بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه

بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه

بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه

بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه : آیا با کودهای ارگانیک آشنا هستید؟

معیار و دلایل اصلی شما بر ارگانیک بودن یک ماده تقویتی برای محصولات باغی و کشاورزی چیست؟ آیا تاکنون از کودهای ارگانیک استفاده نموده اید؟ اثرات آنها بر محصولات را چگونه ارزیابی میکنید؟

آیا تاکنون در ذهن خود به دنبال کودی نگشته اید که هم از هزینه های هنگفت کودهای شیمیایی و دامی خلاصی پیدا کنید و هم بتواند با بهترین نتیجه جایگزین مطمئنی برای این کودها باشد؟

آیا برایتان پیش آمده است که بر اثر استفاده از کودهای ارگانیک برای درختان میوه و صرف هزینه کمتر از کودهای شیمیایی به افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی محصول خود رسیده باشید؟

 

درست است کلمه ای که بارها و بارها آن را از ابتدای مقاله مشاهده کرده اید، کود ارگانیک میباشد که ما لازم دانستیم در این مقاله از سایت آل کود مطالب ارزشمندی در اختیار شما کشاورزان و باغداران عزیز قرار دهیم و از جوانب مختلف اثرات بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه را بسنجیم.

ابتدا بیایید ببینیم کودهای ارگانیک چه تفاوتی با کودهای شیمیایی دارند و چرا ارگانیک نامیده میشوند؟

تفاوت کودهای ارگانیک و شیمیایی

کودهای ارگانیک مواد پایه کربنی هستند که از منابع طبیعی مانند: بقایای گیاهی و فضولات دامی و حیوانی تشکیل یافته و تنوع بالایی دارند که مهم ترین کودهای ارگانیک برای درختان میوه شامل: کودهای هیومیکی، عصاره جلبک دریایی، ورمی کمپوست، پلت مرغی، کود حیوانی و کمپوست میباشد.

کودهای ارگانیک به ویژه اسید هیومیک و عصاره جلبک دریایی قدرت بالایی در تامین مواد غذایی موردنیاز گیاهان مختلف دارند و باردهی درختان میوه را حداقل ۳۵ درصد افزایش می دهند.

اکنون سوال پیش می آید که دلیل برتری کودهای هیومیکی  چیست؟

اول اینکه درست است هر دو در دسته کودهای آلی قرار میگیرند اما  از جهت عاری بودن از علف های هرز و عوامل بیماری زا کاملا در امان هستند و ثانیا میزان تاثیر بسیار بالاترین دارند.

در ادامه توضیح تفاوت بهترین کودهای ارگانیک برای درختان میوه و کود شیمیایی لازم به ذکر است کود شیمیایی از منابع معدنی تولید شده و ماده آلی در ساختار خود ندارد و یکی از مهم ترین معایب آنها در مقایسه با کودهای ارگانیک این است که به سرعت جذب گیاه شده و به سرعت هم در اثر آبشویی میتوانند از دسترس گیاه خارج شوند به عبارتی دوام اثر کمتری دارند؛ در نتیجه کشاورز بیش از اندازه آنها را مصرف میکند و هم کیفیت محصول کاهش پیدا کرده و هم خطرات زیست محیطی جهان را تهدید میکند.

بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه بایستی چه ویژگی هایی داشته باشد؟

بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه با توجه به نیاز روز افزون جمعیت کره زمین به محصولات باغی و کشاورزی و مصرف غذای ارگانیک، بایستی از درصد خلوص بالا، درصد مواد آلی بالا، تاثیر عالی بر عملکرد درختان میوه، کمک به برداشت میوه های باکیفیت و زیاد و هم چنین بدون داشتن اثر مضر در اثر استفاده زیاد و آلوده کننده محیط زیست باشد.

به دلیل استفاده مکرر از کودهای شیمیایی، بسیاری از خاک باغات میوه حاصلخیزی خود را از دست داده و قدرت حمایتی کافی از درختان میوه را ندارند. پس از کاهش عملکرد درختان میوه، باغداران به دنبال یافتن بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه شده و اکنون کودهای ارگانیک نخستین انتخاب هر کشاورز و باغدار باهوشی میباشد.

 

گستردگی کاربرد و اثرات بهترین کودهای ارگانیک برای درختان میوه

تمامی انواع کودهای ارگانیک از کود دامی و پلت مرغی گرفته تا هیومیک اسید و جلبک دریایی، میتوانند به صورت گسترده در تولید میوه ها، سبزیجات، محصولات زراعی و هم چنین رشد گل ها و گیاهان آپارتمانی به کار روند. به عبارت دیگر کودهای ارگانیک فوق العاده ترین کودهایی هستند که بشر تاکنون دست به استفاده از آنها زده است.

بیشتر بخوانید : کاربرد اسید هیومیک

شیوه استفاده از بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه

 

با در نظر گرفتن عواملی از جمله نوع درخت میوه، سن، فصلی که باغدار قصد دارد از بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه استفاده کند و کمبودهای آن پس از مشاوره گرفتن از متخصصان میتواند به شکل: آبیاری، چالکود و یا محلول پاشی بر سطوح برگی درختان میوه باشد. در این زمینه در صورت داشتن هر گونه سوال و جهت ارتباط با کارشناسان آل کود از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

مزایای استفاده از کودهای ارگانیک برای درختان میوه

۱)از بین بردن اثرات زیان بار استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی و اصلاح فیزیکی خاک در نتیجه بهبود حاصلخیزی و افزایش درصد مواد آلی خاک

۲) دامنه کاربرد گسترده برای تمامی محصولات کشاورزی و باغی

۳) کمک به رشد گیاهان مختلف و افزایش کمی و کیفی میوه های درختی و محصولات کشاورزی؛ در نتیجه فروش بالای محصولات و سود اقتصادی برای باغدار و کشاورز

۴) تشویق نهال ها، گیاهان آپارتمانی و درختان میوه پیوندی برای رشد طولانی مدت به دلیل اثر ماندگاری بالا در خاک و درخت

۵)داشتن انواع مایع و پودری؛ البته کودهای ارگانیک مایع به راحتی و بدون عملیات حل نمودن درون آب، به سهولت و هر چه بهتر جذب گیاه موردنظر میشود.

۶) کمک به جذب عالی عناصر غذایی توسط گیاهان مختلف و خاصیت کلاته سازی آنها به منظور قابلیت استفاده بالای سلول های گیاهی از عناصر

۷) ادامه روند بهبود خاک و تامین مواد مغذی گیاه پس از مدت طولانی استفاده از آنها و از طرفی بهبود ترکیب و بافت خاک

۸)بهبود حرکت آب در خاک و افزودن مواد مغذی و تحریک رشد میکروارگانیسم های مفید درون خاک

۹) ایجاد مقاومت بالا در درختان میوه و گیاهان در برابر عوامل استرس زای محیطی از جمله: عوامل بیماری زا، سرما، گرما و کم آبی و شوری

۱۰) کاهش پی اچ خاک های قلیایی و بهبود شرایط محیط اطراف ریشه

سخن آخر:

با مطالعه این مقاله حتما متوجه شده اید که کودهای ارگانیک چه موهبت بزرگی برای باغداران و کشاورزان به شمار می آیند. با تهیه بهترین کود ارگانیک برای درختان میوه دیگر نگران بازار پسندی آنها، کاهش میوه های درختی و طعم خوشایند نخواهید بود و مصرف کننده نیز با اطمینان خاطر از شما خرید خواهد نمود.

همانطور که میدانید میوه ها از حساس ترین بخش یک درخت میباشند که انواع مختلف بیماری ها و آفات آنها را تهدید میکند و در اثر آنها میوه ظاهر بدی پیدا میکند اما با استفاده منظم از کودهای ارگانیک دیگر شاهد چنین صحنه هایی نخواهید بود.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366