کود آهن برای سانسوریا

خرید بهترین کود آهن در سه بسته بندی یک لیتری پنج لیتری و بیست لیتری

کود آهن برای سانسوریا

گیاه سانسوریا یا شمشیری و یا نیزه ای، از جمله گیاهان همیشه سبز می باشد که در منازل آپارتمانی به وفور توسط مردم نگهداری می شود. برگ های سانسوریا به صورت مستقیم و شمشیری شکل می باشند؛ از این رو نام دیگر سانسوریا شمشیری است. طول این گیاه می تواند از یک متر هم فراتر رود البته گونه های کوتاه نیز دارد. سانسوریا را به دلیل مقاومت خوب در شرایط محیطی مختلف، می توان در مناطق متفاوت در خانه نگهداری کرد. گیاه سانسوریا نیز همانند دیگر گیاهان برای تداوم حیات و همیشه سبز ماندن نیازمند رسیدگی و برخورداری از مواد مغذی می باشد؛ در این مقاله در پیرامون بحث کود آهن برای سانسوریا بحث خواهیم کرد.

کود آهن:

کودها از عناصر و مواد مغذی مختلفی برخوردار می باشند که نیازهای غذایی و معدنی گیاه جهت سرپا ماندن و ادامه حیات و از همه مهم تر رشد را تامین می کنند. یکی از عناصری که در صورت کمبود در گیاهان اثرات منفی در رشد و شکوفایی آن ها بر جای خواهد داشت، کمبود عنصر آهن می باشد. آهن در زمره عناصر ضروری گیاهان تلقی می شود و گیاهان می توانند کمبود این عنصر را با مصرف کود آهن تامین کنند تا هم از لحاظ سلامت و هم از لحاظ کیفیت تضمین شوند. سانسوریا از جمله گیاهانی است که به دلایل مختلف و محکم به کود آهن نیازمند است زیرا از طرفی آهن در تولید کلروفیل گیاهان بسیار لازم است.  سانسوریا نیز گیاهی همیشه سبز با برگ های سبز پررنگ می باشد که برای تداوم داشتن این ظاهر زیبا و خوش سبز، نیازمند برخورداری به موقع از عنصر آهن از طریق مصرف کود آهن می باشد.

عوامل موثر در رشد سانسوریا:

سوالی که برای نگهدارند گان گیاه سانسوریا به وجود می آید، این است که چگونه می توان رشد سانسوریا را سالانه افزایش داد و از متوقف شدن رشد و کوتاه ماندن آن جلوگیری کرد؟ آیا کوتاهی از ما سر میزند که به نتیجه دلخواه نمی رسیم؟ کوتاهی در چه زمینه ای؟

بهتر است بدانید گیاه سانسوریا در کل گیاهی کند رشد می باشد و در طول سال می تواند با رسیدگی شما و بهره مندی از مواد مغذی تا ۱۵۲ سانتی متر نیز بالا رود. قبل از انجام هر کاری در زمینه تامین مواد معدنی و عناصر گیاه سانسوریا، از موضوع نور خورشید نیز غافل نشوید.

نور خورشید:

درست است که سانسوریا در برابر نور کم مقاوم است و کم نوری را می تواند تحمل کند و اندکی رشد داشته باشد، اما این بدین معنا نیست که باید در محل کم نور در منزل نگهداری شود؛ از طرفی تابش مستقیم و سوزان خورشید سبب آسیب رساندن به برگ های آن و ضعف و از بین رفتن گیاه می شود. بنابراین بهترین حالت قرار گیری در معرض نور متعادل چون قرارگیری در پشت پنجره های نور گیر می باشد تا بتواند به خوبی رشد کند و همیشه سبز بماند و برگ های آن نسوزد.

کود دهی گیاه سانسوریا:

زمانی که سانسوریا از پرشدن منابع مغذی و ضروری مطمئن شد و مواد لازم جهت قوی شدن ریشه ها از جمله آهن به آن رسید، رشد مناسب و رضایتبخش خود را از سر می گیرد.

کود آهن برای سانسوریا:

اضافه نمودن کود آهن به سانسوریا، آن را به گلدهی و رشد سریع تر ترغیب می کند؛ ذرات عنصر آهن درون کلروپلاست ها جای می گیرند و علاوه بر همکاری در ساخت کلروفیل و عمل فتوسنتز، در ساخت آنزیم های موثر در رشد گیاه و فعالیت های درون سلولی سانسوریا نیز بسیار فعال می باشد.

علائم کمبود آهن:

زرد شدن پهنک برگ و سبز باقی ماندن رگبرگ ها؛ با کمبود آهن ظاهر برگ های سانسوریا دیگر جذاب نخواهد بود و بسیاری از افراد در فکر دور کردن آن از منزل خواهند بود برای همیشه سبز ماندن و شاداب بودن گیاه سانسوریا باید به مقدار نیاز به آن کود آهن کلات شده اضافه شود تا هم از اثرات بی نظیر سانسوریا بهره مند شد و هم از دیدن آن لذت برد.

خواص گیاه سانسوریا:

از خواص این گیاه پرفایده می توان به تصفیه هوا و پاکسازی آن از آلاینده ها اشاره کرد. بهترین مکان برای بهره مندی آشکار از فواید سانسوریا، قرار دادن آن در اتاق خواب جهت پاکسازی هوای اطراف آن از آلاینده هایی چون فرمالدئید و تولوئن و تصفیه هوا در حین تنفس می باشد.

بهترین زمان مصرف کود آهن برای گیاه سانسوریا:

بهترین زمان بهره مندی سانسوریا از آهن هنگامی است که این گیاه در حال رشد و نمو می باشد؛ وقتی برگ های سانسوریا در حال کم رنگ شدن و کوچک ماندن باشند، در طی فصل رشد و به صورت منظم باید به آن کود آهن اضافه شود. البته پس از مشورت از کارشناسان گیاهان زینتی، از میزان و رسیدن چند وقت یکبار کود آهن به سانسوریا اطلاعات کافی کسب کنید.

آیا می دانستید سولفات آهن چیست؟

نکته:

در مصرف کود آهن زیاده روی نکنید زیرا در صورت زیاده روی، برگ های جدید سانسوریا حالت نرمی پیدا خواهند کرد و استحکام خود و حالت نیزه ای بودن را از دست خواهند داد و خمیده خواهند شد. در این مقاله در مورد کود آهن صحبت کردیم و به اهمیت و نقش آن بیشتر پرداختیم. در مطالب انتهایی می خواهیم کمی در مورد وظیفه آهن در گیاه توضیحاتی ارائه دهیم.

چرا آهن برای گیاه سانسوریا ضروری است؟

همانطور که عرض کردیم از فواید سانسوریا تهویه هوا و پاکسازی آن از گازهای آلوده می باشد. وقتی عنصر آهن در این گیاه به حد کافی نباشد، عمل فتوسنتز به دلیل کاهش تعداد کلروفیل ها به خوبی انجام نخواهد گرفت و در نتیجه تولید اکسیژن دچار کمبود می شود و نمی تواند نیاز اکسیژنی خود گیاه را نیز برطرف کند چه برسد گیاه عملکرد خود را درست تر انجام دهد. عنصر آهن در دسته عناصر میکرو طبقه بندی می شود و جزء عناصر  کم مصرف تلقی می شود اما وجود آن در عین کوچک بودن بسیار ضروری می باشد طوری که اگر تمام عناصر دیگر باشند اما گیاه از کمبود آهن رنج ببرد، گیاه رشد خوبی نخواهد کرد. به عبارتی آهن به حمل عناصر مهم دیگر در سیستم گردش مواد کمک شایانی می کند. بهره مندی گیاه از عنصر آهن نیازمند افزودن کود آهن به تمامی گیاهان از جمله سانسوریا می باشد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366