آیا می دانید باکتری ها رشد گیاهان را چگونه تحریک می‌کنند؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

آیا می دانید باکتری ها رشد گیاهان را چگونه تحریک می‌کنند؟ باکتری ها از مواد مغذی گیاهی که توسط ریشه ها تامین می شود سود می برند، اما گیاهان می توانند از ریزوباکتری های خود نیز بهره ببرند. باکتری هایی که به عنوان ریزوباکتری های محرک رشد گیاه شناخته می شوند، متنوع هستند و طیف وسیعی ازآنها  در گیاهان وجود دارند . آنها همچنین به مقدار زیادی باعث  تقویت رشد گیاهان می شود.

"آیا

روابط بین گیاهان و باکتری ها

گیاهان بخش بسیار مهمی از زندگی ما هستند که  برای ما اکسیژن، دارو و غذا فراهم می کنند، اما این کار را به تنهایی انجام نمی دهند. گیاهان در  زیستگاه خاک با بسیاری از میکروارگانیسم ها مانند قارچ ها، کرم های کوچک به نام نماتد و باکتری ها در ارتباط هستند.  باکتری ها موجودات زنده کوچکی هستند که با چشم غیر مسلح نمی توانیم آنها را ببینیم. انواع مختلف باکتری ها وجود دارند که هر کدام عملکرد  متفاوتی دارند  و نقش های متفاوتی در اکوسیستم ایفا می کنند.

باکتری مضر در گیاهان

برخی  از باکتری ها می توانند برای گیاهان مضر باشند و به آنها حمله کنند و باعث پوسیدگی آنها شوند یا ممکن است گیاهان را بیمار یا خشک کنند. رابطه بین این باکتری‌های مضر و گیاهان یک رابطه منفی است و به این باکتری‌ها فیتوپاتوژن‌ها گفته می‌شود. در ازای این دوستی، گیاهان باکتری ها را با کربوهیدرات ها، ویتامین ها و اسیدهای آلی از جمله چیزهای دیگر تغذیه می کنند. گیاهان همچنین به باکتری ها اجازه می دهند در نزدیکی گیاهان یا حتی درون آنها زندگی کنند. اگر باکتری ها به گیاه حمله نکنند رابطه خنثی است.

باکتری های کمک کننده دریافت مواد مغذی در گیاهان

گیاهان در خاک رشد می‌کنند و نمی‌توانند به اطراف حرکت کنند، به این معنی که آنها بی‌پایان هستند. ارگانیسم‌های بی‌پایان نمی‌توانند به دنبال مواد غذایی باشند، بنابراین نیاز به رشد دارند. با این حال، باکتری ها می توانند به گیاهان کمک کنند تا مواد مغذی مناسب را به دست آورند .

باکتریهای محافظت کننده رشد گیاهان را تحریک می کنند

باکتری های مفید و محافظ  می توانند از گیاهان در برابر حملات پاتوژن های گیاهی حمایت  کنند. یکی از روش هایی  این باکتری ها انجام می‌دهند مقاومت سیستمیک القایی نامیده می‌شود که  گیاهان برای دفاع از خود در برابر پاتوژن‌های گیاهی ایجاد می کنند . این مقاومت القایی  چیزی شبیه واکسن است که از گیاهان در برابر قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها محافظت می‌کند. باکتری ها از طریق تماس با ریشه های گیاه مقاومت ایجاد می کنند که باعث فعال شدن  سیستم دفاعی گیاه می شوند  و آنها  را برای نبرد آماده می کنند.مقاومت سیستمیک القایی شامل سیگنال‌هایی است که از ریشه به  گیاه منتقل می‌شوند، یا سیگنال‌هایی که در هوا حرکت می‌کنند و به قسمت‌هایی از گیاه که هنوز مورد حمله قرار نگرفته‌اند هشدار می‌دهند، به لطف این سیگنال‌های مقاومتی وقتی پاتوژن‌های گیاهی وارد می‌شوند، گیاهان بهتر می‌توانند از خود دفاع کنند.کار دیگری که باکتری ها می توانند برای دفاع از گیاهان انجام دهند، آزاد کردن موادی است که قوی ترین دشمنان گیاه را از بین می برند. این مواد آنتی بیوتیک نامیده می شوند. آنتی بیوتیک ها  موادی هستند که میکروارگانیسم ها را از بین می برند و مشابه داروهایی عمل می کنند که ممکن است در صورت ابتلا به عفونت های خاص مصرف کنیم. این آنتی بیوتیک های توسط باکتری ها نام های مانند  فنازین، پیرولنیترین یا زویترمایسین  تولید می شوند. برخی از این آنتی بیوتیک ها علیه باکتری های مضر  و برخی دیگر علیه قارچ های خطرناک استفاده می شوند.  آنتی بیوتیک ها می توانند به صورت ترکیبات آلی فرار نیز  آزاد شوند، مولکول هایی که به صورت گاز آزاد می شوند، ترکیباتی هستند که در دمای اتاق در حالت گاز هستند یا به راحتی می توانند به گاز تبدیل شوند. انتشار ترکیبات آلی فرار یک مکانیسم بسیار موثر است که باکتری ها می توانند از آن برای رشد   سریع  در گیاه استفاده کنند، زیرا گازها می توانند به راحتی و به سرعت به تمام به همه  قسمت های گیاه برسند.

کود شوک چیست؟

باکتری آزوﺳﭙﯿﺮﯾﻠﻮم و تحریک رشد گیاهان

یکی از بزرگترین  گروه‌های ریزوباکتر محرک رشد گیاهان  گونه‌های مختلف آزوسپیریلوم  است. این باکتری ها  توانایی افزایش رشد گیاهان  را به علت  خواص تثبیت کننده نیتروژن دارا هستند. با این حال، برخی از گونه‌های آن  مولکول‌های رشد  گیاهی به نام فیتوهورمون‌ها را تولید می‌کنند. این هورمون ها که به طور معمول توسط گیاهان تولید می شوند، به تنظیم  رشد گیاهان از جوانه زدن گرفته تا افزایش  طول ساقه گیاه کمک می کنند. یک فیتوهورمون تولید شده توسط آزوسپیریلوم  اکسین، ایندول-3-استیک اسید (IAA) است که  باعث افزایش طول  ریشه‌های طولانی‌تری  در گیاهان می شود.

باکتری های موجود در ریزوسفر رشد گیاهان را تحریک می کنند

باکتریهای  موجود در ریزوسفر گیاه مواد مغذی مفیدی را  برای گیاهان فراهم می کنند. برخی از باکتری ها به عنوان اولین خط دفاعی گیاه در برابر باکتری های بیماری زا، قارچ ها و سایر انگل ها عمل می کنند. از این نوع باکتری ها می توان به گونه‌های سودوموناس به‌عنوان باکتری‌های محافظی که بیماری‌های قارچی ریشه را سرکوب می‌کنند، نام برد.

"آیا

نیتروژن و تحریک رشد گیاهان توسط باکتریها

نیتروژن یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای گیاهان است. باکتری ها می توانند با آزاد کردن آنزیم های دیگر به گیاهان کمک کنند تا نیتروژن به دست آورند. اما این کار مشکل می باشد زیرا آنزیم های بدون نیتروژن توسط اکسیژن از بین می روند. برای غلبه بر این مشکل، باکتری ها به گیاهان کمک می کنند تا یک قلعه محافظت شده به نام ندول یا ساختار بیضی شکل ساخته شده از سلول های گیاهی تشکیل دهند. روی ریشه گیاه این گره از باکتری ها و آنزیم های آنها محافظت می کند و در داخل گره، نیتروژن در دسترس گیاه قرار می گیرد.

سخن پایانی:

علاوه بر موارد ذکر شده در این مقاله جهت تحریک رشد گیاهان توسط باکتریها ، شرکت آل کود با برند کودهای شوک خود این افتخار دارد که می تواند درجهت رشد و باروری موثر در گیاهان حرفی برای گفتن داشته باشد. تجربه چندین ساله این شرکت و کودهای نانو و مایع شوک می تواند ضمن تولید موثر و مفید محصولات کشاورزی در تحریک رشد آنها نیز موثر باشد . شما عزیزان می توانید جهت اطلاعات بیشتر با شماره درج شده بالای همین صفحه در ارتباط باشید.

آیا می دانید باکتری ها رشد گیاهان را چگونه تحریک می‌کنند؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *