اسید هیومیک برای درخت گیلاس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای درخت گیلاس

میوه و سبزیجات از جمله نیازهای همیشگی مردم در کل سال به شمار می آیند که به دلیل افزایش جمعیت جامعه و بالا رفتن سطح تقاضا، نیاز به کاشت و پرورش درختان میوه به همراه آن افزایش یافته است؛ در این راستا باغداران و کشاورزان بسیاری در نقاط مختلف کشور اقدام به خرید نهال و پرورش آن میکنند. در این بین گیلاس به دلیل طعم شیرین و رنگ خاص خود، طرفداران بیشماری دارد که تولید در سطوح بالا و بهبود کیفیت این میوه، نیازمند استفاده از کودهای آلی به ویژه اسید هیومیک میباشد.

اسید هیومیک منجر به رفع مشکل تغذیه ای و کمبود عناصر درخت گیلاس شده و از طرف دیگر با تامین مقدار کافی هوموس خاک، در باروری و حاصلخیزی خاک نیز دخیل است. موضوع اسید هیومیک برای درخت گیلاس و تاثیرات و نقش این ماده ارگانیک در بهبود کمی و کیفی گیلاس، بحثی است که در این مقاله از سایت آل کود بدان پرداخته شده است.

در مطالب زیر سعی شده اطلاعات کاملی در این باره خدمت شما فعالان کشاورزی و باغداری ارائه شود لذا برای هموار کردن مسیر موفقیت خود در پرورش درخت گیلاس، تا انتها با ما همراه باشید.

لیست مطالبی که در این مقاله آمده است

۱. اهمیت استفاده از اسید هیومیک برای درخت گیلاس

۱.۱. کاربرد اسید هیومیک برای خاک درخت گیلاس

۲. نقش اسید هیومیک در افزایش رشد ریشه درخت گیلاس

۳. نقش اسید هیومیک در تامین عناصر موردنیاز درخت گیلاس

۳.۱. نقش عناصر موجود در اسید هیومیک برای درخت گیلاس

۴. مزایای اسید هیومیک برای درخت گیلاس

اهمیت استفاده از اسید هیومیک برای درخت گیلاس

اسید هیومیک همه جانبه از درخت گیلاس حمایت کرده و در تمامی مراحل به کمک آن میشتابد. از پایین ترین بخش یعنی اصلاح و تقویت خاک گرفته تا ریشه زایی و تولید گیلاس خوش طعم، قرمز پر رنگ و بازار پسند! بیایید ابتدا از خاک شروع کنیم و بدانیم اسید هیومیک چه تاثیری بر خاک کشت گیلاس دارد؟

کاربرد اسید هیومیک برای خاک درخت گیلاس

■بافت خاک در پرورش گیلاس یکی از مهم ترین مواردی است که هر چه زودتر نسبت به اصلاح و ایده آل کردن آن اقدام شود، به همان اندازه در بهره وری نیز موثر خواهد بود. زیرا نوع بافت و سلامت خاک برای گیلاس بسیار اهمیت دارد زیرا در ابتلا به بیماری های قارچی ریشه ای و رشد بهتر ریشه تاثیر مستقیم میگذارد.

■بافت خاک گیلاس از جمله درختان هسته دار با ریشه های سطحی میباشد که نفوذ کمتری دارد لذا خاک سفت اصلا برای گیلاس توصیه نمیشود. بهتر است خاک درخت گیلاس با قابلیت زهکشی بالا و غنی باشد مانند خاک لومی شنی.

اهمیت استفاده از اسید هیومیک برای درخت گیلاس در اصلاح فیزیکی و شیمیایی ساختار خاک بسیار به چشم می آید زیرا منجر به هوادهی در خاک، انسجام ذرات خاک و جلوگیری از فرسوده شدن آن، افزایش تخلخل پذیری و بهبود نفوذ ریشه درخت گیلاس به خاک، حفظ رطوبت درون خاک و جلوگیری از خشکی زود هنگام خاک ، افزودن مواد آلی به ساختار خاک و هم چنین تحریک فعالیت میکروارگانیسم های مفید درون خاک می گردد.

■اسید هیومیک با تامین ۸۰ درصد از مواد ارگانیک خاک، منجر به زنده سازی و باروری خاک برای سالیان دراز میگردد و به طور موثر، به خنثی سازی اثرات زیان بار کودهای شیمیایی میپردازد. همانطور که میدانید کودهای شیمیایی منجر به شسته شدن عناصر مغذی از خاک، مرگ میکروارگانیسم های مفید و کاهش هوموس خاک میشوند.

نقش اسید هیومیک در افزایش رشد ریشه درخت گیلاس

نقش اسید هیومیک در بهبود ریشه زایی درخت گیلاس از زمان کاشت نهال بسیار اهمیت دارد زیرا نهال ها گیاهان ضعیفی هستند که بهتر است با استفاده از اسید هیومیک از همان ابتدا ریشه های قوی داشته باشند. با مصرف هیومیک اسید برای درخت گیلاس، توسعه و استقرار ریشه به نحو احسن انجام شده و ریشه برای استقرار در خاک و جذب مواد غذایی، به خوبی گسترش می یابد در نتیجه عناصر پر مصرف و ریز مغذی به آسانی در اختیار درخت گیلاس قرار میگیرد.

نقش اسید هیومیک در تامین عناصر موردنیاز درخت گیلاس

در میان میوه های خوراکی، گیلاس به سبب رسیدن مقدار کافی از عناصر پتاسیم  و منیزیم در کنار دیگر ریز مغذی ها و عناصر ماکرو، از رنگ قرمز تر و طعم شیرین و جذابی برخوردار میباشد. این میوه گوشتی در بین دیگر میوه های هسته دار، به سبب عدم توجه باغدار به مسائل و نیازهای تغذیه ای آن، کمبود مواد غذایی را به شدت تجربه میکند. لذا برای بهبود کیفی و کمی محصول گیلاس، در کنار دنبال نمودن برنامه غذایی مناسب، حتما باید از کود آلی برای افزایش جذب و کلاته سازی عناصر استفاده گردد.

اسید هیومیک برای درخت گیلاس، در عین حال که منجر به کلاته سازی و آزادسازی عناصر درون خاک که مدتها درون خاک باقی مانده و جذب ریشه نشده اند میشود، خود نیز سرشار از مواد مغذی برای خاک به ویژه پتاسیم، فسفر و نیتروژن نیز میباشد.

نقش عناصر موجود در اسید هیومیک برای درخت گیلاس

نیتروژن: ازت موجود در اسید هیومیک، به رشد بهتر و جوان سازی برگ های پیر کمک شایانی می کند هم چنین در تولید پروتئین و شروع پر قدرت رشد درخت گیلاس نقش مهمی دارد.

پتاسیم: پتاسیم مسئول درشتی گیلاس، رنگ گیری و بهبود طعم آن میباشد. وجود مقادیر کافی از این عناصر در اسید هیومیک، سبب افزایش ایمنی درخت گیلاس در برابر بیماری های قارچی و …و افزایش کیفیت آن می گردد.

فسفر: فسفر عامل اصلی ریشه دوانی درخت گیلاس است؛ خوشبختانه مقدار عنصر فسفر در اسید هیومیک به حدی است که استفاده از آن به تامین فسفر مورد نیاز درخت گیلاس بپردازد.

مزایای اسید هیومیک برای درخت گیلاس

■کاهش ابتلا درخت گیلاس به بیماری های ریشه ای و بالا بردن قدرت ریشه درخت

■آزاد سازی عناصر غیر قابل جذب توسط ریشه و کمک به رشد درخت گیلاس

■تحریک فعالیت میکروارگانیسم هایی که وجود آنها نعمت بزرگی برای درخت به شمار می آید زیرا منجر به کاهش شوری خاک، افزایش متابولیسم گیاه، تامین مقداری مواد مغذی برای آن و هوادهی میشود.

■افزایش حاصلخیزی و غنی سازی خاک

■تضمین سلامت خاک و محصول تولیدی به دلیل ارگانیک بودن اسید هیومیک

■افزایش باردهی درخت گیلاس و تولید گیلاس های خوش رنگ با طعم عالی و بازار پسند

■کاهش فلزات سنگین اطراف ریشه

اسید هیومیک برای درخت گیلاس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *