کوددهی نخود فرنگی

peas growing on the farm


کوددهی نخود فرنگی یکی از کارهای ضروری کشاورزان در مسیر تولید بالای محصول و بهره وری بیشتر گیاه می باشد تا با مواد تقویتی مناسب میزان برداشت محصول و کیفیت آن رشد چشمگیری پیدا کند. گیاه نخود فرنگی از سبزیجات معروف و پر کاربردی است که در نقاط مختلف کشور کشت می شود و از محصول حاصل در سالاد ها و تهیه غذاهای لذیذ مورد استفاده قرار می گیرد. در مسیر رشدی این گیاه قبل از کشت و تا مرحله پیش از برداشت استفاده از انواع کود شیمیایی و کود ارگانیک بسیار حائز اهمیت است لذا برای دانستن اینکه از چه کودهایی برای پرورش گیاه نخود فرنگی استفاده کنید، با ما در این مقاله جذاب و خواندنی از سایت آل کود همراه باشید.

اقدامات قبل از کاشت

بذر مال کردن روش موثری در تسریع جوانه زنی بذر پس از کاشت می باشد که با انجام آن بذر و در نهایت گیاه مقاومت بالایی در شرایط محیطی مختلف و حمله بیماری ها و آفات از خود نشان خواهد داد. بهترین کودهایی که میتوانید برای بذر مال گیاه نخود فرنگی استفاده کنید، اسید هیومیک شوک، مولتی کمپلکس شوک و یا جلبک دریایی شوک می باشد.

وقتی بذر گیاه با یکی از این نوع کودها بذر مال میشود، سرعت جوانه زنی و ریشه دهی افزایش یافته و محصول نهایی پربار تر می گردد.

کاشت نخود فرنگی

بیشتر بخوانید:

کوددهی نخودفرنگی در زمان آماده سازی زمین

  • قبل از کاشت بذر و در زمان آماده‌سازی زمین بهتر است عمل کوددهی انجام شود تا خاک نخود فرنگی غنی شده و بهترین شرایط برای گیاه از ابتدای کشت مهیا گردد. کشاورزانی که در منطقه سردسیر زندگی می کنند، بایستی در فصل پاییز زمین موردنظر را شخم عمیق زده و در فصل بهار با فراهم شدن شرایط دمایی مناسب اقدام به انجام شخم سبک و دیسک بندی برای کشت بذر نمایند. هم چنین برای کاشت نخود فرنگی در مناطق گرمسیر، در ابتدای فصل پاییز زمین را شخم عمیق بزنید و در فصل زمستان پیش از رسیدن یخبندان اقدام به کاشت بذر نمایید.
  • در هنگام آماده سازی زمین استفاده از کودهای شیمیایی پودری و کود آلی هیومیک اسید پودری توصیه می گردد که بسته به نیاز خاک بر اساس آزمون بایستی مورد مصرف قرار گیرند. لذا در زمان آماده سازی زمین کشت استفاده از کود 20_20_20 و هیومیک اسید پودری بهترین کار است زیرا عناصر فسفر، پتاسیم و نیتروژن به خوبی در اختیار خاک قرار می گیرد.
  • هم چنین ممکن است نیاز به استفاده از کودهای پتاسه و فسفره مانند کود سولفات پتاسیم و 10_52_10 پیش از کشت باشد؛ به طور کلی مقدار استفاده از کودهای شیمیایی در هر هکتار قبل از کاشت 400 الی 500 کیلوگرم در هکتار می باشد.
  • استفاده از مواد تقویتی برای کشت نخود فرنگی چنان مهم است که میزان تولید محصول بدان وابسته است به گونه ای که مقدار برداشت نخود فرنگی در زمین هایی که پیش از کشت کود آلی به آنها داده شده است، بسیار بیشتر از اراضی می باشد که به کوددهی آنها با کودهای آلی توجهی نشده است.

آبیاری گیاه نخود فرنگی

آبیاری این گیاه نیز در عملکرد محصول تاثیر به سزایی دارد لذا کسب اطلاعات پیرامون آن خالی از لطف نیست. همانطور که در مقاله کاشت گیاه نخود فرنگی از سایت آل کود به تمامی موارد مهم در زمینه کاشت گیاه پرداخته و گفته شد، نخود فرنگی در آب و هوای خشک با کاهش میزان آب عملکرد خوبی نخواهد داشت لذا آنجام آبیاری در دوره 7 آلی 10 روزه برای اکثر مناطقی که به کشت این محصول پرداخته اند بسیار ایده آل است.

هر چه گیاه دچار کم آبی و تحت تنش خشکی باید، مرحله گلدهی و رسیدن محصول با مشکل مواجه می گردد لذا خاک رطوبت کافی در اختیار ندارد لذا پس از انجام آبیاری مقدماتی تقریبا دو ماه باید به آبیاری تکمیلی اختصاص پیدا کند. هم چنین لازم است بدانید انجام آبیاری به طور نامنظم بر کیفیت و ظاهر بازار پسندی نخود فرنگی تاثیر منفی می گذارد زیرا علاوه بر تفاوت در زمان رسیدن غلاف ها، اندازه غلاف، دانه، رنگ و شکل محصول نیز یکنواختی لازم را نخواهند داشت؛ پس موضوع آبیاری را ساده و بی اهمیت تلقی نکنید.

برنامه کوددهی نخود فرنگی

برنامه کوددهی نخود فرنگی

نخود فرنگی سرشار از پروتئین، نشاسته، روی، منگنز، منیزیم و … است لذا برای اینکه محصول با طعم بی نظیر و کیفیت اقتصادی بالایی را پرورش دهید، استفاده از کودهای زیر ضرورت دارد:

کود ازته

کود ازت دار برای رشد رویشی و شاخ و برگ دهی به نخود فرنگی بسیار ضرورت دارد لذا در ابتدای کشت بسته به نیاز خاک بایستی در اختیار گیاه قرار گیرد.

کود هیومیک اسید شوک

در ابتدای کاشت گیاه، حتما استفاده از هیومیک اسید شوک را جدی بگیرید زیرا یک تقویت کننده بی نظیر برای خاک، ریشه نخود فرنگی و کل گیاه به شمار می آید. میزان برداشت نخود فرنگی در صورت کوددهی با هیومیک اسید شوک چند برابر خواهد شد هم چنین مقاومت گیاه در برابر بسیاری از بیماری های تهدید کننده ریشه نیز افزایش می یابد.

کار دیگر اسید هیومیک سبک و نرم‌ کردن بستر کشت نخود فرنگی است زیرا این گیاه در خاک با قدرت زهکشی بالا بیشترین میزان حرکت و رشد را دارد.

برای مطالعه: فروش ویژه اسید هیومیک شوک

کود پتاس بالا

یکی از نیازهای بسیار اساسی نخود فرنگی، عنصر پتاسیم می باشد که حتما بایستی برای گلدهی و پس از تولید محصول مورد استفاده قرار گیرد. این گیاه نبایستی از کمبود پتاسیم رنج ببرد؛ بهترین گزینه استفاده از کود پتاس بالا مایع شوک یا سولفات پتاسیم  برای نخود فرنگی می باشد.

کود پتاس بالا مایع شوک

کود فسفر بالا

کود فسفر بالا دیگر تقویتی ضروری برای نخود فرنگی است که جایگاه ویژه ای در برنامه کوددهی نخود فرنگی دارد؛ این عنصر گلدهی و میزان محصول را افزایش میدهد. کود فسفر بالا مایع شوک و کود ۱۰_۵۲_۱۰ بهترین منبع تامین فسفر موردنیاز این گیاه به شمار می آیند.

کود مولتی کمپلکس شوک

عناصر ریز مغذی مانند روی، منگنز، بور، منیزیم و …نقش اساسی در سلامت، کیفیت دانه نخود فرنگی و ارزش غذایی آن دارند به عنوان مثال در اثر کمبود منگنز رشد گیاه متوقف می‌شود، لکه های نکروزه در سطح برگ پدیدار میشود و حتی بوته ها دچار پیچیدگی می گردند.

نتیجه گیری

در این مقاله پیرامون کوددهی نخود فرنگی مطالب مهمی خدمت شما عزیزان ارائه شد اما نکته ای که بایستی در نظر بگیرید،استفاده از کودهای توصیه شده در مقدار موردنیاز می باشد تا زیادی یک عنصر مانع جذب عنصر دیگر و کاهش رشد آن نگردد.‌ بدین منظور برای مشاوره و سفارش کودهای توصیه شده میتوانید از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366