آبیاری قطره ای چگونه است؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

آبیاری قطره ای چگونه است؟

آبیاری قطره ای نواری یکی از روشهای آبیاری قطره ای است که در این روش برای آبیاری گیاهان از لوله های نازکی که   به صورت مستقیم  روی  خاک قرار می گیرد  استفاده می شود. این لوله ها قطرات آب را مستقیماً به داخل خاک می ریزد و ریشه های گیاه را با حداقل ضایعات آبیاری می کند.

این نوارهای  قطره ای که در اوایل دهه 60 تولید شده اند، کاربردهای بسیاری دارند، آنها می توان به اندازه مناسب  برای استفاده در باغ های کوچک یا بزرگ به کار برد، این نوارها سازگار با محیط زیست هستند و محیطی  هیدراته  برای گیاهان فراهم می کند.

آیا آبیاری قطره ای  نواری  بهتر از آبیاری بارانی است؟

آبیاری بارانی  برای آبرسانی به مناطق مسطح وسیع، مانند چمنزارها و بسترهای گل گسترده، در آب و هوای گرم مناسب هستند.روش  نواری کارآمد و مفید برای مناطقی که نیاز به برنامه آبیاری خاصی دارند و آب را به طور پیوسته به خاک می رساند.

استفاده از این روش آبیاری خطر فرسایش خاک در ریشه درختان یا آسیب رساندن به شاخ و برگ را مانند آبیاری بارانی ندارد، بنابراین آبیاری قطره ای نواری طراوت و شادابی بیشتری در محصول ایجاد می کند.

آیا آبیاری قطره ای  نواری هزینه بر است؟

سیستم‌های آبیاری قطره‌ای  نواری هزینه‌های اولیه بالایی دارند، اما از آنجایی که این روش آبیاری مصرف  آب را به حداقل می‌رساند، ارزش دارد. سیستم های آبیاری قطره ای نواری  یا در بالای زمین یا زیر سطح (در زیر مالچ مدفون) نصب می شوند که گزینه دوم تقریباً هزینه کلی  در هر هکتار را دو برابر می کند.

مراحل راه اندازی آبیاری قطره ای

مزایای نواری

1-صرفه جویی در مصرف آب

2-کاهش خطر ابتلا به بیماری ها و آفات به دلیل حداقل تماس آب با شاخ و برگ و ساقه ها

3-کاهش فرسایش خاک

4- به دلیل کاربرد مستقیم و کارآمد، ردیف های بین گیاهان را قادر می سازد تا خشک شوند.

معایب آبیاری  قطره ای نواری

قطره چکان ها این سیستم  با گذشت زمان توسط ذرات کثیف مسدود می شوند و نیاز به نظارت / تعویض منظم فیلترها دارند.

نوار/خط لوله باید هر فصل بسته به نوع محصول، پیچ خورده و دوباره نصب شود.

لوله رزین پلی اتیلن با دیواره نازک تر در برابر نور خورشید/گرما به سرعت خراب می شود.

هزینه های راه اندازی بسته به مقیاس می تواند گران باشد.

نوار قطره ای فقط در خطوط مستقیم قابل نصب است.

آبیاری قطره ای در گلدان

محل استفاده از  آبیاری قطره ای نواری

آبیاری قطره ای نواری بهتر است در باغ‌های بزرگ‌تر با مسیرهای طولانی و مستقیم استفاده شود و برای رساندن مستقیم آب به درختان و ریشه‌های درختچه‌ها عالی است.همچنین معمولاً در کنار تشک های مویرگی برای گیاهان گلدانی  با مصرف  آب کم  استفاده می شود و از آنجایی که نوار را می توان به اندازه برش داد، می توان از آن در گلدان های  بلند نیز استفاده کرد.

توصیه میشود  که نوار قطره‌ای را با استفاده از یک بیل باغی دسته بلند زیر خاک  دفن کنید، این کار باعث می شود که گیاهان حداکثر مقدار آب را دریافت کنند در غیر این صورت در اثر تبخیر سطحی در طول تابستان از بین  می رود. همچنین مدفون کردن نوار های آبیاری آنها  از آسیب جوندگان و در برابر عوامل طبیعی ایمن نگه می دارد.

عمق دفع نوارهای آبیاری قطره ای

نوار قطره ای باید در عمق  بین 12 تا 24 سانتی متر  دفن شود ، آنها را  باید در اعماق کمتر در خاک شنی در مقایسه با انواع خاک لومی دفن کرد، زیرا آب در خاک لومی به طور موثرتری از نوار به سمت بالا حرکت می کند.

کود اسید هیومیک چیست؟

دوام لوله های آبیاری قطره ای نواری

لوله کشی نوار قطره ای بین 1 تا 5 سال یا بین 10 تا 30 سال برای سیستم های خطوط قطره ایسازمان  یافته دوام می آورد. تعمیر به موقع با نوار برق برای رفع نشتی و دفن لوله در زیر زمین می تواند به دوام آنها کمک کند.

مدت زمان اجرای آبیاری قطره ای نواری

از آنجایی که آبیاری قطره ای تماس آب با شاخ و برگ را محدود می کند، صبح ها یا عصرها زمان بسیار خوبی برای اجرای سیستم شما هستند.

مدت زمانی که باید راه اندازی  خود را اجرا کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند نوع قطره چکان های مورد استفاده ، فاصله قطره چکان در امتداد لوله، و نوع خاک (خاک نگهدارنده آب یا نه).

بهتر است  که سیستم قطره ای خود را هر 3 روز یکبار به مدت 30 تا 45 دقیقه اجرا کنید و قبل از انجام تنظیمات مربوط به نوع قطره چکان یا مدت قطره ریزی آب ، نحوه واکنش گیاهان  بررسی شود

سیستم آبیاری قطره ای نواری

سیستم آبیاری قطره ای  نواری اساساً یک خط لوله نواری تخت ساخته شده از پلی اتیلن با قطره چکان ها یا شکاف ها (بزرگتر از یک سوراخ سوزنی) در لوله تعبیه شده و در فواصل مساوی با یکدیگر فاصله دارند.

حلقه‌های نوار تکی یا چندگانه را می‌توان در طول یک ردیف محصول قرار داد و به لوله‌های پلی خط اصلی متصل کرد، سپس به منبع اصلی آب شما متصل می‌شود.

اجزای اساسی عبارتند از:

منبع آب (از طریق پمپ آب یا شیر آب ایستاده)

لوله پلی خط اصلی/هدر

قرقره نوار قطره ای

آداپتورها

شیر تنظیم فشار

فیلتر

نوار انتهایی درپوش

نحوه نصب نوار آبیاری  قطره ای نواری

ابتدا فاصله منبع آب تا بستر منطقه باغچه خود را اندازه گیری کنید و لوله های پلی خط اصلی خود را با توجه به اندازه گیری های خود بچینید.یک محافظ جریان برگشتی را به منبع آب خود وصل کنید و یک تنظیم کننده فشار ثابت اضافه کنید.در مرحله بعد، یک دکمه  را به انتهای تنظیم کننده فشار خود اضافه کنید .

لوله های پلی اتیلن خط اصلی را در باغ خود بچینید و آن را با گیره های نصب / منگنه های زمین محکم کنید.در لوله اصلی سوراخ هایی ایجاد کنید و دریچه های آداپتور را داخل سوراخ ها قرار دهید. در مرحله بعد، نوار را روی دریچه آداپتور فشار دهید و در جای خود مجکم کنید. نوار قطره ای را به طول دلخواه در امتداد هر ردیف ببرید و انتهای آن را با کلاهک انتهایی ببندید.

آبیاری قطره ای و مزایای آن
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *