اسید هیومیک برای درخت گلابی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای درخت گلابی

اسید هیومیک برای درخت گلابی : گلابی یکی از جذاب ترین و خوشمزه ترین میوه های فصل تابستان به شمار می آید که به خانواده گل سرخیان تعلق دارد. این درخت دارای ۳۰ گونه در جهان است که می تواند تا ارتفاع ۲۰ الی ۳۰ متر رشد نماید. منشا گلابی به شرق اروپا و بخش غربی آسیا بر میگردد و به دلیل نگهداری آسان و پر طرفدار بودن این درخت، بسیاری از باغداران و کشاورزان به پرورش درخت گلابی اقدام میکنند.

 لازم به ذکر است درخت گلابی نیازهای تغذیه ای خاص خود را دارد که اگر در زمان مناسب در اختیار آن قرار نگیرد، اندازه گلابی ها کوچک شده یا سفت و نرسیده و بدون جذابیت برای مشتری خواهند بود؛ لذا برای پرورش محصولی ایده آل برای بازار و حتی صادرات، شما به طور قطع در این مسیر به ماده ارگانیک اسید هیومیک نیاز پیدا خواهید کرد. اینکه اثرات اسید هیومیک برای درخت گلابی چیست و چه فوایدی دارد، در این مقاله از سایت آل کود مطالعه خواهید نمود. لذا ما را در این مطالب خواندنی همراهی نمایید.

فهرست محتوا مقاله

۱. ضرورت استفاده از اسید هیومیک برای درخت گلابی

۲. ویژگی های اسید هیومیک

۳. اصلاح خاک شور بستر کاشت گلابی با اسید هیومیک

۴. مزایا و کاربرد اسید هیومیک برای درخت گلابی

ضرورت استفاده از اسید هیومیک برای درخت گلابی

  • درخت گلابی از ریشه های پر نفوذ و عمیقی برخوردار است که البته تشکیل این ریشه ها در گرو رسیدگی منظم باغدار و استفاده از کودهای تقویت کننده ریشه و درخت یعنی اسید هیومیک میباشد. هر چه باغدار کوددهی درختان گلابی با مواد ارگانیک را پر اهمیت بداند و در زمان مناسب نسبت به آن اقدام کند، کیفیت و کمیت میوه های تولیدی به مراتب بسیار بیشتر خواهد بود‌.
  • درخت گلابی مانند هر گیاه دیگری برای باردهی بیشتر و تولید گلابی های با کیفیت بازار پسند، نیاز به تامین عناصر مغذی به مقدار موردنیاز و به ویژه با کودهای طبیعی دارد زیرا از یک سو نیاز غذایی درخت گلابی بایستی حتما برطرف گردد تا منجر به ظهور علائم کمبود در درخت نشویم و از طرفی به دلیل استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی توسط باغداران در چند سال اخیر، خاک توان باردهی و هوموس خود را از دست داده و نیاز به جبران مواد آلی از دست رفته دارد.

اینجاست که ضرورت استفاده از اسید هیومیک برای درخت گلابی خود را نشان میدهد و به عنوان ماده زندگی بخش خاک و گیاه و میکروارگانیسم های درون خاک، منجر به بهبود حاصلخیزی خاک و ادامه چرخه طبیعی جهت رشد و باردهی درخت می گردد.

ویژگی های اسید هیومیک

ساختار پیچیده و پیشرفته اسید هیومیک که حاصل تجزیه بقایای موجودات زنده در طی میلیون سال پیش است، سبب ماندگاری بالای این محصول در طبیعت می گردد. اسید هیومیک بیشترین درصد مواد آلی خاک یعنی ۸۰  درصد آن را تشکیل میدهد و این امر دلالت بر اهمیت فوق العاده هیومیک اسید در غنی سازی خاک و تامین مواد آلی آن دارد.

تیره بودن رنگ اسید هیومیک (قهوه ای تیره)، منجر به جذب بهتر انرژی خورشیدی توسط خاک و گیاه میگردد. این ماده با عملکرد بی نظیر خود، در تامین تمامی عناصر غذایی موردنیاز گیاه مانند: نیتروژن، پتاسیم، فسفر، کلسیم، آهن، روی، منیزیم و …در مقادیر متفاوت سهم بزرگی در رشد و بهره وری آنها ایفا میکند.

اصلاح خاک شور بستر کاشت گلابی با اسید هیومیک

متاسفانه با توجه به کم آبی، مصرف روز افزون کودهای شیمیایی و عدم استفاده از روش های صحیح آبیاری، خاک اکثر باغات کشور شور یا بر میزان نمک آن افزوده شده است؛ با افزایش درجه شوری خاک و میزان قلیائیت آن، میران حلالیت عناصر پر مصرف و ریز مغذی در نتیجه جذب آنها به شدت کاهش پیدا کرده و در نهایت درخت با کمبود عناصر غذایی و کاهش کیفیت میوه ها مواجه خواهد شد.

■اسید هیومیک ساختار فیزیکی و شیمیایی خاک را بهبود میبخشد به گونه ای که با افزایش اسیدیته خاک، آهکی بودن آن را رفع نموده و هم چنین با افزایش رطوبت اطراف خاک، میزان نگهداری آب اطراف ریشه را بالا میبرد تا درخت شرایط خشکی را به خوبی تحمل کرده و زود آب از دست ندهد. هم چنین با توسعه ریشه این امکان را برای درخت فراهم میکند آب را از دور دست ترین نقطه جذب نماید.

مزایا و کاربرد اسید هیومیک برای درخت گلابی

■مهم ترین مزیت اسید هیومیک برای درخت گلابی، توسعه ریشه زایی و بهبود رشد ریشه اصلی و فرعی از طریق اتصال به آنها و جذب موثر تر عناصر غذایی و آب میباشد. همچنین این کود به دلیل دارا بودن فسفر بالا و عناصر مغذی دیگر در ساختار خود، سبب افزایش رشد ریشه درخت گلابی می گردد.

■اسید هیومیک در متعادل سازی پی اچ بستر خاک نقش بسیار حیاتی ایفا میکند به گونه ای که بستر خاکی آهکی را اصلاح نموده و از قلیائیت آن میکاهد؛ در نتیجه درختان میوه در شرایط بهتری رشد خواهند نمود.

■اسید هیومیک با کلاته سازی عناصر، کمک ویژه ای در جذب آنها توسط ریشه گیاه ایفا میکند زیرا برخی از عناصر مانند آهن حتی اگر به مقدار کافی در خاک وجود داشته باشد، گیاه توانایی استفاده مستقیم آن را ندارد. اسید هیومیک اینگونه عناصر را کلاته و در اختیار ریشه گیاه قرار میدهد.

■فعالیت و رشد میکروارگانیسم های خاک پس از افزودن اسید هیومیک افزایش یافته و به سبب آن خاک بستر کشت گلابی بسیار حاصلخیز خواهد شد.

■اسید هیومیک برخلاف کودهای شیمیایی که سریعا جذب و به آسانی شسته میشوند، از دسترس گیاه خارج نمیشود و تا سالیان سال در خاک دوام دارد.

■حفظ  بهتر عناصر غذایی در خاک و جلوگیری از شسته شدن آنها

■اسید هیومیک به دلیل از بین بردن اثرات سمی فلزات سنگین و آفت کش ها، از میزان مواد سمی خاک میکاهد در نتیجه هم سلامت گیاه تضمین میگردد و هم محصول با کیفیتی تولید خواهد شد.

■اسید هیومیک ساختار خاک را به حدی اصلاح میکند که دیگر شرایطی برای فرسایش وجود نخواهد داشت زیرا به نحو احسن منجر به انسجام خاک میگردد.

■این کود کاملا طبیعی بوده و محصولات ارگانیک را به بازار تحویل میدهد. هم چنین هیچ گونه تداخلی با دیگر کودها نداشته و در صورت استفاده همزمان، جذب و اثر کودهای شیمیایی بسیار بالا خواهد بود.

با تشکر از توجه شما آل کود

اسید هیومیک برای درخت گلابی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *