کود آهن مخصوص درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برخی از گیاهان مانند پسته برای اینکه رشد مطلوب، گل دهی و تولید میوه های سالم و مشتری پسند داشته باشند به عناصر مهمی مانند: نیتروژن، فسفر، پتاسیم و عناصر ریز مغذی نظیر آهن، روی، منگنز و بور احتیاج دارند. شایان ذکر است که در بین تمامی این عناصر ذکر شده آهن در ساخت و تولید کلروفیل ها نقش اساسی دارد و دلیل این امر هم این است که از طریق سنتز ماده اولیه، منجر به کلروفیل سازی می گردد. همان طور که می دانید و اطلاع دارید درختان پسته همیشه در کشور ما با آهن مواجه هستند. دلیل اصلی این امر هم این است در باغ های پسته، آهن یک عنصر بی تحرک و نامحلول است! البته شایان به ذکر است که آهن در خاک های اسیدی و نسبتا اسیدی به صورت کاملا محلول وجود دارد اما چون بستر بیشتر مناطق پسته خیز در کشور عزیزمان ایران خاک های خنثی یا قلیایی است آهن به دلیل نامحلول بودن نمی تواند به اندازه کافی جذب گیاهان پسته شود. در چنین شرایطی نمی توان دست روی دست گذاشت  و هیچ اقدامی انجام نداد. در چنین شرایطی یکی از بهترین گزینه ها خرید و استفاده از کود آهن مخصوص درخت پسته است. اگر دوست دارید بیشتر در زمینه کود آهن مخصوص درخت پسته بدانید و اطلاعات کسب کنید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید زیرا در ادامه قصد داریم تمامی مواردی که باید درباره کود آهن مخصوص درخت پسته بدانید را برای شما عزیزان شرح دهیم.

نقش کود آهن مخصوص درخت پسته در باغ های پسته چیست؟

همان طور که می دانید و اطلاع دارید آهن یکی از عناصری است که در زنجیره انتقال الکترون در تمامی مراحل رشد گیاه پسته نقش دارد. شایان ذکر است بدانید که متابولیسم بی نقص آنزیم ها و پروتئین ها و … بدون آهن امکان پذیر نمی باشد. استفاده از کود آهن مخصوص پسته سبب می شود که برگ های گیاه پسته جوان بماند و درخت پر بار و شاداب باشد. توجه داشته باشید که عدم وجود آهن نتیجه عکس دارد و می تواند سبب زردی برگ درختان پسته شود!

کود آهن مخصوص درخت پستهکمبود آهن در باغ های پرورش پسته

با وجود مقدار زیادی آهن در زمین ها و خاک های کشاورزی باز هم درختان پسته با کمبود آهن مواجه هستند. همان طور که اشاره کردیم از کمبود آهن در درختان پسته می توان به علائم زرد شدن بخش میانی رگبرگ ها و ساقه های جوان اشاره کرد. شایان ذکر است بدانید که معمولا کمبود آهن در زمین های کشاورزی که پسته پرورش می دهند زمانی رخ می دهد که میزان آهک و مواد کربناته در خاک افزایش پیدا کند.

پیدایش چنین شرایطی می تواند دلایل مختلف و گوناگونی داشته باشد به عنوان مثال می توان به: استفاده بیش از اندازه از کودهای شیمیایی، آبیاری غیر اصولی، فشرده شدن خاک و … اشاره کرد. در انتها لازم است بدانید که در صورت عدم وجود آهن به میزان کافی برای درختان پسته تولید و کیفیت محصولات کاهش پیدا می کند و همین امر سبب نارضایتی و کاهش سود باغ دار می گردد.

بیشتر بخوانید: هیومیک اسید پسته رفسنجان

دلایل استفاده از کود آهن برای درخت پسته

همان گونه که می دانید آهن به آسانی جذب گیاهان پسته نمی شود! برای سهولت در این موضوع از آهن کلاته برای محافظت از این عنصر استفاده می شود. کودهای کلات آهن و سولفات آهن یکی از بهترین گزینه ها برای جبران کمبود آهن درختان پسته هستند و دلیل این امر هم این است که کود های نام برده شده از رسوب شدن آهن جلوگیری می کند.

کود آهن مخصوص درخت پستهکاربرد کود آهن مخصوص درخت پسته چیست؟

معمولا از کود مخصوص درخت پسته برای اینکه علائم زردی درختان پسته برطرف شود استفاده می گردد. استفاده از این مود می تواند تقریبا 20 درصد آهن را در خود جای دهد و به صورت محلول پاشی در اختیار گیاهان پسته قرار گرفته شود. توجه داشته باشید که اگر پی اچ خاک بیش از 7 باشد آهن نمی تواند قابل جذب باشد و به صورت رسوب در می آید که در چنین موقعیتی آهن به کمک درختان پسته می رود تا جذب درختان پسته شود! شایان ذکر است بدانید که کود سولفات آهن به جز این مورد کاربردهای مختلف و گوناگونی در صنعت کشاورزی دارد. علی رقم اینکه کود آهن می تواند کمبود زمین را در زمینه فقط آهن برطرف کند در تولید کودهای شیمیایی مانند: ماکرو و میکرو نیز نقش دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که از آنجایی که درختان پسته در خاک های شور رشد می کنند کود سولفات آهن یک امر بسیار ضروری برای درختان پسته است.

طریقه مصرف کود آهن مخصوص درخت پسته

همان طور که می دانید کود آهن مخصوص درخت پسته را می توانید به دو روش محلول پاشی و چالکود استفاده نمایید. همچنین این کود را می توانید مانند دیگر کودها در اواخر فصل زمستان یا اوایل بهار استفاده کنید. البته باید بدانید که زمان مصرف آن چندان مهم نمی باشد و می توانید از این کود برای درختانی که دچار کلروز شدید هستند نیز استفاده نمایید.

کود آهن مخصوص درخت پستهحتی می توانید ماهی یک بار هم تیمار انجام دهید. با توجه به توصیه های ذکر شده می توانید به راحتی کلروز درختان پسته را درمان کنید و شاهد تاثیرات فوق العاده ای باشید. شایان ذکر است که مقدار دقیق کود دهی به گیاهان پسته به روش انتخابی شما بستگی دارد که در ادامه آن را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

بیشتر بخوانید: کاشت کدو و شرایط پرورش آن

در صورتی که می خواهید از روش محلول پاشی استفاده نمایید باید مقدار یک و نیم کلوگرم سولفات آهن را در هزار لیتر آب حل کنید و به برگ درختان پسته محلول پاشی کنید. اما اگر می خواهید روش چالکود را انتخاب نمایید باید میزان 4 الی 6 کیلوگرم سولفات آهن برای هر درخت پسته کافی است.

در این روش برای تاثیر بیشتر می توانید همراه با کود آهن مخصوص درخت پسته از کودهای دیگر آلی و یا حیوانی استفاده نمایید تا نتیجه بهتر و فوق العاده تری را مشاهده کنید. توصیه ما به شما عزیزان این است که از کود آهن مخصوص درخت پسته در کنار کود هیومیک اسید استفاده نمایید تا از نتیجه ای که مشاهده می کنید شگفت زده شوید!

کود آهن مخصوص درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *