کود گیاه اگزالیس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گیاه اگزالیس از ظاهر بسیار زیبا برخوردار است. این گیاه را اغلب افراد در آپارتمان نگه داری می کنند. گیاه اگزالیس را می توان در فضای باز نیز نگه داری و از زیبایی آن لذت برد. این گیاه دارای برگ‌های مثلثی هست که در سطح هر ساقه به هم اتصال دارند. این برگ‌ها زرشکی تا بنفش تیره هستند. به علت این که اگزالیس دارای گل‌های ظریف است زیباتر جلوه می نماید. این گل‌ها به رنگ صورتی هستند. از تفاوت‌هایی که می توان در این گیاه منحصر به فرد مشاهده نمود این است که برگ‌ها در طول شب بسته می شوند و در روز مجددا باز می شوند.

 این گیاه از کشور آمریکا رویش کرده است و با نام‌های مختلفی شناخته می شود. شبدر زینتی، گل زینتی نام‌های دیگر این گیاه است. از مهم ترین نکاتی که سبب می شود تا نشاط در این گیاه پایدار بماند کود گیاه اگزالیس است. این کود  به علت عنصرهای غذایی که دارد می تواند این گیاه را تقویت کند.

روش مراقبت از گیاه اگزالیس

 گیاه اگزالیس را در فصل زمستان که هوا سرد است بایستی از تماس با برف و دماهای پایین به دور نگه دارید. همچنین اگر هوای منطقه شما معتدل است می توانید این گیاه را در خارج از منزل نگه دارید و زیبایی آن را رویت نمایید. ولی اگر در مناطق سرد زندگی می کنید می توانید پیاز این گیاه را از دل خاک خارج کنید. زمانی که هوا گرم می شود کاشت این گیاه را شروع نمایید.

کود گیاه اگزالیس

کود برای گیاه اگزالیس

 اگزالیس در بهار و تابستان به کوددهی احتیاج دارد. اما در زمستان و پاییز به کود نیاز ندارد. در زمانی که این گیاه رشد می کند می توانید از کودهای ارگانیک و طبیعی که به اسم کودهای آپارتمانی شوک یا جلبک دریایی هستند بهره ببرید. در تابستان و بهار می تواند ماهی دو بار این گیاه را با کود گیاه اگزالییس غنی کنید تا تمام مواد تغذیه ای لازم را به گیاه برسانید.

 از آن جا که این کودها انحلال کامل دارند و به صورت مایع هستند لذا با سرعت زیاد جذب گیاه می شوند و رشد گیاه در کوتاه ترین زمان ممکن میسر می شود.

بیشتر بخوانید: پرورش سانسوریا

اثر کود جلبک دریایی شوک بر گیاه اگزالیس

اگر بخواهیم کود جلبک دریایی را به عنوان کود گیاه اگزالیس انتخاب نمایید باید گفت که این کود رشد سریع را سبب شده و موجب می شود تا طراوت گیاه به حداکثر خود برسد. چون محرک‌های رشد و همه عنصرهای ریز مغذی و ماکرو را به گیاه می رساند و منجر به رشد انفجاری آن می شود.

اثر کود گیاهان آپارتمانی شوک بر اگزالیس

 این کود آمریکایی است و به نام کود مخصوص گیاهان آپارتمانی شناخته می شود. این کود برای گیاه اگزالیس یک کود کامل به شمار می رود که موجب می شود تا گیاه به خوبی رشد کند و گل دهی آن زیاد شود.

کود گیاه اگزالیس

اثر کود اسید هیومیک شوک بر اگزالیس

 هنگامی که گیاه را آب می دهید می توانید از اسید هیومیک شوک بهره بگیرید و آن را به آب اضافه نمایید. در این صورت می توانید خاک را به اندازه کافی تقویت کنید. با انجام این عمل سبب می شوید تا ریشه گیاه به خوبی در خاک رشد نماید و عنصرهای غذایی به اندازه کافی به ریشه گیاه برسد.

رطوبت مورد نیاز برای گیاه اگزالیس

 دمای هوا برای رشد مناسب گیاه اگزالیس را بایستی در حد متعادل انتخاب کنید؛ بدین معنی که هوا نباید خیلی مرطوب باشد. همچنین نبایستی این گیاه را در هوای خیلی خشک قرار بدهید. جهت انجام این کار لازم است تا اول دمای هوا را در نظر بگیرید. اگر هوا شرجی است یک دستگاه بخور را در مجاورت گیاه قرار بدهید تا رطوبت مورد نیاز را برای گیاه فراهم کند.

خاک مناسب برای رشد گیاه اگزالیک

 خاک گلدان بایستی دارای زه کشی مناسبی باشد. زیرا لازم است تا خاک قابلیت این را داشته باشد که هوا، آب و تغذیه لازم را به گیاه برساند. این گیاه را نباید در خاک  رس و سنگین کاشت. چون ریشه‌ها نمی توانند تهویه کافی داشته باشند و با نگه داری زیاد آب می پوسند.

کود گیاه اگزالیس

مخلوط خاکبرگ، خاک باغچه و پیت ماس جهت گل گلدان اگزالیس از آپشن‌های مناسب است. همچنین لازم است تا در زمان کاشتن کمی اسید هیومیک را به خاک اضافه کنید تا بتوانید از خاک سبک و مقوی برای گیاه برخوردار شوید.

بیشتر بخوانید: زاموفیلیا

آبیاری

 لازم است تا گیاه اگزالیس را در فصول رشد یعنی تابستان و بهار آب بدهید. در نظر داشته باشید که اگزالیس در این فصول به آبیاری فراوان نیاز دارد. اما نبایستی گیاه را در آب بخیسانید و غرق نمایید. زیرا ریشه گیاه اگزالیس دچار پوسیدگی می شود. چون اگزالیس می تواند شرایط کمبود آب را بهتر از آبیاری بیشتر از اندازه تحمل نماید. لذا لازم است تا در فصول رشد گیاه در صورتی که خاک تا دو سانتی متر خشک شد مجددا کار آبیاری را انجام دهید. در فصول پاییز و زمستان نیز می توانید کار آبیاری هر دو هفته یا سه هفته یک بار به انجام رسانید.

کود گیاه اگزالیس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *