هیومیک اسید پسته رفسنجان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از معضلات امروزه برای کاشت و پرورش پسته مرغوب و با کیفیت عاملی به نام شوری خاک است. اینکه خاکی که قصد دارید در آن پسته پرورش دهید دارای میزان نامتناسب شوری باشد می تواند یکی از مشکلات بزرگ برای شما باشد!  همان طور که می دانید پسته ها معمولا در باغ هایی در مناطق خشک و نیمه خشک کشور پرورش پیدا می کنند. وجود نمک زیاد و بیش از حد در خاک منجر به آسیب دیدن گیاه پسته و مشاهده وفور خواهد شد. این امر می تواند به اقتصاد صنعت کشاورزی و باغداری آسیب برساند. استان کرمان یکی از برزگ ترین مناطق پرورش درخته پسته است. دلیل این امر هم این است که توانسته است با استفاده از یک ماده طبیعی به نام هیومیک اسید مشکل شوری خاک را به بهترین نحو حل کند. در حقیقت می توان گفت که استفاده و اضافه کردن هیومیک اسید به خاکی که پسته در آن کشت می شود یک استراژی جهانی برای تولید و پرورش یک محصول بدون نقص در زمین های نمکی و شور است. اگر شما هم دوست دارید بیشتر درباره هیومیک اسید و تاثیر آن بر پسته رفسنجان بدانید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید؛ زیرا در ادامه قصد داریم درباره هیومیک اسید پسته رفسنجان با شما عزیزان صحبت کنیم.

هیومیک اسید چه تاثیری بر روی دانه های پسته دارد؟

با توجه به تحقیقاتی که بر روی باغ هایی که پرورش پسته رفسنجان می دهند محققان دریافتند که هیومیک اسید نقش بسیار زیادی بر روی کیفیت دانه های پسته دارد. در این تحقیق از انواع کودها و دیگر روشهای اصلاح و تقویت خاک برای به عمل آوردن پسته استفاده کرده اند و به نتایج جالبی دست یافته اند.

هیومیک اسید پسته رفسنجانبا توجه به مشاهدات وزن دانه خشک و تازه، ارتفاع و قطر ساقه گیاه و همچنین کیفیت شاخه و برگ درخت ‌های پسته در زمین دارای هیومیک اسید قابل قیاس با همین موارد در زمین‌های بدون هیومیک اسید نیست! در حقیقت اسید درمانی برای زمین های شور و پرنمک رفسنجان است که کمک می کند پسته هایی با کیفیت مرغوب بر روی درختانی پربار به وجود آیند.

بیشتر بخوانید: هیومیک اسید اصل

زمان مصرف هیومیک اسید پسته رفسنجان کی است؟

یکی از سوال های شما عزیزان این است که زمان مصرف هیومیک اسید برای پسته رفسنجان کی است در ادامه قصد داریم این سوال را برای شما عزیزان پاسخ دهیم. بهترین کار برای استفاده از کود هیومیک اسید این است که آن را در 3 مرحله استفاده نمایید، این مراحل به شرح ذیل است:

  1. در ابتدا و اول فصل بهار
  2. در زمان ارزنی شدن خوشه‌ های درخت پسته
  3. در زمان حجم‌گیری میوه‌های پسته

شایان ذکر است که اگر تنها در یک مرحله می خواهید از کود هیومیک اسید استفاده کنید، بدون شک استفاده از هیومیک اسید درابتدای فصل می تواند بسیار موثر باشد. دلیل این امر هم این است که می توانید حجم گیری و پر شدن مغز میده های درختان پسته را به وضوح مشاهده کنید.

نحوه عملکرد هیومیک اسید بر پسته رفسنجان به چه صورت است؟

همان طور که می دانید و اطلاع دارید کلسیم و نمک دوتا از عنصاری هستند که بر سر جذب از طریق ریشه درخت پسته رقابت دارند. شایان ذکر است که هرچه مقدار کلسیم در درون خاک بیشتر باشد، نمک کمتری به سلول‌ های گیاه وارد می شود و در نهایت اثرات منفی این عنصر برای پرورش و رشد مناسب گیاه نیز کمتر خواهد شد.

در سال های اخیر تحقیقات بسیار زیادی با هدف دست پیدا کردن به راه های کاهش آسیب نمک بر گیاه پسته انجام شده است. همین امر سبب روی کارآمدن فناوری و روش های جدید و کاربردی زیادی در حیطه کشاورزی شده است. اما یکی از بهترین و به صرفه ترین روش ها که بی ضرر نیز می باشد اضافه کردن هیومیک اسید به خاک در حال پرورش و کشت پسته است.

هیومیک اسید پسته رفسنجانوجود هیومیک اسید در خاک های پرورش پسته سبب می شود که دیگر رقابتی بین کلسیم و نمک بر سر نفوذ به ریشه گیاه پسته وجود نداشته باشد و نتیجه به نفع کلسیم تمام شود. اما باید بدانید که برنده اصلی این رقابت گیاه و محصول نهایی درخت پسته است! دلیل این امر هم این است که با خرید و تهیه بهترین برند هیومیک اسید نمک اضافه ای که قرار بود به ریشه گیاه نفوذ کند و آسیب های جبران ناپذیری به درخت پسته و محصول نهایی برساند دفع شده است. بدین ترتیب استفاده از هیومیک اسید سبب شده است که رشد گیاه پسته بدون هیچ گونه مزاحمت و اختلال نمک انجام شود.

نقش هیومیک اسید در پسته هایی سالم و مغز دار چیست؟

هیومیک اسید نقش بسیار زیاد و موثری در بهبود ریشه زنی درخت و بهبود عملکرد فیزیکی و زیستی درخت پسته دارد که این موارد ذکر شده تنها برخی از مزایا و ویژگی های کود هیومیک اسید است.  شایان ذکر است که شما عزیزان بدانید درخت پسته در زمینی که دارای مقدار مناسبی هیومیک اسید است بسیار سالم تر، سنگین تر، درشت تر رشد می کند. همچنین درخت پسته هایی که در خاک دارای هیومیک اسید رشد می کنند دارای طعم بسیار خوبی هستند.

به طور کلی هیومیک اسید یکی از تقویت کننده های بسیار قوی و قدرتمند است که تاکنون شناخته شده است که می تواند محصول نهایی باغ های پسته را به درجه کیفیت عالی ارتقا دهد! علاوه بر تمامی این موارد هیومیک اسید می تواند نرخ محصول دهی را به طرز شگفت انگیزی افزایش دهد. در حقیقت وجود هیومیک اسید در خاک باغ پسته یک امر سودآور است و می تواند تمامی شرایط و مواد موردنظر را برای پرورش یک پسته خود و با کیفیت فراهم کند.

بیشتر بخوانید: پرورش و نگهداری گل قاشقی

در انتهای مقاله لازم است بدانید که عناصر دیگری در سلامت و کیفیت پسته ها بسیار نقش دارند یکی از این عنصرها “کلسیم” نام دارد. شما عزیزان در کنار هیومیک اسید می توانید برای رفع کامل نیاز درختتان از کود نیترات کلسیم استفاده نمایید. خرید و استفاده از کود نیترات کلسیم در کنار اینکه نیاز فوری درخت را به کلسیم تامین می کند بلکه نیتروژن که یک عنصر پر مصرف برای گیاهان می باشد را نیز در اختیار درختان پسته قرار می دهد.

هیومیک اسید پسته رفسنجان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *