کاشت درخت پسته

درخت پسته یکی از سودآورترین و مقاوم‌ ترین درختانی است امروزه باغداران زیادی اقدام به کشت آن می‌کنند. در واقع کاشت درخت پسته بسیار راحت است و هر کسی می‌تواند با در نظر گرفتن یک‌سری موارد ساده به‌ راحتی محصولات مرغوب زیادی را برداشت کند.

این درخت محبوب می‌تواند در مناطق معتدل و گرم رشد مناسبی داشته باشد. بنابراین اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید، بهتر است به فکر کشت این درخت نباشید زیرا درخت پسته در مناطق سردسیر نمی‌تواند رشد مناسبی داشته باشد و خیلی سریع از بین می‌رود.

در هر صورت اگر می‌خواهید درختان شادابی داشته باشید و محصولات مرغوب زیادی نیز برداشت نمایید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید زیرا ما قصد داریم اطلاعات کاملی درباره نحوه کاشت و شرایط لازم برای پرورش درخت پسته را در اختیارتان قرار دهیم.

کاشت درخت پسته از طریق نهال

برای کاشت درخت پسته از طریق نهال ابتدا باید نهال‌های مرغوب و سالمی را تهیه کنید و سپس آن‌ها را در خاک مناسبی بکارید. دقت داشته باشید نهال ماده و نهال نر باید هم‌ زمان با هم کاشته شوند تا باردهی درخت به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. بنابراین در کنار هر 15 درخت ماده، 1 درخت نر بکارید.

کاشت درخت پسته

هنگام کاشت نهال پسته مواظب ریشه‌ها باشید زیرا اگر ریشه صدمه ببیند، رشد درخت متوقف می‌شود و دیگر محصولی نیز تولید نمی‌شود. نهال پسته را در گودالی با عمق مناسب قرار دهید و در آخر نیز با استفاده از خاک، به‌ خوبی روی ریشه آن را بپوشانید و کار آبیاری را با دقت انجام دهید.

بیشتر بخوانید: سنبل الطیب

کاشت درخت پسته از طریق بذر

کاشت و پرورش درخت پسته با استفاده از بذر نیز بسیار راحت است. برای انجام این کار باید ابتدا بذر خام پسته را به صورت باکیفیت تهیه کنید و سپس آن را داخل یک دستمال مرطوب قرار دهید. پس‌ از گذشت یک هفته، بذر شروع به جوانه زدن می‌کند و شما می‌توانید آن را به داخل گلدانی مناسب منتقل کنید.

دقت داشته باشید گلدان مورد نظرتان از زهکشی مناسبی برخوردار باشد تا آب اضافی به‌ راحتی از آن خارج شود و ریشه بذر دچار پوسیدگی نشود. پس‌ از این‌ که بذر به رشد مطلوبی رسید و بزرگ‌تر شد، می‌توانید آن را به گلدان‌های بزرگ‌تر انتقال دهید‌. حدود 3 الی 4 سال بعد می‌توانید نهال‌های پسته را داخل باغچه یا باغ بکارید و به راحتی از آن‌ها نگهداری کنید تا محصولات با کیفیتی تولید شود.

شرایط مناسب برای کاشت و پرورش درخت پسته

  • خاک

خاک مناسب برای کاشت درخت پسته خاکی است که از لحاظ اسیدیته کاملاً خنثی باشد. میزان پی اچ خاک نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و نباید نسبت به آن بی‌تفاوت باشید. خاک مورد نظرتان بهتر است به صورت حاصلخیز باشد تا ریشه بتواند بدون مشکل در آن به رشد خود ادامه دهد.

دقت داشته باشید خاک‌های شور و خاک‌هایی که دارای بافت سنگینی هستند، اصلا برای درخت پسته ایده‌آل نیستند و اگر نهال خود را در چنین خاک‌هایی بکارید، ریشه دچار آسیب خواهد شد و محصول‌دهی مناسب نیز صورت نخواهد گرفت.

کاشت درخت پسته

  • فصل کاشت

هنگامی‌ که نهال به خواب رفته‌ است، بهترین زمان برای کاشت است و شما می‌توانید به‌ راحتی اقدامات لازم را انجام دهید. اگر در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، بهتر است کار کشت را در فصل پاییز انجام دهید تا ریشه‌های نهال با محیط جدید سازگاری پیدا کنند و بتوانند در فصل زمستان مقاومت کافی از خود نشان دهند.

  • آبیاری

پس‌ از این‌ که کار کاشت درخت پسته به پایان رسید، بهتر است آبیاری را به میزان کافی و به‌ صورت اصولی انجام دهید. توجه داشته باشید درخت پسته هر روز به آبیاری احتیاج ندارد و آب زیاد موجب پوسیدگی ریشه آن خواهد شد. در شرایط عادی آبیاری درخت پسته باید یک هفته در میان انجام شود تا ریشه دچار خشکی یا آسیب نشود.

  • نور

درخت پسته نیز مانند سایر درختان برای رشد مناسب و عالی به نور خورشید احتیاج دارد و اگر نور به میزان کافی به آن نرسد، برگ‌ها دچار زردی خواهند شد و همچنین محصولات باکیفیتی نیز تولید نخواهد شد. بنابراین سعی کنید مکانی را برای کاشت این درخت انتخاب کنید که نور خورشید به اندازه و مناسب به آن‌ جا بتابد.

  • هرس

اگر می‌خواهید انرژی و تغذیه‌ درخت پسته صرف شاخه و برگ‌های اضافه نشود، حتماً در زمان‌های لازم کار هرس را با دقت و به طور صحیح انجام دهید. هنگام حذف شاخه‌های آسیب‌دیده نیز مواظب باشید صدمه‌ای به شاخه‌های جوان وارد نشود. قبل از انجام هرس نیز به خوبی قیچی‌تان را ضدعفونی کنید.

  • کاشت درخت پسته
  • کود

قبل از کاشت درخت پسته یک آزمون خاک از زمین مورد نظرتان بگیرید تا کمبودهایی که در آن وجود دارد، به‌ طور دقیق مشخص شوند و شما هم بتوانید به‌ خوبی آن‌ها را برطرف کنید. پس‌ از به دست آمدن پاسخ آزمون، با استفاده از کودهای غنی کار تغذیه رسانی را انجام دهید و خاک زمین مورد نظرتان را اصلاح کنید.

بعد از کاشت درخت نیز بهتر است در سال حدود 3 بار کار کوددهی را انجام دهید و اجازه ندهید درختان دچار کمبود تغذیه شوند. دقت داشته باشید از هر کودی نباید به‌ صورت خودسرانه استفاده کنید زیرا برخی از کودها موجب سوختگی ریشه و برگ درخت خواهند شد و به محصولات نیز صدمه جدی وارد می‌کنند.

یکی از بهترین و مفیدترین کودهایی که به شکل کاملاً ارگانیک تولید می‌شود و هیچ‌ گونه ضرری نیز برای درخت پسته به‌ همراه ندارد، کود هیومیک اسید است. این کود مغذی را اگر در دوره رشد درخت پسته به طور اصولی استفاده کنید، می‌توانید میزان تولید محصولات را دو برابر افزایش دهید و اجازه ندهید عوامل محیطی آسیب‌زا صدمه‌ای به آن‌ها وارد کنند.

بیشتر بخوانید: کاشت زیتون

سخن پایانی

توجه داشته باشید اگر کاشت درخت پسته به صورت صحیح انجام نشود، هیچ گونه محصولی برداشت نخواهید کرد و تمام زحمات‌تان نیز به هدر می‌رود. به همین علت قبل از هر چیزی حتما این مقاله مفید را با دقت مطالعه کنید تا با نکات مهم در این زمینه به خوبی آشنا شوید. همچنین می‌توانید از افراد باتجربه و ماهر کمک بگیرید و به سادگی درختان پسته مرغوبی را بکارید و درآمدزایی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366