کود هیومیک برای یونجه

کود هیومیک برای یونجه

کوددهی برای گیاهان با اهداف متفاوتی صورت می گیرد . هر کود علاوه بر این که ممکن است برای گیاه خاصی مفید باشد ، دارای قابلیت های به خصوص نیز است . به این صورت که برخی کود ها صرفا برای تقویت گیاه مورد استفاده قرار می گیرند ؛ برخی برای سرعت رشد ، جهت افزایش ریشه زنی ، جهت بهبود گل دهی و میوه دهی و … . کود هیومیک برای یونجه یکی از کاربردی ترین و مفید انواع کود می باشد . این محصول که با نام کود شوک نیز شناخته می شود ، در مرحله ی  اول ، موجب تقویت گیاه شده و سپس ، رشد دوبرابری آن را به همراه دارد . چرا که حاوی تمام مواد مغذی برای رشد بونجه ها است . این کود ، به علت غنی بودن و دارا بودن انواع مواد مغذی مورد نیاز گیاه ، تبدیل به اصلی ترین ماده ی مورد نیاز برای رشد یونجه شده ؛ و در نتیجه مزرعه دار از خرید انواع مواد مکمل و کود ها بی نیاز شده است .

بررسی مشخصات و ساختار یونجه

یونجه ، اصلی ترین گیاهی ست که به عنوان مواد غذایی برای دام به مصرف می رسد . همچنین به علت دارا بودن ویژگی های شیمیایی خاص آن  ، در صنعت دارو سازی نیز در دسته  ی گیاهان دارویی قرار گرفته است .

یونجه از تیره ی  پروانه داران بوده و با داشتن برگ هایی چند پره ، در دسته ی شبدر ها قرار دارد . در فصل گل دهی ، گل هایی به رنگ زرد و یا بنفش خواهد داشت . همچنین بعد از بلوغ گیاه ، علاوه بر رشد طولی ، دارای میوه هایی کوچک نیز خواهد بود .

یونجه نسبت به تغییرات دما از مقاومت بالایی برخوردار است . به نحوی که کمترین آسیب را در برابر شوک های دمایی تجربه خواهد کرد . علاوه بر این ، نسبت به نوع خاک نیز مقاوم است . این گیاه می تواند در خاک های بی کیفیت و عاری از مواد مغذی نیز رشد کند ؛ با این حال ، بیشترین رشد و شکوفایی آن در خاک های نرم مثل خاک رس و شن خواهد بود .

کود هیومیک برای یونجهالبته در شرایطی که این خاک از ضعف برخوردار باشد ، رشد نامطلوبی در مزارع نشان خواهد داد و میزان بهره برداری از این محصول به حداقل می رسد . به همین جهت ، کشاورزان برای تقویت خاک ، از انواع کود ها استفاده می کنند . کود هیومیک برای یونجه کمک می کند تا بستری مناسب در اختیار این گیاه قرار بگیرد .

بیشتر بخوانید: کاشت کدو و شرایط پرورش آن

کود هیومیک از چه ترکیباتی تشکیل شده است ؟

کود هیومیک یا کود شوک در اصل حاصل تجزیه ی  جانوارن و باقیمانده های گیاهی است . اصلی ترین ترکیبات موجود در این کود ، فسفر ، پتاسیم و نیتروژن است . هر کدام از این موارد ، در رشد و بهبود مزرعه ی  بونجه نقش خاصی داشته و کمبود هر کدام ، عوارض خود را به دنبال خواهد داشت . کود هیومیک برای یونجه با دارا بودن این سه عنصر ضرروی، اصلی ترین مکمل برای این گیاه محسوب می شود .

فسفر : فسفر با افزایش ریشه زایی ، منجر به قدرت گرفتن یونجه ها می شود . هرچقدر که ریشه های یک گیاه طول و قدرت بیشتری داشته باشند ، توانایی گیاه برای جذب مواد بیشتر و بهتر خواهد بود . در صورت کمبود فسفر در خاک ، گیاه باریک و ضعیف می شود . همچنین فرایند هایی همچون گل دهی ، میوه دهی و سرعت رشد گیاه نیز با اختلال روبرو می شود .

کود هیومیک برای یونجهنیتروژن : نیتروژن به عنوان مهم ترین ماده ی مورد نیاز یونجه شناخته می شود  . این عنصر می تواند روند فرایند فوتوسنتز را بهبود بخشد . همچنین ، رشد و تقویت گیاه را به همراه دارد . کمبود نیتروژن در خاک مزرعه ی  یونجه ، زرد شدن ، ضعیف شدن و اختلال رشد محصول را به بار می آورد .

پتاسیم : پتاسیم مسئول فرایند های درون سلولی است . این ماده کمک می کند تا گیاه ، بتواند قوی شده و در برابر تنش های محیطی و دمایی ، انواع بیماری ها و شرایط شیوع آفات ، قدرت و استقامت بیشتری داشته باشد . کمبود پتاسیم در مزرعه ، ایجاد لکه های رنگی نامطلوب روی برگ ها را به همراه خواهد داشت .

نحوه ی استفاده و مزایای کود  هیومیک برای یونجه

از جمله مفید ترین مزایای کود  هیومیک برای یونجه می توان به موارد زیر اشاره نمود که  :

  • کمبود های غذایی خاک مزرعه را برطرف کرده و خاک را غنی می کند .
  •  حاصلخیزی  خاک را افزایش می دهد .
  • منجر به تسریع ریشه زایی گیاه می شود .
  •  فوتوسنتز را بهبود می بخشد .
  • مزرعه را نسبت به هجوم بیماری ها و افات ، مقاوم می کند .

کود هیومیک برای یونجهکود هیومیک معمولا به صورت مایع در بازار موجود می باشد . این مایع ، از غلظت بالایی برخوردار بوده و برای استفاده ف باید با نسبت صحیح ، با آب مخلوط شده و رقیق شود . استفاده از ان در دوز های شدید می تواند منجر به سوختگی گیاه گشته و آن را از بین ببرد .

بیشتر بخوانید: مقابله با سرمازدگی

پس از این که با اب رقیق  شد ، می توان به صورت محلول پاشی و یا به صورت ابیاری ، به خاک اضافه نمود . معمولا روش ابیاری این کود ، رایج تر است . برای انجام این کار ، کافیست که محلول رقیق شده را در فواصل زمانی معین ، به بخش سایه انداز پای گیاه اضافه کرد . همچنین در صورت تمایل به محلول پاشی ، از تانکر ها و سیستم سم پخش استفاده می شود .

کود هیومیک برای مزرعه ی  یونجه دارای معایب بسیاری است . البته لازمه ی نتیجه دهی موثر و مفید ، این است که درصد ترکیب شدن کود و اب رعایت شده ؛ همچنین این کار در فواص مشخص شده صورت بگیرد . کوددهی بیش از اندازه و غلظت های بالا ، نه تنها نتیجه ی  مطلوب نداشته ، بلکه برعکس ، نتایج مخربی نیز روی محصولات ایجاد خواهد نمود .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366