تاثیر فروت ست بر روی درخت کیوی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کیوی میوه ای به شکل بیضی با پوست قهوه ای پرزدار است. داخل آن سبز رنگ و دانه های ریز دارد. طعم آن ترش و گاهی شیرین است.  میوه ی کیوی اولین بار در کشور چین پرورش یافته است و بعد از آن به سایر کشورها صادر شده است. از نظر کارشناسان تغذیه کیوی ارزش غذایی بالا و خاصیت های زیادی مثل کمک به بهبود گوارش, موثر در لاغری و تنظیم فشار خون دارد در عین حال کم کالری است و برای لاغری مفید است. پرورش این میوه امروزه در ایران بسیار گسترش یافته است. اگر می خواهید با پرورش این میوه و چگونگی کوددهی آن آشنا گردید در ادامه با ما همراه باشید تا از تاثیر فروت ست بر روی درخت کیوی مطلع گردید.

آشنایی با درخت کیوی

درخت کیوی ازنوع بالارونده است و شاخه های آن حدودا به ۷ متر می رسند و باید با میله ای به حفظ شاخه ها کمک کرد. ریشه های بزرگ و عمیق دارد و روی برگ هایش پرز مانند است که به تبخیر و تعرق گیاه کمک می کنند. آب و هوای مناسب رشد درخت کیوی هوای معتدل است و برای باز شدن جوانه هایش یک دوره سرما لازم دارد. هوای سرد زمستان را می تواند دوام بیاورد ولی بهتر است در گرمای بیشتر از ۴۰ درجه قرار نگیرد. همچنین اگر در فصل بهار سرمای غیر منتظره ای اتفاق بیفتد درخت آسیب می بیند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت کیویپرورش درخت کیوی

روش های کاشت و تکثیر متفاوتی برای کیوی وجود دارد مثل استفاده از بذر و قلمه و یا کاشت نهال آن؛ درخت کیوی را در گلخانه هم پرورش می دهند. در این روش چون حشرات برای گرده افشانی نیستند باید گرده افشانی را به صورت مصنوعی انجام داد. خاک مناسب برای رشد و کاشت این گیاه خاک شنی است. درخت کیوی رشد زیادی دارد و میوه فراوان می دهد به همین دلیل خاکی که در آن کاشته می شود باید از نظر مواد معدنی و مغذی, کامل باشد. استفاده از کودهای مناسب می تواند این نیاز را برطرف می کند. درخت کیوی همچنین به آب زیادی برای رشد نیازمند است به خصوص در سال اول رشد که ریشه ها باید کاملا مرطوب باشند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی توت فرنگی

از آن جایی که رشد شاخ و برگ های آن زیاد است هرس کردن درخت هم اهمیت بالایی دارد. نور مناسب برای رشد کیوی از افتاب کامل و یا سایه ی جزئی تامین می شود. نور کافی برای شکوفه دادن درخت حیاتی است.

فروت ست چیست و تاثیر فروت ست بر روی درخت کیوی چگونه است؟

فروت ست کودی بهاره است و برای رشد درختان از ابتدای شروع گلدهی لازم و ضروری است. فروت ست سرشار از ترکیبات مفید و موثر برای رشد میوه هاست. از مهم ترین این عناصر می توان نیتروژن, آهن, کلسیم, بور و روی را نام برد. درختان و گیاهان در مراحل مختلف رشد خود به این ریزمغذی ها نیازمندند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت کیویجوانه ها قبل از اینکه برگ ها ریزش کنند باید نیتروژن کافی دریافت کنند که در نهایت بر روی اندازه ی میوه و کیفیت آن تاثیر می گذارد.

کلسیم در تقسیم سلولی گیاهان نقش مهمی دارد و کمبودش باعث ریز شدن میوه ها می شود.

کمبود آهن در خاک گیاهان و درختان باعث زرد و پلاسیده شدن برگ ها می شود.

عنصر روی اگر به اندازه ی کافی برای گیاه تامین نشود باعث می شود برگ ها خوب رشد نکنند و در نتیجه کاهش فتوسنتز باعث کاهش کیفیت میوه خواهد شد.

 فروت ست همچنین بر مقاومت گیاهان تاثیر می گذارد و باعث می شود در شرایط مختلف آب و هوایی آسیب کم تری ببینند. از طرف دیگر نیز مانع آسیب آفت ها و حشرات به درخت می شوند. همه ی این موارد باعث شده است تا استفاده از فروت ست بخش مهمی در پرورش محصول باشد. استفاده ی منظم و با برنامه از این کود سود زیادی برای باغدار و کشاورز به همراه دارد.

درخت کیوی همان طور که گفتیم میوه ی زیادی می دهد و برای همین به خاک غنی و کاملی احتیاج دارد تا از کیفیت میوه هایش کم نشود. استفاده از فروت ست بر روی درخت کیوی این نیازها را مرتفع می کند. در باغ های کیوی بهتر است طی سه مرحله فروت ست استفاده شود.بهترین زمان استفاده  در شروع فصل بهار بعد از جوانه زدن اولین برگ ها و شروع گل دهی است.

تاثیر فروت ست بر روی درخت کیویاگر باغداران به طور مرتب سه یا چهار سال از فروت ست برای درختان کیوی خود استفاده کنند می توانند بیشترین برداشت را نسبت به سایر باغ های اطراف خود داشته باشند. این کار به برنامه و هزینه نیاز دارد ولی نتیجه ی خوبی خواهد داشت و در نهایت به نفع باغدار است.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود کامل شوک ۱۰ ایکس بر پالونیا

سال آوری درختان یکی ازچالش های کشاورزان است به این معنی که درختان یک سال محصول خوبی می دهند ولی در چند سال بعدی با کاهش محصول رو به رو می شوند . از فواید فروت ست از بین بردن این مساله است. فروت ست با کاهش سال آوری باعث می شود باغ هرساله محصول قابل قبولی بدهد.در استفاده از فروت باید نکات مهم آن را جدی گرفت در غیر این صورت نتیجه ی عکس خواهند داد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت کیوی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *