کاشت کدو سبز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

 امروزه علاقه به کاشت محصولات ارگانیک  و کاشت آن‌‌‌‌ها در خانه بسیار افزایش پیدا کرده است و ممکن است شما نیز از ان دسته افرادی باشید که می خواهد کار باغبانی و کاشت کدو سبز را در منزل تجربه نماید. اگر چنین است لازم است تا کار باغبانی را با کاشت کدو سبز آغاز نمایید. در نظر داشته باشید که کاشت کدو سبز بسیار راحت است و می تواند علاقه شما را به باغبانی کردن به دو برابر افزایش دهد. بهترین زمان برای کاشت کدو سبز در فصول تابستان و بهار است. در ادامه لازم است تا مطالبی نو در این رابطه را ذکر کنیم تا شما بتوانید کار کاشت کدو سبز را به بهترین نحو ممکن به انجام رسانید. پس لازم است تا انتهای مفاله با ما همراه همراه باشید.

تعریفی در خصوص کدو سبز

گیاه کدو سبز به خیار بسیار شباهت دارد اما اندازه آن از خیار بزرگتر است و دارای رنگ سبز و خلخالی است. کدو دارای خواص زیادی برای سلامت انسان‌‌‌‌ها به شمار می آید. از خواصی که می توانیم برای این گیاه متصور شویم می توان به ضد سرطان بودن، جلوگیری از بیماری‌‌‌‌های قلبی و عروقی است. با مصرف کدو سبز می توانید کاهش وزن فوق العاده ای پیدا کنید. روش کاشت کدو سبز از راه نشا و بذر است. در ادامه شرایط نگهداری و کاشت برای کدو سبز را ذکر می کنیم.

بیشتر بخوانید: کاشت کدو حلوایی

زمان کاشت کدو سبز

 بهترین زمان جهت کاشت کدو سبز در آغاز فصل بهار تا اواخر آن است که بتوانید محصول را به سادگی و با تعدا دفعات زیاد برداشت نمایید. هر چه دما، نور، آبیاری گیاه را بهتر انجام دهید یعنی این شرایط را بهتر برای گیاه کدو سبز فراهم آورید می توانید محصولات بهتر و با کیفیت تری برداشت نمایید. البته توجه داشته باشید که برای کاشت در گلذان چنانچه شرایط نگهداری را دارید می توانید در هر فصلی کار کاشت کدو سبز را آغاز نمایید.

کاشت کدو سبز

احتیاجات کدو سبز برای کاشت و نگهداری

 کدو سبز به نور زیاد و به صورت مستقیم در دمای حدود 18 تا 25 درجه نیاز دارد. کدو سبز را باید در خاکی با زه کشی بالا و بسیار غنی جهت کاشت در گلذان و باغچه بکارید. البته توجه داشته باشید که اگر شرایط کاشت در باغچه را دارید می توانید به خاک کود پوسیده حیوانی اضافه نمایید تا گیاه بتواند رشد بهتری را پشت سر گذارد و هم رطوبت لازم برای گیاه به اندازه کافی فراهم شود. لازم است تا کار آبیاری را زمانی انجام بدهید که سطوح خاک بسیار خشک شده باشد. آبیاری زیاد در گلدان اصلا کار مناسبی نیبست. زیرا سبب می شود تا ریشه و ساقه گیاه دچار پوسیدگی شود. گلدان لازم است تا زه کشی مناسبی داشته باشد تا آب اضافی آن خارج شود. این کار سبب می شود تا از پوسیدگی خاک جلوگیری شود. برای رشد خوب گیاه می توانید از کودهای طبیعی و ارگانیک استفاده نمایید. در ابتدای رشد لازم است تا از کود سه بیست بهره بگیرید.

کاشت کدو سبزمرحله‌‌‌‌های نگهداری و کاشت کدو سبز در گلدان و باغچه

 نکته‌‌‌‌هایی که لازم است تا پیش از کاشت توجه کنید این است که اگر در گلدان کار کاشت را به انجام رسانید گلدان شما بایستی دارای عمق دست کم  15 ساتی متری باشد. بذرهای اصلاح شده را تهیه نمایید و توجه داشته باشید که حتما از خاک سبکی استفاده کنید. یک روز پیش از برداشت لازم است تا آن‌‌‌‌ها را درون آب بیندازید تا به طور کامل خیس بخورد تا بتواند رشد سریع تری را پشت سر بگذارد. خاک سبک می تواند شامل پرلیت به اضافه پیت ماس و خاک باغچه باشد.

  • روش کاشت کدو سبز در گلدان

 جهت کاشت کدو سبز در گلدان پس از انتخاب و تهیه بذری مناسب از مراکز معتبر لازم است تا گلدان کوچکی را انتخاب نمایید و گلدان را تا ارتفاع 5 سانتی متر مانده به لبه گلدان پر  از خاک نمایید. سپس بذرها را در عمق 2 تا 5 سانتی متر در خاک بکارید. توجه داشته باشید که بین هر دو بذر 30 تا 35 سانتی متر فاصله قرار بدهید. بهتر است تا در هر گلدان 1 تا 2 بذر بکارید و پس از جوانه زدن، جوانه اضافه را از گلدان در بیاورید و در گلدان دیگر بگذارید. اما اگر می خواهید تا به صورت نشا گیاه کدو سبز را رشد دهید بایستی تا بذرها را با فاصله یک سانتی متری در گلدان قرار دهید و بعد از جوانه زدن آن را به باغچه یا گلذانی جدید منتقل کنید.

کاشت کدو سبز

  • کاشت کدو سبز در باغچه

 برای کاشت کدو سبز لازم است تا در باغچه زمین را به خوبی زیر و رو کنید و سپس شکاف‌‌‌‌هایی مانند شیار در خاک ایجاد نمایید که آب بتواند به راحتی از آن بگذرد. سپس کرت‌‌‌‌ها  آب دهید و بعد با کمک یک چوب حفره ای به عمق 2 تا 3 سانتی متر در خاک ایجاد نماییدو بذر را در درون آن بگذارید و سپس روی بذر را کاملا بپوشانید تا هنگامی که بذرها جوانه نزده اند کار آبیاری را انجام ندهید. اما اگر از روش نشا بهره می گیرید بهتر است تا زمین را آبیاری نمایید و سپس نشاهای آماده شده را در خاک قرار دهید و بعد از این که زمین به طور کامل خشک شد دوباره عمل آبیاری را از سر بگیرید. نکته مهمی که لازم است تا به آن دقت کنید این است که حتما باید فواصل بین بذرها را بین 20 تا 30 سانتی متر انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: پرورش به لیمو و نکات جذاب آن

مراقبت از گیاه بعد از کاشت

 توجه داشته باشید که پس از کاشتن گیاه در گلدان بایستی به طور منظم آن را آب دهید تا خاک همیشه مرطوب بماند و خشک نشود. اما این بدان معنی نیست که بایستی بیش از اندازه به گیاه آب بدهید. زیرا آب زیاد سبب می شود تا برگ‌‌‌‌ها کپک بزند و ریشه دچار پوسیدگی شود.

کاشت کدو سبز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *