کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

جهت خرید کود مخصوص درشت شدن میوه درختان از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

هدف اصلی هر باغداری از کاشت نهال میوه، برداشت میوه های سالم و درشت و مرغوب می باشد؛ مهم ترین عامل در فروش میوه های باغی اندازه متناسب آنها بوده و بهره گیری از خواص مفید کود مهم ترین عامل در سایز گیری آن ها است. ما در این مقاله عوامل اصلی در تعیین درشتی میوه ها را بررسی خواهیم کرد تا شما را در تولید و برداشت میوه های بازاری یاری دهیم.

فهرست مطالب کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

۱)عوامل مهم و تاثیر گذار در اندازه میوه

۱.۱ ساختار ژنتیکی درختان میوه

۱.۲ هرس درختان

۱.۳ عوامل محیطی

۲)افزایش تعداد سلول های میوه، راهی برای درشت شدن آنها

۳)برای افزایش قند های میوه چکار کنیم؟

۳.۱ روش مصرف کود پتاس بالا

۴) تغذیه و کوددهی مخصوص درشت شدن میوه

۵)شیوه مصرف دقیق عناصر کلسیم و پتاسیم برای درشت شدن میوه ها چگونه است؟

۶)نقش آبیاری منظم پس از افزودن کود حاوی پتاسیم

اولین سوالی که در مقایسه بین دو نوع میوه درشت و کوچک به ذهن می آید، این است که چه عواملی در تفاوت بین سایز میوه ها تاثیر گذار هستند؟ این عوامل چگونه اندازه میوه ها را تحت تاثیر قرار می دهند؟ هر یک از این عوامل از چه درجه اهمیتی برخوردار هستند؟ اکنون به بررسی تمامی جوانب در تعیین اندازه و درشتی میوه خواهیم پرداخت.

کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

ساختار ژنتیکی درختان میوه

اولین مسئله تاثیرگذار در تعیین میزان بزرگ شدن میوه های سر درختی، ساختار ژنتیکی خود درخت می باشد. از برخی ارقام نهال ها ذاتا میوه های ریزی برداشت می شود به عبارتی ظرفیت درشت شدن میوه را ندارند و هر کاری هم انجام دهیم به  دلیل محدودیت ژنتیکی، به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید. البته با عنایت به ایجاد تغییراتی در تعداد سلول های میوه، می توان پتانسیل درشتی میوه را در آنها ایجاد کرد تا از این راه میوه برداشتی نسبت به دفعات قبل درشت تر باشد.

هرس درختان

عملیات هرس درختان یکی دیگر از عوامل بسیار تاثیر گذار در اندازه میوه به شمار می آید. فرض کنید تعداد میوه بر شاخسار درخت بسیار زیاد باشد یا شاخه های اضافی مانع از رسیدن نور خورشید و مواد غذایی به اندام های اصلی مصرف کننده شوند در این صورت عناصر غذایی به مقدار یکسان در سطح میوه توزیع نمی شود در نتیجه برخی از میوه ها کوچک و برخی درشت خواهند شد.

 با انجام هرس بین تعداد میوه و اندازه درخت نسبت متعادلی برقرار می گردد که اجازه میدهد مواد قندی و عناصر ضروری به نحو احسن در اختیار تمامی میوه ها قرار گیرند و میوه های درشت و خوش طعم در پایان فصل برداشت گردند.

عوامل محیطی

دما و نور از جمله عوامل محیطی تاثیر گذار بر اندازه میوه درختان محسوب می شوند هر چه در اوایل فصل رشد یعنی ابتدای بهار هوا گرم و آفتابی باشد، سلول ها برای تقسیم شدن تمایل و تحرک بیشتری خواهند داشت. لذا نباید در روزهای سرد و کم نور انتظار تولید میوه های درشتی را داشته باشیم.

افزایش تعداد سلول های میوه، راهی برای درشت شدن آنها

برای درشت شدن محصولات درختی بایستی کاری کنیم تعداد و اندازه سلول ها افزایش پیدا کند تا شاهد درشتی میوه ها به مرور زمان شویم.  بزرگ شدن اندازه سلول با بالا رفتن قندهای میوه و بهره مندی از آب کافی ارتباط دارد. وقتی قند در داخل سلول تجمع پیدا می کند، به دلیل خاصیت پتانسیل اسمزی، سلول نیاز شدیدی به جذب آب پیدا خواهد کرد در نتیجه با فراهم کردن آب و مصرف آن توسط درخت، میوه های درشتی حاصل خواهد شد.

کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

برای افزایش قند های میوه چکار کنیم؟

 در راستای تحقق این امر استفاده از یک برنامه تغذیه ای و پایبند بودن به آن ما را بسیار یاری خواهد کرد. یکی از مهم ترین عنصر غذایی تاثیر گذار بر درشت شدن میوه ها و انتقال مواد قندی، پتاسیم است. با مصرف کود پتاس بالا پتانسیل اسمزی منفی در گیاه ایجاد می شود که به سبب آن جذب آب توسط میوه افزایش می یابد لذا با آبیاری کافی و فراهم شدن مواد قندی موردنیاز گیاه، میوه ها درشت تر می شوند. عنصر پتاسیم تجمع قند ها در سلول های گیاهی را بالا می برد بنابراین برای داشتن میوه های در اندازه درشت بهترین کار افزایش ظرفیت جذب عنصر پتاسیم می باشد.  برای تامین پتاسیم بهتر است از کودهای تقویتی به ویژه کود پتاس بالا استفاده نمود.

روش مصرف کود پتاس بالا

در مراحل اولیه و پس از تشکیل میوه های فندوقی شکل، این کود می تواند به هر دو طریق محلول پاشی و آبیاری استفاده شود اما در مرحله انتهایی روش آبیاری توصیه می گردد.

تغذیه و کود دهی مخصوص درشت شدن میوه درختان

تغذیه درختان نقش اساسی در بزرگ شدن سایز آنها دارد زیرا با توجه فعالیت پایین ریشه و اندام های هوایی در اوایل فصل رشد درختان، عناصر غذایی به خوبی در اختیار میوه قرار نمی گیرد چون ریشه در این دوره کم فعال می باشد؛ لذا برای اینکه تعداد سلول های میوه در مراحل اولیه رشد افزایش یابد، بایستی پس از مرحله برداشت محصول در سال قبل به تغذیه جوانه ها و تقویت آنها اقدام نمود. کودی که در این مرحله استفاده می گردد، فروت ست نام دارد.

ضمن اطلاع شما عزیزان عناصر اصلی موجود در فروت ست شامل روی، بور و آمینو اسید می باشد؛ برای تولید میوه های خوش فرم و درشت انجام فروت ست بلافاصله پس از برداشت محصول بایستی از اولویت های هر باغبانی باشد.

اصلی ترین مرحله برای افزایش ظرفیت درشتی میوه، در مرحله ارزنی شدن میوه ها یا به عبارتی شروع فندوقی شدن آنهاست. در این مرحله هر چه تعداد تقسیمات سلولی افزایش پیدا کند، سلول های بیشماری تولید می گردند که درشت شدن سایز نهایی را در پی خواهد داشت. البته اگر درخت پیش از تشکیل میوه ها از عناصر غذایی کافی برخوردار باشد، نیاز به کوددهی در این مرحله آنچنان بالا نخواهد بود.

دیگر گزینه کوددهی درختان میوه به منظور برداشت میوه های درشت و مشتری پسند، پس از تشکیل میوه می باشد؛ در این مرحله به منظور رشد زیاد و بزرگ شدن میوه ها می توان عنصر کلسیم را به شکل محلول پاشی یا آبیاری در طول فصل رشد در اختیار گیاه قرار داد. کود نیترات کلسیم بهترین گزینه در این مرحله می باشد.

شیوه مصرف دقیق کود مخصوص درشت شدن میوه درختان چگونه است؟

در مرحله ابتدایی رشد میوه عناصر کلسیم و پتاسیم به هر دو شکل محلول پاشی و ریشه ای می توانند مصرف شوند اما در مراحل نهایی و هنگامی که اندازه میوه بزرگ شده، پتاسیم را به شیوه محلول پاشی در اختیار گیاه قرار دهید.  زیرا در این مرحله به دلیل فشار ریشه ای پایین و کم بودن میزان تبخیر و تعرق از سطح گیاه، بهترین روش محلول پاشی پتاسیم می باشد.

نقش آبیاری منظم پس از افزودن کود حاوی پتاسیم و کود مخصوص درشت شدن میوه درختان

به منظور درشتی میوه ها بایستی تعداد دفعات آبیاری را بالا ببرید مراقب باشید آبیاری سنگینی انجام ندهید به طور مثال میزان آبیاری کم در طول هر روز یا دو روز یکبار را پیش بگیرید. آبیاری برای جذب بهتر پتاسیم از طریق محلول پاشی بسیار اهمیت دارد طوری که رعایت آن کسب نتیجه عالی را برای شما رقم خواهد زد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به همراه بررسی شرایط منطقه ای و خاکی درختان میوه و سفارش کود مخصوص درشت شدن میوه درختان خود را به آل کود بسپارید و از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366