کود مناسب برای رشد نهال پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پرورش نهال پسته یکی از راه هایی است کشاورزان می توانند از طریق آن درآمد خوبی داشته باشند. اما از آنجایی که درختان برای باردهی مناسب به رسیدگی نیاز دارند . در این مقاله می خواهیم شما را با کود مناسب برای رشد نهال پسته آشنا کنیم تا بتوانید بهترین درختانی پر بار را در باغ خود داشته باشید.

کود هیومیک اسید

درختان بر خلاف سایر گیاهان، به ویژه گیاهان تابستانی، نمی توانند به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و به زمان بیشتری نیاز دارند. تنها راه حلی که باعث افزایش عملکرد و بهره وری درخت در همان سال می شود استفاده از اسید هیومیک مایع است. فقط در همان سال می توان حداقل عملکرد درختان میوه را 30-40٪ افزایش داد. این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص خود نتیجه فوری می دهد. اما همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر بهره وری نیاز به یک برنامه تغذیه مستمر، منظم و علمی داریم .

کود مناسب برای رشد نهال پستهپسته گیاهی ارزشمند

 پسته گونه ای گیاهی است که از قدیم الایام در مناطق مختلف ایران کاشته می شد و در جنگل های وحشی شمال شرق ایران به ویژه مرز افغانستان و ترکمنستان نیز یافت می شود. که درختان پسته حدود سه تا چهار هزار سال پیش در ایران اهلی و کشت می شدند. در این متن سعی شده است مطالب کاربردی ذکر شده به زبانی ساده و آسان به صورت کلی و مفید بیان شود.  درختان پسته از برگ های مرکب تشکیل شده اند و درختان پسته دوپا هستند و برای تولید میوه، داشتن درخت نر و ماده ضروری است.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت گردو در مناطق سردسیری

گل‌های درخت پسته گل و برگ و غده شهد ندارند و زنبورها را به یک طرف جذب نمی‌کنند و گرده‌ها با باد پراکنده می‌شوند. درختان پسته ریزبرگ هستند، در پاییز می ریزند و در زمستان خواب خواهند داشت. ریشه مولد درختان پسته محوری و عمودی است و قدرت تولید ریشه فرعی در درختان پسته بسیار کم و ضعیف است.

رشد سریع نهال پسته

 مرحله جوانی کود مناسب برای درختان پسته بسیار طولانی و طولانی است و تا پنج سالگی درختان میوه بسیار کمی ختپند تولید می کنند و از ده تا دوازده سالگی باردهی نسبتا کامل و اقتصادی درخت آغاز می شود. نیاز سرمایی درختان پسته از 600 ساعت با دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد برای نوع کله گوچی تا 1200 ساعت با دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد برای نوع اکبری متغیر است. و اندازه آن به طور متوسط ​​هزار ساعت زیر هفت درجه سانتیگراد در نظر گرفته خواهد شد. عدم تامین سرمای مورد نیاز درختان پسته باعث تاخیر در گلدهی، گلدهی نامنظم، کاهش تعداد برگچه، تولید برگ های غیر طبیعی و ساده و موارد دیگر می شود. کاشت و کشت پسته از 27 درجه عرض شمالی تا 42 درجه عرض شمالی انجام می شود. درختان پسته عمدتاً در ارتفاع 900 تا 2000 متری از سطح دریا می رویند. درختان پسته در تابستان دمای 45 درجه سانتیگراد و در زمستان 20 درجه سانتیگراد را تحمل می کنند.

کود مناسب برای رشد نهال پستهخاک مناسب و کود مناسب برای درخت پسته

 کاشت پسته در رده های مختلف اراضی با موفقیت انجام خواهد شد. در مناطقی که پسته در ایران کاشته می شود، کود مناسب برای درختان پسته بافت است و ماسه لومی که بافتی متوسط ​​است بهترین محصول را تولید می کند. همچنین در بافت‌های سنگین‌تر خاک مانند لوم-رسی-سیلتی و حتی لوم رسی محصول قابل قبولی تولید خواهد شد. وجود زهکش های طبیعی مانند لایه ماسه در عمق دو متری سطح خاک توانایی جبران سنگینی بافت را دارد. وجود خاک هایی با عمق کم یا لایه سخت باعث کوتاه ماندن قسمت های هوایی و زیرزمینی درختان می شود که در نتیجه حاصلخیزی و عملکرد به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. همچنین در سرزمین هایی با pH قلیایی بالا، جذب ریز عناصر بسیار کم است.

روش اصلاح اراضی شور

تنها روش مناسب برای حذف نمک های محلول شستشوی زمین است. اما باید با احتیاط انجام شود زیرا در صورت شسته شدن زمین های بسیار شور بدون در نظر گرفتن این واقعیت که اصلاح کننده ها به زمین های قلیایی تبدیل می شوند. در زمین های شور به دلیل عدم وجود سدیم در سطح کلوئیدهای رسی و در نهایت نفوذپذیری بهترین راه برای اصلاح این خاک معمولاً خیساندن خاک است. عمق زمینی که با استفاده از این روش اصلاح می شود، نسبتاً برابر با عمق آبی است که به زمین نفوذ کرده و از آن عبور خواهد کرد.

روش‌های اصلاح خاک‌های سدیک

 (روش‌های اصلاح خاک‌های سدیک (قلیایی) سدیم به صورت تبادلی روی ذرات کلوئیدی قرار می‌گیرد. برای ساخت خاک مورد نظر باید سدیم قابل تعویض را با استفاده از کلسیم جایگزین کرد. برای افزودن کلسیم به خاک از منابع مختلفی مانند نمک های محلول، آهک، گچ و یا در خاک های آهکی با بالا بردن اسید یا مواد اسید زا استفاده می شود. (گوگرد) کلسیم را در محلول خاک قرار می دهند.

کود مناسب برای رشد نهال پستهروش صحیح کود دهی درختان پسته

 برای تقویت درخت به کود مناسب برای رشد نهال پسته نیاز است و کود حیوانی به تنهایی نمی تواند نیاز درختان پسته را از نظر غذایی برای محصول افزایش دهد. . از این نظر علاوه بر کود حیوانی باید از کود شیمیایی درخت پسته نیز استفاده کرد. کود حیوانی در فصل پاییز به درختان داده می شود و کود شیمیایی دو بار یکی در اسفند و دیگری در خرداد به درختان داده می شود. آنها با خاک مخلوط می شوند. همچنین با محلول پاشی در پایان فصل بهار (در زمان پر شدن میوه) می توان کیفیت و کمیت میوه را افزایش داد. استفاده از کودهای ریز مغذی توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: روش استفاده از کود سه بیست مایع

 گرده افشانی پسته

گرده افشانی پسته با کمک باد انجام می شود. با توجه به اینکه گل ها بدون برگ هستند و جاذبه خاصی برای حشرات به خصوص زنبور عسل ندارند، ممکن است زنبورها برای جمع آوری گرده گل های نر را لمس کنند اما در گرده افشانی نقشی نداشته باشند. آب و هوا (باد) و هوای بارانی شرایط نامساعدی را برای پراکندگی دانه های گرده ایجاد می کند. همچنین بادهای شدید و طوفانی باعث خشک شدن سطح لکه می شود و باران و برف سطح لکه را شسته و چسبندگی خود را از دست می دهد.

امیدواریم که با خواندن مقاله کود مناسب برای رشد نهال پسته بتوانید درختان خود را تقویت کرده و نیاز آنها را برطرف نمایید.

کود مناسب برای رشد نهال پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *