کود فروت ست شوک برای پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود فروت ست شوک برای پسته از جمله کودهای مفید برای این درختان است. این کود سبب می شود تا درختان پسته از رشد و باروری خوبی برخوردار شوند. در صورت عدم استفاده از این کود کامل جوانه‌های پسته شروع به ریزش خواهند کرد. مواد مغذی که در خاک موجود است نمی تواند به تنهایی، مواد لازم را به گیاه برساند. لذا استفاده از یک کود مغذی بسیار ضروری به نظر می رسد. فروت ست از جمله کودهای مفیدی است که می تواند درختان پسته رااز هر گونه آسیبی در امان نگه دارد.

علت مصرف کود فروت ست برای پسته

 یکی از اشتباهات باغداران این است پس از برداشت محصول، نیازهای تغذیه ای در درختان را برآورده نمی سازند. درختان در تمام مراحل رشدشان نیاز دارند تا با بهترین کود تغذیه شوند. در صورت رسیدگی نکردن به درختان پسته سبب می شوید تا درختان محصولات پوک و بی کیفیت ایجاد نمایند.

کود فروت ست شوک برای پسته

بین مقدار باروری در درختان پسته با جوانه‌های سال پیش ارتباط نزدیکی وجود دارد. جوانه‌های سال بعد در خرداد هم زمان با تولید محصول سال کنونی سر بر می آورند. این مرحله از اصلی ترین مرحله‌های شکل گیری پسته است. بدین دلیل که درخت لازم است تا هم زمان مواد لازم مورد نیاز برای جوانه‌ها که محصول سال بعد هستند را فراهم کند. دوم این که مواد مورد نیاز محصولات که در حال حاضر در درخت هستند را فراهم کند.

بیشتر بخوانید: اثر محلول پاشی کود 10x shock بر روی پسته‌

در کل می توان چنین اذعان نمود که درخت به طور هم زمان بایستی مواد تغذیه‌های امسال و سال بعد را تامین کند. بی شک برای حصول به چنین نتیجه ای لازم است تا برنامه مدون و منظمی را تنظیم نمود. از رویدادهای بد این است که زمان برداشت محصولات جوانه‌های سال بعد نیز از درخت می ریزند. بنابراین پایداری در آن‌ها وجود ندارد. این جوانه‌ها محصولات سال آینده درخت بودند که به علت نبود مراقبت کافی دچار ریزش شده اند. علت این رویداد این است که به علت کمبود مواد تغذیه ای درخت نمی تواند جوانه‌های سال آتی را تامین نماید. اما این مساله به راحتی قابل رفع شدن است.

فروت ست، کود مقوی

لغت فروت ست به معنای تنظیم میوه است. در حقیقت آغاز شکل گیری میوه را فروت ست می گویند. این مرحله در درختان پسته همان مرحله است که پسته‌ها نخودی شکل می شوند. کود فروت ست شامل عنصرهای مفیدی مانند روی، نیتروژن، کلسیم است. لازم است تا در مورد برخی عناصر موجود در کود فروت ست و تاثیر آن بر روی پسته سخن بگوییم.

 وجود عنصر بور با کلسیم در محلول پاشی فروت ست سبب می شود تا کلسیم بهتر جذب شود. همچنین این ماده سبب می شود تا خصوصیات محصول بهتر شود. نیتروژن در کود فروت ست سبب می شود تا رها سازی کلسیم و بور بهتر صورت پذیرد. میزان مناسبی از نیتروژن در کود فروت ست نیز سبب می شود تا کارایی محلول پاشی بهتر شود. بور کمک می کند تا محصولات پسته پوک نشوند. بور و روی سبب می شود تا گرده افشانی و لقاح نیز در درختان به بهترین نحو صورت پذیرد. فروت ست سب می شود تا تغذیه درختان به بهترین نحو انجام گیرد و همه نوع کمبود غذایی در درختان برطرف شود. اما لازم است تا با یک برنامه کامل غذایی، عمل کوددهی را به بهترین شکل ممکن به انجام رسانید.

کود فروت ست شوک برای پستهمزیت فروت ست بر درختان پسته

  •  مصرف کود فروت ست بر درختان پسته سبب می شود تا تاثیرات بسیار مفیدی برای درختان پسته حاصل شود.
  • بالا بردن درصد تبدیل گل به میوه پسته
  •  تغذیه درختان پسته سبب می شود تا نگهداری و حفظ مواد غذایی بهبود یابد. بنابرای عامل کوددهی در کنار سایر فاکتورها مانند آب و هوا، مقدار ذخیره برخی عناصر مانند کربودهیدرات‌ها، نور آفتاب و غیره می تواند به طور معجزه آسایی سبب باروری درختان پسته شود.
  • کاهش سال‌آوری

 یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از کود فروت ست برای درختان پسته کاهش سال آوری است. سال آوری پسته سبب می شود تا در یک سال با باروری عالی در درختان پسته روبرو شویم و در سال آتی نیز محصولات به مقدار چشم گیری کاهش می یابند. با استفاده از کود فروت ست و تقویت جوانه‌ها می توان جلوی این مورد را گرفت.

  • کم شدن ریزش جوانه‌ها در پسته

 از اتفاقاتی که برای پسته به وقوع می پیوندد این است که ریزش جوانه‌های پسته پس از برداشت تا مقدار بسیار زیادی کم می شود. با کمک کود فروت ست می توان جوانه‌های درختان را از راه تامین مواد غذایی با کود فروت ست حفظ نمود.

کود فروت ست شوک برای پسته

  • کاهش سرمازدگی

در صورت استفاده درختان از مواد تغذیه ای سالم مثل کود فروت ست مقاومت آن‌ها در مقابل سرما بالا می رود.

 بهترین موقع برای استفاده فروت ست پسته

 بهترین زمان برای محلول پاشی درختان با کود فروت ست موقعی است که جوانه‌ها متورم شده اند. این بدین معنی است که قبل از این که شکوفه یا برگ بر روی درختان ببینید لازم است تا از محلول پاشی بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: کاشت بادمجان

پس از برداشت محصول و پیش از ریختن برگ‌ها

اندام‌های درون جوانه‌ها در ماه مهر شروع به شکل گیری می کنند. لذا این مرحله بسیار مهم است. روی، ازت و بور به صورت هم زمان سبب می شوند تا ذخیره انرژی جوانه‌ها تقویت شود. از مهم ترین نکات برای تغذیه پسته این است که پس از برداشت محصول لازم است تا به وضعیت برگ‌ها از لحاظ سبزینگی و میزان مصرف کود فروت ست دقت نمایید. زمانی که برگ‌های درختان سبز می شوند جدب عنصرهای فروت ست بهتر انجام می شود. در صورتی که برگ‌ها بریزند جذب عنصرها با کیفیت کمتری صورت میگیرد. بنابراین محلول پاشی فروت ست را نباید به تاخیر بیندازید.

کود فروت ست شوک برای پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *