تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو ترش

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

لیمو ترش جزو خانواده مرکبات محسوب می شود. رنگ آن زرد و دارای شکل بیضی مانند است و طعم ترش دارد که به خاطر وجود مقدار زیادی اسید سیتریک است. از لیمو ترش بیشتر در غذاها و تهیه ی آبلیمو استفاده می کنند. به صورت خام هم استفاده می شود. این میوه خاصیت های زیادی دارد و سرشار از ویتامین ث است و از  بعضی بیماری ها که به کمبود ویتامین ث مربوط است, جلوگیری می کند.  همچنین دارای آنتی اکسیدان است که باعث مقاومت بدن انسان می شود. برای پرورش پرخاصیت و خوشمزه باید از کودهای مناسب با این درخت استفاده شود. کود فروت ست می تواند بسیاری از نیازهای غذایی این درخت را تامین نماید. اگر می خواهید از تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو ترش مطلع گردید، این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید.

آشنایی با درخت لیمو ترش

درخت لیمو ترش انواع و گونه های مختلفی دارد. از میان آن ها می توان لیمو ترش مازندرانی, لیسبون, تاهیتی لایم و راف لمون را نام برد که هرکدام خصوصیاتی دارند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو ترشدرخت لیمو ترش شاخه های بلند و‌برگ های پهن دارد. ارتفاع آن زیاد نیست و می توان آن را در گلدان هم پرورش داد. درختان لیموی جوان, میوه ی بیشتری نسبت به درختان کهنسال تولید می کنند. گل های این درخت به رنگ ارغوانی هستند و در آخر فصل زمستان و آغاز بهار شروع به رشد می کنند. این درخت در بیشتر مواقع گل و برگ و میوه دارد و به اصطلاح کم خزان پذیر است. آب و هوای مناسب درخت لیمو ترش, آب و هوای مدیترانه ای است و‌ در مناطق گرمسیر رشد خوبی  دارد. این درخت را از راه بذر, قلمه و پیوند زدن تکثیر می کنند.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر‌ روی درخت گیلاس

شرایط مناسب برای لیموترش

شرایط محیطی و نگهداری از لیمو ترش: بهترین فصل برای کاشت لیمو ترش فصل بهار است که بهترین دما برای رشد درخت لیمو ترش است.

درخت لیموترش آفتاب دوست است و برای تولید محصول به نور کامل خورشید احتیاج دارد. اگر این گیاه را در گلدان کاشته اید حتما ساعاتی از روز در معرض تابش نور خورشید قرار دهید. درخت لیمو ترش تحمل سرمای زیر صفر را ندارد و آسیب می بیند.  خاک استفاده شده برای این درختان باید زهکشی خوبی داشته باشد. شته, شپشک و نوعی بیماری قارچی سلامت درختان لیموترش را تهدید می کنند و باید با سم پاشی از آن ها مراقبت کرد. این درخت به آبیاری متوسطی نیاز دارد. اگر آبیاری به طور مرتب انجام نشود باعث ریزش گل ها می شود. در روزهای گرم و همچنین وقتی نهال لیمو تازه کاشته شده است به آب بیشتری نیاز دارد. هرس کردن این گیاه را فراموش نکنید چرا که باعث پرپشت شدن شاخه ها می شود و این کار باید قبل از شروع رشد میوه ها انجام شود.

تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو ترشکود دهی مناسب بخش مهمی در پرورش درخت لیمو ترش است. در فصل بهار از کودهای شیمیایی و در زمستان از کود حیوانی استفاده کنید و شاهد باروری محصول خود باشید.این کود باید غنی از نیازهای غذایی درخت لیمو ترش باشد.

فروت ست و تاثیر آن بر روی درخت لیمو ترش چیست؟

فروت ست کود شیمیایی بهاره است و معنی آن تنظیم میوه است. یعنی هنگام تشکیل میوه اثر خود را می گذارد و باعث سرعت بخشیدن به رشد میوه ها می شود. علاوه بر این فروت ست تاثیرات مثبت دیگری نیز دارد مثل افزایش مقاومت درختان و گیاهان در برابر تغییرات آب و هوایی و همچنین حفاظت از درختان در برابر آفت ها و بیماری ها.

 ترکیبات موثری که در فروت ست وجود دارند چیست؟ فروت ست حاوی مقدار زیادی نیتروژن است. در آن کلسیم, فسقر, روی , آهن و بور هم وجود دارد. هر کدام از این عناصر برای درختان بسیار مفید است و باعث تولید میوه ی زیاد و با کیفیت می شود. همچنین در سلامت درخت نقش مهمی دارند.

درخت لیمو ترش هم مثل مرکبات دیگر به کود فراوان احتیاج دارد و عنصری که به آن بیشتر نیاز دارد, نیتروژن است زیرا انرژی لازم برای رشد را تامین می کند. بهترین کودی که برای درختان لیمواستفاده  می شود همین فروت ست است که اگر اصولی و منظم استفاده شود محصول باغ و درختان لیمو را چند برابر می کند.

تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو ترشزمان استفاده از فروت ست بر روی درخت لیمو هم مهم است و روی رشد درخت تاثیر دارد. در زمستان نیازی به کوددهی نیست و هزینه ای اضافه است. اما شروع فصل بهار بهترین زمان استفاده ازفروت ست است. برای این که ازکاشت لیمو ترش نتیجه ی خوبی دریافت کنیم توجه به نیازهای تغذیه ای آن اهمیت بالایی دارد. با استفاده ی به جا و درست از فروت ست به بهترین و بیشترین محصول دست پیدا کنید. از آن جایی که درخت لیمو ترش به سرما حساس است فروت ست می تواند کمک کند تا از آسیب جدی آن در سرمای ناگهانی فصل بهار جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10X برای لوبیا چیتی

درختان لیموترش هم از جمله درختانی هستند که دچار پدیده ی سال آوری می شوند.( سال آوری یعنی درخت یک سال محصول بسیار خوبی می دهد ولی سال های بعد به شدت کم می شود.) با استفاده از فروت ست می توان این مساله را کمتر کرد و هرسال برداشت خوبی داشته باشید‌.

تاثیر فروت ست بر روی درخت لیمو ترش
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *