تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید اقدام به کشت نهال پسته کنید، بهتر است با آن شرایط نگهداری و مراقبت از آن آشنایی کافی داشته باشید تا بتوانید در آخر محصولات سالم و باکیفیتی برداشت کنید. یکی از مهم‌ترین کارهایی که هر باغدار باید با آن آشنایی داشته باشد، عمل کوددهی است. در واقع شما باید برای کوددهی درختان پسته، از کودهای طبیعی بهره بگیرید تا به سلامت درختان‌تان آسیبی وارد نشود. از این رو بهتر است بدانید؛ تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت پسته بسیار عالی است و می‌توانید با مصرف این کود غنی، گیاه‌تان را به خوبی تغذیه کنید.

کود آلی هیومیک اسید به‌ صورت کاملاً طبیعی تولید می‌شود و می‌تواند ساختار خاک را به بهترین شکل ممکن اصلاح کند. به‌ طور معمول درختان پسته نمی‌توانند در خاک‌های شور به رشد خود ادامه دهند. بنابر این برای اصلاح شوری خاک و همچنین تنظیم PH خاک، بهتر است به صورت مرتب از این کود مفید استفاده کنید.

نحوه کوددهی درختان پسته با استفاده از اسید هیومیک شوک

اگر می‌خواهید درختان پسته‌تان شادابی بسیار زیادی داشته باشند و در برابر عوامل محیطی سخت از خود مقاومت زیادی نشان دهند، بهتر است پیش‌ از کاشتن بذر یا نهال پسته، از خاک زمین مورد نظرتان نمونه ‌برداری کنید و آزمایش‌های لازم را انجام دهید تا بهتر با کمبودهای موجود در خاک آشنا شوید.

بعد از به دست آمدن جواب آزمون خاک، بهتر است کار کوددهی را انجام دهید تا حاصلخیزی خاک افزایش یابد و خاک غنی‌تری داشته باشید. با انجام این کار می‌توانید از نهال یا بذر پسته‌تان به‌ خوبی مراقبت کنید و اجازه ندهید آسیبی به آن‌ها وارد شود.

اگر می‌خواهید تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت پسته بیشتر باشد، در سال‌های بعد از کاشت نیز کار کوددهی را انجام دهید. کوددهی با استفاده از اسید هیومیک برای درختان پسته معمولا به 3 صورت؛ محلول پاشی، چال کود و آبیاری انجام می‌شود. اما و اگر می‌خواهید سریع‌تر نتیجه عالی به دست آورید، بهتر است از روش محلول پاشی و آبیاری بهره بگیرید.

در روش محلول پاشی باید کودتان را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید. بعد از انجام دادن این کار نیز باید کود را داخل یک سم‌پاش بریزید و آن را با احتیاط به قسمت‌های مختلف درخت اسپری کنید. در این روش کود اسید هیومیک جذب شاخه و برگ‌های درخت می‌شود و در سریع‌ترین زمان ممکن اثر خود را به‌ جای می‌گذارد.

در روش آبیاری نیز باید کود اسید هیومیک مایع را با آب ترکیب کنید و پای درختان‌تان بریزید. در این روش کود جذب ریشه درخت می‌شود و کمک می‌کند ساختار خاک هم بهبود یابد. کوددهی به روش آبیاری، مزایای بسیار زیادی دارد و اصلا هم سخت نیست. بنابر این بهتر است برای حفظ سلامت درختان و خاک، هر چند وقت یک‌بار این کار را انجام دهید.

تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت پسته

بهترین زمان برای کوددهی درختان پسته

تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت پسته زمانی به‌ صورت عالی است که به موقع کار کوددهی را انجام دهید. بنابر این بهتر است بدانید؛ بهترین زمان برای انجام کوددهی درختان پسته با استفاده از کود هیومیک اسید، اوایل فصل پاییز تا اواخر فصل زمستان است.

شما می‌توانید کار کوددهی را در این زمان به‌ راحتی انجام دهید و مقاومت درختان خود را نیز تا حدود زیادی افزایش دهید. کوددهی در نیمه دوم سال کمک می‌کند درختان‌تان ضعیف نشوند و برای محصول‌دهی سال بعد نیز آماده‌تر باشند.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای پنبه

میزان مصرف کود اسید هیومیک شوک برای درخت پسته

برخی از افراد فکر می‌کنند با مصرف زیاد و بیش‌ از اندازه کود هیومیک اسید، می‌توانند میزان محصول‌دهی خود را افزایش دهند و میوه‌های زیادی را برداشت کنند. در حالی‌ که این کار اشتباه است و اگر آن را انجام دهید، ممکن است محصولات به طور کلی از بین بروند و رشد درخت نیز متوقف شود. از این رو بهتر است در هر هکتار از باغ‌تان حدود 20 لیتر کود اسید هیومیک مایع استفاده کنید و کار کوددهی را به روش آبیاری انجام دهید.

مزایای اسید هیومیک برای درخت پسته

 • تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت پسته بسیار فوق العاده است و مصرف این کود کمک می‌کند ریشه درخت به بهترین شکل ممکن تقویت شود و حجم آن نیز افزایش یابد.
 • با مصرف منظم و به‌ اندازه کود اسید هیومیک، می‌توانید شوری خاک را برطرف کنید و اجازه ندهید بذر یا نهال پسته‌تان از بین برود.
 • کود جلبک دریایی، می‌تواند فضای مناسبی در خاک ایجاد کند و اجازه ندهد ریشه درخت تحت فشار قرار بگیرد.
 • اگر از کود جلبک اسید هیومیک به‌ صورت منظم استفاده کنید، تمام باکتری‌های مضر در خاک را از بین می‌برید و نمی‌گذارید آن‌ها از انرژی درخت استفاده کنند.
 • کود اسید هیومیک املاح و مواد معدنی مفیدی همچون فسفر، پتاسیم، ری، آهن، منیزیم، نیتروژن، بور و… را در اختیار گیاه قرار می‌دهد. از این رو نیز درخت و محصولات دچار کمبود تغذیه نمی‌شوند.
 • کود هیومیک اسید کمک می‌کند کیفیت محصولات‌تان تا حدود زیادی افزایش یابد و ریشه درخت نیز رشد سریع‌تری داشته باشد.
 • این کود طبیعی کمک می‌کند فتوسنتز به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد و گیاه هم آسیبی نبیند.
 • مصرف به‌ اندازه از این کود، موجب افزایش گل‌دهی درخت پسته خواهد شد و در نتیجه شما می‌توانید محصولات بیشتری را برداشت کنید.
 • هیومیک اسید باعث می‌شود گیاه قدرت بیشتری داشته باشد و در برابر تنش‌های محیطی، آفات، بیماری‌ها، سرما و حشرات مضر از بین نرود.
 • کود ارگانیک هیومیک اسید جلوی مسمومیت‌های ناشی از مصرف کودهای شیمیایی را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد کیفیت محصولات کاهش پیدا کند.
 • این کود مفید باعث می‌شود خاک رطوبت بیشتری داشته باشد و دیگر نیازی به آبیاری زیاد نباشد.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت زرد آلو

سخن پایانی

اگر می‌خواهید تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت پسته بهتر باشد، حتما از کارشناسان کشاورزی کمک بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنند. همچنین بهتر است با توجه به مطالب مهمی که در این مقاله ذکر شد، کار کوددهی را انجام دهید و بدون آگاهی، اقدامات خودسرانه‌ای انجام ندهید. زیرا این کار موجب می‌شود محصولات‌تان از بین برود و دیگر درختان محصول‌دهی عالی نداشته باشند. اما با در نظر گرفتن نکات و اصول مهم در رابطه با مصرف کود اسید هیومیک برای درخت پسته، می‌توانید نتایج چشمگیری را مشاهده کنید.

تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *