کود هیومکس برای پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

استفاده کردن از کودهایی که دارای هیومیک اسید هستند می توانند نیازهای گیاهان را برطرف کنند و مواد آلی مورد نیاز گیاهان را تامین کند. کود هیومکس یکی از ترکیبات آلی بهساز خاک است که به بهبود ریشه گیاهان نیز کمک می کند. کود هیومکس یکی از معروف ترین کودهای هیومیک اسید در جهان است که از بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه تهیه و تولید شده است. کود هیومکس از سنگ معدن لئوناردیت استخراج شده است. به طور کلی این کود با اصلاح کردن کامل خاک و ایجاد تهویه مناسب در خاک می تواند ظرفیت نگهداری آب در درون خاک را افزایش دهد که همین امر سبب می شود که آب و املاح به راحتی در دسترس گیاهان قرار گیرد. همچنین کود هیومکس می تواند موجب افزایش میزان میکروارگانیسم های خاک و فعالیت های این موجودات حیاتی کوچک در خاک شود. شایان ذکر است که این کار در نهایت منجر به حاصل خیزی خاک خواهد شد. همان طور که می دانید وجود اسید هیومیک و اسید فولویک یکی از اجزای مهم و حیاتی و آلی خاک می باشد که در نهایت منجر به حاصل خیزی خاک می شود. این کود با دارا بودن این دو جزء اصلی و مهم باعث بهبود ساختمان خاک کشاورزی خواهد شد و ما همواره برای استفاده از کودهای مختلف باید به اجزای تشکیل دهنده آنها توجه ویژه ای داشته باشیم. لازم است بدانید که شما عزیزان با خرید و استفاده از کود هیومکس می توانید رشد ریشه های گیاهان خود را را بهبود بخشید و همچنین به متعادل کردن اثرات تنش های محیطی مانند: کم آبی و خشکی خاک کمک زیادی می کند. امروزه این کود به عنوان یکی از بهترین، با کیفیت ترین، محبوب ترین و مرغوب ترین اصلاح کننده های خاک شناخته شده است و به همه باغداران و کشاورزان توصیه می شود. شایان ذکر است که امروزه کود هیومکس برای پسته بسیار کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد پس اگر دارای باغ پسته هستید و به دنبال یک کود عالی و با کیفیت برای پسته هستید ما به شما عزیزان کود هیومکس را پیشنهاد می کنیم.

مزایای استفاده از کود هیومکس برای پسته چیست؟

همان طور که اشاره کردیم این کود های کشاورزی طبیعی هستند و دارای مزایای خاص و منحصر به فرد خود هستند. اگر بخواهیم به مزایای این کود پرکاربرد اشاره کنیم می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • استفاده از کود هیومکس برای پسته سبب افزایش مقاومت گیاه و درخت پسته خواهد شد.
 • کود هیومکس در بهبود و افزایش رشد ریشه درختان پسته نقش دارد.
 • استفاده از کودهای طبیعی و ارگانیک مانند کود هیومکس برای پسته می تواند سبب افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک شود.
 • سبب افزایش جذب عناصر مختلف و موردنیاز گیاه از خاک خواهد شد.
 • سبب افزایش درصد جوانه زنی بذرها در خاک می شود.
 • کود هیومکس برای پستهاستفاده از کود هیومکس موجب افزایش حاصل خیزی خاک می گردد.
 • موجب افزایش تهویه خاک
 • افزایش جذب عنصر فسفر توسط ریشه های گیاهان
 • سبب افزایش رشد و عملکرد گیاه
 • دارای خاصیت حلال بودن 100 درصدی در آب ها
 • کاهش دهنده تنش های محیطی
 • در مورد انتهایی شایان ذکر است که خرید و استفاده از کودهیومکس برای پسته سبب کاهش شوری آب و خاک و بهبود هوادهی در خاک می گردد.

بیشتر بخوانید: کود افزایش ریشه زایی درخت پسته

انواع کود هیومکس برای پسته به چند دسته تقسیم می گردد؟

کودهای هیومکس در مدل های مختلف و گوناگونی تولید و عرضه می شوند. در درون این کودها از مواد معدنی طبیعی استفاده می شود که می توانند توسط میکروارگانیسم های خاص تجزیه شوند. لازم است بدانید که کود هیومکس تنها در زمانی مناسب است که محلول در آب باشد تا بتواند به راحتی تجزیه شود تا گیاهان و درختان بتوانند از آن کود استفاده نمایند. کودهای هیومکس به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که اگر بخواهیم این سه مدل کود هیومکس را برای شما عزیزان شرح دهیم عبارت اند از:

 • کود هیومکس گرانول شده

این نوع از این کودها با روش های خاصی فرآوری شده و عرضه می گردد. لازم است بدانید که اسید هیومیک گرانول نوعی از سنگ معدنی است که از لئوناردیت بدست می آید. در انتها پیش از اینکه اقدام به خرید این محصول کنید لازم است بدانید که این نوع هیومیک اسید انحلال پذیری بسیار کمی در آب دارد و همین امر سبب شده است که این مدل از کودهای هیومکس  قادر به کلاته کردن مواد مغذی در خاک نباشند پس کاربرد کمتری دارند.

کود هیومکس برای پسته

 • کود هیومکس پودر شده

این مدل از کودهای هیومکس در حقیقت یک نوعی از اسید هیومیک صنعتی است که از ترکیبات هیومیکی مانند لئوناردیت، زغال، خاک پیت و… استخراج می شود. در کود هیومکس پودر شده لئوناردیت را با مواد شیمیایی ای مانند: هیدروکسید سدیم و یا هیدروکسید پتاسیم ترکیب می کنند تا واکنش دهند پس از واکنش ناخالصی های لئوناردیت گرفته خواهد شد و نتیجه محصول نهایی یک محصول خالص است! همچنین شایان ذکر است که طی این مرحله اسید هیومیک فرآوری شده و توسط گیاهان راحت تر جذب خواهد شد. نکته قابل توجه که پیش از اقدام به خرید این محصول باید بدانید این است که این مدل از کودهای هیومکس به راحتی می توانند در درون آب حل شوند و نیاز گیاهان و درختان را طرف کنند. شایان ذکر است در صورتی که هیومکس پودری در درون آب حل نشد و ته نشین شد بدین معناست که کودی هیومکس پودری شما اصل نیست و دارای ناخالصی است!

کود هیومکس برای پسته

 • کود هیومکس مایع و یا همان آبکی

شاید برایتان جالب باشد بدانید که کودهای هیومکس مایع را از پودری تولید می کنند! همین امر سبب شده است که کودهای هیومکس مایع در مقایسه با پودری دارای درصد خلوص پایین تری باشند. البته لازم به ذکر است که کود هیومکس مایع نیز می تواند مواد مغذی گیاهان را تامین کند.

بیشتر بخوانید: هرس بوته فلفل

اگر بخواهیم با توجه به نحوه تولید و کاربرد بین سه نوع کود هیومکس نام برده شده یک نتیجه کلی بگیریم می توان گفت که کود هیومکس گرانول شده از همه کم تر مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه کود هیومکس پودری با توجه به درصد خلوص بالایی که دارا است بسیار کاربردی تر، به صرفه تر و اقتصادی تر است.

کود هیومکس برای پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *