تاثیر فروت ست بر درخت هلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

دستیابی به حداکثر کیفیت و کمیت محصول و ایجاد روندی مناسب برای رشد گیاه، مستلزم وجود میزان کافی و متعادلی از عناصر پرمصرف و کم مصرف در خاک است. فروت ست از جمله گزینه های کشاورزان برای جبران کمبود عناصر غذایی است که در ادامه این مقاله شما را با تاثیر فروت ست بر درخت هلو آشنا خواهیم کرد.

فروت ست به چه معناست؟

مرحله آغازین در شکل گیری میوه را فروت ست می‌گوییم. با این تعاریف، ممکن است فکر کنید اهمیت محلول پاشی فروت ست هلو، بعد از تشکیل میوه چیست؟ درواقع بعد از شکل گیری میوه به علت کند بودن روند رشد، در واقع تقسیم سلولی داریم و رشد سلولی در کمترین مقدار است. در این مرحله با محلول پاشی فروت ست هلو، تقسیم سلولی افزایش پیدا میکند و در نهایت موجب افزایش ظرفیت سازی برای رشد میوه خواهد شد که میتوانیم آن را نوعی تنظیم میوه یا فروت ست در نظر بگیریم. در ادامه برنامه غذایی فروت ست هلو و اهمیت آن را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

تاثیر فروت ست بر درخت هلوبرنامه زمانی فروت ست هلو و شیوه انجام آن

بهترین زمان مصرف فروت ست هلو اواخر فصل سرما و اوایل بهار است که به علت گرم شدن هوا درختان کم کم از خواب زمستانی بیدار می شوند. به عبارت دیگر زمانی که جوانه های درخت متورم میشوند بهترین زمان برای استفاده از فروت ست است چون جذب عناصر در بالاترین میزان خود است. همچنین می توان از فروت ست هلو بعد از برداشت میوه و قبل از ریزش برگ های درخت استفاده کرد. فروت ست از مسئله سال آوری در درختان پیشگیری میکند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی درخت انار

در بهترین حالت در طول فصل رشد می توان سه نوبت از فروت ست هلو استفاده کرد. نوبت اول بلافاصله بعد از برداشت هلو، نوبت دوم اوایل بهار، زمان تورم جوانه‌ ها و باز شدن اولین برگ‌ ها و نوبت سوم بعد از تشکیل میوه ها انجام میشود. فروت ست هلو، بعد از براشت میوه و قبل از ریزش برگها (مرداد تا مهر ماه)‌ ۶۰ درصد، در زمان تورم جوانه ها و باز شدن برگ های اولیه تا قبل از تشگیل گل (اسفند تا اردیبهشت ماه) ۱۰ درصد و بعد از تشکیل میوه (اردیبهشت تا خرداد ماه) ارزشی معادل ۳۰ درصد دارد. 

مزایای استفاده از فروت ست هلو

در برنامه فروت ست هلو، عناصر غذایی به صورت گزینشی در اختیار گیاه قرار می‌گیرند و در شرایط خاص امکان حذف، کم یا زیاد کردن میزان یک عنصر غذایی وجود دارد. به عنوان مثال در شرایط مسمومیت بور، می‌توان این عنصر را از برنامه غذایی حذف کرد. زمانی که از برنامه فروت ست هلو استفاده می‌کنید و عناصر را به صورت جدا روی برگ‌ها محلول‌پاشی می‌کنید، برگ‌های درخت زمان کافی برای جذب عناصر را دارند و با این روش میزان و بازدهی جذب عناصر غذایی بیشتر میشود. تاثیرگذاری برنامه غذایی فروت ست در تقویت جوانه‌های گل نسبت به مصرف تکی کود به مراتب بالاتر است.

تاثیر فروت ست بر درخت هلواز ویژگی های برتر فروت ست هلو

– افزایش جوانه های زمستان گذر

–  بهبود کیفیت در شکوفه دهی و تولید میوه

– افزایش رشد سرشاخه‌ها در بهار برای ایجاد شاخه‌های میوه دهنده‌ در سال‌ آینده

– افزایش مقاومت در برابر سرمای زمستان و آغاز بهار

– افزایش سرعت انتقال مواد غذایی درون سلولی و ذخیره‌ سازی بیشتر در جوانه‌ها و ریشه برای سال بعد

– فعال‌کننده‌ی آنزیم‌ها، هورمون‌های گیاهی و افزایش تولید پروتئین

– افزایش سرعت جذب برگ ها

–  امکان ترکیب شدن با بیشتر سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی

 موارد مناسب مصرف فروت ست هلو

فروت ست هلو در مساحت کم توجیه اقتصادی ندارد: اجرای برنامه فروت‌ست ممکن است باتوجه به هزینه نسبتا بالای آن در مساحت‌های کم توجیه اقتصادی نداشته باشد، اما توجه کنید که افزایش عملکرد در نتیجه استفاده از فروت ست هلو به صورت قابل توجهی قابلیت جبران هزینه‌ها را دارد.

تاثیر فروت ست بر درخت هلونیاز به دانش و تخصص: انتخاب نوع عناصر، میزان و شیوه مصرف آنها در برنامه فروت ست هلو نیاز به تخصص و دانش کافی دارد و برای اجرای آن بهتر است با کارشناسان این حوزه مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10X shock برای جو

با وجود مزایا و اهمیت استفاده از فروت ست هلو، ممکن است در رابطه با عوارض آن نیز کنجکاو باشید، فروت ست عوارضی برای درختان میوه ندارد و مصرف آن تاثیر بسزایی در تقویت جوانه‌های گل و میوه دارد. با توجه به شرایط درختان هرکدام از روش‌های مصرف فروت ست هلو دارای مزایا و معایبی است که هرکدام از آنها در جایگاه خود می‌تواند مفید واقع شود. شما می توانید از مشاوره کارشناسان این حوزه برای انتخاب برنامه غذایی مناسب استفاده کنید.

تاثیر فروت ست بر درخت هلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *