نیاز درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اگر شما هم مانند سایر باغداران به فکر افزایش باردهی باغ پسته خود هستید، بهتر است بدانید درختان پسته نیز مانند سایر درختان علاوه‌بر شرایط آب‌ و هوایی ایده‌آل، خاک غنی، آبیاری مناسب، نور کافی و هرس، به مواد غذایی نیز احتیاج دارند. بنابراین سعی کنید با استفاده از کودهای کامل، به بهترین شکل ممکن نیاز درخت پسته را فراهم کنید تا محصولاتی سالم و مرغوب داشته باشید.

دقت داشته باشید خاک نمی‌تواند تمام عناصر غذایی مورد نیاز ریشه را در اختیار درخت پسته قرار دهد و به همین علت باید در مراحل مختلف رشد، از کودهای شیمیایی یا طبیعی مناسبی بهره بگیرد تا عملکرد درختان افزایش یابد و دچار ضرر نشوند. همان طور که می‌دانید تنوع کودهای موجود در بازار به‌ قدری زیاد است که اکثر باغداران برای انتخاب یک کود عالی، دچار شک و سردرگمی می‌شوند. از این ‌رو ما سعی داریم در ادامه مقاله شما را با یکی از غنی‌ ترین کودها برای درخت پسته آشنا کنیم و نکات مهم درباره کوددهی را هم در اختیارتان قرار دهیم تا شاهد نتایج بی‌نظیری باشید.

بهترین و کامل‌ ترین کود برای تغذیه کردن درخت پسته

اگر می‌خواهید به‌ خوبی نیاز درخت پسته را برطرف کنید، بهتر است قبل‌ از هر چیزی ابتدا بدانید که خاک زمین باغ‌تان فاقد چه ماده‌هایی است، سپس با توجه به آن کود مناسبی را انتخاب کنید. معمولاً درختان پسته برای رشد به عناصری همچون نیتروژن، گوگرد، فسفر، منیزیم، پتاسیم، روی، کلسیم، آهن، مس و منگنز احتیاج دارند و شما باید سراغ کودهایی بروید که سرشار از این املاح باشند.

کود شوک 10 ایکس از جمله کودهای مغذی است که تمام این املاح ضروری را در خود جای داده‌ است و می‌تواند کمک کند درخت پسته و خاک به‌ خوبی تمام نیازهای‌شان را دریافت کنند و در شرایط مختلف، دچار کمبود تغذیه نشوند. باغداران که به صورت مرتب این کود را برای تغذیه کردن درختان پسته خود استفاده کنند، می‌توانند حاصلخیزی خاک را افزایش دهند و موجب بهبود بستر رشد گیاه شوند.

نیاز درخت پستهبا کمک کود 10X شوک می‌توان نیاز درخت پسته را به طور کامل تأمین کرد و جلوی یخ‌زدگی ریشه در فصل‌های سرد سال را گرفت. این کود بی‌نظیر جلوی رشد علف‌های هرزی که اطراف درخت زندگی می‌کنند را می‌گیرد و نمی‌گذارد آن‌ها از انرژی درخت و محصولات استفاده کنند.

کود شوک مقاومت شاخه و تنه درخت را چند برابر می‌کند و از محصولات در برابر میکروب‌ها، باکتری‌ها، آفات و ویروس‌ها به‌ خوبی محافظت می‌نماید. دقت داشته باشید اگر از کود کامل ده ایکس به‌ صورت منظم و در زمان‌های مناسب استفاده کنید، درختان‌تان با سرعت بیشتری به رشد خود ادامه می‌دهند و از این طریق به سود بالاتری دست پیدا می‌کنید.

بیشتر بخوانید: کاشت زعفران در گلخانه

نکات مهم برای برطرف کردن نیاز درخت پسته با استفاده از کود 10X

یکی از مهم‌ ترین نکاتی که باید برای تغذیه کردن و درخت پسته به آن توجه داشته باشید، زمان مصرف کود است. در واقع شما باید زمانی کار کوددهی را انجام دهید که ریشه و سایر اعضای درخت بتوانند به‌ خوبی عناصر مورد نیازشان را جذب نمایند. بنابراین بهتر است با کمک کارشناسان کشاورزی، یک برنامه‌ غذایی مناسب تنظیم کنید.

کوددهی درخت پسته با استفاده از کود شوک 10 ایکس نباید به زمانی کوتاه محدود شود و شما باید در مراحل مختلف به شکل مناسبی این کار را انجام دهید. کوددهی قبل از مرحله خواب گیاه، هنگام توسعه شاخه و برگ‌ها، هنگام تکامل دانه و رشد محصولات، مرحله ریزش برگ‌ها، قبل و بعد از برداشت محصولات نیز برای فراهم کردن نیاز درخت پسته بسیار مؤثر است.

از آن جایی‌ که کود شوک 10 ایکس به‌ صورت مایع تولید می‌شود و غلظت بالایی دارد، باید از آن به روش آبیاری و محلول پاشی بهره بگیرید. دقت داشته باشید در هر 2 روش پیش‌ از انجام کوددهی، باید کود موردنظر به‌ خوبی با استفاده از آب بدون کلر رقیق شود تا خاصیت آن افزایش یابد.

نیاز درخت پستهکوددهی درخت پسته با روش محلول پاشی را در روزهایی که احتمال بارندگی وجود دارد انجام ندهید زیرا در چنین شرایطی کود موجود بر روی شاخه و برگ‌ها شسته می‌شود و اکثر خواص آن از بین می‌رود. توجه داشته باشید بهترین زمان برای انجام کوددهی به روش محلول پاشی، اوایل صبح یا هنگام غروب آفتاب است زیرا در این زمان‌ها نور خورشید خیلی شدید نیست و کود می‌تواند به شکل بهتری جذب شود و اثرات خود را به جای بگذارد.

کود کامل 10X را می‌توان به‌ راحتی با سایر کودهای شیمیایی و طبیعی استفاده کرد اما برای به وجود نیامدن یک‌سری مشکلات بهتر است قبل‌ از انجام این کار با یک کارشناس باتجربه کشاورزی مشورت نمایید تا بهتر شما را راهنمایی کند.

برای این که نیاز درخت پسته را به شکل عالی برطرف کنید، باید سالانه آزمایش برگ یا خاک را انجام دهید تا کمبودهایی که وجود دارد، بهتر مشخص شوند و شما نیز بتوانید برنامه‌ریزی منظم‌تری برای استفاده از کود ده ایکس را داشته باشید.

در صورتی‌ که خاک زمین مورد نظرتان شور است، حتماً پیش‌ از کشت نهال یا بذر پسته آن را اصلاح کنید تا یک بستر مناسب برای رشد ریشه فراهم شود و شاهد اثرات مطلوب‌تری باشید. در غیر این صورت ممکن است ریشه نتواند به خوبی گسترش یابد و از بین برود.

نیاز درخت پستهاگر می‌خواهید درختان‌تان در برابر عوامل محیطی آسیب‌زا مقاومت کافی از خود نشان دهند، بهتر است نکات مهمی که در این مقاله ذکر شد را به خوبی در نظر بگیرید و از همان ابتدا نیز با کارشناسان و متخصصین کشاورزی در ارتباط باشید تا در این زمینه اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهند و کمک کنند محصولات بیشتری برداشت نمایید.

بیشتر بخوانید: تاثیر گوگرد مایع شوک بر آفات

سخن پایانی

کوددهی با استفاده از کود 10X شوک از جمله موثر ترین روشی است که موجب می‌شود درختان پسته ثمره عالی داشته باشند. در واقع افرادی که به صورت اصولی اقدام به تأمین نیاز درخت پسته کنند، می‌توانند تمام مواد ضروری و املاح معدنی را در اختیار درخت قرار دهند و محصولاتی با وزن بالا برداشت نمایند. بنابراین به جای بهره گرفتن از کودهای مضر و نامرغوب، بهتر است کود 10 ایکس شوک را تهیه کنید و به صورت منظم از آن استفاده کنید.

نیاز درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *