بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته

بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته

درختان پسته نیز مانند سایر درختان میوه، برای رشد سریع و تولید محصولاتی با کیفیت به تغذیه احتیاج دارند‌. از این‌ رو باید کودهای مناسبی را بر روی آن‌ها انتخاب کنید و به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده کار کوددهی را انجام دهید. دقت داشته باشید بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته کودی است که سرشار از عناصری نظیر فسفر، مس، آهن، منگنز و روی باشد.

البته پیش‌ از انجام هر کاری باید نیاز کودی درختان پسته خود را با استفاده از آزمون خاک یا برگ به خوبی بسنجید و سپس از یک کود مغذی و کامل بهره بگیرید. نمونه‌برداری از خاک را می‌توانید در تمام فصل‌های سال انجام دهید اما برای نمونه‌برداری از برگ درختان باید منتظر بمانید تا مغز میوه‌ها شکل بگیرند و سپس اقدام به آزمایش نمایید. پس‌ از مشخص شدن نتیجه آزمون باید از یک کود ایده‌آل استفاده کنید. بنابراین در ادامه مقاله بهتر است مطالب ذکر شده را نادیده نگیرید تا شما را با یکی از بی‌نظیرترین و پرمصرف‌ ترین کودها برای درخت پسته آشنا کنیم.

کود شوک 10X برای رشد سریع نهال پسته

کود کامل شوک 10X به عنوان بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته شناخته شده است و امروزه باغداران زیادی با کمک آن به رفع کمبودهای موجود در خاک یا ریشه درخت خود می‌پردازند. این کود مفید به‌ صورت مایع تولید می‌شود و مزایای زیادی برای درخت پسته به‌ همراه دارد.

بهترین کود برای رشد سریع نهال پستهدرختان پسته اغلب در نواحی گرم و معتدل رشد مناسبی دارند و نمی‌توانند در برابر سرما مقاومت زیادی از خود نشان دهند. به‌ همین خاطر نیز ممکن است در فصل‌های سرد سال ریشه‌شان دچار یخ‌زدگی شود و آسیب ببیند. افرادی که در اواخر فصل پاییز از کود شوک به صورت اصولی استفاده کنند، می‌توانند به شکل مؤثری جلوی این مشکل را بگیرید و از ریشه در برابر سرما یا یخ‌زدگی محافظت نمایید.

بیشتر بخوانید: کودهای مورد نیاز درخت پسته

این کود فوق‌ العاده تمام کمبودهای درخت پسته را برطرف می‌کند زیرا سرشار از املاح و مواد مغذی همچون فسفر، نیتروژن، پتاسیم، منگنز، فولیک اسید، اسید هیومیک، عصاره جلبک دریایی و… است. کود شوک 10 ایکس باردهی درختان پسته را چندین برابر می‌کند و از وارد شدن تنش به گیاه جلوگیری می‌نماید.

با مصرف این مورد از بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته می‌توانید سیستم ایمنی درخت پسته را در برابر عوامل محیطی آسیب‌زا و پرتنش افزایش دهید و به استحکام تنه یا شاخه‌های درخت نیز کمک کنید. کود ده ایکس بر خلاف سایر کودهای شیمیایی، باعث سوختگی ریشه و برگ‌های درخت پسته نخواهد شد زیرا برای تولید آن از سدیم استفاده نکرده‌اند. از دیگر ویژگی‌های قابل‌ توجه این کود می‌توان به امکان استفاده هم‌ زمان با سایر با کودها اشاره کرد.

بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته

تاثیر مواد موجود در کود شوک 10 ایکس برای درخت پسته

  • فولیک اسید

یکی از ماده‌های آلی موجود در کود شوک، فولیک اسید است که وظیفه انتقال و هدایت مواد غذایی کلاته به داخل ریشه را برعهده دارد. این ماده کمک می‌کند مواد مورد نیاز خیلی راحت‌تر در اختیار ریشه درخت پسته قرار بگیرند. فولیک اسید به رشد مؤثر گیاه و بهبود تقسیمات سلولی نیز کمک شایانی می‌کند. افرادی که از این کود بی‌نظیر برای درخت پسته استفاده کنند، اجازه نمی‌دهند محصولات‌شان دچار خرابی شوند یا این‌ که از بین بروند.

  • اسید هیومیک

یکی دیگر از ماده‌هایی که در کود شوک 10X وجود دارد، هیومیک اسید است. هیومیک اسید یک ماده ارگانیک و بسیار مفید است که به اصلاح بافت خاک، افزایش ریشه زائی درخت پسته، رشد بهتر محصولات، از بین بردن باکتری‌های مضر، بهبود نگهداری آب در ریشه و خاک، افزایش جذب مواد غذایی و… کمک می‌کند.

  • آمینو اسید

آمینو اسید به‌ عنوان بهترین و مؤثرترین ترکیب برای جلوگیری از وارد شدن آسیب یا تنش به درخت پسته شناخته‌ شده است و کمک می‌کند مقاومت محصولات در برابر سرمازدگی، استرس‌های محیطی، ویروس‌ها، باکتری‌ها، آفات و… افزایش یابد. این ماده مفید به جذب مواد مغذی و معدنی مفید توسط درخت پسته نیز کمک می‌کند.

  • عصاره جلبک دریایی

عصاره جلبک دریایی موجود در این گزینه از بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته هورمون‌های محرک رشد را در اختیار درخت پسته قرار می‌دهد و موجب درشتی محصولات می‌شود. جلبک دریایی به حاصلخیزی خاک و از بین بردن شوری آن نیز کمک می‌کند.‌

  • نیتروژن

عنصر نیتروژن در ساخته شدن کلروفیل، ساخت و ساز پروتئین، بهبود فرآیند فتوسنتز، رشد سریع ریشه و افزایش رشد رویشی در ابتدای فصل نقش مؤثری دارد. کود شوک در مقایسه با سایر کودها، در ساختار خود نیتروژن بیشتری دارد و می‌تواند به صورت عمیق‌تری این نیاز درخت پسته را تأمین کند.

  • فسفر

فسفر موجود در کود 10X موجب ریشه زایی بهتر درخت پسته می‌شود و همچنین به افزایش گلدهی درخت، بلوغ محصول، جلوگیری از پوچ شدن پسته‌ها، افزایش کیفیت محصولات، ساخت کلروفیل، ساخت آنزیم‌های موثر و از بین بردن علف‌های هرز کمک می‌کند.

بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته

  • پتاسیم

پتاسیم نیز در افزایش سیستم ایمنی گیاه، بزرگ شدن غده‌ها، بهبود طعم محصول، افزایش سیستم ایمنی گیاه، افزایش فعالیت‌ باکتری‌های مفید در خاک و از بین بردن باکتری‌های مضر نقش دارد.

  • بور

این عنصر موجود در کود کامل 10X به ساخت دیواره سلولی، گرده افشانی بهتر، تقویت سیستم دفاعی درخت پسته و افزایش تولید گل کمک می‌کند و اگر به میزان کافی آن را در اختیار درخت پسته قرار دهید، می‌توانید محصولاتی باکیفیت عالی برداشت نمایید.

  • کلسیم

کلسیم در افزایش استحکام تنه، ساقه، ریشه و برگ‌های درخت پسته نقش دارد و باعث افزایش انبارداری و پر شدن مغز پسته می‌شود. این ماده مفید از محصولات در برابر باکتری‌ها و حشرات نیز محافظت می‌کند و اجازه نمی‌دهد آن‌ها صدمه‌ای به کیفیت‌شان وارد کند.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت فندق

سخن پایانی

بهترین کود برای رشد سریع نهال پسته را باید با توجه به برنامه‌ای مناسب مصرف کنید زیرا بعضی مواقع عنصرهای مغذی به میزان کافی در زمین وجود دارند اما به دلایلی نمی‌توانند از طریق ریشه جذب درخت پسته شوند. در چنین شرایطی باید ابتدا دلیل این امر را کشف کنید، برای رفع آن بکوشید و سپس از کود مورد نظرتان به میزان کافی استفاده کنید. دقت داشته باشید اگر کود شوک 10X را به صورت اصولی و در زمان‌های لازم استفاده نکنید، نتایج مطلوبی به دست نخواهد آمد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366