کود کامل اختصاصی سیر و پیاز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

سیر و پیاز جزو گیاهان مفید و پرکاربردی هستند که امروزه افراد زیادی در تمام نقاط دنیا اقدام به کشت آن‌ها می‌کنند. این گیاهان به کمبود مواد آلی در خاک بسیار حساسیت دارند و از این رو نیز باید آن‌ها را در خاک‌های غنی بکارید تا رشد مطلوبی داشته باشند. به طور معمول اکثر خاک‌های زمین کشاورزی دارای یک‌سری کمبودها هستند و شما باید پیش از کاشت گیاهان، حتما با استفاده از کود کامل اختصاصی سیر و پیاز تمام کمبودها را برطرف کنید.

کود shock 10X که به‌ عنوان کود اختصاصی سیر و پیاز شناخته‌ شده است، می‌تواند به بهترین شکل ممکن نیازهای خاک و گیاهان را فراهم نماید. نحوه مصرف این کود غنی بسیار راحت است و هر کسی می‌تواند با در نظر گرفتن چند نکته ساده، کار تغذیه رسانی و کوددهی را انجام دهد.

بنابر این اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید و محصولات باکیفیت‌تری داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید و به مطالب ذکر شده نیز توجه کنید.

روش‌‌های مصرف کود شوک 10X برای سیر و پیاز

با توجه به این‌ که کود شوک 10 ایکس به‌ صورت مایع تولید می‌شود، شما می‌توانید آن را به روش‌های محلول پاشی و آبیاری استفاده کنید. به طور معمول روش محلول پاشی را می‌توانید در تمام دوران رشد سیر و پیاز اجرا کنید و به‌ راحتی املاح مغذی را در اختیار گیاهان‌تان قرار دهید.

کود کامل اختصاصی سیر و پیاز در روش محلول پاشی را باید قبل‌ از مصرف با مقداری آب ترکیب کنید و سپس آن را با استفاده از سم‌پاش به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری نمایید. کود 10X shock در این روش به‌ سرعت جذب قسمت‌های مختلف گیاهان می‌شود و کمک می‌کند شادابی و مرغوبیت آن‌ها چندین برابر شود.

برای تغذیه کردن سیر و پیاز به روش آبیاری نیز باید کود شوک 10X را در مقداری آب مخلوط کنید و سپس آن را به‌ صورت آبیاری به بوته‌های گیاهان بدهید تا جذب ریشه شوند.

بیشتر بخوانید: نمایندگی کود شیمیایی

بهترین زمان برای کوددهی سیر و پیاز با استفاده از کود شوک 10X

دقت داشته باشید به‌ طور معمول قبل‌ از کاشتن پیاز و سیر لازم است یک آزمون خاک از زمین کشاورزی مورد نظرتون بگیرید تا کمبودهای آن به خوبی مشخص شوند. سپس با استفاده از این کود مغذی باید خاک زمین را اصلاح کنید تا حاصلخیز و غنی شود‌.

کود کامل اختصاصی سیر و پیاز را باید هنگام کاشتن بذر نیز مصرف کنید تا سرعت جوانه‌زنی آن‌ها افزایش یابد و محصولات بتوانند بدون مشکل به رشد خود ادامه دهند. کوددهی سیر و پیاز در مرحله رویش اولیه برگ‌ها هم بسیار مؤثر است و شما باید در این زمان از کود 10X  shockبه روش آبیاری یا محلول پاشی استفاده کنید.

در مرحله رشد غده‌ها نیز بهتر است به‌ صورت مرتب کار کوددهی را انجام دهید تا غده‌ها به‌ خوبی پر شوند و محصولاتی بی‌کیفیت نداشته باشید. دقت داشته باشید تغذیه نکردن سیر و پیاز در این دوره موجب از دست رفتن محصولات خواهد، بنابر این حتما کار کوددهی را به خوبی انجام دهید.

کود کامل اختصاصی سیر و پیاز

نکات مهم برای تغذیه کردن سیر و پیاز

 • قبل‌ از انجام کوددهی حتما به دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی جلد کود توجه کنید و کار کوددهی را بدون آگاهی کافی انجام ندهید. زیرا در چنین شرایطی قطعا محصولات‌تان آسیب می‌بینند و از بین می‌روند.
 • دقت داشته باشید اگر خاک زمین مورد نظرتان شور است حتما باید با استفاده از کود شوک 10 ایکس قبل‌ از کشت بذر، چندین مرتبه کار کوددهی را انجام دهید تا شوری به‌ طور کامل برطرف شود.
 • برای رقیق کردن کود 10X shockحتما از آب تصفیه‌ شده و بدون کولر استفاده کنید تا نتیجه عالی‌تری را به دست آورید.
 • کود کامل اختصاصی سیر و پیاز را در اوایل صبح یا هنگام غروب مصرف کنید زیرا در این زمان‌ها کود بهتر جذب گیاهان می‌شود.
 • اگر زمانی قصد مخلوط کردن چند کود را با هم داشتید، بهتر است اول از هر چیزی یک تست حساسیت انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که گیاهان‌تان صدمه‌ای نمی‌بینند.
 • بعد از آماده کردن کود شوک 10X، حتما آن را ظرف چند ساعت مصرف کنید تا کود خواص خود را از دست ندهد و عملکرد مناسبی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

مزایای استفاده از کود شوک 10X برای سیر و پیاز

 • کود شوک 10 ایکس عملکرد و رشد غده‌های سیر و پیاز را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد و از آن‌ها در برابر مشکلات محیطی به خوبی محافظت می‌کند.
 • این کود بی‌نظیر طول عمر انبارداری سیر و پیاز را نیز چندین برابر می‌کند و اجازه نمی‌دهد محصولات بعد از برداشت بی‌کیفیت شوند یا از بین بروند.
 • کود 10X باردهی گیاهان را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند محصولات تولید شده مرغوبیت بیشتری داشته باشند.
 • با استفاده از کود کامل اختصاصی سیر و پیاز می‌توانید قدرت سیستم ایمنی گیاهان‌تان را در برابر شرایط محیطی پرتنش و آسیب‌زا افزایش دهید و اجازه ندهید ریشه گیاه خشک شود.
 • این کود فوق العاده مغذی طعم گیاهان را بسیار بهبود می‌بخشد و کمک می‌کند محصولاتی خوشمزه‌تر تولید کنید.
 • کود شوک 10X فعالیت باکتری‌های مفید موجود در خاک را افزایش می‌دهد و تمام باکتری‌های مضر را نیز از بین می‌برد.
 • این کود غنی و مفید می‌تواند میزان ذخیره سازی آب توسط ریشه گیاهان و خاک را افزایش دهد و رشد محصولات را چندین برابر کند.
 • با مصرف به موقع و مناسب کود شوک 10X می‌توانید از زرد شدن، خشک شدن و ریزش برگ گیاهان نیز جلوگیری نمایید و سبزینگی آن‌ها را هم تا حدود چشمگیری افزایش دهید.

سخن پایانی

توجه داشته باشید اگر کود کامل اختصاصی سیر و پیاز را بیشتر یا کمتر از حد معمول استفاده کنید، نتیجه مناسبی حاصل نخواهد شد. به همین خاطر نیز سعی کنید یک برنامه ریزی منظم داشته باشید و با در نظر گرفتن آن، در زمان‌های مشخص کار کوددهی را انجام دهید. همچنین اگر در زمینه تغذیه‌دهی سیر و پیاز مهارت کافی ندارید، بهتر است از افراد ماهر و متخصص بخواهید تا به شما کمک کنند‌. در غیر این صورت ممکن است به صورت ناخواسته اقداماتی نامناسب انجام دهید که موجب صدمه رساندن به محصولات‌تان شود.

با تشکر از توجه شما، آل کود

کود کامل اختصاصی سیر و پیاز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *