تاثیر فروت ست بر‌ روی درخت گیلاس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت گیلاس در دسته ی آلوسانان قرار دارد و در کشورهایی مثل ترکیه, امریکا و ایران به طور وسیع پرورش داده می شود. ایران یکی از مهم ترین مراکز پرورش گیلاس است به همین دلیل در بسیاری از شهرها درخت گیلاس کاشته می شود. گیلاس میوه ای آبدارو هسته دار است که طعم شیرینی دارد. در جهان انواع مختلفی از گیلاس وجود دارد. اگر می خواهید از تاثیر فروت ست بر‌ روی درخت گیلاس مطلع گردید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع درخت گیلاس و خواص آن

 درخت گیلاس در مناطقی که زمستان بسیار سرد ندارند رشد خوبی دارد. گل دهی این درخت در فصل بهار اتفاق می افتد. همچنین خزان پذیر است و در پاییز برگ های آن می ریزد. برای میوه دهی لازم است در معرض سرمای زمستان قرار بگیرد. کاشت درخت گیلاس از طریق بذر, نهال و پیوند زدن انجام می گیرد. هر کشاورزی با توجه به شرایط زمین و منطقه ی خود یکی از این روش ها را انتخاب می کند.  کاشت گیلاس با بذر بهتر است در آبان ماه انجام شود. بعد از جوانه زدن بذرها, باید آن ها را در معرض سرمای زمستان قرار داد.

تاثیر فروت ست بر‌ روی درخت گیلاسگیلاس خواص تغذیه ای زیادی دارد و در سلامت قلب و عروق, بهبود بی خوابی, کنترل قند خون, کاهش درد ماهیچه ها, تقویت رگ های خونی, سلامت کلیه ها و موارد بسیار دیگری نقش دارد. از انواع این درخت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • گیلاس سیاه بومی کشور ایران است و بسیار شیرین و گوشتی است.
  • گیلاس تکدانه ی مشهد درشت است و قابل پرورش در بسیاری از مناطق کشور است.
  •  گیلاس زرد ارومیه و گیلاس ناپلئون هم زرد رنگ و بسیار شیرین هستند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت کیوی

کاشت نهال گیلاس

برای کاشت نهال گیلاس ابتدا باید محیط مناسب با نور کافی و همچنین  خاک مناسب را فراهم کرد. خاکی که در آن کشت صورت می گیرد باید حاوی مواد مفید وموردنیاز گیلاس باشد. این ویژگی با آزمایش خاک موردنظر مشخص خواهد شد. از آن جایی که این درخت به کم آبی حساس است بهار فصل مناسب برای کاشت نهال گیلاس نیست.فصل مناسب برای کاشت گیلاس فصل پاییز است.

امکان کاشت درختان گیلاس کوچک در باغچه ها نیز وجود دارد و برای این‌ کار باید از نهال گیلاس استفاده کرد. مرحله ی بعد از کاشت مراقبت از درختان است. خطر آسیب آفت ها و بیماری ها به درخت همیشه وجود دارد و کیفیت میوه را تحت تاثیر قرار می دهد. شته ها از جمله آفاتی هستند که به درخت گیلاس حمله می کنند.  سم پاشی به موقع و‌مراقبت کافی از درخت جلوی این صدمات را می گیرد. آبیاری درختان گیلاس در هر قسمت از مراحل رشد متفاوت است.

تاثیر فروت ست بر‌ روی درخت گیلاسبرای این که کیفیت میوه افت نکند لازم است آبیاری منظم انجام شود. انتخاب کود مناسب برای درختان گیلاس منجر به پربار شدن درختان می شود. بهترین کود کودی است که تمام عناصر مغذی را دارا باشد. نتیجه کوددهی خوب به درختان گیلاس میوه ی خوب و بازارپسند خواهد بود. بهترین زمان کوددهی برای درخت گیلاس پاییز است بعد از ریزش برگ ها چرا که در این زمان ریشه ها فعال و در حال رشد هستند. اگر در پاییز موفق به کوددهی نشدید ابتدای فصل بهار نیزمی توان این کار را انجام داد.

فروت ست و تاثیر آن بر روی درخت گیلاس

فروت ست کودی شیمیایی برای درختان و گیاهان است که از نظر عناصر و ترکیبات مهم و مورد نیازگیاهان, بسیار کامل و غنی است. فروت ست حاوی مقدار زیادی نیتروژن, اسیدهای آمینه ی مفید, کلسیم, بور, روی و آهن, فسفر و پتاسیم است. همین کامل بودن این کود باعث شده تا استفاده از آن به بخش مهمی در پرورش درختان تبدیل شود. درختان گیلاس پس از آن که شروع به میوه دادن کردند به نیتروژن فراوان نیاز دارند تا کیفیت میوه ها تضمین شود.

تاثیر فروت ست بر‌ روی درخت گیلاسفروت ست می تواند همه ی نیازهای مواد معدنی درخت گیلاس را فراهم کند. سرعت رشد شاخه های درخت زیاد است اگر رشد شاخه ها کم باشد نیاز به کود را نشان می دهد. همچنین زرد و‌کوچک بودن برگ ها و شکوفه ها نشان می دهد که درخت نیاز غذایی دارد. با این حال به یاد داشته باشیم کوددهی بیش از حد به درخت باعث افزایش میوه نمی شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک 10x برای پرتقال

استفاده از فروت ست زمانی که نیمی از جوانه ها روی درخت رشد کرده اند, توصیه می شود. ینی همان اوایل فصل بهار. با این کار انرژی لازم برای رشد شکوفه ها و ورود به مرحله ی گلدهی تامین می شود. در نتیجه درصد بالایی از شکوفه ها بدون ریزش باقی می مانند و به گل تبدیل می شوند. پس از برداشت محصول لازم است به درختان کودهایی حاوی روی داده شود‌. فروت ست غنی از این عنصر است و باعث توانایی بیشتر درخت برای تولید جوانه های جدید می شود. درخت گیلاس هم مثل دیگر درختان میوه در معرض مسئله ی سال آوری قرار دارد. فروت ست باعث حل این موضوع می شود و برای باغداران کمک بزرگی است.

با مطالبی که گفته شد متوجه شدیم برای داشتن گیلاس های خوش طعم و با کیفیت حتما باید مواد ضروری خاک تامین شود و این کار با کود فروت ست امکان پذیر است. تاثیر فروت ست بر‌ روی درخت گیلاس می تواند برای این درخت بسیار شگفت انگیز باشد.

تاثیر فروت ست بر‌ روی درخت گیلاس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *