تاثیر فروت ست بر درخت زردآلو

تاثیر فروت ست بر درخت زردآلو

رشد مطلوب گیاه و دستیابی به حداکثر کیفیت و کمیت محصول مستلزم وجود میزان کافی و متعادلی از عناصر پرمصرف و کم مصرف در خاک است. فروت ست یکی از گزینه های کشاورزان برای جبران کمبود عناصرغذایی است که در ادامه بیشتر با تاثیر فروت ست بر درخت زردآلو آشنا می شویم.

فروت ست چیست؟

فروت ست، در واقع به تنظیم میوه گفته می شود. این بدان معناست زمانی که قرار است میوه اولیه تشکیل شود تغییراتی در نهنج صورت گیرد. با این تعاریف، ممکن است فکر کنید اهمیت محلول پاشی فروت ست زردآلو، زمانی که میوه تشکیل شده است چیست؟ درواقع بعد از شکل گیری میوه به علت کند بودن زمان رشد، در واقع تقسیم سلولی داریم و رشد سلولی در کمترین حد خود است. در این مرحله با محلول پاشی فروت ست زردآلو، تقسیم سلولی افزایش پیدا کرده و در نهایت موجب افزایش ظرفیت سازی برای رشد میوه خواهد شد. این هم میتواند به نوعی تنظیم میوه یا فروت ست در نظر گرفته شود.

تاثیر فروت ست بر درخت زردآلونحوه انجام و زمان اجرا فروت ست زردآلو

بهترین زمان مصرف برنامه غذایی فروت ست اواخر فصل سرما و اوایل بهار است که به علت گرم شدن هوا درختان کم کم از خواب زمستانی بیدار می شوند. به عبارت دیگر زمانی که جوانه های درخت متورم میشوند بهترین زمان برای استفاده از فروت ست زردآلو است چون جذب عناصر در بالاترین میزان است. همچنین می توان از فروت ست زردآلو پس از برداشت میوه و قبل از ریزش برگ های درخت استفاده کرد.

 بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر درخت هلو

 می شود. در بهترین حالت در طول فصل رشد می توان سه نوبت از فروت ست استفاده کرد. نوبت اول بلافاصله بعد از برداشت زردآلو، نوبت دوم اوایل بهار، زمان تورم جوانه‌ ها و باز شدن اولین برگ‌ و نوبت سوم بعد از تشکیل زردآلوها انجام میشود.

دقت کنید مقداری که روی فروت ست نوشته میشود برای شرایطی است که کود مورد نظر به تنهایی مصرف شود و با هیچ کود دیگری مخلوط نشود. پس با توجه به نوع درخت مقدار نوشته شده داخل برنامه غذایی باید اجرا شود. برای افزایش کیفیت و درشت شدن زردآلو، فروت ست به تنهایی تاثیر گذار نیست و استفاده از فروت ست زردآلو در کنار برنامه غذایی توصیه میشود.

تاثیر فروت ست بر درخت زردآلوآگاهی از این مسئله که درخت تازه بارده شده، قدرت بالایی برای باردهی ندارد در پیدا کردن راهکار مناسب برای رشد میوه تاثیر گذار است. بنابراین بهتر است با مشاهده سنگین بودن بار درخت زردآلو در اول سال بعضی از شاخه ها را هرس کنید تا تمام توان درخت، متمرکز روی باردهی نشود. باردهی زیاد در درختان با سن بالا باعث میشود مواد غذاییِ تولید شده در برگ ها و جذب شده توسط ریشه ها به سمت میوه رفته و در آن ذخیره شود. این موضوع خطر ریزش جوانه ها و کم شدن باردهی سال بعد را به دنبال خواهد داشت.

مزایای فروت ست زردآلو

در برنامه فروت ست زردآلو، عناصر غذایی به صورت انتخابی در اختیار گیاه قرار می‌گیرند و در شرایط خاص امکان حذف، کم یا زیاد کردن میزان یک عنصر غذایی وجود دارد. به عنوان مثال در شرایط مسمومیت بور، می‌توان این عنصر را از برنامه حذف کرد. زمانی که از برنامه فروت ست زردآلو استفاده می‌کنید و عناصر را به صورت جدا روی برگ‌ها محلول‌پاشی می‌کنید، برگ‌های درخت فرصت کافی برای جذب عناصر را دارند و با این روش میزان و بازدهی جذب عناصر غذایی بیشتر میشود. تاثیرگذاری اجرای برنامه غذایی فروت ست در تقویت جوانه‌های گل نسبت به مصرف تکی کود به مراتب بالاتر است.

ویژگی های برتر فروت ست زردآلو

– افزایش  کمی جوانه های زمستان گذر

– افزایش رشد سرشاخه‌ها در بهار با هدف ایجاد شاخه‌های میوه دهنده‌ در سال‌های بعد

– افزایش مقاومت در برابر سرمای زمستان و اوایل فصل بهار

– بهبود سرعت انتقال مواد درون سلولی و ذخیره‌سازی بیشتر در جوانه‌ها و ریشه برای سال بعد

– فعال‌کننده‌ی آنزیم‌ها، هورمون‌های گیاهی و افزایش پروتئین

– افزایش سرعت جذب در برگ ها

–  قابلیت ترکیب شدن با اکثر سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی

 بیشتر بخوانید: بهترین مارک کود هیومیک اسیدموارد مناسب مصرف فروت ست زردآلو

فروت ست در مساحت کم توجیه اقتصادی ندارد: اجرای برنامه فروت‌ست زردآلو شاید باتوجه به هزینه نسبتا بالای آن در مساحت‌های کم توجیه اقتصادی نداشته باشد، اما باید توجه کنید که افزایش عملکرد در نتیجه استفاده از فروت ست به صورت قابل توجهی قابلیت جبران هزینه‌ها را دارد.

نیاز به دانش و تخصص: انتخاب نوع عناصر، میزان و روش مصرف آنها در برنامه فروت ست نیاز به تخصص و دانش کافی دارد، هرکدام از روش‌های مصرف فروت ست دارای مزایا و معایبی است که هرکدام از آنها در جایگاه خود می‌تواند مفید باشد و برای اجرای آن لازم است با کارشناسان این حوزه مشورت کنید.

 بیشتر بخوانید: بهترین مارک کود هیومیک اسید

با وجود مزایا و اهمیت استفاده از فروت ست زردآلو، ممکن است در رابطه با عوارض فروت ست نیز کنجکاو باشید، باید ذکر کنیم که فروت ست عوارضی برای درختان میوه ندارد و مصرف آن تاثیر قابل توجهی در تقویت جوانه‌های گل و میوه دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366