کود مخصوص ساکولنت

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

شاید تا بحال اسم ساکولنت به گوشتان خورده باشد؛ ساکولنت، نوعی کاکتوس بسیار زیبا است که آن را می توان در خانه به آسودگی نگهداری کرد. ساکولنت ها، گیاه های بسیار مفیدی هستند که علاوه بر هدیه دادن زیبایی به منازل، دارای خواص بسیار زیادی می باشند. علاوه بر آن، این گیاه بسیار کم مصرف و کم هزینه است و نیاز به کود و آبیاری بسیار کمی دارد و قادر است در هر گلدانی و با هر خاکی به خوبی رشد کند. خاک مناسب ساکولنت ها می بایست بسیار دانه درشت باشند تا هوا و آب به سرعت وارد آن ها و خارج شود. چرا که اگر آب داخل خاک بماند سبب پوسیده شدن ریشه این گیاه زیبا می شود. البته جالب است بدانید که همه کاکتوس ها بیابانی نیستند و آن ها می توانند در هر آب و هوایی حتی آب و هوای سرد سیر، به خوبی رشد نمایند. این امر سبب رشده است تا بسیار از افراد که به گل و گیاه علاقه بسیاری دارند، بتوانند در خانه خود تعداد بسیار زیادی کاکتوس نگهداری کنند. ساکولنت، جزو مشهور ترین انواع کاکتوس ها محسوب می شود که بسیاری از افراد آن را در محل زندگی خود نگهداری و تکثیر می کنند. لازم به ذر است که کاکتوس ها به دو دسته حبابی و خاردار تقسیم می شوند که خاک و کود های مناسب هر کدام با یکدیگر تفاوت دارد. اگر دارای کاکتوس زیبایی از جمله ساکولنت هستید، می بایست ابتدا نوع آن را مشخص کنید تا بتوانید با خیالی آسوده خاک آن را تعویض کنید و به آن کود بدهید. ساکولنت، جزو کاکتوس های حبابی است که می بایست از کود های مخصوص برای تقویت آن استفاده نمود. در ادامه با ما همراه باشید تا با کود مخصوص ساکولنت آشنا شوید.

کوددهی ساکولنت

بسیاری از کاکتوس ها از جمله ساکولنت، در اوایل فصل بهار شروع به گل دادن و رشد می کنند. بهترین زمان برای کود دهی ساکولنت، زمانی است که  گیاه زیبای ساکولنت در حال رشد است. اگر در این زمان کود مناسب را پای گیاه زیبای خود بریزید، سبب می شود تا رشد بسیار بیشتری داشته باشد و در نتیجه گل های بیشتری بدهد. این امر سبب می شود تا خاک مقوی تر شود و بتواند مواد مغذی مورد نیاز ساکولنت را تقویت نماید. البته، لازم به ذکر است که می بایست پیش از کود دهی ساکولنت، حتما از درحال رشد بودن آن اطمینان حاصل نمایید چرا که اگر در حال رشد نباشد و شما پای گیاه کود بریزید، مواد مغذی بیش از حد سبب از بین رفتن آن می شود.

کود مخصوص ساکولنتبسیاری از کاکتوس ها از جمله ساکولنت، برای تقویت و رشد نیاز به عنصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر دارند. زمانی که به دنبال خرید کود برای گیاه خود هستید، می بایست به  پشت بسته های کود نگاه کنید. اگر مشاهده کردید که در قسمت پایین و پشت بسته عبارت ان پی کا نوشته شده است،می توانید آن را با خیالی آسوده خریداری کنید و به ساکولنت زیبای خود دهید.

بیشتر بخوانید: کاشت انبه در گلدان

اگر نتوانستید کود مورد نظر را پیدا کنید، می توانید از کود های دیگر استفاده نمایید. برای کاکتوس ها از جمله ساکولنت، می بایست از کود هایی استفاده نمایید که درصد نیتروژن آن ها پایین باشد. پس از خرید کود مخصوص، می بایست حدود یک قاشق غذا خوری آن را در چهار لیتر آب حل کنید و در زمان آبدهی کاکتوس، بجای آب محلول بدست آمده را پای آن بریزید تا گیاه شما به خوبی تقویت شود و رشد خوبی داشته باشد. لازم به ذکر است که می بایست این کار را فقط در زمان آبدهی انجام بدهید .

کود مخصوص ساکولنت

نکاتی برای استفاده از کوه برای ساکولنت

برای گیاه زیبای ساکولنت خود به هیچ عنوان از کود های حیوانی استفاده نکنید چرا که دارای مواد مقوی بسیارزیادی می باشند و در نتیجه سبب سوختن ریشه گیاه شما می شوند. در یک صورت می توانید از کود حیوانی استفاده نمایید؛ زمانی که کود حیوانی به مدت حداقل یک سال با خاک مخلوط شد، می توانید از آن به عنوان خاک گیاه استفاده نمایید. چرا که مواد مغذی آن در سراسر خاک پخش شده است و دیگر توانایی سوزاندن ریشه گیاه را دارا نمی باشد.

اگر گلدان گل ساکولنت خود را تعویض نمودید، تا یک ماه طبق هیچ شرایطی پای آن کود نریزید چرا که سبب خشک شدن گیاه می شود. پس از گذشت یک ماه، زمانی که گیاه شما به گلدان جدید عادت نمود، می توانید مقداری کود پای آن بریزید تا حسابی تقویت شود. لازم به ذکر است که اگر این کار را پس از دوماه انجام دهید، نتیجه بسیار بهتری خواهید گرفت چرا که کاکتوس کاملا به محل جدید خود عادت کرده و دیگردچار شوک نمی شود. فراموش نکنید که برای کود دهی، می بایست از کود های مرغوب و مخصوص استفاده نمایید تا کیفیت کار شما بهبود یابد.

کود مخصوص ساکولنت

برای کوددهی به گیاه زیبای ساکولنت،  می بایست پیش از هر چیزی به خاک آن توجه نمایید. همانطور که می دانید، خاک کاکتوس سانان می بایست درشت دارنه و پر منفذ باشد تا ساکولنت بتواند به خوبی درون آن رشد کند و علاوه بر آن کود دهی آسوده تر باشد. اما اگر خاک مناسب نبود، سبب می شود تا کود به خوبی مخلوط خاک نشود و در نتیجه به گیاه نرسد. پیشنهاد می شود برای بهبود کیفیت گیاه خود، همراه خاک آن کمی خاک برگ بریزید تا مواد مغذی طبیعی وارد خاک شوند و گیاه شما شاداب تر باشد.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن درخت کیوی

سخن پایانی

امروزه می توانید در اکثر خانه ها، کاکتوس های بسیار زیادی را مشاهده نمایید. اما صاحبان آن ها به دلیل نداشتن آگاهی کافی درباره کود دهی به آن ها، سبب خشک شدن و از بین رفتن کاکتوس ها شده اند. اگر در خانه خود کاکتوس های زیبایی از جمله، ساکولنت را نگهداری می کنید پیشنهاد می شود حتما رسیدگی به آن را فراموش نکنید و حتما برای تقویت آن از کود های مرغوب و مخصوص استفاده نمایید. لازم به ذکر است که استفاده از کود برای تقویت ساکولنت، اگر در زمان خاص خود نباشد سبب آسیب رساندن به آن می شود.

کود مخصوص ساکولنت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *