تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی یونجه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یونجه جزو گیاهان بسیار مفید و گل‌داری است که امروزه افراد زیادی اقدام به کشت آن می‌کنند. از یونجه معمولاً به‌ عنوان خوراک دام‌ها استفاده می‌کنند و از ساقه، ریشه و برگ‌های آن نیز در موارد مختلفی بهره می‌گیرند. گیاه یونجه به‌ طور کلی در اغلب مناطق قابل پرورش است و می‌تواند به رشد خود ادامه دهد اما باید برای افزایش کیفیت آن، از کودهای طبیعی مانند کود اسید هیومیک بهره بگیرید. تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی یونجه بسیار عالی است و باعث می‌شود عملکرد گیاه تا حدود چشمگیری افزایش یابد.

گیاه یونجه برای رشد مطلوب، به خاک غنی و حاصلخیزی احتیاج دارد. بنابر این اگر خاک زمین مورد نظرتان شور است و در ساختار آن مواد شیمیایی مضری وجود دارد، بهتر است با استفاده از کود اسید هیومیک شوک، به‌ خوبی آن را اصلاح کنید تا دچار ضرر نشوید و محصولات عالی‌تری نیز برداشت کنید.

کود هیومیک اسید، یک کود طبیعی و ارگانیک است که از تجزیه بقایای گیاهان و جانوران به وجود می‌آید و مدت بسیار طولانی زمان می‌برد تا تشکیل شود. این کود مفید به دلیل خواص و مزایای فوق‌العاده‌ای که دارد، در صنعت کشاورزی و باغداری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. کود اسید هیومیک، رشد گیاه را دو برابر می‌کند و PH خاک را هم به بهترین شکل ممکن کنترل می‌کند.

مراحل کوددهی یونجه با استفاده از اسید هیومیک شوک

برای کوددهی یونجه، قبل‌ از هر چیزی باید یک برنامه منظم و مفید طراحی کنید و با توجه به آن اقدامات لازم را انجام دهید. دقت داشته باشید شما نباید بدون انجام دادن آزمایش خاک، کار کوددهی را انجام دهید.

از این‌ رو بهتر است از خاک زمین مورد نظرتان یک نمونه‌ برداری انجام دهید و منتظر جواب آن باشید. پس‌ از به دست آمدن جواب آزمایش، شما بهتر با کمبودها و نیازهای خاک آشنا خواهید شد و می‌توانید راحت‌تر کار کوددهی را انجام دهید.

بعد از این‌ که عناصر ضروری و مورد نیاز یونجه را شناختید، باید در بهترین زمان ممکن کار تغذیه گیاه‌تان را انجام دهید. دقت داشته باشید بهترین زمان برای کوددهی گیاه یونجه، با توجه به مراحل رشد گیاه تعیین خواهد شد و شما باید این امر را نادیده نگیرید زیرا کوچک‌ ترین اشتباهی در هنگام انجام عمل کوددهی، موجب می‌شود رشد گیاه متوقف شود و دیگر محصولات عالی نداشته باشید.

همچنین در نظر داشته باشید؛ تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی یونجه زمانی به‌ صورت مطلوب است که از آن به‌ صورت صحیح و اصولی استفاده کنید. به‌ طور معمول شما می‌توانید از کود اسید هیومیک شوک به 2 روش؛ آبیاری و محلول پاشی بهره بگیرید. انجام عمل کوددهی با استفاده از اسید هیومیک، اصلا سخت نیست و نیاز به مهارت خیلی زیادی ندارد.

در روش آبیاری نیز باید کود اسید هیومیک را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید تا رقیق و یک‌دست شود. بعد از مخلوط کردن کود با آب، می‌توانید آن را پای گیاه مورد نظر بریزید تا جذب ریشه شود.

روش بعدی که معمولاً افراد کمی از آن برای کوددهی یونجه استفاده می‌کنند، روش محلول پاشی است. در روش محلول پاشی نیز باید کود اسید هیومیک را با آب مخلوط کنید و با استفاده از سم‌پاش به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری نمایید. دقت داشته باشید اگر غلظت کود اسید هیومیک زیاد باشد، ریشه گیاه می‌سوزد و از بین می‌رود.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای صیفی‌ جات

بهترین زمان برای کوددهی گیاه یونجه

به‌ طور معمول کوددهی گیاه یونجه با استفاده از هیومیک اسید را باید در زمان‌های مختلفی انجام دهید تا بتوانید نتیجه مطلوبی به دست آورد. با کوددهی در زمان‌های مناسب می‌توانید تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی یونجه را تا حدود زیادی بیشتر کنید.

یکی از زمان‌هایی که لازم است حتما در آن کار کوددهی را انجام دهید، ابتدای رشد برگ گیاه است. زیرا در این مرحله باید عناصر مغذی مانند فسفر، نیتروژن، بور، آهن و… به میزان کافی در اختیار گیاه قرار گیرد تا رشد آن دچار اختلال نشود.

هنگام ساقه زدن گیاه نیز باید به روش محلول پاشی از کود از اسید هیومیک شوک بهره بگیرید و گیاه یونجه خود را تغذیه کنید. بعد از انجام کوددهی در این زمان باید منتظر بمانید تا گیاه‌تان شروع به گل‌دهی کند. هنگامی‌ که گل‌های یونجه رشد کردند، می‌توانید برای تقویت آن‌ها نیز کار کوددهی را انجام دهید.

دقت داشته باشید که کوددهی بیش از اندازه برای یونجه اصلا مناسب نیست و به‌ هیچ‌ عنوان نباید این کار را انجام دهید. بعد از برداشت اولیه گیاه یونجه، باید برای رشد دوباره‌ گیاه، کار کوددهی را انجام دهید و زمین مورد نظرتان را تقویت کنید. حتما با کوددهی گیاه کار آبیاری را نیز انجام دهید تا مواد موجود در کود بتوانند بهتر اثر گذاری کنند.

به‌ طور معمول کوددهی یونجه با استفاده از این کود آلی را می‌توانید بعد از برداشت دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم نیز انجام دهید و خاک و گیاه خود را به بهترین شکل ممکن تقویت کنید تا تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی یونجه را بهتر مشاهده کنید. معمولاً افرادی که کوددهی یونجه را به یک زمان کوتاه محدود می‌کنند و این کار را به‌ صورت برنامه‌ریزی‌ شده انجام نمی‌دهند، نتیجه‌ عالی به دست نمی‌آورند و تمام زحمات‌شان نیز هدر می‌رود.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت پستهمزایای استفاده از کود اسید هیومیک شوک برای یونجه

  • کاهش رشد علف‌های هرز
  • کوتاه کردن زمان برداشت محصول
  • افزایش کیفیت یونجه
  • جلوگیری از آسیب دیدن برگ یونجه
  • حاصلخیز کردن خاک زمین
  • از بین بردن آفات و بیماری‌ها
  • افزایش رطوبت موجود در خاک
  • افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط محیطی نامناسب
  • رشد سریع‌تر گیاه

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت پسته

سخن پایانی

همان‌ طور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد؛ یونجه جزو گیاهانی است که خواص زیادی دارد و کشت آن نیز بسیار سودآور است. از این‌ رو اگر می‌خواهید اقدام به کشت یونجه کنید و کیفیت محصولات خود را هم تا حدود زیادی بالا ببرید و بازدهی مناسبی داشته باشید، بهتر است از کود مفید هیومیک اسید بهره بگیرید و نتایج عالی را مشاهده کنید. در واقع تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی یونجه را نباید نادیده گرفت زیرا این کود اگر به صورت صحیح مصرف شود، می‌تواند نتایج مثبتی را از خود به جای بگذارد.

بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *