کاشت کدو حلوایی

 کدو حلوایی گیاهی یک ساله است. این گیاه دارای ساقه‌‌‌های وسیع و خزنده بر روی زمین است. برگ‌‌‌های کدو حلوایی بسیار سبز است طوری که به سبز تیره می مانند. شکل کدو حلوایی کلیوی شکل است و لکه‌‌‌های سفیدی بر روی برگ‌‌‌های آن مشاهده می شود. کدو حلوایی را می توانید هم در باغجه و هم در گلدا ن بکارید. اکا اگر قصد دارید تا کدو حلوایی را در گلدان بکارید لازم است تا بذرهای اصلاح شده را خرید نمایید. برای این که در مراحل کاشت کدو حلوایی به هیچ عنوان دچار مشکل نشوید لازم است تا شرایط نگهداری از این گیاه را بدانید . پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

زمان کاشت کدو حلوایی

 مناسب ترین هنگام برای کاشت کدو حلوایی در فصل بهار است. البته بهتر است تا در ابتدا یک گلدان کوچک تهیه کنید و بذر را در داخل آن قرار دهید. در مرحله بعدی بذر را به باغچه منتقل کنید. لازم است بدانید که اگر خاک سرد است، بذر کدو حلوایی جوانه نمی دهد. لذا لازم است تا به قدر کافی صبر کنید تا پس از اتمام سرما و در فصل بهار جوانه‌‌‌ها را بکاریم. در نظر داشته باشید که برای کاشت نشا می توانید از خزانه بهره بگیرید.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت بادام

نحوه کاشت کدو تنبل

  • مکان مناسب کاشت

 لازم است تا کدو حلوایی را در مکانی بکارید که به نور مستقیم آفتاب دسترسی داشته باشد. اگر نور کافی به کدو تنبل نرسد رشد خوبی را تجربه نخواهد کرد و به شکل کال و نارس در خواهد آمد. بنابراین توجه داشته باشید که حتما اگر کدو تنبل را در گلدان می کارید مکانی را برای آن انتخاب نمایید که با نور زیاد خورشید در تماس باشد. بهتر است نور آفتاب به طور مستقیم به گیاه بتابد. اگر کدو تنبل را در باغچه می کارید سعی کنید تا کمترین میزان از سایه را داشته باشد.

کاشت کدو حلوایی

  • خاک ایده آل کاشت کدو تنبل

 خاکی را که برای کاشت کدو حلوایی انتخاب می کنید بایستی همه مواد معدنی مورد نیاز برای بذر را در دل خود داشته باشد. اگر خاک در دسترس شنا ضعیف است یعنی تمام مواد غذایی مفید را ندارد بهتر است تا آن را با کمی کمپوست یا کود حیوانی که پوسیده شده باشد مخلوط نمایید و سپس بذر را بکارید. کدو حلوایی برای رشد به جای بیشتری نیاز دارد. برای این منظور لازم است تا برای هر کدو یک متر مربع جا را در نظر بگیرید. چنانچه در باغچه می خواهید اقدام به کاشت کدو حلوایی کنید حتما لازم است تا از کود حیوانی پوسیده استفاده کنید. این کود می تواند به تقویت و افزایش دادن رطوبت بسیار کمک کند.

  • میزان آبیاری

 گیاه کدو حلوایی به آبیاری بسیار زیاد نیاز دارد. لازم است در نظر داشته باشید که خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد. لذا سعی نمایید تا از خشک شدن خاک ممانعت به عمل آورید. ولی لازم است تا مراقب باشید تا بیش از اندازه به گیاه آب ندهید. زیرا در صورت آب دادنن بیشتر از اندازه سبب می شوید تا ریشه و برگهای گیاه بپوسد. توجه داشته باشید که حتما گلدان شما بایستی زه کشی خوبی داشته باشد. میران آبیاری با توجه به محل نگهداری می تواند بسیار متفاوت باشد. نکته مهمی که بایستی در نظر داشته باشید این است که از خیس نمودن برگ‌‌‌های کدو تنبل با آب خودداری نمایید و به پایه گیاه آب بدهید. زیرا این کار از سفیدک زدن گیاه و آفتاب سوختگی آن تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کند.

  • تغذیه و کوددهی

 در نظر داشته باشید که زمان کود دادن به کدو سبز و کدو حلوایی مثل هم است. جهت کود دادن به پای گیاه بایستی تا نخستین شکوفه‌‌‌ها بروز کنند و سپس می توانید از کودهای طبیعی و ارگانیک استفاده نمایید.

کاشت کدو حلواییچگونگی کاشت کدو حلوایی در گلدان و باغچه

 برای این که کدو تنبل را بکاریم لازم است تا ابتدا نشا تهیه نماییم. در این روش پرورش بذرها و ایجاد شرایط مناسب جوانه زدن بذرها بسیار راحت است و می توانید به صورت یک جا آن را به انجام رسانید و سپس آن را به گلدان و باغچه انتقال دهید.

  • کاشت کدو حلوایی در گلدان

 برای کاشت کدو حلوایی در گلدان می توانید هم بذر و هم نشا را در گلدان رشد دهید. برای کاشتن بذر لازم است تا به این شکل عمل نمایید: پس از تهیه بذر مناسب لازم است تا گلدان بزرگی را انتخاب نمایید و با بهره گیری از خاک یبک وزن که ترکیبی از خاک باغچه و پرلیت است گلدان را به طور کامل پر نمایید. سپس بذر را درون گلدان قرار دهید. بهتر است در هر گلذان 1 تا 2 بذر قرار بدهید و پس از رشد یکی از نشاها را به گلذان جدید منتقل نمایید. با بهره گیری از خاک سبک وزن بذرها را بپوشانید و سپس خاک را با کمک یک آب پاش آبیاری نمایید و آن را  در پشت پنجره بگذارید. در نظر داشته باشید که برای آن که سرعت جوانه زنی را بالا ببرید می توانید از یک نایلون بر روی گلدان استفاده نمایید.

 روش دیگر استفاده از نشا است که شما می بایست یک گلذان با خاک مناسب  را بردارید و در هر گلدان یک نشا بگذارید و رطوبت را به اندازه کافی برای آن فراهم کنید تا عمل ریشه زدن و عادت در خاک جدید برای نشا فراهم شود.

 

کاشت کدو حلوایی

  • کاشت کدو تنبل در باغچه

 جهت کاشت کدو تنبل در باغچه لازم است تا همان روش کاشت در گلذان را اجرا نمایید اما بایستی خاک و مقدار آبیاری را به شکل استاندارد رعایت نمایید تا کدو حلوایی به رشد بسیار خوبی برسد.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای رشد کدو

مراقبت پس از کاشت

 در نظر داشته باشید تا پس از رشد کدو در زیر آن یک فوم قرار بدهید. همچنین می توانید از یک داربست نیز استفاده کنید تا کدو حلوایی به زمین نیفتد. نصب داربست سبب می شود تا سرشاخه‌‌‌ها با رشد بر روی داربست قرار بگیرند. کدو حلوایی دارای وزن بالایی است و می تواند به راحتی بر زمین بیفتد. لذا با نصب کردن داربست چوبی می توانید از این عمل ممانعت به عمل آورید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366