تأثیر اسید هیومیک شوک بر روی گندم

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گندم جزو مهم‌ ترین محصولات زراعی و کشاورزی است که مزایای بسیار زیادی دارد و می‌تواند بدون مشکل، در اغلب مناطق به رشد خود ادامه دهد اما برای افزایش کیفیت محصولات‌ بهتر است هر چند وقت یک‌بار با استفاده از کودهای طبیعی مانند اسید هیومیک، گیاه را تغذیه کنید. البته دقت داشته باشید؛ تأثیر اسید هیومیک شوک بر روی گندم زمانی به‌ صورت عالی است که کار کوددهی را به موقع انجام دهید.

استفاده از کود اسید هیومیک اصلا کار سختی نیست و هر کسی می‌تواند به‌ راحتی با کمک آن محصولات یا گیاهان خود را تغذیه کند. این کود علاوه‌بر محصولات زراعی، بر روی خاک نیز تاثیر می‌گذارد و کمک می‌کند ساختار خاک، به بهترین شکل ممکن اصلاح شود.

اسید هیومیک شوک چیست؟

کود هیومیک اسید در واقع از تجزیه بقایای موجودات زنده و گیاهان به وجود می‌آید و رنگ آن نیز به‌ صورت سیاه و قهوه‌ای است. این کود مغذی شرایط لازم را برای رشد گیاهان فراهم می‌کند و اجازه نمی‌دهد بیماری‌ها، آفات، سرما، حشرات مضر و… آسیبی به آن‌ها وارد کنند.

اسید هیومیک شوک در واقع جزو بهترین کودهایی است که غلظت بسیار بالایی دارد و به‌ صورت کاملاً طبیعی تولید می‌شود. این نوع کود تمام مواد غذایی و مورد نیاز را در اختیار گیاه قرار می‌دهد و اجازه نمی‌دهد آسیبی به‌ سلامت آن‌ها وارد شود.

این کود به دلیل ارگانیک بودن، هیچ‌ گونه خطری برای محیط‌ زیست ندارد و سلامت حیوانات و انسان‌ها را نیز به خطر نمی‌اندازد. بنابر این می‌توانید با خیال راحت هر زمانی‌ که خواستید، از آن بهره بگیرید و کیفیت محصولات خود را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص گلدهی

نحوه کوددهی گندم با استفاده از کود اسید هیومیک شوک

اگر می‌خواهید تأثیر اسید هیومیک شوک بر روی گندم بسیار عالی باشد، حتماً نکات مهم در رابطه با مصرف این کود را در نظر بگیرید و به‌ صورت خودسرانه دست به اقدامی نزنید. برای انجام کوددهی گندم با استفاده از کود اسید هیومیک شوک، کافی است به روش آبیاری از این کود بهره بگیرید و گیاهان خود را تقویت کنید.

دقت داشته باشید مقدار آب استفاده ‌شده به میزان کافی باشد زیرا اگر غلظت این کود زیاد باشد، ریشه گیاه می‌سوزد و از بین می‌رود. در نتیجه دیگر محصولات باکیفیتی برداشت نخواهید کرد و رشد گیاهان نیز متوقف خواهد شد.

پیش‌ از کشت محصولات نیز می‌توانید با استفاده از این کود مغذی، زمین‌تان را تغذیه کنید و تمام ناخالصی‌های موجود در خاک را از بین ببرید. به‌ طور معمول کوددهی در این زمان می‌تواند بسیار مفید باشد و مزایای زیادی نیز به‌ دنبال داشته باشد. از این‌ رو بهتر است حتما پیش‌ از کشت گندم، زمین خود را شخم بزنید و کار کوددهی با استفاده از اسید هیومیک را هم انجام بدهید.

تأثیر اسید هیومیک شوک بر روی گندم

زمان مصرف کود اسید هیومیک برای گندم

با توجه به این‌ که اسید هیومیک کودی طبیعی و ارگانیک است، زمان مشخصی برای مصرف آن وجود ندارد و شما می‌توانید در تمامی دوره‌های رشد گیاه، از آن استفاده کنید. البته برای محصولات زراعی مانند گندم، پیشنهاد می‌شود در زمان رشد گیاه، کار کوددهی را انجام دهید.

دقت داشته باشید؛ پیش‌ از انجام دادن کار کوددهی، حتما آزمون خاک را انجام دهید تا بهتر با نیازهای آن آشنا شوید و بتوانید راحت‌تر کیفیت محصولات را افزایش دهید. کوددهی بعد از برداشت محصولات نیز می‌تواند بسیار مناسب باشد زیرا در این هنگام، زمین‌تان برای سال بعد آماده‌تر خواهد شد و می‌توانید محصولات سالم‌تر و بیشتری برداشت کنید و جلوی آسیب رسیدن به آن‌ها را هم بگیرید.

میزان مصرف کود اسید هیومیک

اگر از روش آبیاری بهره گرفتید؛ باید در هر لیتر از آب حدود 200 الی 300 سی‌سی کود مصرف کنید. در روش محلول پاشی نیز باید از 300 گرم کود هیومیک اسید در هر لیتر آب استفاده شود. اگر در میزان مصرف کوددهی زیاده‌روی کنید، تأثیر اسید هیومیک شوک بر روی گندم اصلا مطلوب نخواهد بود و حتی ممکن است دچار ضرر نیز بشوید.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای فلفل دلمه ای

مزایای کود اسید هیومیک شوک برای گندم

 • کود اسید هیومیک کمک می‌کند جذب آب موجود در خاک توسط محصولات بهبود یابد و ریشه گیاه نیز دچار آسیب یا خشکی نشود.
 • این کود کمک می‌کند نور خورشید توسط خاک بهتر جذب شود و گیاهان، شادابی بیشتری داشته باشند.
 • مصرف مناسب و به‌ موقع از کود اسید هیومیک کمک می‌کند مواد مغذی و ضروری به‌ میزان کافی در اختیار گیاه قرار بگیرد و هیچ‌ گونه کمبود تغذیه‌ای وجود نداشته باشد.
 • هیومیک اسید یک فضای مناسب در خاک ایجاد می‌کند و با مصرف آن تنفس گیاه خیلی بهتر صورت می‌گیرد.
 • این کود مفید از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند و کمک می‌کند خاکی حاصلخیز و غنی داشته باشید.
 • تأثیر اسید هیومیک شوک بر روی گندم بسیار عالی است و کمک می‌کند دیواره دفاعی گیاه، بسیار مقاوم شود.
 • کود اسید هیومیک مقاومت گیاهان را در برابر آسیب‌ها و تنش‌های محیطی افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد عوامل آسیب‌زا، موجب از بین رفتن محصولات شوند.
 • این کود تمام ناخالصی‌های موجود در خاک را از بین می‌برد و فعالیت باکتری‌های مفید را افزایش می‌دهد.
 • کود مغذی هیومیک اسید هیچ‌گونه ضرری برای محیط‌ زیست ندارد و استفاده کردن از آن نیز بسیار راحت است.
 • این کود طبیعی حجم و وزن محصولات را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.
 • اگر در زمین کشاورزی‌تان علف‌های هرز زیادی وجود دارد، می‌توانید به‌ راحتی با استفاده از این کود آن‌ها را از بین ببرید و رشدشان را متوقف کنید.
 • اثرات کود اسید هیومیک در خاک تا مدت‌های زیادی باقی می‌ماند و گیاه می‌تواند تا سال‌های زیادی از آن بهره ببرد.
 • این کود اجازه نمی‌دهد گیاه و خاک در خواب زمستانی بمانند و کمک می‌کند کیفیت‌شان کاهش نیابد.
 • کود هیومیک اسید، حجم ریشه گیاه را افزایش می‌دهد و سرعت رشد آن را هم چندین برابر می‌کند.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید تأثیر اسید هیومیک شوک بر روی گندم را به صورت عالی‌تری مشاهده کنید؛ حتما به زمان مصرف، نحوه مصرف و میزان مصرف آن توجه کنید و بدون آگاهی دست به کاری نزنید. همچنین اگر قصد داشتید هم‌زمان از چند کود مختلف استفاده کنید، بهتر است با کارشناسان کشاورزی باتجربه مشورت کنید و از آن‌ها راهنمایی بگیرید. زیرا در اکثر مواقع مصرف چند کود، اصلا مناسب نیست و ممکن است نتیجه عالی مشاهده نشود.

تأثیر اسید هیومیک شوک بر روی گندم
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *