کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی

کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی: گوجه فرنگی یکی از محصولات گلخانه ای و زراعی پر مصرفی است که کیفیت آن به وجود کافی عناصر غذایی مختلف وابسته است؛ یکی از عناصری که در ظاهر و طعم این محصول تاثیر زیادی دارد، عنصر کلسیم می باشد که تامین کافی و جذب آن توسط گیاه گوجه فرنگی، مانع از ابتلای این صیفی چهار فصل به بیماری ها و عوارض کمبود این عنصر ضروری می گردد. حتما تاکنون متوجه سیاه بودن بخش انتهایی یا گلگاه گوجه فرنگی شده اید و از دیدن این صحنه تعجب نموده و به دنبال دلیل گشته اید؛ ظاهر بسیار بد که از بازار پسندی محصول کاسته و به تدریج کیفیت آن را به شدت کاهش می دهد.

ما در این مقاله از سایت آل کود همراه شما هستیم تا اطلاعات شما را در زمینه اهمیت و نقش کلسیم در تغذیه گوجه فرنگی بالا برده و با معرفی کود کلسیم مایع شوک به عنوان بهترین محصول درمان و پیشگیری کننده از عارضه کمبود کلسیم در گوجه فرنگی، منجر به افزایش کمی و کیفی محصولات شما شویم. پس این مقاله خواندنی را از دست ندهید.

معرفی کود کلسیم مایع شوک

کود کلسیم مایع شوک

این محصول دارای 27٪ کلسیم به همراه عناصر ریز مغذی بوده و با کارایی بالایی که دارد، میتوان آن را در طول فصل رشد گیاه گوجه فرنگی جهت جلوگیری از پوسیدگی گلگاه، افزایش استحکام دیواره سلولی، افزایش مقاومت بوته در برابر آفات و بیماریها، پیشگیری از ترک برداشتن محصول و لهیدگی آن استفاده نمود.

کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی، به راحتی و با قدرت بالا جذب گیاه شده و حتی پس از ابتلای گیاه و محلول پاشی آن، مانع از پیشروی پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی می گردد. کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی، ساخت کشور آمریکا، به سبب داشتن مقادیر کافی از کلسیم در ساختار خود، از بروز اختلالات بیولوژیکی در محصولات جلوگیری می نماید.

اهمیت عنصر کلسیم در تغذیه گیاه

نبود مقادیر کافی از کلسیم در خاک کشاورزی، گلخانه ای و باغبانی، منجر به سفت شدن بستر خاک و عدم تهویه کافی شده و کار ریشه برای رساندن مواد غذایی به داخل گیاه سخت میشود. هم چنین کمبود کلسیم در گیاه، در کمرنگ شدن سبزینگی برگ موثر بوده و گیاه به سمت پژمردگی و مرگ خواهد رفت. اما با استفاده از کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی و تمامی گیاهان، چنین اتفاقی پیش نخواهد آمد.لازم است بدانید از جمله نقش های بسیار مهم کلسیم در ساختار گیاه، عبارتند از:

 • افزایش استحکام و سفتی دیواره سلولی گیاه، جلوگیری از تولید بیش از حد هورمون اتیلن در نهایت افزایش بازار پسندی، کیفیت، سفتی بافت، تردی محصول و جلوگیری از لهیدگی
 • افزایش تقسیمات سلولی و بالا بردن فعالیت سلول ها
 • مقاومت و قدرت بافت های گیاهان با وجود عنصر کلسیم در برابر آفات گیاهی و عوامل بیماری زا افزایش می یابد.
 • به علت استحکام ایجاد شده توسط عنصر کلسیم در بخش های مختلف گیاه مانند ساقه، از خمیدگی و شکستگی آنها جلوگیری خواهد شد.
 • نقش عنصر کلسیم در افزایش ویژگی انبارداری گوجه فرنگی و بسیاری از میوه ها نمایان است و سبب بهبود کیفیت و جلوگیری از خرابی زودرس محصول می گردد.
 • گیاه با داشتن کلسیم کافی، در برابر تنش ها و استرس های محیطی به خوبی مقاومت می نماید.
 • این عنصر همچنین به علت نقشی که در باز و بسته شدن روزنه ها دارد،‌ در رشد گیاهان نقش مهمی ایفا میکند.

نقش کلسیم در گیاهان

بیشتر بخوانید : مزایای کود کلسیم برای درخت سیب

ضرورت استفاده از کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی

تا به اینجای این مقاله از سایت آل کود، از نقش عنصر کلسیم در تغذیه گوجه فرنگی و نقش مهم آن در سایر گیاهان آگاه شدید. اکنون پاسخ این سوال داده خواهد شد که چه تاکید سفت و محکمی بر مصرف کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی می باشد؟

کلسیم جزء عناصر غیر متحرک در گیاه می باشد که به کمک آوندهای چوبی و در صورت وجود شرایط رطوبتی کافی و تعرق در روزنه ها، انتقال پیدا می کند. وقتی جریان آب در گیاه، کلسیم را به سمت بالا هدایت میکند، در اختیار میوه قرار می گیرد اما در شرایط بارانی و یا تنش های محیطی نظیر گرما و سرمای بیش از حد، روزنه ها بسته شده و امکان جذب کلسیم توسط میوه به صفر می‌رسد. در نتیجه گیاهانی نظیر گوجه فرنگی با کمبود کلسیم مواجه خواهند شد.

اما ویژگی عالی کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی و دیگر محصولات باغی و زراعی، به نفع گیاه تمام میشود به گونه ای که در شرایط نامساعد نیز منجر به باز شدن روزنه ها و انتقال و جذب کلسیم توسط میوه می گردد.

بیماری و عارضه های گوجه فرنگی

برای مطالعه : اسید هیومیک برای گوجه فرنگی

ویژگی های محصول

 • با محلول پاشی کود کلسیم مایع شوک، نیازهای میوه به کلسیم برطرف شده و محصولات پر بار دارای کیفیت عالی بدست می آید.
 • مواد تشکیل دهنده کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی، افزون بر 27٪ از کلسیم، دارای مواد مغذی و آمینو اسید نیز جهت جذب بهتر و بالاترین جوابدهی در صورت استفاده می باشد.
 • کود کلسیم مایع هیچ گونه خاصیت سوزانندگی برای گیاهان ندارد.
 • این کود بهترین تامین کننده عنصر کلسیم برای محصولات به شمار می آید.
 • افزایش جذب کلسیم در موقعیت های نامساعد توسط کود کلسیم مایع شوک تضمینی است.
 • دارای مواد تسهیل کننده در جذب عنصر کلسیم می باشد.
 • گزینه فوق العاده برای محلول پاشی و امکان استفاده به صورت آبیاری
 • کاهش میزان هورمون اتیلن موجود در محصول و افزایش مدت زمان نگهداری میوه و صیفی جات در انبار
 • جلوگیری از پیدایش لکه و پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی، سیب، گلابی و …
 • منجر به افزایش پی اچ خاک نمی گردد و به راحتی از سطح خاک و برگ تبخیر نمی شود.
 • در کنار برطرف شدن علایم کمبود کلسیم با مصرف کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی و دیگر گیاهان،به سبب داشتن ریز مغذی ها، علائم کمبود دیگر عناصر نیز برطرف خواهد شد.

علت گلریزی گوجه فرنگی

پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی

پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی

یکی از مهم ترین اختلالات و مشکلاتی که در تولید گوجه فرنگی با آن مواجه میشویم، سیاه شدن بخش انتهایی گوجه فرنگی یا آبخورده شدن آن است که به علت کاهش مقادیر کلسیم در بوته گوجه اتفاق می افتاد. در مرحله اول، لکه های آب سوخته در بخش نزدیکی گلدان گوجه نمایان می شده و به سبب سرعت رشد با÷÷÷لا، بخش بزرگی از گوجه را درگیر می کنند؛ در نهایت بافت گوجه خشک شده و با گذشت زمان ابتدا به رنگ قهوه ای و سیاه دیده می شود. این بخش از گوجه به علت ضعیف بودن و نداشتن کلسیم کافی، به راحتی در معرض  تهاجم پاتوژن ها ی ثانویه بوده و گوجه را فاسد و لهیده می کنند.

با تشکر از توجه شما، آل کود

کود کلسیم مایع شوک برای گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *