کود مناسب درخت میوه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود مناسب درخت میوه

قابل توجه باغداران محترم در خصوص کود مناسب درخت میوه :

در مورد کود دهی درختان میوه به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و فکر نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید.

آل کود برای شما یک پیشنهاد مفید و کاربردی دارد.

اگر سه الی چهار سال برنامه غذایی مرتب و علمی داشته باشید که مستلزم زمان و هزینه است می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را داشته باشید که هم از نظر بازار پسندی و هم از نظر طعم و اندازه بالاترین کیفیت را دارا باشند.

دقیقآ راهکاری که کشاورزان نمونه هر استان آن را انجام می دهند.

درختان بر خلاف دیگر گیاهان بخصوص صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند.

تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت طی همان سال می شود استفاده از کود کامل 10X شوک است.

که فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درختان میوه را 30 الی 40 درصد افزایش دهد.

این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص آن فوری جواب می هد.

ولی همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان آل کود می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.

خرید اسید هیومیک

اکثر باغداران برای پرورش بهتر درختان میوه و رشد سریع‌تر آن‌ها، به‌ دنبال یک کود مناسب هستند. کود مناسب درخت میوه در واقع باید حاوی املاح و مواد مغذی همچون آهن، نیتروژن، پتاسیم، فسفر، روی و بور باشد. بنابر این سعی کنید سراغ محصولاتی بروید که از نظر کیفیت بسیار مطلوب باشند و در ساختار آن‌ها مواد شیمیایی مضری وجود نداشته باشد.

شما می‌توانید به راحتی انواع بسیار زیادی از کودهای طبیعی و شیمیایی مفید را برای خود تهیه کنید. از این‌ رو اگر می‌خواهید با چند مورد از بهترین کودها برای درختان میوه آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

 

کود مناسب درخت میوه

کودهای حیوانی 

کودهای حیوانی از جمله کودهای مفید و طبیعی هستند که در آن‌ها عناصر مغذی زیادی وجود دارد. این نوع کودها به بهترین شکل ممکن نیاز درختان را تامین می‌کنند و ساختار خاک را نیز بهبود می‌بخشند. کودهای حیوانی کمک می‌کنند آب برای مدت‌ زمان بیشتری در خاک نگه‌ داشته شود و ریشه گیاه نیز دچار آسیب نشود. شما می‌توانید از این کود به تنهایی یا به‌ همراه کودهای دیگر استفاده کنید و محصول‌دهی و باروری درختان را بسیار افزایش دهید.

کود آهن

یکی دیگر از بهترین کودهایی که می‌توانید از آن برای درختان‌تان استفاده کنید، کود آهن است. این کود را می‌توانید در تمام مراحل رشد درخت مصرف کنید و میزان تولید را تا حدود زیادی افزایش دهید. کود آهن کمک می‌کند کمبودهای موجود در خاک به‌ خوبی تأمین شوند و رشد ریشه درخت نیز بیشتر شود.

کود نیتروژنه

نیتروژن جزو بی‌نظیرترین عنصرهایی است که کمک کند رشد درختان میوه دوچندان شود. این کود مناسب درخت میوه باید در زمانی صحیح مصرف شود تا نتیجه مثبتی را از خود به جای بگذارد. در غیر این صورت ممکن است باردهی بسیار کمتری نصیب‌نان شود و تشکیل شکوفه‌های درخت نیز به تاخیر بیوفتد. از این‌ رو سعی کنید هنگامی‌ که درخت وارد مرحله زایشی نشده‌ است، از کود نیتروژنه بهره بگیرید و درخت‌تان را به‌ خوبی با آن تغذیه کنید.

کود جلبک دریایی

یکی دیگر از کودهای طبیعی و بسیار مفیدی که می‌توانید به راحتی از آن برای درختان میوه بهره بگیرید؛ جلبک دریایی است. در این کود عناصر مهم و کلیدی زیادی وجود دارد که برای رشد سریع درختان میوه بسیار مناسب هستند و باروری درختان را تا حدود زیادی افزایش می‌دهند. در واقع شما می‌توانید با استفاده از کود جلبک دریایی، تمام ناخالصی‌های موجود در خاک را از بین ببرید و یک خاک غنی و حاصلخیز داشته باشید.

کود مناسب درخت میوه

کود گوگرد

در حال‌ حاضر انواع مختلفی از کود گوگرد در بازار وجود دارد که می‌توانید با توجه به نوع درخت‌تان از آن‌ها بهره بگیرید. کود گوگرد حاوی املاح و مواد مغذی بسیار ضروری است که کمک می‌کند سبزینگی درخت افزایش یابد و محصولات آن نیز کیفیت بیشتری داشته باشند. البته اگر می‌خواهید از کود گوگرد نتیجه عالی به دست‌ آورید، بهتر است به‌ صورت برنامه‌ریزی شده و به میزان کافی از آن استفاده کنید.

کود ورمی کمپوست

کود ورمی کمپوست نیز یک کود بیو ارگانیک و بسیار مغذی است که از فعالیت‌های کرم خاکی تشکیل می‌شود. این کود مفید مواد مغذی زیادی مانند فسفر، پتاسیم، آهن، نیتروژن و کلسیم دارد که برای رشد درختان میوه بسیار مفید و عالی هستند. این کود را می‌توانید به‌ راحتی در فصل‌های مختلف سال استفاده کنید و میزان محصول‌دهی درختان میوه‌تان را تا حدود زیادی افزایش دهید.

کود ورمی کمپوست بسیار سبک است و در آن هیچ‌ گونه علف هرز و بیماری وجود ندارد. با کمک این کود می‌توانید قابلیت نگهداری آب در خاک را افزایش دهید و میوه‌های سالم‌تری نیز تولید کنید. به طور معمول هر درخت میوه، به 3 الی 5 کیلوگرم کود ورمی کمپوست احتیاج دارد. از این‌ رو بهتر است در زمان‌های صحیح، با استفاده از این کود مناسب درخت میوه، کار کوددهی درختان را انجام دهید تا نتایج شگفت‌ انگیزی را مشاهده کنید.

کود مناسب درخت میوه

بهترین زمان مصرف کود برای درختان میوه

بعد از تهیه کردن یک کود مناسب و کامل، باید در زمان مناسبی اقدام به انجام کوددهی کنید. در غیر این‌ صورت ممکن است نتیجه مطلوبی به دست نیاورید و تمام زحمات‌تان هم هدر برود. به طور معمول بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه، وقتی است که شکوفه‌های درخت به شکل نخود تبدیل شده‌اند، زیرا در این زمان درخت به تغذیه بیشتری احتیاج دارد.

البته فراموش ‌نکنید که این کار را باید تا پایان دوره رشد میوه ادامه دهید. زیرا اگر کوددهی را به یک زمان کوتاه محدود کنید، اصلا با افزایش محصول‌دهی مواجه نخواهید شد.

نکات مهم برای کوددهی درختان میوه

سعی کنید کود موردنظر را با دقت کافی انتخاب کنید و حتما شرایط خاک و نوع درخت را در نظر بگیرید.

به‌ طور معمول بهتر است پیش‌ از مصرف کود، حتما آزمون خاک را انجام دهید تا از کمبودهای موجود در خاک مطلع شوید.

اگر می‌خواهید به ریشه درخت‌تان آسیبی وارد نشود، بهتر است در میزان مصرف کود زیاده‌روی نکنید. مصرف بیش‌ از اندازه کود می‌تواند موجب سوختن ریشه‌ درخت شود و مشکلات زیادی نیز برای شاخه و برگ‌ها به وجود آورد.

اگر می‌خواهید چند کود را با هم مصرف کنید، حتماً از کارشناسان باتجربه راهنمایی بگیرید تا شما را تا به شما کمک کنند.

هیچ وقت به صورت خودسرانه از کودهای شیمیایی استفاده نکنید، زیرا کود مناسب باید با توجه به نیازهای درخت و خاک انتخاب شود.

در فصل‌هایی که رشد درخت شروع می‌شود، حتما کار کوددهی را انجام دهید.

سعی کنید به جای بهره گرفتن از کودهای شیمیایی، بیشتر از کودهای طبیعی بهره بگیرید زیرا این کودها مزایای بیشتری دارند و به سلامت درخت آسیبی وارد نمی‌کنند.

سخن پایانی

دقت داشته باشید؛ کود مناسب درخت میوه باید از املاح و مواد مغذی کافی برخوردار باشد تا بتواند به راحتی پاسخگوی نیاز ریشه درخت، خاک و محصولات باشد. همان طور که متوجه شدید، در حال حاضر کودهای مفید بسیار زیادی در بازار وجود دارد که باغداران می‌توانند به راحتی از آن‌ها استفاده کنند. اما باید در نظر داشته باشید که هر نوع کودی نمی‌تواند برای درختان میوه مناسب باشد. از این رو بهتر است حتما خاک زمین‌تان را مورد بررسی قرار دهید تا با نیازهای آن بیشتر آشنا شوید. سپس با کمک کارشناسان باتجربه، از یک کود غنی کمک بگیرید و کوددهی را انجام دهید.

کود مناسب درخت میوه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *