند كه تولید كنندگان آزمایش های نوار مزرعه خود را انجام دهند تا ببینند آیا افزودن پتاسیم باعث افزایش محصول می شود. این ایده بدی نیست ، مادام که بخاطر داشته باشیم که تست پتاسیم سطح خاک در دامنه متوسط ​​یا بالاتر.

باتشکر آل کود

کود پتاس بالا برای افزایش باردهی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

11 دیدگاه ها

 • سلام من هفت هکتار ذرت کشت کردم یه کم دیر کشت شده.به صورت قطره ای نوارتیپ ابیاری میشه ۶ روزه ابیاری میشه..ودر هر هکتار توچند مرحله ۱۰ عدد کود مصرف شده الان ذرت تو کل دهی هست یه کود به من معرفی کنید مراحل رشد زودتر انجام بشه. میانگین دما روز۳۷.شب ۱۸

 • سلام
  کود پتاس تا چه اندازه برای غلات مانند گندم لازم است؟
  به طور کلی برای گندم این کود مفید است یا خیر؟

 • سلام عرض ادب
  جسارتا میخاستم بدونم کود فسفات و پتاس برای درختان انار نیز مفید می باشد؟درختان ۳۰-۴۰ ساله.!
  اگر اره مصرف برای هر درخت چه میزان باید باشد؟!
  درختان انار دیمی اب میشود.

 • با سلام لطفا اعلام نمایید یک تن کود پتاس خارجی و مرغوب تقریبا چقدر قیمت دارد .ممنون میشم جواب بدید

  • با سلام
   با توجه به درصد کار موجود در سولوپتاس و همچنین میزان حلالیت قیمت فرق داره
   همچنین روزانه قیمت تغییر می‌کنه
   به دلیل اینکه اجناس همه وارداتی هستن و نوسانات دلار خیلی بالاست
   بهتره قیمت روزانه از کارشناسان آل کود به صورت تلفنی گرفته بشه

 • باسلام مخاستم بدونم برای درخت پسته کوچیک تازه پیوند خورده چه میزان سولفات پتاسیم پودری لازمه؟
  ایازمان استفاده تو پاییز ویا زمستان هست یا بهار؟ ممنون میشم جواب بدید مهندس

 • ببخشید میخواستم بدونم آیا سولفات پتاس قبل کاشت تخم کدو به زمین بزنم بهتره یا زمانی که برای افزایش حجم ووزن دانه هست بهتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *