قیمت کود کامل برای پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت پسته، درختی حساس می باشد که برای به حداکثر رساندن ثمر دهی و حجم گیری محصولات آن، باید از مکمل ها و کود های مختلفی استفاده شود . این درخت نیاز به کود دهی طبق برنامه ریزی های منظم و در فواصل معین دارد . با کمک این امر ، می توان میزان برداشت را بیشتر کرده و پسته ها حجم بیشتری به خود می گیرند. این درخت به ریز مغذی ها و عناصر مختلفی برای رشد و باروری احتیاج دارد . از مهم ترین نیاز مندی های این درخت می توان به نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم ، گوگرد و … اشاره نمود . هر کدام از این کود ها به نوبه ی  خود ، از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند . در نتیجه کشاورزان در تلاشند تا از کود های کاملی استفاده کنند که شامل تمامی این مواد مغذی باشد. قیمت کود کامل برای پسته از فاکتور هایی ست که برای هر کشاورز از اهمیت زیادی برخوردار است. کود ها با توجه به میزان عملکرد و غنی بودن هر کدام، قیمت گذاری می شوند. در زیر، به بررسی نیازمندی های این درخت، کوددهی و شرایط و ضوابط این کار پرداخته شده است.

معرفی درخت پسته و نیازمندی های این درخت

درخت پسته، درختی حساس و گران قیمت است . این درخت در مناطق گرم و معتدل رشد می کند و در مناطقی که دمای هوا پایین است ، نمی تواند رشد مطلوبی از خود نشان دهد . هر درخت برای شکوفایی و به ثمر رسیدن ، از زمان نهال بودن حداقل به 10 الی 12 سال زمان نیاز دارد .

قیمت کود کامل برای پستهاین درخت با داشتن ریشه هایی بسیار عمقی و بلند ، در خاک هایی که سبک و غنی از املاح معدنی باشند ، شکوفایی بیشتری خواهد داشت . همچنین بهترین رشد آن ، در خاک هایی ست  که پی اچ آن خنثی و نهایتا بین 7 تا 7.5 باشد . در این شرایط ، ریشه ها می توانند تا مقادیر لازم عمیق شده و رشد کنند . هر چقدر که ریشه ها قدرت بیشتری پیدا کنند ، توانایی آن ها برای جذب املاح و مواد معدنی نیز بیشتر است . در نتیجه پسته ها وزن بیشتری پیدا کرده و ارزش غذایی آنان بیشتر خواهد شد .

بیشتر بخوانید: ترکیب اسید هیومیک شوک و شوک ده ایکس برای پسته

عناصر مورد نیاز برای درخت پسته

درخت پسته نیاز به عناصر متعددی دارد . این عناصر گاها در خاک های تازه و جوان یافت می شوند ؛ گاهی نیز باید به صورت کود و مکمل ، به محیط رشد انان اضافه شود . قیمت  کود کامل برای پسته بستگی به عناصر موجود در ان دارد . هرچقدر که این کود ، دارای تمامی املاح مورد نظر باشد ، قیمت معمولا اندکی افزایش پیدا می کند .

 مهم ترین عناصر مورد نیاز پسته

نیتروژن ، پتاسیم ، فسفر ، گوگرد ، کلسیم ، منیزیوم ، روی ، آهن ، منگنز ، مس و بور اشاره نمود . هر کدام از این عناصر ، نقش ویژه ای در روند رشد گیاه دارند .

بهترین زمان برای کود دهی باغ پسته

درخت پسته ، علاوه بر این که نیاز دارد تا همواره توسط کود های مختلف تقویت شود ، این تقویت شدن باید طبق برنامه ریزی منظمی صورت بگیرد . هر کود زمان خاصی برای مصرف دارند  . به عنوان مثال ، کود هایی که حاوی عناصری همچون پتاسیم ، فسفات ، اهن ، منیزیوم و هیومیک اسید هستند ، بهتر است در اواسط زمستان به گیاه افزوده شوند . این کار باعث می شود تا با شروع فصل برگ دهی و بیدار شدن گیاه از خواب زمستانه ، برگ ها و جوانه هایی تقویت شده رشد کنند .

قیمت کود کامل برای پستهعلاوه بر این ، کود هایی که حاوی فسفر ، پتاسیم و نیتروژن هستند ، بهتر است در فصل هایی به گیاه داده شوند که جوانه ها در حال رشد هستند . در این شرایط ، فوتوسنتز گیاه بیشتر می شود .

در این شرایط، قیمت  کود کامل برای پسته با توجه به فصل مورد نظر ، متفاوت بوده و می توان آن را به قیمت های متفاوتی از بازار خریداری نمود .

کود هایی همچون هیومیک اسید و شوک 10 ، گرچه از قیمت نسبتا بالا تری برخوردار هستند ، اما با توجه به غنی بودن آن ها ، گیاه را از سایر کود ها و مکمل ها بی نیاز می کند . علاوه بر این ، با افزایش ثمر دهی و وزن گیری پسته ها ، از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشند .

طریقه مصرف انواع کود برای درخت پسته

کود های پودری عمدتا با آب مخلوط شده و به صورت محلول به گیاه افزوده می شوند . در حالی که کود های مایع ، معمولا نیاز به این کار نداشته ؛ و تنها در صورتی که غلظت آن ها از حد استاندارد بالا تر باشد ، باید ابتدا با کمک اب ، مقداری رقیق شده و سپس به گیاه داده شوند .

هر کود با توجه به نوع آن ، باید به نحو متفاوتی مورد استفاده قرار بگیرد . به عنوان مثال ، کود های روی عمدتا در پاییز و زمستان ، به خاک گیاه افزوده می شوند . در این شرایط ، درخت ها در خواب زمستانه هستند .

قیمت کود کامل برای پستهدر حالی که کود هایی همچون پتاس ، می توانند هم در اواخر پاییز و هم در ماه خرداد مصرف شوند .

در صورتی که عناصر ضروری در قالب کود ، در فروردین ماه به گیاه افزوده شوند ، بستری را ایجاد می کنند که جوانه ها قوت بیشتری گرفته و از ریزش آن ها جلوگیری شود .

بیشتر بخوانید: کود هیومیک برای یونجه

اردیبهشت ،  و خرداد ، بهترین زمان برای مصرف کود های هیومیک اسید ، کود های سه بیست و  سایر کود های کامل هستند . در این زمان ، مقاومت گیاه نسبت به افات و بیماری ها بیشتر می شود . علاوه بر این ، پسته ها وزن بیشتری به خود گرفته و حجیم تر می شوند . به همین علت ، این زمان ، بهترین زمان برای مصرف کود های شوک و کود های کامل است .

قیمت کود کامل برای پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *