کود 10 52 10 برای گریپ فروت

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

معرفی کود 10 52 10 برای گریپ فروت

گریپ فروت که از دسته مرکبات به شمار می رود، از پیوند دارابی و پرتقال به دست آمده است.جالب است که بدانید معادل فارسی گریپ فروت، نارَنگور می باشد. به نظر می رسد که این لغت ترکیبی است از نارنگی و انگور. نکته جالب تر اینکه اسم انگلیسی آن ترکیبی از لغات GRAPE و FRUIT است. grape با آنکه معمولا به عنوان انگور به کار می رود اما در اصل به معنای خوشه است. علت اینکه این میوه در انگلیسی به این نام شناخته می شود این است که گریپ فروت با اینکه از دسته مرکبات است اما به شکل خوشه ای رشد می کند به طوری که بر هر خوشه آن تا دوازده عدد میوه نیز رشد می کند.

کاشت گریپ فروت

گریپ فروت عموما در نواحی گرمسیری رشد می کند . بسیاری از نواحی کشورمان برای کاشت این میوه پر خاصیتِ پر طرفدار مناسب است. معمولا توصیه می شود برای کشت گریپ فرود در فصل بهار و یا فصل پاییز اقدام کنید.  همچنین لازم است گریپ فروت را در جایی بکارید که در طول روز حدود 6 تا 8 ساعت نور مستقیم آفتاب دریافت کند.مورد بعدی که باید در کاشت گریپ فروت مورد توجه قرار بگیرد این است که نهال گریپ فروت حدود 4 متر از موانع، درختان دیگر باغ و ساختمان و…. فاصله داشته باشد، تا در سال های بعد دچار کمبود فضا نشود.در حال حاضر آمریکا رتبه اول را در تولید این میوه پر طرفدار دارد. کشور های دیگری از جمله آفریقای جنوبی، مکزیک، سوریه نیز از تولید کنندگان موفق در زمینه کشت گریپ فروت است. کشور ما ایران سالانه بالای 50 هزار تن گریپ فروت تولید می شود.

خواص گریپ فروت

گریپ فروت از دسته مرکبات است. پس می توان گفت تمامی خواص متداول آنان را دارا می باشد.گریپ فروت مانند سایر مرکبات از ویتامینC برخوردار است که  سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. این میوه برای درمان سرماخوردی نیز بسیار مفید است.بیماری های دیگری که گریپ فروت برای درمان یا تسلی آنان مفید از عبارتند از: کم اشتهایی، بواسیر ، خون ریزی، خارش، زخم های عفونی، عفونت ریوی، کمبود قند، تشنج، سوء هاضمه و…ظاهرا دم کرده گریپ فروت در درمان و تسکین تب نیز موثر است.

کود 10 52 10 برای گریپ فروت

راهکار برای تقویت درخت گریپ فروت

برای اینکه بتوان درخت گریپ فروت را تقویت کرد، راهکار های فراوانی وجود دارد. اولین راهکار مفید که علاوه بر هزینه کم، بازدهی سریعی دارد و سبب می شود نتیجه به سرعت حاصل شود، استفاده از کود  10 52 10 است. این کود که به کود ریشه افزا نیز معروف است، بیشترین خاصیت و تاثیر را در تکثیر و افزایش طول و حجم ریشه های گیاه گریپ فروت دارد و در زمان کوتاهی می تواند با ارتقا کیفیت و کمیت میوه های درخت گریپ فروت فواید و سود زیادی به شما برساند. نکته مهم در باره کود 10 52 10 این است که سبب شوری خاک نمی شود و تولید پسماند نمی کند. این به آن معناست که استفاده از این کود سبب آسیب به خاک وارد نمی کند و سبب تضعیف آن نمی شود. بنابراین می توانید از باردهی باغ خود در سال بعد نیز اطمینان داشته باشید.

کود 10 52 10 چیست؟

کود 10 52 10 که با نام تجاری NPK شناخته می شود، کودی ریشه افزا است که با داشتن بالا ترین درصد فسفر در بین کود های موجود در بازار، تاثیر شگفت انگیزی در تقویت ریشه گیاه دارد. علت نام گذاری کود 10 52 10 به این نام در اصل ترکیبات آن است. ترکیبات اصلی آن عبارتند از 10 در صد نیتروژن، 52 در صد فسفر، 10 در صد پتاسیم.  البته این تنها 72 در صد از ترکیبات این کود شگفت انگیز را تشکیل می دهد. 28 در صد باقی مانده معمولا  شامل پتاس، ازت، آهن، روی و… می باشد. این را باید افزود که با توجه به اینکه کارخانه های مختلف در داخل و خارج کشور اقدام به تولید این کود می کنند، ممکن است درصد این عناصر متفاوت باشد و یا اینکه به جای این عناصر عنصر دیگری به کار رود. بنابراین توصیه می کنیم که حتما در زمان خرید اطلاعات درج شده پشت بسته بندی کود مورد نظر را به دقت مطالعه کنید تا مناسب ترین کود با توجه به زمین زراعی خود را انتخاب کنید.

کود 10 52 10 برای گریپ فروت

شیوه کود دهی درخت های گریپ فروت به وسیله کود NPK چگونه است؟

کود 10 52 10 یا همان NPK با وجود اینکه به شکل پودری به فروش می رسد اما به صورت محلول در آب استفاده می شود. برای کود دهی به وسیله این کود تنها لازم است مقداری از پودر درون بسته را در آب حل کنید. سپس در هنگامی که می خواید درخت گریپ فروت خود را آبیاری کنید، می توانید از این محلول به دست آمده استفاده نمایید.

چه مقدار از کود 10 52 10 برای کود دهی درخت گریپ فروت کافی است؟

در باره مقدار مصرف باید گفت که بستگی به نیاز گیاه و وسعت باغ شما دارد. در کل توصیه می شود که برای آبیاری یک گلدان، یک قاشق غذاخوری از پودر را در یک لیوان آب حل کنید. این نسبت را می توان برای مقادیر بیشتر هم به کار برد. اما به طور کلی اگر در قصد کود دهی مزرعه گریپ فروت دارید، توصیه می شود که مقدار از خاک مزرعه خود را به عنوان نمونه به آزمایشگاه خاک شناسی ببربد و با توجه به نیاز مزرعه خود و مشورت از متخصص بهترین مقدار را برای کود دهی انتخاب کنید.

کود 105210 برای گریپ فروت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *