تاثیر فروت ست بر درخت انگور

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

فروت ست به معنای تنظیم میوه است. تنظیم میوه یعنی تغییراتی که در نهنج گل رخ میدهد تا میوه اولیه تشکیل شود. در واقع مرحله شروع شکل گیری میوه را فروت ست می‌گویند. با این تعاریف، ممکن است فکر کنید چه نیازی به محلول پاشی فروت ست است زمانی که میوه تشکیل شده است، بعد از تشکیل میوه به دلیل کند بودن زمان رشد، در واقع تقسیم سلولی داریم و رشد سلولی در حداقل مقدار است. در این مرحله با انجام محلول پاشی فروت ست، تقسیم سلولی افزایش پیدا میکند و در نتیجه باعث افزایش ظرفیت سازی برای رشد میوه خواهد شد. این هم میتواند به نوعی تنظیم میوه یا فروت ست باشد. محلول پاشی های فروت ست برای تشکیل میوه صورت میگیرد و برای درختان بارده استفاده می شود. برای نهال نیازی به استفاده از فروت ست ندارید.در ادامه این مقاله تاثیر فروت ست بر درخت انگور را بررسی خواهیم کرد.

برنامه غذایی فروت ست انگور

برای فروت ست انگور یا تقویت جوانه‌ها گروهی از عناصر مورد نیاز است که برای اثرگذاری باید در قالب یک برنامه غذایی روی برگ، محلول‌پاشی شده تا جذب شود. برنامه غذایی فروت ست مزیت هایی دارد:

نکته اول اینکه قرار گرفتن همه عناصر موردنیاز در یک کود، تنها میتواند شامل درصد کمی از همه عناصر باشد. بنابراین اگر همین عناصر به صورت جداگانه در قالب فروت ست انگور استفاده شود درصد بالاتری در اختیار برگ‌ها قرار می‌گیرد.

تاثیر فروت ست بر درخت انگورنکته دوم اینکه استفاده از کودها در چند مرحله و به تفکیک، فرصت کافی به برگ‎ها برای جذب و انتقال مواد غذایی میدهد. درحالیکه استفاده از برنامه غذایی فروت ست انگور همه عناصر را در یک مرحله در اختیار برگ قرار خواهد داد که این کار کارایی جذب را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست روی پسته

سوم اینکه در برنامه غذایی فروت ست، نکات کلیدی زیادی نهفته است و شما را راهنمایی میکند که کدام عناصر در ابتدا و کدام عناصر در مراحل بعدی تاثیر بیشتری خواهند گذاشت. همه این‌ها مستلزم اجرا کردن مراحل برنامه غذایی فروت ست انگور به صورت دقیق است و با مصرف یک کود امکان دستیابی به همه این اهداف وجود ندارد.

نحوه انجام و زمان اجرا فروت ست انگور

برای باغات انگور از زمان ظهور برگ تا قبل از ظهور گل (خوشه) در دو مرحله با فاصله ۳ تا ۵ روز باید محلول‌پاشی فروت ست انگور را انجام دهید. دقت کنید محلول پاشی فروت ست بلافاصله بعد از برداشت میوه و قبل از خزان برگ هاست، در زمان ظهور گل نباید اجرا شود.

با توجه به اینکه در انگور جوانه های زایشی در سال جدید تشکیل میشوند، تغذیه آن از سال قبل نیاز به فروت ست ندارد. بنابراین فروت ست انگور بعد از برداشت از اهمیت کمتری برخوردار است. البته این به معنی بی اثر بودن فروت ست پس از برداشت انگور نیست. فروت ست انگور پس از برداشت به منظور انتقال مواد غذایی به ریشه و ساقه اصلی توجیه پذیر است. بنابراین یک مرحله محلول پاشی فروت ست توصیه میشود. به خاطر داشته باشید برخی از ترکیبات فروت ست قابل ترکیب و استفاده با هم هستند و برخی دیگر نباید با هم مخلوط شوند.

تاثیر فروت ست بر درخت انگوردلایل اهمیت فروت ست

جوانه های تازه ایجاد شده در گیاه دارای ذخیره ای از عناصر هستند. این عناصر مستقیما در فرایند تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه نقش دارند. با توجه به تغییرات اقلیمی، گیاه توان یا فرصت کافی برای ذخیره این عناصر در فرایند تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه را ندارد. به همین علت برای تشکیل جوانه زایشی قوی و تلقیح و تشکیل میوه با کیفیت و بزرگ شدن موثر میوه استفاده از برنامه غذایی فروت ست اهمیت بسیاری دارد. فروت ست علاوه بر تاثیرگذاری خوب بر موارد فوق مانع ریزش میوه در مراحل بزرگ شدن می شود. توجه داشته باشید که فروت ست کود نیست بلکه یک برنامه با مراحل مختلف و میزان اثرگذاری متفاوت است.

ترکیب سم با فروت ست انگور و تاثیر آن در زرد شدن درختان

توجه داشته باشید که شور بودن آب محلول‌پاشی انگور میتواند به دلیل مخلوط کردن سم و کود با هم‌باشد. ولی اگر آب شور نیست به میزان سم مصرفی برمیگردد که نشان میدهد مقدار سم رو بیشتر از حد مجاز استفاده کردید. پیشنهاد می کنیم اگر وضعیت درختانتان نامناسب هست سریعا با آب خالی محلول پاشی کنید.

تاثیر فروت ست بر درخت انگوردقت کنید مقداری که روی کود فروت ست انگور نوشته میشود برای شرایطی است که کود مورد نظر به تنهایی مصرف شود و با هیچ کود دیگری مخلوط نشود. پس با توجه به نوع درخت میوه مقدار نوشته شده داخل برنامه غذایی باید اجرا شود. برای افزایش کیفیت و درشت شدن انگور، فروت ست به تنهایی تاثیر گذار نیست و استفاده از فروت ست انگور در کنار برنامه غذایی توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: محلول پاشی فروت ست

آگاهی از این مسئله که درخت تازه بارده شده، توان بالایی برای باردهی ندارد در تشخیص راهکار مناسب برای رشد میوه تاثیر گذار است. بنابراین بهتر است با مشاهده سنگین بودن بار درخت انگور در اول سال بعضی از خوشه ها را هرس کنید تا تمام توان درخت، متمرکز روی باردهی نشود. باردهی زیاد در درختان با سن بالا باعث میشود بخش اصلی مواد غذاییِ تولید شده در برگ ها و جذب شده توسط ریشه ها به سمت میوه رفته و در آن ذخیره شود. این موضوع خطر ریزش جوانه ها و کاهش شدید باردهی سال بعد را به دنبال خواهد داشت.

تاثیر فروت ست بر درخت انگور
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *