تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بادام محصولی پر طرفدار و پر خاصیت است که هم به صورت خام و هم تفت داده در آجیل ها و بعضی از غذاها استفاده می شود. برای همین باغداران و کشاورزان توجه خاصی به بادام درختی دارند . کود مناسب برای رشد این درخت و باردهی مناسب از واجبات است از این رو می خواهیم به تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام در این مقاله بپردازیم.

کاشت وپرورش درخت بادام

درخت بادام شرایط ویژه و حساسی برای پرورش دارد. برای همین کاشت و برداشت محصول آن نیاز به اطلاعات و دانش کافی دارد. درخت بادام در کشورهای مختلف بسیار محبوب است و در ایران نیز بسیار کاشت می شود. برای کاشت این محصول شرایط زیادی مورد نیاز است و باید اصولی انجام شود تا محصول خوب و با کیفیت داشته باشید. کاشت درخت بادام به چند روش صورت می گیرد مثل کاشتن بذر یا کاشتن نهال که هر کدام شرایط خاص خود را دارند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت بادامنگهداری از درخت بادام از زمان کاشت تا برداشت محصول از بخش های مهم است. هر فصل شرایط متفاوتی برای نگهداری از درختان بادام را نیاز دارد. مثلا در فصل زمستان اغلب لازم است تا شاخه های اضافی یا بیمار هرس شوند تا اجازه ی رشد به سایر قسمت ها داده شود. نور کافی برای رشد درخت بادام بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر درخت انگور

اما یکی از مراحل حیاتی در حفظ و رشد درختان بادام کوددهی است. درخت بادام هم مثل خیلی از محصولات دیگر در مراحل رشد خود مثل زمان کاشت به مواد مغذی  و تقویتی نیاز دارد تا محصول پرباری بدهد. مثلا افزودن فسفر و نیتروژن می تواند کیفیت محصول را تا جای قابل قبولی بالا ببرد. نکته ی مهم کوددهی به درخت بادام زمان بندی است که باید رعایت شود در غیر این صورت نتیجه عکس خواهد داد.

فروت ست چیست؟

همان طور که گفتیم یکی از مراحل مهم در رشد هر محصول باغی کوددهی مناسب است. درخت بادام رشد زیادی دارد و برای باغداران محصولی با صرفه است اگر مراقبت های لازم را ببیند. میزان کود لازم برای درخت بادام بعد از تجزیه و بررسی خاک تعیین می شود.

کود دادن به درخت بادام باعث افزایش عمر درخت, افزایش شاخه ها و محصول بهترو با کیفیت تر  می شود. کودهای موردنیاز درخت بادام کود فسفر نیتروژن بور و اهن است. این ها می توانند در زمان مناسب تاثیر زیادی در رشد محصول داشته باشند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت بادامکود فروت ست

کود فروت ست کودی محلول در مایع یا جامد است که شامل مواد مغذی و موردنیاز درختان و‌گیاهان است مثل فسفر, نیتروژن, بور و آهن و ..

فروت ست را کود بهاره نیز میگویند چرا که در اوایل فصل بهار هنگامی که جوانه ها متورم می شوند و قصد بیرون امدن دارند؛ استفاده از فروت ست باعث شادابی و رشد بهتر و بالا رفتن کیفیت محصول درخت و همچنین افزایش مقاومت درختان در برابر تغییرات آب و هوایی می شود.

هر کدام از ریز مغذی هایی که در فروت ست وجود دارد تاثیر به خصوصی در بخش های مختلف محصول دارند؛ مثلا عنصر بور از تولید میوه های ناقص جلوگیری می کند و باعث افزایش محصول نیز می شود. عنصر نیتروژن نیز باعث افزایش فتوسنتز درختان و در نتیجه افزایش محصول درختان می شود.

تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام

تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام کاملا مشهود است و با اولین استفاده متوجه خواهید شد. بهترین زمان هایی که میتوانید از فروت ست استفاده کنید و تاثیر فروت ست را بر روی درخت بادام ببینید اوایل بهار و اوایل فصل سرما و پس از برداشت محصول است.

نتیجه ی برنامه کوددهی منظم و اصولی درخت بادام, باغ شاداب و پرمحصول و با کیفیت خواهد بود. خصوصا استفاده از فروت ست با برنامه ریزی صحیح عملکرد بهتری به شما خواهد داد.

تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام را با استفاده ی منظم این کود خواهید دید. اگر مدتی درختان بادلم با فروت ست تغذیه شوند نتیجه ی آن بالاترین میزان برداشت در منطقه و بهترین میوه از نظر طعم و اندازه خواهد بود.

تاثیر فروت ست بر روی درخت بادامزمان و مقدار مصرف فروت ست

زمان مصرف کود دقت زیادی می خواهد. برای تعیین مقدار کود مصرفی از نظر کارشناسان استفاده کنید. مثلا در درختان جوان مقدار کمتر و در درختان مسن از بیشترین مقدار مجاز باید استفاده شود.

بهترین ساعت استفاده از فروت ست هم ساعات خنک روز مثل اوایل صبح و عصر است. در یک جمع بندی کلی به این نتیجه می رسیم که استفاده از فروت ست باعث تولید میوه با بالاترین کیفیت, کاهش ریزش و از بین رفتن گل ها و میوه ها, کم شدن ریزش جوانه ها می شود.

بیشتر بخوانید: نحوه مصرف اسید هیومیک

فروت ست را می توان در سه زمان مختلف برای درخت بادام استفاده کرد؛ پس از برداشت محصول, اوایل بهار قبل از باز شدن برگ ها و جوانه ها و بعد از رسیدن میوه ها. باغداران با استفاده از فروت ست می توانند هر سال محصولی پربار داشته باشند و سال اوری که باعث می شود باغ یک سال محصول خوب بدهد و سال بعد محصول کم و ناچیز از بین برود.

تاثیر فروت ست بر روی درخت بادام
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *