کودهای مورد نیاز درخت پسته

کودهای مورد نیاز درخت پسته

هر باغداری که اقدام به کشت درخت پسته می‌کند، باید ابتدا به‌ خوبی نیازهای این درخت را بشناسد و در زمان‌های لازم نیز بتواند کار کوددهی را به شکل اصولی انجام دهد. در واقع داشتن یک برنامه کوددهی مناسب برای درختان پسته، موجب می‌شود باردهی و تولید محصولات چندین برابر افزایش یابد. پس بهتر است حتما کودهای مورد نیاز درخت پسته را بشناسید و بدون اطلاعات کافی، سراغ هر نوع کودی نروید.

توجه داشته باشید در حال حاضر کودهای زیادی در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و مشخصات خاص خود را دارند اما تمام این کودها برای تقویت و تغذیه کردن درختان پسته مناسب نیستند و حتی ممکن است باعث آسیب‌ رساندن به محصولات نیز بشوند. به همین علت ما سعی داریم در ادامه مقاله چند مورد از بهترین و مغذی‌ ترین کودها را به شما معرفی کنیم تا با بهره‌گیری از آن‌ها بتوانید جلوی از بین رفتن محصولات باغ‌تان را بگیرید.

کود هیومیک اسید برای درخت پسته

از جمله کودهای مورد نیاز درخت پسته می‌توان کود هیومیک اسید را نام برد. این کود ساختاری کاملاً طبیعی دارد و به‌ صورت ارگانیک تولید می‌شود. باغداران برای تقویت کردن درختان پسته خود می‌توانند کود اسید هیومیک را به صورت پودری، مایع و گرانوله تهیه کنند و خیلی سریع شاهد اثرات مطلوبی باشند.

کودهای مورد نیاز درخت پستههر کدام از نوع‌های کود اسید هیومیک دارای ویژگی‌ها و مزایای خاص مربوط به خود هستند و شما می‌توانید به‌ سادگی با کمک آن‌ها تمام کمبودهای غذایی که در خاک یا ریشه درخت پسته وجود دارد را از بین ببرید. این کود بی‌نظیر مانند یک اصلاح‌ کننده عمل می‌کند و می‌تواند شوری خاک را به حد متعادل برساند. کود اسید هیومیک اثرات خود را برای مدت طولانی در خاک به جای می‌گذارد و به نفوذپذیری بیشتر آب‌ و هوا در ریشه نهال کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: قیمت کود شوک 10X

کسانی که به صورت صحیح و منظم از کود اسید هیومیک استفاده کنند، می‌توانند حجم ریشه درختان پسته را چندین برابر کنند و از آن نیز در برابر سرما و کم‌آبی محافظت نمایند. کوددهی با بهره‌گیری از این کود به روش‌های محلول پاشی، چال کود، پخش سطحی و آبیاری انجام می‌شود و تمام این روش‌ها جهت رفع کمبودهای موجود در ریشه یا خاک، به گونه‌ای موثر هستند.

کود NPK برای درخت پسته

یکی دیگر کودهای مورد نیاز درخت پسته که خواص بسیار زیادی دارد، کود NPK است. این کود مفید از 3 عنصر ضروری همچون فسفر، نیتروژن و پتاسیم تشکیل‌ شده و اگر به میزان کافی از آن استفاده کنید، می‌توانید ریشه‌ درخت پسته را تقویت کنید و از ریزش برگ درختان یا آسیب دیدن محصولات نیز جلوگیری نمایید.

کود NPK از درخت پسته و محصولات آن در برابر حشرات مضر یا آفات محافظت می‌کند و باعث رشد بیشتر محصولات می‌شود. این کود محبوب انرژی را بر روی رشد قوی دانه‌ها یا میوه‌ها متمرکز می‌نماید و کمک می‌کند اجزای مختلف درخت دچار ضعف و آسیب نشوند.

کسانی که به موقع در دوره رشد درخت از کود NPK استفاده کنند، می‌توانند جلوی ریزش شکوفه‌های درخت را بگیرند و محصولات بیشتری برداشت کنند. به همین خاطر کوددهی را در مراحل مختلف رشد انجام دهید و از این کار غافل نشوید.

کودهای مورد نیاز درخت پسته

کود شوک 10X برای درخت پسته

کود 10 ایکس نوعی کود آمریکایی با غلظت بالا است که می‌تواند املاح ضروری مانند آهن، پتاسیم، کلسیم، نیتروژن، فسفر، فولیک اسید، بور، آمینواسید، عصاره جلبک دریایی و هیومیک اسید را به شکل مؤثری در اختیار درختان پسته قرار دهد. این کود بی‌نظیر هیچ‌ گونه عوارضی برای گیاهان ندارد و می‌تواند ساختار خاک را بهبود بخشد.

با کمک روش آبیاری و محلول پاشی می‌توانید کود شوک ده ایکس را استفاده کنید و تمام علف‌های هرز، آفات، ویروس‌ها، باکتری‌ها و حشرات مضری که به درختان آسیب وارد می‌کنند را از بین ببرید. این گزینه از کودهای مورد نیاز درخت پسته به‌ تنهایی می‌تواند تمام کمبودهای غذایی موجود را برطرف نماید، از این رو دیگر نیازی نیست هزینه‌های زیادی را بابت خرید کودهای مختلف صرف کنید.

کود شوک 10X را می‌توانید هر زمانی‌ که خواستید به راحتی استفاده کنید زیرا محدودیتی برای انجام کوددهی با استفاده از آن وجود ندارد. این کود محبوب کمک می‌کند محصولاتی با وزن بالا، خوش‌ طعم و باکیفیت تولید شوند. کود 10 ایکس از قابلیت اختلاط با سایر کودها نیز برخوردار است و می‌توانید هم‌زمان آن را با دیگر کودهای طبیعی یا شیمیایی استفاده کنید.

کود شوک قدرت جذب فوق‌ العاده عالی دارد و کمک می‌کند تعداد باکتری‌های مفید در خاک افزایش یابد و به جای آن‌ها باکتری‌های مضر از بین بروند. این کود عمل فتوسنتز را بهبود می‌بخشد و جلوی ریزش و همچنین زرد شدن برگ درختان پسته را می‌گیرد.

کودهای مورد نیاز درخت پسته

کود جلبک دریایی برای درخت پسته

کود جلبک دریایی نمونه‌ای دیگر از کودهای مورد نیاز درخت پسته است که ساختار کاملاً طبیعی دارد. این کود مفید را می‌توانید به‌ صورت پودری و مایع تهیه کنید و با استفاده از آن میزان باروری درختان پسته خود را چندین برابر کنید. کود جلبک دریایی اجازه نمی‌دهد سرما، یخ‌زدگی، باکتری‌ها، آفات، حشرات، خشکی و کم‌آبی صدمه‌ای به درخت وارد کنند.

ناگفته نماند که این کود فوق العاده برای موجودات زنده یا محیط‌ زیست هم هیچ‌ گونه ضرری ندارد. کود جلبک دریایی از پوچ شدن مغز پسته جلوگیری می‌کند و سیستم دفاعی درخت را به نحو عالی تقویت می‌نماید. به همین خاطر نیز امروزه باغداران زیادی از این کود استفاده می‌کنند و در مدت زمانی کوتاه، شاهد اثرات مطلوبی هستند.

بیشتر بخوانید: هرس درخت گیلاس

سخن پایانی

تا این قسمت از مقاله شما را با کودهای مورد نیاز درخت پسته آشنا کردیم تا بتوانید با بهره گرفتن از آن‌ها میزان تولید محصولات باغ‌تان را چند برابر کنید. بعد از انتخاب کودی کامل از میان گزینه‌های نام برده، باید با کمک کارشناسان کشاورزی یک برنامه کوددهی استاندارد و عالی تنظیم کنید و در مواقع مورد نیاز، کار کود دهی را انجام دهید.

دقت داشته باشید تنظیم برنامه کوددهی درخت پسته به عوامل مختلفی همچون نیازهای درخت، شناخت نوع نهال، شناخت نوع خاک، شرایط آب‌ و هوایی و عناصر مورد نیاز جهت رشد محصول بستگی دارد و برای به دست آمدن نتایجی ماندگار نباید این موارد را نادیده بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366