کاشت درخت گردو در مناطق سردسیری

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کاشت درخت گردو در مناطق سردسیری، همواره در دستور کار کشاورزان بوده و آنها از این روش کاشت استقبال ویژه ای می کنند. تأمین شرایط محیطی مناسب برای رشد گیاه همواره یکی از مهمترین مواردی است که در کاشت نهال گردو در مناطق سردسیر باید به آن توجه کنیم. در واقع می توان گفت که دستیابی به محصول با کیفیت و سودآور با مراقبت زیاد از گیاه در مراحل کاشت تا برداشت فراهم می شود. دمای هوا، نور، خاک و آبیاری از مهمترین شرایطی است که با توجه به نیاز نهال گردو باید به آن توجه ویژه ای شود. برخی از مناطقی که در کشور ما فراوان است مناطق کوهستانی و مرتفع هستند.

به عنوان مثال ارتفاع بیش از 1200 متر جزء مناطق سردسیر محسوب می شود. برای کاشت در این مناطق باید ارقام گردو را در نظر گرفت که سرمای زیاد را تحمل کرده و همچنان پربار و سودآور باشد. نهال گردو مقاوم به سرما; سرماخوردگی های غیرمنتظره در فصل پاییز و سرماخوردگی های مداوم و طولانی را تا ابتدای فصل بهار می تواند تحمل کند و همچنان محصولات با کیفیتی ارائه دهد. بنابراین اولین قدم در کاشت درخت گردو، شناسایی محل کاشت و در نظر گرفتن ارتفاع و دمای هوای آن منطقه است.

پس از آن اگر منطقه کاشت شما منطقه سردسیری محسوب می شود باید به دنبال بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر باشید که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

 بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر

گردو فرنور به عنوان نهال گردو مقاوم به سرما; یکی از ارقام پرطرفدار نهال گردو است. علاوه بر طعم بسیار لذیذ با چربی قابل توجه، رنگ روشن مغز آن، نازک بودن پوست آن که به آن پوست کاغذی نیز می گویند دلیل دیگری بر محبوبیت آن است. لازم به ذکر است این گردو سرد دوست و منشا فرانسوی دارد.

کاشت درخت گردو در مناطق سردسیریدر ارتفاعات بسیار بالا از 1200 تا 2300 متر می توان این نهال گردو مقاوم به سرما را بدون کوچکترین آسیبی به آن پرورش داد. ، سرما را تحمل می کند و در پایان دوره مغز گردو با کیفیتی را به شما تحویل می دهد. از آنجایی که یکی از مرغوب ترین نهال های گردو در مناطق سردسیر محسوب می شود، در رده ارقام دیرگل نیز قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: کود مناسب درختان گردو

به همین دلیل سرمای طولانی مدت زمستان تا بهار به آن آسیبی نمی رساند و مانع باردهی آن نمی شود. هر گل گردو فرنور حدود 5 تا 6 میوه گردو تولید می کند که بسیار خوش طعم و دارای کیفیت قابل توجهی است. به همین دلیل است که این نوع از بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر از محبوبیت بالایی در بین مصرف کنندگان برخوردار بوده و حتی درصد بالایی از محصول آن صادر می شود. مقاومت در برابر بسیاری از بیماری های احتمالی درخت گردو، علاوه بر مقاومت در برابر سرما، از دیگر ویژگی های بارز نهال فرنور است.

 ویژگی های گردو فرنور

از کاشت تا برداشت: فرنور یکی از بهترین نهال های گردو برای مناطق سردسیر است. برای برداشت محصول با کیفیت باید شرایط محیطی کاشت آن مناسب باشد. از نظر آبیاری می توان اذعان داشت که این نهال گردو فرنور کم آبی را به صورت نیمه کمبود تحمل می کند. اما در هر صورت اصول اولیه مربوط به آبیاری باید به شدت رعایت شود.

قبل از کاشت باید زمین را به خوبی شخم زد و گودال هایی به فاصله حدود 7 متر حفر کرد و نهال را با احتیاط در آن قرار داد تا به ریشه آن آسیبی وارد نشود. وارد نشوید. خاک این نهال گردو مقاوم به سرما شنی با زهکشی مناسب توصیه می شود. در هنگام برداشت محصول به دلیل داشتن پوست کاغذی با دقت خاصی برداشت می شود و باید فورا پوست آن را جدا کرد.

کاشت درخت گردو در مناطق سردسیرینهال گردو چندلر

دومین نهال گردو مقاوم به سرما: اکنون زمان معرفی یک نژاد نهال گردو مقاوم به سرما است. گردوی چندلر که اصالتا آمریکایی است و البته باید اعتراف کرد در تمام دنیا طرفداران زیادی دارد. در ایالت کالیفرنیا این محصول به شدت کاشته شده و به کشورهای دیگر صادر می شود. در کشور ما ایران کاشت گردو آمریکایی چندلر رواج زیادی دارد.

نهال گردو چندلر از ارتفاع 900 تا 1500 متری به راحتی سرما و دمای پایین هوا را تحمل می کند و در نهایت محصولی بسیار باکیفیت به شما تحویل می دهد. یکی از نکات بارز دیگر این نوع نهال گردو برای مناطق سردسیر زودبازده بودن آن است. به طوری که از سال اول شروع به بازده می کند. دیرگل یکی دیگر از خصوصیات چندلر است که اصولاً در ارقام مقاوم به سرما نیز همین گونه است. در زمان باردهی می توان از هر درخت بالغ حدود 60-70 کیلوگرم میوه انتظار داشت. تمامی محصولات از کیفیت بالایی برخوردار بوده و طعمی منحصر به فرد دارند.

کاشت درخت گردو در مناطق سردسیریپوست این گردو مانند گردو فرنور کاغذی است و مغز آن درشت و خوش طعم است. این نهال گردو مقاوم به سرما می تواند همچنان سودآوری بالایی داشته باشد و محصولات با کیفیتی را برای سالیان متمادی و حتی تا 50 سال ارائه دهد. نکته مهم دیگر در مورد گردو چندلر این است که انواع نهال ها بر روی آنها پیوند زده شده است که با تغییرات نژادی که روی آن ایجاد شده به نژادی پرمحصول تبدیل شده و امروزه یکی از بهترین انواع گردو به شمار می رود. نهال گردو برای مناطق سردسیر چندلر.

بیشتر بخوانید: کود کامل برای درخت

لازم به ذکر است که چوب چندلر در صنایع مختلف نیز قابل استفاده است و یکی از باکیفیت ترین انواع چوب به شمار می رود که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

کاشت درخت گردو در مناطق سردسیری
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *