بهترین کود برای رشد کدو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین کود برای رشد کدو

یکی از سبزیجاتی که افراد در فصل تابستان از آن بسیار استفاده می‌کنند، کدو است. کدو در واقع انواع مختلفی دارد و مزایای آن‌ها نیز بیشمار است.  انواع کدو شامل کدو تنبل، کدو سبز، کدو مسمای زرد، کدو حلوایی، کدو تزئینی و کدو تخم کاغذی می‌شود. اگر قصد کاشت کدو را دارید، بهتر است با استفاده از کودهای مختلف آن را تغذیه کنید تا باردهی مؤثرتری داشته باشید. بهترین کود برای رشد کدو، کودی است که در آن املاح و مواد ضروری وجود داشته باشد تا بتواند نیازهای گیاه را به‌ طور کامل فراهم کند.

از این‌ رو می‌توان گفت اسید هیومیک گزینه‌ای ایده‌آل برای کدو است. شما می‌توانید قبل کشت کدو مقداری از کود مفید را با خاک مخلوط کنید و یا این‌که بعد از رشد گیاه هر ماه کار کوددهی را انجام دهید. البته دقت داشته باشید کودی که استفاده می‌کنید باید فسفات و پتاسیم زیادی داشته باشد در غیر این صورت ممکن است کدو رشد عالی نداشته باشد. کود اسید هیومیک حاوی نیتروژن زیادی است و همین امر کمک می‌کند کدو تنبل شما بسیار بزرگ شود.

بنابر این اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره انواع کود هیومیک اسید، نحوه مصرف آن برای کدو، مزایای کوددهی و… به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

انواع کود اسید هیومیک

 • اسید هیومیک پودری

اسید هیومیک پودری در واقع نوعی کود خالص و فشرده‌ است که به‌ صورت پودر تولید می‌شود و می‌توانید در آب به‌ راحتی آن را مخلوط کنید. این کود حاوی پتاسیم بسیار زیادی است و کمک می‌کند مواد مورد نیاز گیاه به‌ خوبی فراهم شود. شما می‌توانید به‌ راحتی از کود اسید هیومیک پودری به روش آبیاری و شخم زنی بهره بگیرید.

 • اسید هیومیک گرانول

این نوع کود نیز از لئونادیت معدنی تولید می‌شود و نسبت‌ به نوع‌های دیگر، کیفیت پایین‌تری دارد. شما می‌توانید از این کود به‌ راحتی بهره بگیرید و بعد از مدتی، نتیجه مطلوب آن را مشاهده کنید.

 • اسید هیومیک مایع

اسید هیومیک مایع یکی از بهترین نوع‌هایی است که می‌توانید آن را برای کدو تهیه کنید. این کود غلظت بسیار مناسبی دارد و کمک می‌کند گیاه به بهترین شکل ممکن رشد خود را ادامه دهد. اسید هیومیک مایع نسبت‌ به نوع‌های دیگر بسیار بهتر است. زیرا سریع‌تر جذب ریشه گیاه می‌شود و تأثیرات خود را نیز بهتر بر روی آن‌ها به‌ جای می‌گذارد.

روش‌های مصرف اسید هیومیک برای کدو

 • روش آبیاری

شما می‌توانید از بهترین کود برای رشد کدو که همان اسید هیومیک است، به روش آبیاری بهره بگیرید. برای استفاده کردن از این کود به روش آبیاری، کافی است مقداری کود پودری و یا مایع را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید. به‌ طور معمول بهتر است از آبی بهره بگیرید که بدون کلر باشد. بعد از مخلوط کردن کود با آب، باید آن را به خاک اضافه کنید تا جذب ریشه شود و اثر خود را به جای بگذارد.

 • روش محلول پاشی

در این روش می‌توانید مقداری از کود هیومیک اسید را با آب مخلوط کنید تا محلولی مناسب به دست آید. بعد آن نیز می‌توانید به کمک یک اسپری، کود را به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری کنید. روش محلول پاشی یک روش ایده‌آل و مناسب است که کمک زیادی به حفظ سلامتی گیاه می‌کند. البته باید با احتیاط از این روش استفاده کنید و دقت داشته باشید که غلظت کودتان مناسب باشد. زیرا اگر غلظت این کود مناسب نباشد، ممکن است ریشه، برگ‌ها و محصولات آسیب جدی ببینند و از بین بروند.

 • روش بذرمال

برای استفاده کردن از روش بذرمال باید قبل از کشت، بذرها را به محلول اسید هیومیک  آغشته کنید و سپس کار کشت را انجام دهید. این کار کمک می‌کند بذرتان سالم‌تر باشد و رشد عالی‌تری هم داشته باشد. برای این که نتیجه بهتری به دست آورید، حتما بذر را به مدت 24 ساعت در محلول اسید هیومیک قرار دهید تا اثر آن بهتر صورت بگیرد.

 • روش چال کود

روش چال کود نیز یک روش مناسب است اما استفاده از آن برای کود، خیلی پیشنهاد نمی‌شود. زیرا این کود زمان بیشتری برای اثر گذاری لازم دارد و دیرتر تجزیه می‌شود. برای بهره گرفتن از این روش کافی است پای بوته کدو را چال کنید و کود را در آن قسمت دفن کنید. بعد از انجام دادن این کار، بهتر است کار آبیاری را هم انجام دهید تا کود بهتر جذب گیاه شود.

مزایای کود اسید هیومیک برای کود

 • همان‌ طور که گفته شد؛ بهترین کود برای رشد کدو، کودی است که حاوی املاح و مواد مورد نیاز گیاه باشد. کود اسید هیومیک حاوی املاح مفیدی همچون فسفر، روی، پتاسیم، منیزیم، آهن، نیتروژن و… است که می‌تواند رشد کدو را دوچندان کند.
 • کود اسید هیومیک قدرت جوانه‌زنی بذر کدو را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد گیاه در برابر عوامل آسیب‌زا، بیماری‌ها آفات و قارچ‌ها دچار آسیب شود و از بین بروند.
 • این کود مقاومت گیاه در برابر شوری خاک را افزایش می‌دهد.
 • کود هیومیک اسید بافت خاک را بسیار سبک می‌کند و تمام ناخالصی‌های موجود در آن را هم از بین می‌برد.
 • این کود مفید فعالیت باکتری‌های مفید در خاک را افزایش می‌دهد و جلوی رشد میکروب‌ها را می‌گیرد.
 • با کمک هیومیک اسید می‌توانید حجم ریشه کدو را افزایش دهید و باردهی آن را نیز بیشتر کنید.
 • هنگام گل‌دهی گیاه نیز می‌توانید از این کود بهره بگیرید تا گیاه دچار ریزش گل نشود.
 • این کود مفید جلوی رشد علف‌های هرز را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد آن‌ها مواد مغذی گیاهی را مصرف کنند.
 • اگر زمانی گیاه‌تان بیمار شد و آسیب دید، بهتر است به‌ صورت مرتب از کود اسید هیومیک بهره بگیرید تا علائم بیماری به‌ طور کامل از بین بروند و گیاه سلامت خود را به دست آورد.
 • کود هیومیک اسید را می‌توانید به راحتی با انواع کودها مخلوط کنید و سپس کدو را تقویت کنید.
 • این کود برگ‌های بوته کدو را بسیار تقویت می‌کند و اجازه نمی‌دهد آن‌ها دچار ریزش شوند.

سخن پایانی

سعی کنید بهترین کود برای رشد کدو را با دقت انتخاب کنید و از آن به صورت برنامه ریزی شده استفاده کنید. کود هیومیک اسید را اگر به صورت استاندارد و مناسب استفاده کنید، می‌توانید محصولات بیشتری برداشت کنید. همچنین دقت داشته باشید که اگر به صورت نادرست از این کود بهره بگیرید، ممکن است هیچ گونه تأثیر مثبتی را مشاهده نکنید و تمام زحمات‌تان هم هدر برود.

بهترین کود برای رشد کدو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *