بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی

بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی

بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی

بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی : گوجه فرنگی های خانگی اولین سبزیجاتی هستند که در حیاط خلوت کشت می شوند. همه می دانند که طعم گوجه فرنگی تازه هرگز نمی تواند با آنهایی که در قفسه های سوپرمارکت ها یافت می شود مقایسه شود. گوجه فرنگی هایی که به صورت تجاری تولید می شوند، دارای بافت و طعمی مناسب هستند.

آنهایی که در خانه چیده می شوند به دلیل بافت نرم و لطیفی که دارند، به سادگی در دهان شما آب می شوند. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

نکات قابل توجه در بررسی بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی

پرورش گوجه فرنگی نسبتاً ساده است. با سرمایه گذاری مناسب می توانید لذت چیدن میوه های رسیده قرمز خود را بچشید. در حالی که پرورش گوجه فرنگی ساده است، اما چند نکته وجود دارد که می تواند موفقیت شما را افزایش دهد:

  • مکان کلیدی است

در بررسی بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی این نکته بسیار مهم است که باید بدانید موفقیت در کشت گوجه فرنگی یعنی پیدا کردن مکان مناسب در باغ. گوجه فرنگی روزانه به حداقل شش ساعت نور خورشید نیاز دارد. این می تواند یک عامل محدود کننده برای برخی از باغبانان بالقوه باشد. سطوح کم نور به گیاه اجازه رشد، گل دادن و تولید میوه های رسیده قرمز را نمی دهد.

  • در اواسط ماه مه

گوجه فرنگی یک محصول فصل گرم است. این بدان معنی است که آنها هوای خنک بهاری و دمای خاک را تحمل نمی کنند. گوجه فرنگی در اثر سرمازدگی اواخر بهار از بین خواهد رفت. اواسط ماه می بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی است. در آن زمان احتمال سرما زدگی از بین رفته است و هوا و خاک برای حمایت از رشد محصول گرم شده اند.

گوجه فرنگی را می توان خیلی دیرتر، حتی در ماه ژوئن، کاشت، اما برداشت به تعویق خواهد افتاد. گوجه فرنگی بهتر است به جای بذر از طریق پیوند کاشته شود. پیوندها را می توان در هر مرکز باغ پیدا کرد. انتخاب یک پیوند سالم مهم است. پیوند سالم باید کوتاه و تنومند با رنگ سبز تازه باشد.

پیوند ایده آل حدود شش اینچ با ساقه حجیم و ضخیم خواهد بود و شاخ و برگ سالم و بدون لکه یا رنگ بنفش به نظر می رسد. از پیوندهایی که قد بلند و تمایل به فلاپ دارند خودداری کنید. این نشان می دهد که گیاه بیش از حد رشد کرده است. شروع با پیوندهای قوی و سالم موفقیت را تضمین می کند.

  • کاشت گوجه فرنگی در خارج از خانه

به نظر می رسد هرکسی ترفند مخصوص به خود را برای کاشت دارد. با باغبانان دیگر صحبت کنید و آنها به کاشت آن در عمق یا کنار گذاشتن آن اشاره می کنند. اعتراف می کنیم که در دنیای باغبانی اختلاف نظرهایی وجود دارد که کدام روش بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی است.

توصیه این است که اگر یک پیوند با کیفیت خریداری کنید، دیگر نیازی به کاشت عمیق یا کنار گذاشتن آن نیست.  قبل از کاشت گیاه را از ظرف خود خارج کنید. حتی اگر در ظروف زیست تخریب پذیر طبیعی رشد کرده باشد، باز هم بهترین کار است. هنگامی که ریشه ها در معرض دید قرار می گیرند باید یک توده سفید از ریشه های سالم وجود داشته باشد.

اگر این ریشه ها فشرده و مارپیچی هستند، توصیه می شود از انگشتان خود برای جدا کردن ریشه ها استفاده کنید. این به ریشه ها اجازه می دهد تا به جای اینکه از رشد شدید باقی بمانند، در خاک باغ رشد کنند.

عوامل موثر در بررسی بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی

پیوند کوتاه تنومند در همان سطح خاکی که در ظرف رشد می کرد کاشته می شود. برخی از باغداران گوجه فرنگی دوست دارند گیاه را به پهلو بگذارند و بخشی از ساقه را دفن کنند، زیرا گیاه در امتداد ساقه ریشه می دهد. آنها احساس می کنند که این باعث رشد بهتر می شود. در بررسی بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی مراقب باشید که شاخ و برگ را دفن نکنید، زیرا برگها برای تولید انرژی برای گیاه در حال رشد مورد نیاز هستند.

  • آبیاری و کود دهی به گیاهان گوجه فرنگی

تمام نشاهای باغ باید به طور کامل در خاک آبیاری شوند. استفاده از کود رقیق شده در این زمان ممکن است برای تقویت ریشه های در حال رشد کمک کند. ساده ترین راه حل پیوند ممکن است یکی از کودهای محلول در آب باشد که از قبل در قفسه شما قرار گرفته است.

گوجه فرنگی تغذیه کننده بزرگی نیست. پاشیدن یک یا دو قاشق غذاخوری کود در اطراف محل کاشت قبل از کاشت احتمالاً تمام چیزی است که آنها برای تولید محصول خوب نیاز دارند.گوجه فرنگی، در حالی که به خوبی با شرایط تابستانی ما سازگار است، بهترین رشد را با تامین رطوبت یکنواخت خواهد داشت.

رطوبت نامناسب باعث کاهش کیفیت و تشکیل میوه می شود. با آبیاری اطراف پایه گیاه، اجتناب از خیس شدن شاخ و برگ، به پیشگیری از بیماری ها کمک کنید. مالچ پاشی با برگ یا کاه به حفظ رطوبت و خنک تر نگه داشتن خاک کمک می کند، که به معنای بازده بیشتر است. این نکات در بررسی بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی بسیار حائز اهمیت است.

  • کاشت

پس از کاشت گیاه به رشد خود ادامه می دهد و در نهایت جوانه های گل را تشکیل می دهد. بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی معمولاً اواسط جولای تا اواسط آگوست است. اما با مراقبت خوب، برداشت گوجه  فرنگی می تواند تا پاییز ادامه یابد، فقط با اولین یخبندان فصل متوقف می شود.

سخن پایانی 

گوجه فرنگی در حال حاضر یکی از سبزیجات مورد علاقه افراد است، که در بین غذاهای گیاهی بسیار محبوب است و بسیار مورد توجه قرار گرفته است. گوجه فرنگی به عنوان محصول فصل گرم در نظر گرفته می شود زیرا گیاهان به خاک گرم نیاز دارند، بهتر است پس از اواسط ماه مه در فضای باز کاشته شود.

حتی در این صورت ممکن است لازم باشد گیاهان را بپوشانید، به همین دلیل است که بسیاری از باغبانان برای بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی صبر می کنند. بهترین گونه های گوجه فرنگی برای رشد به محل زندگی شما بستگی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366