کاشت کدو و شرایط پرورش آن

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

شاید با شنیدن نام کدو اولین چیزی که به ذهن انسان برسد واژه عجیب و غریب و البته جذاب تنبل باشد!! کدوتنبل یکی از انواع کدو می باشد و البته معروفترین کدوها!! ما در اینجا می‌خواهیم با کاشت کدو و شرایط پرورش آن آشنا شده و بدانیم که این گیاه جذاب چگونه  رشد می‌کند. پس با ما همراه باشید.

چه نکاتی در کاشت کدو مورد اهمیت است؟

  • دمای مناسب

دمای مناسب برای کشت کدو باید دمایی بین 18تا ۳۰ درجه سانتی گراد باشد.

البته با توجه به مناطق مختلف و تغییرات آب و هوایی مختلف ، رشد کدوها در دمایی غیر از محدوده بالا را هم شاهد بوده ایم.

  • انتخاب کود مناسب

کود مناسب نیز یکی از مهمترین نکات در رابطه با کشت کدو میباشد. اکثر کشاورزان از کود حیوانی استفاده نموده و به ندرت از دیگر کودها استفاده میکنند.

  • آبیاری مناسب

آبیاری مناسب نه تنها برای کدو که برای همه گیاهان به شدت مهم و حیاتی است. اگر آبیاری به موقع انجام نشود یا زمین بیش از اندازه آبیاری شود محصولی نامطمئن خواهیم داشت. اکثر کشاورزان معمولا هر سه هفته یکبار اقدام به آبیاری می‌کنند.

کاشت کدو و شرایط پرورش آنبرداشت کدو

اگر همه مراحل گفته شده به درستی انجام شود و همه نکات لازم رعایت شود، بعد از حدود دو ماه از کاشت بذر شاهد به ثمر رسیدن کدوهای خود خواهیم بود؛ که البته ممکن است بعضی از کدوها همچنان نارس باشند. به طور کلی اما محدوده زمانی برای به ثمر رسیدن کدو همان بازه ۲ تا ۳ ماهه میباشد. اما مراحل مهم کشت کدو به همینجا ختم نمی‌شود و باید نگاهی جامع و عمیق تر به این موضوع انداخت. یکی از موضوعات مهم زمان کشت میباشد که اکثر کشاورزان آن‌را در بهار انجام میدهند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره گردو و علت سیاه شدن مغز آن

موضوع دیگر اینکه کشت کدو مانند دیگر محصولات کشاورزی به مراقبت زیادی نیاز دارد. دوری از افت ها استفاده از سموم مناسب و نور و آفتاب همه وهمه از نکات ضرور برای کشت هستند. اگرچه که کاشت کدو با استفاده از بذر رایج است اما می‌توان کدو را به گونه دیگری نیز کاشت ؛ آنهم با استفاده از نشا آن و انتقال آن به زمین کشاورزی. البته مورد اول مرسوم تر است و اکثر کشاورزان از آن استفاده می کنند.

کدو سبز و نحوه کاشت آن

کدو سبز نیز یکی از معروفترین انواع کدو میباشد که استفاده از آن بیشتر از بقیه است.نحوه کشت کدوسبز نیز بسیار آسان است؛ کاشت کدو سبز در تابستان رایج تر است چونکه در تابستان بهتر می روید. نکته مهمتر انکه کدو سبز به نور فراوانی نیاز دارد تا رشد کند.

مکان مناسب برای کاشت کدو سبز مکانی است که حداقل روزانه بین ۵ تا ۹ ساعت آفتاب در آن وجود داشته باشد. البته همانطور که دربالا گفته شد، ممکن است تغییرات آب و هوایی مختلف در به ثمر رسیدن محصول دخیل بوده و باعث شود کشاورز آنچه را انتظار داشت نبیند. استفاده از کدو سبز در مصارف خانگی باعث شده تا در میان انواع کدو محبوبیت خاصی داشته باشد .

کاشت کدو و شرایط پرورش آنکدو تنبل نیز که در بالا اشاره کردیم و درواقع می‌توان گفت مهمترین عضو خانواده کدوهاست، شرایط خاصی را تجربه می‌کند تا به ثمر بنشیند. انواع کدوتنبل برای مراسمات و مواقع مختلف استفاده می شود. مثلا کدو تنبل مخصوص کیک برای مواقعی است که تولد یا جشن و شادی درپیش داریم.!

یا مثلا کدو تنبل تزئینی برای زمانی است که می‌خواهیم چیزی را تزئین کنیم و اصطلاحا به زیبایی اش بیافزاییم. نکته مهم درباره کدو تنبل این است که مدت زمان بیشتری نسبت به بقیه طول میکشد تا به مرحله برداشت برسد. زمان مناسب برای برداشت کدو تنبل زنانی بین ۶۰ تا ۱۲۰ روز میباشد که البته همانطور که گفته شد با توجه به مناطق مختلف ممکن است تغییر کند یا محصول آن متفاوت باشد. سموم مهم در کشت کدو نیز بخش مهمی از کشت کدو را شامل می‌شوند. اکثر کشاورزان از سموم شیمیایی استفاده میکنند که به باروری محصول کمک میکند که البته ناگفته نماند که این سموم نیز ضررات خاص خودش را دارد.

درباره خاک مناسب نیز باید دید نظر کشاورز چیست و می‌خواهد از چه نوع خاکی برای کشت کدو استفاده کند؛ و نکات مهمی نیز راجع به خاک وجود دارد ؛ مثلا اینکه وقتی خاک از قبل مرطوب است نباید دوباره آبیاری شود. درباره ph  یا میزان اسید و بازی بودن خاک هم باید گفت که ، بهتر است ph  خاک عددی بین ۶ تا ۸/۶ باشد. البته که نظارت بر میزان پی اچ خاک نظر کارشناس و صاحب نظر خاص خودش را میخواهد.

کاشت کدو و شرایط پرورش آننکته دیگر راجع به انتخاب مکان مناسب برای کشت کدو این است که مکان مورد نظر باید از لحاظ زهکشی خوب باشد. چون اکثر اوقات متاسفانه کشاورزان به این نکات دقت نکرده و متاسفانه اکثر محصولات به خوبی به ثمر نمی‌نشیند. شروع فرایند کشت هر محصولی نیازمند تجربه و تبحر و البته علاقه است. نمی‌توان بدون علاقه به انجام کاری کاری را شروع کرده و اگر مهارت لازم را نداشته باشیم نمی‌توان کار را به اتمام رساند. از لحاظ اقتصادی هم درامد کشت و برداشت کدو بد نیست. البته این مسئله هم بستگی به نظر کشاورز و صاحب محصول دارد.

حتما و حتما همه کشاورزان نمونه باید به مسائل بالا دقت کرده تا با توجه به زحمات زیادی که می‌کشند حداکثر درامد لازم را بدست آورده و لذت این شغل را ببرند. شاید کشت و زراعت برای خیلی افراد کسل کننده و طاقت فرسا باشد ، اما برای کسانیکه عاشقانه به این حرفه علاقه دارند ، هم کسب درامد کرده و هم  لذت فراوانی را به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت زرشک

شاید جالب باشد که بخش عمده ای از کشت کدو در جهان در آسیا انجام می‌شود؛ نکته ای که البته قابل حدس هم هست چراکه آسیا حدود ۶۰ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد و از آن مهم‌تر آنکه به گفته اهل علم و فرهنگ سلایق موجود در آسیا در هیچ قاره ای پیدا نمی‌شود!

کدو تنبل و کدو سبز دو ماده خوراکی هستند که در آسیا و در بیشتر رستوران های کشورهای شرق آسیا به صورت غذا های لذیذی به مصرف می‌رسند. امیدواریم که استفاده از این ماده مغذی همواره در برنامه غدایی شما باشد تا از خواص بی نظیر آن بهره برده و سرشار از انرژی شوید .

کاشت کدو و شرایط پرورش آن
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *