کود پاییزه درختان میوه کدامند؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همه درختان به املاح و مواد مغذی مناسبی احتیاج دارند تا بتوانند به واسطه آنان به خوبی رشد کنند و باروری مناسبی داشته باشند. حتی اگر همه گیاهان به 16 عنصر مغذی نیاز داشته باشند که ضروری نامیده می‎شوند، در این میان، درختان میوه بیشترین تاثیر را از عناصر درشت مغذی می‎گیرند. برای حفظ قدرت و سلامت درختان، مهم است که به طور منظم این درشت مغذی‎ها برای رشد آنان تامین کنید. درشت مغذی‎هایی که باید مرتباً برای درختان میوه استفاده شوند، عبارتند از: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و گوگرد. کربن، هیدروژن و اکسیژن نیز به مقدار زیاد مورد نیاز است، اما اینها از طریق هوا، آب و مواد آلی تامین می شوند. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با کود پاییزه درختان میوه، لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید تا بتوانید آگاهی و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

موارد قابل توجه در بررسی کود پاییزه درختان میوه

به طور کلی، دو دسته کود وجود دارد که به عنوان منبع مغذی برای رشد گیاه تقسیم بندی می‎شوند:

یک دسته به عنوان کود آلی شناخته می‎شود. این کودها از منابع گیاهی یا حیوانی سرچشمه گرفته و به طور طبیعی وجود دارند. اینها شامل کود، کمپوست، پودر و سایر موارد است. دسته دیگر کودهای شیمیایی یا معمولی هستند. این کودها یا مواد معدنی فرآوری شده یا نمک های شیمیایی هستند. چه کودهای ارگانیک و چه معمولی به خاک اضافه کنید، نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که فقط آن چیزی را که خاک شما فاقد آن است و آنچه گیاه شما به آن احتیاج دارد، باید بکار ببرید. زمان استفاده از کود پاییزه درختان میوه بستگی به نوع گیاه دارد که باید توسط باغبان تشخیص داده شود. سعی کنید در این رابطه با کارشناسان و متخصصان مرتبط در این حوزه، مشورت کنید.

درختان میوه می‌‎توانند در انواع مختلفی از خاک رشد کنند، اما در بیشتر مناطق کوددهی، استفاده از خاک مرغوب با زهکشی بالا قدرت و سلامت گیاه را بهبود می‎بخشد. برای تعیین دقیق مواد مغذی موجود در خاک، نمونه خاک را بررسی کنید. پس از اینکه نتایج آزمایش خاک خود را بدست آوردید، می‏توانید مواد مغذی مورد نیاز خاک خود را تامین کنید. اگر خاک شما دارای مقادیر کافی از عناصر درشت مغذی است، ممکن است تصمیم بگیرید که برای حفظ سلامت و متخلخل بودن خاک فقط از کود دامی استفاده کنید. یا ممکن است از کود پاییزه درختان میوه جهت رشد بهتر درخت خود استفاده کنید.

کاشت درختان میوه

اگر خاک شما فاقد فسفر، کلسیم یا پتاسیم است، این مواد مغذی را در بخش حفره مانند خاک وارد کنید تا در سیستم ریشه ای درخت شما قرار گیرد. این عناصر به سرعت در خاک حرکت نمی‎کنند، بنابراین ترکیب آنها در زمان کاشت باعث می‏شود، سریعتر در دسترس درخت قرار گیرند. از کود نیتروژن در سوراخ کاشت استفاده نکنید، این عامل می‎تواند ریشه های جدید را بسوزاند، اگر pH خاک شما زیر 6 است یا نمونه خاک شما نشان دهنده کمبود کلسیم است، در هر حفره کاشت مقداری آهک اضافه کنید تا خاک شیرین شود.

  • سال دوم

استفاده از نیتروژن یا سایر درشت مغذی ها باید در سال دوم استفاده شوند. مطالعات انجام شده در این حوزه، نشان می‎دهد که استفاده از کود پاییزه درختان میوه در آگوست یا اوایل سپتامبر به جذب موثر مواد مغذی توسط گیاه کمک شایانی می‎کند و از کوددهی در اواخر زمستان بسیار تاثیرگذارتر است. بنابراین، چقدر نیتروژن باید در چند سال اول برای درختان میوه خود استفاده کنید؟ یک روش برای اندازه گیری میزان مناسب کوددهی شما، اندازه گیری میزان چوب جدیدی است که درخت شما هر سال تولید می‎کند. میوه های روی درختان میوه با کوددهی زیاد ازت نیز ممکن است تمایل به ایجاد هسته تلخ داشته باشند، لذا سعی کنید در حین کوددهی، از کود مناسب جهت رشد درختان میوه استفاده کنید و هم چنین اصول و قوانین لازم جهت رشد و پرورش گیاه را به درستی رعایت کنید.

نتیجه گیری:

این سوال که چه موقع کود پاییزه درختان میوه انجام می‎شود، یکی از معمای کمیابی است که پاسخ قطعی برای آن وجود دارد. بهترین زمان برای افزودن کود به درختان میوه، اوایل بهار درست قبل از باز شدن گل ها است. همچنین می‎توانید چند هفته قبل و بعد از آن تاریخ، درختان را بارور کنید. اما از اواسط تابستان درختان میوه را باروری نکنید، مخصوصاً با نیتروژن، چرا که این امر باعث رشد نامطلوب میوه‎‌ها می‌‎شود که هم انرژی حاصل از تولید میوه را از بین می‎برد و هم منجر به تولید شاخه‎‌هایی می‎‌شود که در زمستان عملکرد خوبی ندارند. اگر در نهایت نیاز به افزودن کود دارید، مقدار مورد استفاده شما بستگی به میزان نیتروژن، اندازه و نوع درخت دارد که باید به درستی تعیین شود.

برای کسب آگاهی بیشتر در این حوزه می‎توانید از کارشناسان معتبر در این زمینه کمک بخواهید تا با راهنمایی موثر آن ها بتوانید در رشد مناسب درختان میوه و هم چنین استفاده از کود مرغوب برای رشد بهتر درخت خود نقش موثری داشته باشید.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود پاییز درختان میوه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *